Εξαγωγή ημιέγκλειστου φρονιμίτη

tpap

Νεοφερμένος

Ο tpap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
View attachment 72630

Και είσαι έτοιμος...
ΧΑχαχαχαχαχαχχα εσχάτη λύση
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κατά αρχας περαστικά σου. Λίγο υπομονή ακόμα. Η μεγαλύτερη ταλαιπωρία πέρασε.
Κατά δεύτερον να μην βάλεις τίποτα πάνω στο τραύμα. Ούτε τσιχλοφουσκες ούτε βαμβάκια. Οι ιστοί στο στόμα επουλωνονται μόνοι τους και πολύ καλά μάλιστα. Τα παυσίπονα που σου έχει πει ο γναθοΧ σου να πάρεις και να κάνεις πλυσεις με στοματικό διάλυμα αν σου έχει προτείνει κάποιο. Το πρήξιμο θα υποχωρεί μέρα με την μέρα.
Ευχαριστω πολυ φίλε μου ναι το χειρότερο περασε.. Δεν ειναι το πρήξιμο το πρόβλημα μου η ενόχληση του πόνου μου την δίνει έπαιρνα μεζουλιντ και τωρα παίρνω παναντολ και πλύσεις με Αλατόνερο κάνω.. Αλλα εχει ακομα πόνο
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Σε πονούσε και τον έβγαλες; Έχω κι εγώ ημιέγκλειστο φρονιμίτη -το μισό δόντι καλύπτεται από το ούλο, άρα ενδέχεται να μην υπάρχει αρκετός χώρος ώστε να ανατείλει-, ωστόσο δεν έχω ούτε πόνο ούτε πίεση και τα δόντια μου σε γενικές γραμμές είναι αραιά, αν και λίγο στραβά. Να προετοιμάζομαι σιγά-σιγά;...
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Σε πονούσε και τον έβγαλες; Έχω κι εγώ ημιέγκλειστο φρονιμίτη -το μισό δόντι καλύπτεται από το ούλο, άρα ενδέχεται να μην υπάρχει αρκετός χώρος ώστε να ανατείλει-, ωστόσο δεν έχω ούτε πόνο ούτε πίεση και τα δόντια μου σε γενικές γραμμές είναι αραιά, αν και λίγο στραβά. Να προετοιμάζομαι σιγά-σιγά;...
Να πας σε οδοντίατρο να τα δεί. Εγώ όταν τους αφαίρεσα, δεν είχα κάποιο πρόβλημα όλοι έγκλειστοι ήταν, ούτε καταλάβαινα κάτι. Ωστόσο, επειδή θα στράβωναν τα δόντια, λόγω πίεσης, τούς αφαίρεσα. Μία πανοραμική θα βοηθήσει να δεις τι παίζει, σε τι φάση βρίσκονται, καθώς δεν είναι μόνο να πιέζουν τα δόντια ή όχι, ή να πονάς, αλλά και αν βρίσκονται σε νεύρα κοντά.
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Να πας σε οδοντίατρο να τα δεί. Εγώ όταν τους αφαίρεσα, δεν είχα κάποιο πρόβλημα όλοι έγκλειστοι ήταν, ούτε καταλάβαινα κάτι. Ωστόσο, επειδή θα στράβωναν τα δόντια, λόγω πίεσης, τούς αφαίρεσα. Μία πανοραμική θα βοηθήσει να δεις τι παίζει, σε τι φάση βρίσκονται, καθώς δεν είναι μόνο να πιέζουν τα δόντια ή όχι, ή να πονάς, αλλά και αν βρίσκονται σε νεύρα κοντά.
Κατάλαβα, απλώς ο προηγούμενος οδοντίατρος στα 22 μου δε μου είπε κάτι. Τώρα θέλω να πάω στης μητέρας μου για καθαρισμό και να τον ρωτήσω, ευελπιστώ μόλις χαλαρώσουμε λίγο απ' αυτό που ζούμε.
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Γενικώς δεν έχει τεκμηριώθει επιστομηνικα ότι οι φρόνιμητες πιέζουν και συνωστιζουν τα δόντια.Υπάρχουν έρευνες υπέρ και κάποιες κατά. Διαφωνούν δηλαδή. Οι συνωστισμοι
είναι ένα τεράστιο θέμα στην ορθοδοντικη με πολλές αιτιολογιες οδοντικες αλλά και σκελετικες.
Όσον αφορά τους ημιεγκλειστους που αναφέρεις μπορούν να δημιουργήσουν θέματα όπως περιστεφανιτιδες, περίοδοντιτιδα στον μπροστά γομφίο, τερηδόνα και άλλες παθολογικές καταστάσεις που ξεφεύγουν από τα πλαίσια του φόρουμ.
Σε κάθε περίπτωση το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να σε δει ο οδοντίατρος σου που θα σε εξετάσει και κλινικά αλλά και ακτινογραφικα.😊
 

tpap

Νεοφερμένος

Ο tpap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σε πονούσε και τον έβγαλες; Έχω κι εγώ ημιέγκλειστο φρονιμίτη -το μισό δόντι καλύπτεται από το ούλο, άρα ενδέχεται να μην υπάρχει αρκετός χώρος ώστε να ανατείλει-, ωστόσο δεν έχω ούτε πόνο ούτε πίεση και τα δόντια μου σε γενικές γραμμές είναι αραιά, αν και λίγο στραβά. Να προετοιμάζομαι σιγά-σιγά;...
Δεν με πονουσε καθολου απλα επειδη υπηρχε κινδυνος περιστεφανιτιδας και τα σχετικα το εβγαλα
 

minfaspringianafasme

Νεοφερμένος

Η minfaspringianafasme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας είμαι νέα εδω επομένως σας ζητώ να με συγχωρήσετε αν γράφω σε λάθος μέρος το μήνυμα μου. Θέλω να ρωτήσω όσοι βγάλατε φρονιμίτη ημιέγκλειστο, έγκλειστο ή οχι. Αν πήγατε σε ιδιοτη γναθοχειρουργο ή σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο. Αν μπορείτε να μου πείτε και ποιο ήταν το κόστος...έχω να βγάλω και τους 4 το γνωρίζω αυτο εδω και 5 χρόνια αλλα δεν πήγαινα γτ δεν είχα κάποια ενόχληση τωρα ομως που με τραβάνε τα δόντια μου ώστε να δημιουργηθεί χώρος ηρθε η ώρα.
 

Αναστασία197

Νεοφερμένος

Η Αναστασία197 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Γεια σας είμαι νέα εδω επομένως σας ζητώ να με συγχωρήσετε αν γράφω σε λάθος μέρος το μήνυμα μου. Θέλω να ρωτήσω όσοι βγάλατε φρονιμίτη ημιέγκλειστο, έγκλειστο ή οχι. Αν πήγατε σε ιδιοτη γναθοχειρουργο ή σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο. Αν μπορείτε να μου πείτε και ποιο ήταν το κόστος...έχω να βγάλω και τους 4 το γνωρίζω αυτο εδω και 5 χρόνια αλλα δεν πήγαινα γτ δεν είχα κάποια ενόχληση τωρα ομως που με τραβάνε τα δόντια μου ώστε να δημιουργηθεί χώρος ηρθε η ώρα.
Σε ιδιώτη γναθοχειρουργο. 3 ημιεγκλειστοι, 1 είχε βγει κανονικά. Κόστος δεν θυμάμαι ακριβώς, νομίζω γύρω στα 180 οι δύο
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Εγώ είχα βγάλει και τους 4 και μόνο την πρώτη φορά θυμάμαι πονούσα αρκετά για κάποιες ώρες όταν έφυγε το μούδιασμα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top