Εξαγωγή ημιέγκλειστου φρονιμίτη

tpap

Νεοφερμένος

Ο tpap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπερα σας ειμαι 20 χρονων και δυστυχως αυριο θα βγαλω τον φρονιμητη μου ο οποιος ειναι ημιγκλειστος..Ειναι καποιος που εχει βγαλει παρομοιο φρονιμητη και αν ναι ποναει? Εχω παρα πολυ αγχος και φοβαμαι παρα πολυ διοτι φοβαμαι γενικα τους οδνοτιατρους
 

VforVendetta

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Καλησπέρα.. και εγώ 20 χρονών είμαι, πριν ένα μήνα έβγαλα 2 φρονιμίτες (πάνω και κάτω). Εγώ προσωπικά δεν πόνεσα καθόλου, στην αναισθησία νιώθεις ένα μικρό τσίμπημα, αλλά από εκεί και μετά δεν πονάς το μόνο που νιώθεις είναι μια μικρή πίεση. Έπειτα το πρώτο 24άωρο είναι λίγο δύσκολο κυρίως γιατί έχεις την αίσθηση του αίματος στο στόμα σου. Μην σε αγχώνει ακολούθα της οδηγίες που θα σου δώσει οδοντίατρος και ήδη από τη δεύτερη μέρα θα αρχίσεις να νιώθεις καλύτερα.
 

tpap

Νεοφερμένος

Ο tpap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα.. και εγώ 20 χρονών είμαι, πριν ένα μήνα έβγαλα 2 φρονιμίτες (πάνω και κάτω). Εγώ προσωπικά δεν πόνεσα καθόλου, στην αναισθησία νιώθεις ένα μικρό τσίμπημα, αλλά από εκεί και μετά δεν πονάς το μόνο που νιώθεις είναι μια μικρή πίεση. Έπειτα το πρώτο 24άωρο είναι λίγο δύσκολο κυρίως γιατί έχεις την αίσθηση του αίματος στο στόμα σου. Μην σε αγχώνει ακολούθα της οδηγίες που θα σου δώσει οδοντίατρος και ήδη από τη δεύτερη μέρα θα αρχίσεις να νιώθεις καλύτερα.
Ημιγκλειστος ηταν ο φρονιμητης σου η κανονικος;
 

VforVendetta

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ημιέγκλειστος ο κάτω και ο πάνω δεν είχε βγει καθόλου.
 

tpap

Νεοφερμένος

Ο tpap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

VforVendetta

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Όχι νομίζω συνήθως δεν το ξεπερνάει. Πάντως μην αγχώνεσαι για τον πόνο και τη διαδικασία. Κυρίως φρόντισε να τηρήσεις αυτά που θα σου πει να κάνεις μετά π.χ για τον πάγο που πρέπει να βάλεις και για το τι πρέπει να τρως. Μόνο η πρώτη μέρα είναι σχετικά δύσκολη. Τουλάχιστον σε μένα έτσι ήταν. Λογικά θα σου δώσει και κάποιο παυσίπονο να πάρεις σε περίπτωση που πονάς τις επόμενες μέρες. Μην σε αγχώσει αν την πρώτη μέρα τρέχει λίγο αίμα, είναι φυσιολογικό. Για μένα το χειροτερο ήταν ότι έπρεπε να τρώω σούπες και γιαούρτια για κάποιο καιρό:wacko:, όλα τα άλλα ήταν υποφερτά, ακόμα και τα ράμματα που δεν είχα ξανακάνει.
 

tpap

Νεοφερμένος

Ο tpap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Όχι νομίζω συνήθως δεν το ξεπερνάει. Πάντως μην αγχώνεσαι για τον πόνο και τη διαδικασία. Κυρίως φρόντισε να τηρήσεις αυτά που θα σου πει να κάνεις μετά π.χ για τον πάγο που πρέπει να βάλεις και για το τι πρέπει να τρως. Μόνο η πρώτη μέρα είναι σχετικά δύσκολη. Τουλάχιστον σε μένα έτσι ήταν. Λογικά θα σου δώσει και κάποιο παυσίπονο να πάρεις σε περίπτωση που πονάς τις επόμενες μέρες. Μην σε αγχώσει αν την πρώτη μέρα τρέχει λίγο αίμα, είναι φυσιολογικό. Για μένα το χειροτερο ήταν ότι έπρεπε να τρώω σούπες και γιαούρτια για κάποιο καιρό:wacko:, όλα τα άλλα ήταν υποφερτά, ακόμα και τα ράμματα που δεν είχα ξανακάνει.
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου με καθυσηχασες παρα πολυ και ο θεος βοηθος ελπιζω και εγω να μην πονεσω και να ειναι μονο το πρηξιμο και η αφαγια τα προβληματα μου
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Αν βγάζεις φρονιμίτη από την άνω γνάθο, τότε η ανάρρωση θα είναι πολύ πιο εύκολη σε σχέση με το αν βγάζεις από την κάτω γνάθο.
Εγώ είχα 2 έγκλειστους που έπρεπε να βγάλω. Έβγαλα τον κάτω τα προηγούμενα Χριστούγεννα. Πόναγα για 1-2 μέρες, μετά για 1-2 μέρες ενόχληση. Κανονικό φαγητό έφαγα μετά από 6-7 μέρες. Όταν έβγαλα τον πάνω, στο περασμένο λοκντάουν, ο πόνος και η ενόχληση είχαν περάσει τη 2η-3η μέρα, και την 4η μέρα θυμάμαι ότι έφαγα σουβλάκια. :P
 

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Δύο οδοντρίατροι υπάρχουν, αυτοί που θέλουν να κρατήσουν τα δόντια σου και αυτοί που θέλουν να στα βγάλουν προληπτικά.
Αν σου πονάει, βγάλτο. Αν σου είπε προληπτικά, μην το κάνεις. Συνέχεια πάνε και τους βγάζουν χωρίς λόγο και μετά τους στέλνουν για θεραπείες γιατί πήγε λάθος η εξαγωγή.
 

tpap

Νεοφερμένος

Ο tpap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δύο οδοντρίατροι υπάρχουν, αυτοί που θέλουν να κρατήσουν τα δόντια σου και αυτοί που θέλουν να στα βγάλουν προληπτικά.
Αν σου πονάει, βγάλτο. Αν σου είπε προληπτικά, μην το κάνεις. Συνέχεια πάνε και τους βγάζουν χωρίς λόγο και μετά τους στέλνουν για θεραπείες γιατί πήγε λάθος η εξαγωγή.
Καλησπερα φιλε δεν με ποναει αλλα δεν ειναι ουτε προληπτικο.. Σπρωχνει τα αλλα δοντια και το νιωθω με πονανε τα αλλα σαν να τα τραβας.. Επισης επειδη ειναι ημιγκλειστος και το μισο δοντι ειναι εξω και το μισο ειναι κατω απο το ουλο μαζευονται διαφορα κατω απο το ουλο υπολειματα τροφης και μπορει να προκληθει περιστεφανιτιδα απο μολυνηση.. Για αυτους τους λογους θα το βγαλω
 

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Κι εμένα με σπρώνχουν, κάποιες φορές, και το νιώθω στα μπροστινά. Όχι πόνος, σπρώξιμο. Και έχω οδοντίατρο που θέλει να κρατάει τα δόντια, χαχα

Εμένα μου είπε αυτό. Όσο δεν μου πονάνε, άσχημα, δεν χρειάζεται να τα πειράξουμε. Μπορεί τα δικά σου να έχουν φτάσει σε άλλο σημείο, τι να πω. Προφανώς ρωτάς και βλέπεις.
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Κι εμένα με σπρώνχουν, κάποιες φορές, και το νιώθω στα μπροστινά. Όχι πόνος, σπρώξιμο. Και έχω οδοντίατρο που θέλει να κρατάει τα δόντια, χαχα

Εμένα μου είπε αυτό. Όσο δεν μου πονάνε, άσχημα, δεν χρειάζεται να τα πειράξουμε. Μπορεί τα δικά σου να έχουν φτάσει σε άλλο σημείο, τι να πω. Προφανώς ρωτάς και βλέπεις.

Συγγνωμη, αλλά δεν θέλει και πτυχίο Οδοντιατρικής για να καταλάβει κάποιος ότι αν νιώθεις πίεση, αυτό σημαίνει ότι σιγά σιγά μετατοπίζονται τα υπόλοιπα δόντια, ώστε να μπορέσει να ανατείλει ο έγκλειστος/ημιέγκλειστος, με ό,τι συνέπειες έχει αυτό...
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Kαλημέρα και καλή εβδομάδα. ΔΕΝ έχω βγάλει ποτέ φρονιμίτες. Υπάρχει τέτοια περίπτωση στο υπόλοιπο της ζωής μου να μη χρειαστεί να το κάνω ποτέ?

Η μητέρα μου, μου είπε ότι είχα βγάλει αλλά εγώ δεν θυμάμαι τίποτα απολύτως. Υπάρχει πιθανότητα άνθρωπος στη ζωή του, να μη βγάλει ποτέ φρονιμίτες?
 

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Kαλημέρα και καλή εβδομάδα. ΔΕΝ έχω βγάλει ποτέ φρονιμίτες. Υπάρχει τέτοια περίπτωση στο υπόλοιπο της ζωής μου να μη χρειαστεί να το κάνω ποτέ?

Η μητέρα μου, μου είπε ότι είχα βγάλει αλλά εγώ δεν θυμάμαι τίποτα απολύτως. Υπάρχει πιθανότητα άνθρωπος στη ζωή του, να μη βγάλει ποτέ φρονιμίτες?

Η μάνα μου 50 χρονών δεν τα έχει βγάλει. Ξανα λέω, εξαρτάται από τον οδοντίατρο αλλά και την συμπεριφορά των δικών σου φρονιμιτών.
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Μπορεί οι φρονιμητες να υπάρχουν άλλα να είναι έγκλειστοι. Μια πανοραμική ακτινογραφία θα το δείξει αυτό.
Υπάρχουν και άνθρωποι στους οποίους παρατηρείται αγενεσια ενός, δύο ή και όλων των φρονιμητων. Δηλαδή δεν τους έχουν καθόλου ούτε και θα τους εμφανίσουν στο μέλλον.
 

tpap

Νεοφερμένος

Ο tpap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Λοιπον παιδιά ω.. Εγινε λοιπον έβγαλα και εγω τον ημιγκεισυο φρονιμητη την Παρασκευή που μας περασε.. Σε γνάθο χειρουργό φυσικά η διαδικασία ήταν εντάξει δεν ένιωσα τιποτα αλλα εκει που ολα ήταν καλα περασε η αναισθησία οταν έφτασα σπιτι.. έχουν περάσει 6 μερες και μολις εχθές σταμάτησα να παίρνω μεσουλιντ.. Ο πόνος μετα την εγχείρηση ειναι πολυ μεγάλος και μεγάλη ταλαιπωρία όλο αυτο γενικά.. Πονάω ακομα και την βγάζω με παναντολ.. Παρόλο που δεν πόνεσε κατα την διάρκεια του χειρουργείου το μετα ειναι ουι χειρότερο
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Με το πέρασμα των χρόνων, όλο και λιγότεροι άνθρωποι έχουν φρονιμίτες. Θα περάσει ο πόνος σίγουρα δεν μπορεί να είναι το ίδιο εντονος όσο τις πρωτες μερες . Προέρχεται κυρίως από τα ραμματα που τραβάνε.
Περαστικά
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,552 μηνύματα.
Λοιπον παιδιά ω.. Εγινε λοιπον έβγαλα και εγω τον ημιγκεισυο φρονιμητη την Παρασκευή που μας περασε.. Σε γνάθο χειρουργό φυσικά η διαδικασία ήταν εντάξει δεν ένιωσα τιποτα αλλα εκει που ολα ήταν καλα περασε η αναισθησία οταν έφτασα σπιτι.. έχουν περάσει 6 μερες και μολις εχθές σταμάτησα να παίρνω μεσουλιντ.. Ο πόνος μετα την εγχείρηση ειναι πολυ μεγάλος και μεγάλη ταλαιπωρία όλο αυτο γενικά.. Πονάω ακομα και την βγάζω με παναντολ.. Παρόλο που δεν πόνεσε κατα την διάρκεια του χειρουργείου το μετα ειναι ουι χειρότερο
Αν πονας ακομα και η οπη δεν ειναι ραμεννη απο πανω, παρε γαρυφαλελαιο-βγενολη απο το φαρμακειο (2€) . Μια σταγονα βαμβακακι , μια σταγονιτσα γαρυφαλελαιο , μεσα στην τρυπα και σκεπσμα απο πανω με μασημενη τσιχλοφουσκα ή αλλο βαμβακι ή τιποτα . Αντιο πονος για 4-5 ωρες . μετα παλι τα ιδια.
Οι παρακεταμολες δεν κανουν φουλ δουλεια. οι ιβουπροφενες και το νιφλαμολ ειναι καλυτερα.
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Κατά αρχας περαστικά σου. Λίγο υπομονή ακόμα. Η μεγαλύτερη ταλαιπωρία πέρασε.
Κατά δεύτερον να μην βάλεις τίποτα πάνω στο τραύμα. Ούτε τσιχλοφουσκες ούτε βαμβάκια. Οι ιστοί στο στόμα επουλωνονται μόνοι τους και πολύ καλά μάλιστα. Τα παυσίπονα που σου έχει πει ο γναθοΧ σου να πάρεις και να κάνεις πλυσεις με στοματικό διάλυμα αν σου έχει προτείνει κάποιο. Το πρήξιμο θα υποχωρεί μέρα με την μέρα.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1607015999549.png


Και είσαι έτοιμος...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top