Εξέλιξη ή Δημιουργία Θεού;

Εξέλιξη ή Δημιουργία;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 340)
  • Προήρθαμε από εξέλιξη προγόνου, κοινού με τους πιθήκους

  • Προήρθαμε από δημιουργία θεού

  • Άλλο

  • Δεν ξέρω


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Για να απομακρυνουν τους ανθρωπους απο το Θεο και να διασπειρουν το σατανισμο.......
Τι σχέση έχει τώρα ο σατανισμός?Είναι δηλαδή ή το ένα ή το άλλο?Και δηλαδή πιστεύεις ότι ότι κάποιοι έβαλαν τα απολιθώματα μέσα στη γη για να περάσει η ώρα?Γιατί να μην είναι η θρησκεία μια συνομωσία?Ή και δημιούργημα του ανθρώπου λόγω συναισθηματικής φύσης?(που είναι πάρα πολύ λογικό)

Ίσα ίσα που όσοι δεν πιστεύουν στη θρησκεία δεν πιστεύουν και στο σατανισμό(γενικά σε οτιδήποτε πνευματικό και εκτός λογικής,οπότε...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.

Ας σε ρωτήσω λοιπόν το παρακάτω.
Ο Αδάμ και η Εύα ήταν λευκοί ή μαύροι;
Είχαν κανονικά μάτια ή τραβηγμένα σαν του Ασιάτες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ας σε ρωτήσω λοιπόν το παρακάτω.
Ο Αδάμ και η Εύα ήταν λευκοί ή μαύροι;
Είχαν κανονικά μάτια ή τραβηγμένα σαν του Ασιάτες;
Λέγεται ότι ο Αδάμ ήταν μαύρος και η Εύα λευκή ... Για τα μάτια δε ξέρω... δεν υπάρχουν αναφορές...

Γιατί να μην είναι η θρησκεία μια συνομωσία?Ή και δημιούργημα του ανθρώπου λόγω συναισθηματικής φύσης?(που είναι πάρα πολύ λογικό)
Η Θρησκεία δεν είναι συνομωσία γιατί ο θεός μας οδηγεί στην βασιλεία του, στον παράδεισο και όχι στο κακό και στην κόλαση.
Η συνομωσία είναι κακή.
Άρα συνομωσία και θρησκεία δε πάνε μαζί....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Εγώ έχω διαβάσει ότι ο αδάμ ήταν είτε ασιάτης είτε μαύρος οι απόψεις διίστανται.Παρόλα 'τά ειπώθηκαν καποια πράγματα περισυνωμοσίας τα οποία είναι τουλάχιστον γελοία .Ο άνθρωπος πιστεύει στον Θεο για ακουμπήσει το κεφαλάκι του κάπου στις δύσκολες ώρες.Οι απόψεις μου ταυτίζονται πλήρως με αυτές του transient
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Λέγεται ότι ο Αδάμ ήταν μαύρος και η Εύα λευκή ... Για τα μάτια δε ξέρω... δεν υπάρχουν αναφορές...

Λέγεται απο ποιους;

Μάλιστα δηλαδή ο ένας μάυρος, η άλλη άσπρη και γτ δεν είμαστε όλοι μιγάδες...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Μάλιστα δηλαδή ο ένας μάυρος, η άλλη άσπρη και γτ δεν είμαστε όλοι μιγάδες...;
Γιατί το χρωμα του δερματος ακολουθει τους κανονες της πολυγονιδιακης κληρονομικοτητας...
Λέγεται απο ποιους;
Απο θρησκευομενους ιστορικους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Γιατί το χρωμα του δερματος ακολουθει τους κανονες της πολυγονιδιακης κληρονομικοτητας...

Απο θρησκευομενους ιστορικους

Μάλιστα...
Πολύ βολικό.

Το λέει όμως στην Αγία Γραφή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Καταρχάς αν οι πρώτοι άνθρωποι που δημιουργήθηκαν είχαν απευθείας επικοινωνία με τον Θεό, τότε δεν θα δημιουργόντουσαν τόσο πολλοί πολιτισμοί με διαφορετικούς θεσμούς (γλώσσα, θρησκεία κλπ)

Και επίσης, για ποιον λόγο όταν -θεωρητικά- γνωρίζουμε την ύπαρξη κάποιου Θεού να καταλήξουμε μετά από μερικούς αιώνες στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει και μάλιστα να δημιουργούμε άλλους Θεούς;
Εγώ για παράδειγμα δεν γνώρησα ποτέ τον προπροπάππο μου, αλλά είμαι βέβαιος ότι υπήρξε, αλλιώς δεν θα ζούσα τώρα. :P
Για τον Θεό -αν όντως είναι ο δημιουργός μας- γιατί υπάρχει τέτοια σύγχηση;
Προφανώς γιατί είναι μια κακοδουλεμένη ιστοριούλα. Και αν διαβάσετε την Βίβλο θα καταλάβετε πόσο κακοδουλεμένη είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vassilis_1

Νεοφερμένος

Ο Vassilis_1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
theio_vrefos, ενδεικτικά θα ασχοληθώ με ένα χωρίο στο οποίο αναφέρθηκες, διότι ως φαίνεται δεν έχεις καταλάβει τη σημασία του, με συνέπεια να έχεις λανθασμένα συμπεράσματα. Ξεκινάμε λοιπόν.

(Ματθ. 5,17) «Μὴ νομίσητε ὅτι ἦλθον καταλῦσαι τὸν νόμον ἢ τοὺς προφήτας· οὐκ ἦλθον καταλῦσαι, ἀλλὰ πληρῶσαι.»

Ερμηνεία:

«Μη νομίσετε ότι ήλθα να καταλύσω τον νόμον του Μωϋσέως η την διδασκαλίαν των προφητών. Δεν ήλθα να καταλύσω αυτά, αλλά να τα τηρήσω, να τα εκπληρώσω και να τα ολοκληρώσω εις ένα τέλειον νόμον.»

Κατάλαβες; Ο Χριστός ήλθε και, για να ολοκληρώσει και τελειοποιήσει τον νόμο. Πως τον τελειοποιεί; Φυσικά, όπως σου είχα πει, με ορισμένες αλλαγές. Ας παρακολουθήσουμε ένα δείγμα (από τα πολλά):

(Ματθ. 5,43) «Ἠκούσατε ὅτι ἐῤῥέθη, ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου καὶ μισήσεις τὸν ἐχθρόν σου. Ἐγὼ δὲ λέγω ὑμῖν, ἀγαπᾶτε τοὺς ἐχθροὺς ὑμῶν, εὐλογεῖτε τοὺς καταρωμένους ὑμᾶς, καλῶς ποιεῖτε τοῖς μισοῦσιν ὑμᾶς καὶ προσεύχεσθε ὑπὲρ τῶν ἐπηρεαζόντων ὑμᾶς καὶ διωκόντων ὑμᾶς.»

Ερμηνεία:

«Ηκούσατε ότι ελέχθη· θα αγαπήσης τον πλησίον σου και θα μισήσης τον εχθρόν σου. Εγώ όμως σας λέγω, αγαπάτε τους εχθρούς σας, ευλογείτε αυτούς, οι οποίοι σας καταρώνται, ευεργετείτε αυτούς, οι οποίοι σας μισούν, και προσεύχεσθε δι' εκείνους, οι οποίοι σας υβρίζουν και σας συκοφαντούν και σας καταδιώκουν αδίκως»

Ελπίζω να κατάλαβες ότι ο Χριστός τελειοποιώντας, άλλαξε τον πιο πάνω νόμο. Δια της επίδειξης αγάπης. Σε ποιους; Ακόμα και σε αυτούς που μας μισούν.

faeton, ότι δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ στοιχείο η επιστήμη σχετικά με την υποτιθέμενη εξέλιξη, είναι γεγονός.

Οι επιδόσεις της επιστήμης έχουν ταβάνι. Αυτές περιορίζονται, μόνο, σε θέματα στα οποία εξασφαλίζεται η άμεση παρατήρηση.
Άλλωστε δια των αλληλοσυμπληρούμενων όρων της “εις άτοπον απαγωγή και επαγωγική λογική”, η επιστήμη έχει περιορίσει την έρευνά της, εκτός του πλαισίου, το οποίο περικλείει προς εξιχνίαση θέματα, στα οποία απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση. Όπως: Της αρχής του σύμπαντος, της αρχής του χρόνου, της αρχής της ζωής και κάθε υποτιθέμενης αρχής.

Ενδεικτικά, κοίταξε εδώ
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3967444&postcount=1443

https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3973274&postcount=1448

Και βέβαια, εμείς οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί είμαστε ένα, με την αλήθεια. Διότι η πίστη μας είναι αποδεδειγμένη. Αυτό έλλειπε, να είχαμε αμφιβολίες για το αν ο ήλιος βγαίνει από το σημείο της ανατολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Εγώ έχω διαβάσει ότι ο αδάμ ήταν είτε ασιάτης είτε μαύρος οι απόψεις διίστανται.Παρόλα 'τά ειπώθηκαν καποια πράγματα περισυνωμοσίας τα οποία είναι τουλάχιστον γελοία .Ο άνθρωπος πιστεύει στον Θεο για ακουμπήσει το κεφαλάκι του κάπου στις δύσκολες ώρες.Οι απόψεις μου ταυτίζονται πλήρως με αυτές του transient
Μα έτσι έρχεσαι στα λόγια μου ότι ο άνθρωπος λόγω συναισθήματος αναγκάστηκε να επινοήσει έναν Θεό.

faeton, ότι δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ στοιχείο η επιστήμη σχετικά με την υποτιθέμενη εξέλιξη, είναι γεγονός.

Οι επιδόσεις της επιστήμης έχουν ταβάνι. Αυτές περιορίζονται, μόνο, σε θέματα στα οποία εξασφαλίζεται η άμεση παρατήρηση.
Άλλωστε δια των αλληλοσυμπληρούμενων όρων της “εις άτοπον απαγωγή και επαγωγική λογική”, η επιστήμη έχει περιορίσει την έρευνά της, εκτός του πλαισίου, το οποίο περικλείει προς εξιχνίαση θέματα, στα οποία απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση. Όπως: Της αρχής του σύμπαντος, της αρχής του χρόνου, της αρχής της ζωής και κάθε υποτιθέμενης αρχής.

Ενδεικτικά, κοίταξε εδώ
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3967444&postcount=1443

https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3973274&postcount=1448

Και βέβαια, εμείς οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί είμαστε ένα, με την αλήθεια. Διότι η πίστη μας είναι αποδεδειγμένη. Αυτό έλλειπε, να είχαμε αμφιβολίες για το αν ο ήλιος βγαίνει από το σημείο της ανατολής.
Συνεχίζεις και παραθέτεις το ίδιο επιχείρημα με αναφορά στο ίδιο link για τρίτη τουλάχιστον φορά αγνοώντας παντελώς το δικό μου αντιεπιχείρημα:https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=3973294#post3973294.Γιατί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
theio_vrefos, ενδεικτικά θα ασχοληθώ με ένα χωρίο στο οποίο αναφέρθηκες, διότι ως φαίνεται δεν έχεις καταλάβει τη σημασία του, με συνέπεια να έχεις λανθασμένα συμπεράσματα. Ξεκινάμε λοιπόν.

(Ματθ. 5,17) «Μὴ νομίσητε ὅτι ἦλθον καταλῦσαι τὸν νόμον ἢ τοὺς προφήτας· οὐκ ἦλθον καταλῦσαι, ἀλλὰ πληρῶσαι.»

Ερμηνεία:

«Μη νομίσετε ότι ήλθα να καταλύσω τον νόμον του Μωϋσέως η την διδασκαλίαν των προφητών. Δεν ήλθα να καταλύσω αυτά, αλλά να τα τηρήσω, να τα εκπληρώσω και να τα ολοκληρώσω εις ένα τέλειον νόμον.»

Η γραφή είναι εντελώς κατανοητή χωρίς να χρειάζεται ερμηνία. Λέει ότι δεν ήρθε να καταλύσει τον παλιό νόμο αλλά να τον εκπληρώσει. Τα υπόλοιπα είναι δικές σου σαλτσούλες για να το κάνεις ομορφούλικο, αλλά στην ουσία, εφόσον αλλάζεις το παραμικρό γράμμα του νόμου σύμφωνα με το "Whoever then relaxes one of the least of these commandments and teaches men so, shall be called least in the kingdom of heaven", είσαι καταδικασμένος να μην πας στον παράδεισο και άρα να πας στην κόλαση.
Εφόσον είσαι χριστιανός, στο δίνω σαν προειδοποίηση να μην αμαρτάνεις. Σκέψου την μετά θάνατον ζωή σου και πάψε να είσαι αιρετικός.

Κατάλαβες; Ο Χριστός ήλθε και, για να ολοκληρώσει και τελειοποιήσει τον νόμο. Πως τον τελειοποιεί; Φυσικά, όπως σου είχα πει, με ορισμένες αλλαγές. Ας παρακολουθήσουμε ένα δείγμα (από τα πολλά):

(Ματθ. 5,43) «Ἠκούσατε ὅτι ἐῤῥέθη, ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου καὶ μισήσεις τὸν ἐχθρόν σου. Ἐγὼ δὲ λέγω ὑμῖν, ἀγαπᾶτε τοὺς ἐχθροὺς ὑμῶν, εὐλογεῖτε τοὺς καταρωμένους ὑμᾶς, καλῶς ποιεῖτε τοῖς μισοῦσιν ὑμᾶς καὶ προσεύχεσθε ὑπὲρ τῶν ἐπηρεαζόντων ὑμᾶς καὶ διωκόντων ὑμᾶς.»

Ερμηνεία:

«Ηκούσατε ότι ελέχθη· θα αγαπήσης τον πλησίον σου και θα μισήσης τον εχθρόν σου. Εγώ όμως σας λέγω, αγαπάτε τους εχθρούς σας, ευλογείτε αυτούς, οι οποίοι σας καταρώνται, ευεργετείτε αυτούς, οι οποίοι σας μισούν, και προσεύχεσθε δι' εκείνους, οι οποίοι σας υβρίζουν και σας συκοφαντούν και σας καταδιώκουν αδίκως»
Ελπίζω να κατάλαβες ότι ο Χριστός τελειοποιώντας, άλλαξε τον πιο πάνω νόμο. Δια της επίδειξης αγάπης. Σε ποιους; Ακόμα και σε αυτούς που μας μισούν.

Όχι, λάθος: "It is easier for Heaven and Earth to pass away than for the smallest part of the letter of the law to become invalid". Ούτε το παραμικρό γράμμα δεν είναι λάθος στην αγία γραφή, εκτός εάν πιστεύεις ότι δεν υπάρχει ο παράδεισος και η γη.

Σημείωσε ότι αυτά ΔΕΝ τα λέω εγώ, αλλά οι γραφές ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΣΟΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
theio_vrefos, ενδεικτικά θα ασχοληθώ με ένα χωρίο στο οποίο αναφέρθηκες, διότι ως φαίνεται δεν έχεις καταλάβει τη σημασία του, με συνέπεια να έχεις λανθασμένα συμπεράσματα. Ξεκινάμε λοιπόν.

(Ματθ. 5,17) «Μὴ νομίσητε ὅτι ἦλθον καταλῦσαι τὸν νόμον ἢ τοὺς προφήτας· οὐκ ἦλθον καταλῦσαι, ἀλλὰ πληρῶσαι.»

Ερμηνεία:

«Μη νομίσετε ότι ήλθα να καταλύσω τον νόμον του Μωϋσέως η την διδασκαλίαν των προφητών. Δεν ήλθα να καταλύσω αυτά, αλλά να τα τηρήσω, να τα εκπληρώσω και να τα ολοκληρώσω εις ένα τέλειον νόμον.»

Κατάλαβες; Ο Χριστός ήλθε και, για να ολοκληρώσει και τελειοποιήσει τον νόμο. Πως τον τελειοποιεί; Φυσικά, όπως σου είχα πει, με ορισμένες αλλαγές. Ας παρακολουθήσουμε ένα δείγμα (από τα πολλά):

(Ματθ. 5,43) «Ἠκούσατε ὅτι ἐῤῥέθη, ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου καὶ μισήσεις τὸν ἐχθρόν σου. Ἐγὼ δὲ λέγω ὑμῖν, ἀγαπᾶτε τοὺς ἐχθροὺς ὑμῶν, εὐλογεῖτε τοὺς καταρωμένους ὑμᾶς, καλῶς ποιεῖτε τοῖς μισοῦσιν ὑμᾶς καὶ προσεύχεσθε ὑπὲρ τῶν ἐπηρεαζόντων ὑμᾶς καὶ διωκόντων ὑμᾶς.»

Ερμηνεία:

«Ηκούσατε ότι ελέχθη· θα αγαπήσης τον πλησίον σου και θα μισήσης τον εχθρόν σου. Εγώ όμως σας λέγω, αγαπάτε τους εχθρούς σας, ευλογείτε αυτούς, οι οποίοι σας καταρώνται, ευεργετείτε αυτούς, οι οποίοι σας μισούν, και προσεύχεσθε δι' εκείνους, οι οποίοι σας υβρίζουν και σας συκοφαντούν και σας καταδιώκουν αδίκως»

Ελπίζω να κατάλαβες ότι ο Χριστός τελειοποιώντας, άλλαξε τον πιο πάνω νόμο. Δια της επίδειξης αγάπης. Σε ποιους; Ακόμα και σε αυτούς που μας μισούν.

faeton, ότι δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ στοιχείο η επιστήμη σχετικά με την υποτιθέμενη εξέλιξη, είναι γεγονός.

Οι επιδόσεις της επιστήμης έχουν ταβάνι. Αυτές περιορίζονται, μόνο, σε θέματα στα οποία εξασφαλίζεται η άμεση παρατήρηση.
Άλλωστε δια των αλληλοσυμπληρούμενων όρων της “εις άτοπον απαγωγή και επαγωγική λογική”, η επιστήμη έχει περιορίσει την έρευνά της, εκτός του πλαισίου, το οποίο περικλείει προς εξιχνίαση θέματα, στα οποία απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση. Όπως: Της αρχής του σύμπαντος, της αρχής του χρόνου, της αρχής της ζωής και κάθε υποτιθέμενης αρχής.

Ενδεικτικά, κοίταξε εδώ
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3967444&postcount=1443

https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3973274&postcount=1448

Και βέβαια, εμείς οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί είμαστε ένα, με την αλήθεια. Διότι η πίστη μας είναι αποδεδειγμένη. Αυτό έλλειπε, να είχαμε αμφιβολίες για το αν ο ήλιος βγαίνει από το σημείο της ανατολής.
Καλές οι ερασιτεχνικές προσπάθειες εφαρμογής της λογικής στο ζήτημα της ύπαρξης του Θεού, όμως φίλε μου ούτε ο μέγιστος Kurt Friedrich Gödel κατάφερε να αποδείξει λογικά την ύπαρξη του Θεού. Έκανε την προσπάθειά του, αλλά δεν τα κατάφερε.
Τα πράγματα είναι απλά.
Πιστεύεις ότι υπάρχει σκοπός, νόημα στο σύμπαν; Υπάρχει για κάποιο λόγο; Ήδη έκανες ομολογία πίστης στο Θεό.
Πιστεύεις ότι δεν υπάρχει κανένα νόημα στο σύμπαν, θεωρείς ότι είναι προαιώνιο ή δημιούργημα ενός κβαντικού τυχαίου γεγονότος; Είσαι άθεος.
Προχωράς στο δρόμο της επιστήμης χωρίς να θέτεις τέτοια ερωτήματα στον εαυτό σου, διότι απλούστατα δεν έχουν απάντηση; Είσαι αγνωστικιστής.
Τα υπόλοιπα (ζωή στη γη ή αλλού, εξέλιξη, μεταλλάξεις κ.λ.π.) έπονται.
Όπως και οι θρησκείες. Είναι προφανές ότι είναι ανθρώπινα δημιουργήματα. Μπορείς να πιστεύεις στο Θεό, στο δημιουργό, στο σκοπό, χωρίς να είσαι οπαδός καμιάς θρησκείας. Γιατί να μπλέκουμε τη μεταφυσική αγωνία του ανθρώπου με την πίστη σε κάποια θρησκεία; Διάφοροι πολιτισμοί δημιούργησαν διαφορετικές θρησκείες. Νομίζετε ότι σε χίλια χρόνια από τώρα θα υπάρχουν οι ίδιες θρησκείες; Ίσως δεν θα υπάρχουν καν. Ίσως οι άνθρωποι αποφασίσουν να σηκώσουν "το σταυρό του μαρτυρίου" και να αντιμετωπίσουν τη μοίρα τους με αξιοπρέπεια, χωρίς να προστρέχουν σε βοήθειες, δηλαδή στις θρησκείες.
Έλεγα σε κάποιον σαραντάρη που τέλειωσε το Γυμνάσιο, πιστό κατά τα πρότυπα των παππούδων μας (πίστευε και μη ερεύνα), ότι ο Γαλαξίας μας έχει 100 δισεκατομμύρια άστρα και το ορατό σύμπαν έχει τουλάχιστον εκατό δισεκατομμύρια γαλαξίες, και μου είπε να σταματήσω. Του κλόνιζα την πίστη.
Αυτή η γνώση και πολλές άλλες κατακτήσεις του εικοστού αιώνα, τις επόμενες δεκαετίες θα γίνουν κτήμα όλων των ανθρώπων. Δε νομίζω ότι θα οδηγήσουν τους ανθρώπους στην αθεΐα. Σίγουρα όμως θα κλονίσουν την πίστη στις θρησκείες, την αίσθηση ότι ο άνθρωπος είναι το περιούσιο ον, που δημιούργησε ο Θεός κατ' εικόνα και ομοίωση (αλαζονεία η σύγκριση του ανθρώπου με το Θεό, γελοιότητα η ανθρωπόμορφη αντίληψη του Θεού).
Για τελευταίο άφησα αυτό που είπε ο μεγάλος φυσικός Στίβεν Γουάινμπεργκ:
"Ο καλός άνθρωπος θα κάνει το καλό και ο κακός το κακό. Για να κάνει όμως ο καλός άνθρωπος το κακό, πρέπει να βάλει το χεράκι της η θρησκεία."
Έχουμε πάρα πολλά παραδείγματα ανά τους αιώνες. Παλαιότερα με το Χριστιανισμό, τελευταία με τον Ισλαμισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Μα έτσι έρχεσαι στα λόγια μου ότι ο άνθρωπος λόγω συναισθήματος αναγκάστηκε να επινοήσει έναν Θεό.

Οχι, κανεις λαθος... ο ανθρωπος δεν επινοησε κανεναν θεο... Ο Θεος παντα υπηρχε και πριν υπαρξει ο ανθρωπος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Γιατί η θρησκεία να μην είναι σαν το παραμυθάκι του Άι Βασίλη?'Ολοι θέλουν να υποστηρίζουν κάτι τέτοιο.Γιατί να μην είναι η θρησκεία μια συνομωσία?Πώς είσαι βέβαιος?Απλά πιστεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=m_m733bgoMg

οριστε καποιες αποψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύεις ότι υπάρχει σκοπός, νόημα στο σύμπαν; Υπάρχει για κάποιο λόγο; Ήδη έκανες ομολογία πίστης στο Θεό.
Πιστεύεις ότι δεν υπάρχει κανένα νόημα στο σύμπαν, θεωρείς ότι είναι προαιώνιο ή δημιούργημα ενός κβαντικού τυχαίου γεγονότος; Είσαι άθεος.
Προχωράς στο δρόμο της επιστήμης χωρίς να θέτεις τέτοια ερωτήματα στον εαυτό σου, διότι απλούστατα δεν έχουν απάντηση; Είσαι αγνωστικιστής.
Νομίζω πως θα ήταν σκόπιμο να διαχωρίσουμε τη θρησκεία από τις πεποιθήσεις περί δημιουργίας του σύμπαντος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Νομίζω πως θα ήταν σκόπιμο να διαχωρίσουμε τη θρησκεία από τις πεποιθήσεις περί δημιουργίας του σύμπαντος...

Μα γιατί να τα διαχωρίσουμε; Κρίμα είναι... Εδώ ο Χριστιανισμός μας λέει ότι ο Θεός έφτιαξε τον κόσμο και ότι ήταν ο 1ος χειρουργός που υπήρξε ποτέ (δημ/για Εύας από πλευρά του Αδάμ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Νομίζω πως θα ήταν σκόπιμο να διαχωρίσουμε τη θρησκεία από τις πεποιθήσεις περί δημιουργίας του σύμπαντος...
Αυτό δεν έκανα;
Δε μίλησα για το πρωταρχικό ερώτημα, για την ύπαρξη σχεδίου, για το νόημα;
Δεν το ξεχώρησα από τις θρησκείες;
Δεν έγραψα ότι οι θρησκείες είναι απλά οι θετικές ανθρώπινες απαντήσεις στο ερώτημα αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VeeM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Για να απομακρυνουν τους ανθρωπους απο το Θεο και να διασπειρουν το σατανισμο.......

Και που ξερω εγω οτι ολη η ιστορια με τον χριστο δεν ηταν ενα δημιουργημα του σατανα μονο και μονο να μας παραπλανησει και να πιστευουμε σε αυτον χωρις να το γνωριζουμε ; :hmm:

Λοιπον σας λεω εγω οτι περα απο τα δυο μου χερια εχω και ενα τριτο χερι αορατο που δεν μπορειτε να το δειτε αλλα εγω το αντιλαμβανομαι επειδη με βοηθαει να χρησιμοποιω τα αλλα δυο μου χερια. Με πιστευετε ? Καπως ετσι δεν ειναι και ο Θεος ? Ειναι αορατος δεν μπορει να τον αντιληφθει κανεις παρα μονο μεσα απο τις πραξεις του . Το πιστευετε ομως αυτο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό δεν έκανα;
Δε μίλησα για το πρωταρχικό ερώτημα, για την ύπαρξη σχεδίου, για το νόημα;
Δεν το ξεχώρησα από τις θρησκείες;
Δεν έγραψα ότι οι θρησκείες είναι απλά οι θετικές ανθρώπινες απαντήσεις στο ερώτημα αυτό;
Ναι αυτα είπες, αλλά ο σκοπός της θρησκείας δεν είναι μόνο η εξήγηση για την δημιουργία του σύμπαντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top