Γενικό - Εξετάσεις Α' Γυμνασίου

Είναι δύσκολες οι εξετάσεις;
Multiple votes are allowed. Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 18)

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ ναι ρε πρωτα αρχαια μετα οδυσεια μετα ιστορια μετα γεωγραφια μετα βιολογια

Ιστορια;:confused::eek: πωπωπωπ καημενα! Καλο κουραγιο :) αληθεια χθες πρωτο μαθημα... αγχος; ειχες σαν πρωτη φορα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lakis1821

Νεοφερμένος

Ο lakis1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ιστορια;:confused::eek: πωπωπωπ καημενα! Καλο κουραγιο :) αληθεια χθες πρωτο μαθημα... αγχος; ειχες σαν πρωτη φορα;
ενταξει ειχα λιγο αλλα εχω και μεγαλο αδερφο και μου είχε πει να μην αγχωθώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BigTimeRush

Νεοφερμένος

Η Μαρκέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Γειά σας!
Δημιούργησα αυτό το θέμα, γιατί κι εγώ όπως και άλλα παιδιά που είμαστε φέτος στην Α' Γυμνασίου, έχουμε ένα μικρό άγχος ή και κάποιοες ερωτήσεις για τις εξετάσεις που γίνονται στο τέλος της σχολικής χρονιάς. Πολλοί ίσως πείτε ότι είναι ακόμη νωρίς απλά εγώ έχω κάποιες απορίες -όπως και άλλα παιδιά πιστεύω- και θα ήθελα να τις λύσω! Όσα λοιπόν τα μεγάλα παιδιά αυτού του forum θέλουν, μπορούν να απαντάνε σε ερωτήσεις των μικρότερων. Και για να το εγκαινιάσουμε κάνω εγώ την αρχή μα μια ερώτηση:
Γράφουμε εξετάσεις στην Πληροφορική; Γιατί αν γράφουμε, οι γονείς μου θα είναι κάπως έτσι όταν δουν τον βαθμό:
:rtfm:
Ευχαριστώ!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Snoopyawesome.jpg
    Snoopyawesome.jpg
    64 KB · Εμφανίσεις: 747
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Γειά σας!
Δημιούργησα αυτό το θέμα, γιατί κι εγώ όπως και άλλα παιδιά που είμαστε φέτος στην Α' Γυμνασίου, έχουμε ένα μικρό άγχος ή και κάποιοες ερωτήσεις για τις εξετάσεις που γίνονται στο τέλος της σχολικής χρονιάς. Πολλοί ίσως πείτε ότι είναι ακόμη νωρίς απλά εγώ έχω κάποιες απορίες -όπως και άλλα παιδιά πιστεύω- και θα ήθελα να τις λύσω! Όσα λοιπόν τα μεγάλα παιδιά αυτού του forum θέλουν, μπορούν να απαντάνε σε ερωτήσεις των μικρότερων. Και για να το εγκαινιάσουμε κάνω εγώ την αρχή μα μια ερώτηση:
Γράφουμε εξετάσεις στην Πληροφορική; Γιατί αν γράφουμε, οι γονείς μου θα είναι κάπως έτσι όταν δουν τον βαθμό:
:rtfm:
Ευχαριστώ!



Όχι. Στην Πληροφορική εξετάζεσαι γραπτά (τελικές εξετάσεις), μόνο στην Γ' Γυμνασίου. Στην Α' και Β' δεν αποτελεί εξεταζόμενο μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BigTimeRush

Νεοφερμένος

Η Μαρκέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Όχι. Στην Πληροφορική εξετάζεσαι γραπτά (τελικές εξετάσεις), μόνο στην Γ' Γυμνασίου. Στην Α' και Β' δεν αποτελεί εξεταζόμενο μάθημα.
Ευχαριστώ πολύ! Πάλι καλά!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γειά σας!
Δημιούργησα αυτό το θέμα, γιατί κι εγώ όπως και άλλα παιδιά που είμαστε φέτος στην Α' Γυμνασίου, έχουμε ένα μικρό άγχος ή και κάποιοες ερωτήσεις για τις εξετάσεις που γίνονται στο τέλος της σχολικής χρονιάς. Πολλοί ίσως πείτε ότι είναι ακόμη νωρίς απλά εγώ έχω κάποιες απορίες -όπως και άλλα παιδιά πιστεύω- και θα ήθελα να τις λύσω! Όσα λοιπόν τα μεγάλα παιδιά αυτού του forum θέλουν, μπορούν να απαντάνε σε ερωτήσεις των μικρότερων. Και για να το εγκαινιάσουμε κάνω εγώ την αρχή μα μια ερώτηση:
Γράφουμε εξετάσεις στην Πληροφορική; Γιατί αν γράφουμε, οι γονείς μου θα είναι κάπως έτσι όταν δουν τον βαθμό:
:rtfm:
Ευχαριστώ!



Οχι κοπελα μου... Μονο εμεις τα ατυχα της τριτης γραφουμε:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.
Οχι κοπελα μου... Μονο εμεις τα ατυχα της τριτης γραφουμε:/:
ελα βρε Μαρια ευκολη ειναι
δεν εισαι ατυχη :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά! Άνοιξα αυτό το θέμα επειδή πάω πρώτη γυμνασίου και δεν έχω ξαναδώσει ποτέ εξετάσεις... και αρχίζουν να πλησιάζουν. Θα ήθελα να μου πείτε: είναι πολύ δύσκολες στην α γυμνασίου? Σε ποια μαθήματα να δώσω βάση, και να ξεκινήσω από νωρίτερα το διάβασμα? Ποια δεν πρέπει να με αγχώνουν? Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BigTimeRush

Νεοφερμένος

Η Μαρκέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Κι εγώ θα ήθελα μερικές πληροφορίες για αυτό! Κι εγώ α' γυμνασίου είμαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Παίδες μην αγχώνεστε. Ακόμη Α Γυμνασίου είστε. Προσπαθήστε να έχετε ψυχραιμία. Τα θέματα συνήθως είναι κλιμακούμενης δυσκολίας για όλες τις κατηγορίες μελέτης ώστε να βοηθηθούν όλοι οι μαθητές. Καλό διάβασμα και καλή επιτυχία να έχετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Σας δίνουν 9 θέματα, απαντάται τα 6. Συνήθως δίνουν ένα θέμα Σ/Λ, ένα θέμα Αντιστοίχισης και τα υπόλοιπα ανάπτυξης.
Μία εξαίρεση (ίσως) να συνιστούν τα Μαθηματικά (από όσο θυμάμαι), που απαντάς 4 θέματα από τα 6, στα οποία έχει 1 ορισμό (τι ονομάζουμε κύκλο?), 1 άσκηση γεωμετρίας και τα άλλα 4 θέματα από την άλγεβρα..
Επίσης, στα μαθήματα των Αρχαίων (από Πρωτότυπο και Μετάφραση), το μάθημα της Γλώσσας (Έκθεση) και των Κειμένων απαντάτε σε όλα τα θέματα.

Επομένως, για έναν μαθητή που διάβαζε (σχεδόν) ολόκληρη τη χρονιά, ο βαθμός του 18-20 είναι πολύ έυκολα προσβάσιμος. Ακόμα και αν υπάρχει ένα θέμα που δεν γνωρίζεις/θυμάσαι, σου δίνεται η δυνατότητα να μην το απαντήσεις και να ασχοληθείς με άλλα.
Αν και το επίπεδο δυσκολίας εξαρτάται από τον καθηγητή, αμφιβάλλω αν θα έβαζε κανείς τους τρομερά δύσκολα θέματα. Παράδειγμα, στη Βιολογία, μπορεί να σας δώσει σχήμα και να συμπληρώσετε τα αναπαραγωγικά όργανα του ανθρώπου. Στην Ιστορία να ζητηθούν οι διαφορές Δωρικού και Ιωνικού ρυθμού ή να σας δώσουν πηγή, σχετικά με του κούρους και τις κόρες, και να σας ρωτήσουν τι ξέρετε για τα αγάλματα της εποχής.
Δεν ζητούν κάτι το εξωπραγματικό και σας δίνετε η δυνατότητα να επιλέγετε ποια θέματα θα απαντήσετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ όλους σας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BigTimeRush

Νεοφερμένος

Η Μαρκέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Στην γλώσσα τι γίνεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Στην γλώσσα τι γίνεται?

Δίνεται ένα κείμενο με ερωτήσεις ή γενικά ασκήσεις πάνω σε αυτό πχ ενότητες-πλαγιότιτλους,στην συνέχεια υπάρχουν λεξιλογικές/γραμματικές/συντακτικές ασκήσεις όπως άλλωστε και στα διαγωνίσματα,όλα αυτά πιάνουν 10 μονάδες.Επίσης,υπάρχει μια έκθεση που πιάνει και αυτή 10 μονάδα από μόνη της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Ευχαριστούμε πολύ! Αλλά στη Γλώσσα είμαι πολύ καλός.. θα τα πάω καλά στα φιλολογικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
^^ Να κοιταξεις να γραψεις καλα και στα μαθηματικα! Ειναι κριμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BigTimeRush

Νεοφερμένος

Η Μαρκέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Ευχαριστούμε πολύ! Θα την χρειαστούμε όπως φαίνεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Και πανω απ'όλα μην αγχωνεστε! Θα το δειτε και μόνοι σας οτι οι καθηγητες θα βαλουν πανευκολα θεματα για να γραψουν ολοι, ουσιαστικά ο βαθμός δυσκολίας είναι κάτω του μετρίου.. Ξέρω ότι είναι οι πρώτες σας εξετάσεις και αγχώνεστε, κι εγω στην α' έτσι ήμουν, μάλιστα θυμάμαι που είχα γράψει στο ημερολόγιό μου "όποιον λέει πως αυτές οι εξετάσεις είναι πανεύκολες θέλω να τον σκοτώσω, πραγματικά δεν έχει ιδέα!", αλλά μόλις τις πέρασα και με το πέρασμα λίγου καιρού, διαπίστωσα ότι όντως είχαν δίκιο... Απλά απολαύστε την πιό χαβαλέ περίοδο της χρονιάς (και διαβάστε και λίγο βέβαια, δεν κάνει κακό.. ;))!!
Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Οντως! Η καλυτερη περιοδος καθε χρονιας ειναι :')
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Ευχαριστούμε πάρα πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top