Εξέλιξη ή Δημιουργία Θεού;

Εξέλιξη ή Δημιουργία;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 340)
  • Προήρθαμε από εξέλιξη προγόνου, κοινού με τους πιθήκους

  • Προήρθαμε από δημιουργία θεού

  • Άλλο

  • Δεν ξέρω


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Την απέφυγε την ερώτησή σου... Μάλλον κόλλησε στην 1η Γυμνασίου (δεν μπορούσε να περάσει τη Βιολογία) :P
1η Γυμνασίου?...αφού η εξέλιξη στην 3η Λυκείου διδάσκεται!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
1η Γυμνασίου?...αφού η εξέλιξη στην 3η Λυκείου διδάσκεται!:hmm:
για βιολογία μιλάει:hmm:

ουψ δεν ξέρουμε τι είναι:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
για βιολογία μιλάει:hmm:

ουψ δεν ξέρουμε τι είναι:redface:
Μπα...κάτι έχω ακουστά μωρέ,μη γίνεσαι κακός αμέσως και με αδικείς...μα δεν υπάρχει θέμα γενικά με τη βιολογία...με το κομμάτι της εξέλιξης υπάρχει μια ένσταση...γι' αυτό το λέω...κατάλαβες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Έφαγε ban?

LOL :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
ΩΩ μα τι κρίμα...πώς θα συνεχίσουμε τις διαφωτιστικές συζητήσεις μας τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Καλά, έχω να μπω στο θέμα κάτι αιώνες, seemed stupid to waste time on just one (1) creationist, αλλά τι να πω, το συμπάθησα τελευταία.

Νομίζω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TrueBlue

Νεοφερμένος

Η TrueBlue αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Δεν ξερω αν το εχει ξαναποσταρει καποιος.
Ενα πολυ ενδιαφερον βιντεο με τον Dawkins να εξηγει το πως μπορει να προεκυψε η πορεια του παλλινδρομου λαρυγγικου νευρου εξελικτικα (καθοτι απο την πλευρα των creationists μοιαζει με "κατασκευαστικη ατελεια").

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassilis_1

Νεοφερμένος

Ο Vassilis_1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Σαβούρα η θεωρία της εξέλιξης. Τι άλλο θα ακούσω...

Η επιχειρηματολογία που έχει αναπτυχθεί στα προηγούμενα σχόλιά μου,
αποδεικνύει ότι αυτό είναι το περιεχόμενό της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Η επιχειρηματολογία που έχει αναπτυχθεί στα προηγούμενα σχόλιά μου,
αποδεικνύει ότι αυτό είναι το περιεχόμενό της.

link?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Η επιχειρηματολογία που έχει αναπτυχθεί στα προηγούμενα σχόλιά μου,
αποδεικνύει ότι αυτό είναι το περιεχόμενό της.
Ναι τόσοι και τόσοι επιστήμονες που εργάζονται πάνω στο θέμα της εξέλιξης είναι ηλίθιοι. Άντε βουρ σε καμιά εκκλησία τώρα.

wtf τι λέει o κόσμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassilis_1

Νεοφερμένος

Ο Vassilis_1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Ναι τόσοι και τόσοι επιστήμονες που εργάζονται πάνω στο θέμα της εξέλιξης είναι ηλίθιοι...

Μια και αναφέρεσαι σε επιστήμονες, θα σε παραπέμψω σε μια επιστήμονα
και ομοϊδεάτισσά σου εδώ https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3766631&postcount=1250
και θα διαπιστώσεις αδυναμία απάντησής της σε καίριο ερώτημά μου.

Μην έχεις λοιπόν, την απατηλή εντύπωση ότι οι επιστήμονες τα ξέρουν όλα.

χ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Μια και αναφέρεσαι σε επιστήμονες, θα σε παραπέμψω σε μια επιστήμονα
και ομοϊδεάτισσά σου εδώ https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3766631&postcount=1250
και θα διαπιστώσεις αδυναμία απάντησής της σε καίριο ερώτημά μου.

Μην έχεις λοιπόν, την απατηλή εντύπωση ότι οι επιστήμονες τα ξέρουν όλα.

χ

Σταματα να μας παραπεμπεις συνεχεια στις βλακειες σου! Τα επιχειρηματα σου φαινονται λογικα μονο σε εσενα!! Ειναι μια κουβεντα χωρις νοημα, η εξελιξη ειναι γεγονος!!! Σου εστειλα σε προηγουμενο ποστ ενα λινκ με το βιβλιο του Dawkins στα ελληνικα (Τυφλος Ωρολογοποιος) που εξηγει αναλυτικοτατα με επιστημονικο τροπο και τεκμηριωμενο την πορεια της εξελιξης. Θα σου προτεινα να το διαβασεις επειδη ειναι κριμα αν οντως πιστευεις αυτα που λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μια και αναφέρεσαι σε επιστήμονες, θα σε παραπέμψω σε μια επιστήμονα
και ομοϊδεάτισσά σου εδώ https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3766631&postcount=1250
και θα διαπιστώσεις αδυναμία απάντησής της σε καίριο ερώτημά μου.

Μην έχεις λοιπόν, την απατηλή εντύπωση ότι οι επιστήμονες τα ξέρουν όλα.

χ
Μα δεν έχεις διατυπώσει ούτε ένα λογικό επιχείρημα. Οι επιστήμονες όπως σε ανέφερα ασχολούνται με την εξέλιξη και ότι λένε το τεκμηριώνουν λογικά και βασίζονται σε στοιχεία και αποδείξεις. Δηλαδή εσύ τι ακριβώς πιστεύεις δεν μπορώ να καταλάβω. Έχεις μπει στον κόπο να διαβάσεις ποτέ εμφανίστηκε o άνθρωπος ως είδος στη γη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Βασικα η ερωτηση στον τιτλο του θεματος ειναι λαθος. Η δημιουργια του κοσμου απο το Θεο(οπως πιστευουμε οι χριστιανοι) ΔΕΝ αναιρει τη θεωρια της εξελιξης. Επισης θα ηθελα να αναφερω οτι τα οσα γραφει η γενεσις(παλαια διαθηκη) χρησιμοποιουνται κυριως συμβολικα.Τα οσα αναφερει η επιστημη για τη γενεση-εξελιξη δεν αντιβαινουν σε αυτα που αναφερονται στη γενεση...(εχω κανει εργασια πανω σε αυτο το θεμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Και όσο περνάει ο καιρός, όλο και περισσότερα κομμάτια των θρησκευτικών σας βιβλίων, θα αναγνωρίζονται ως συμβολικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Μια και αναφέρεσαι σε επιστήμονες, θα σε παραπέμψω σε μια επιστήμονα
και ομοϊδεάτισσά σου εδώ https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3766631&postcount=1250
και θα διαπιστώσεις αδυναμία απάντησής της σε καίριο ερώτημά μου.

Μην έχεις λοιπόν, την απατηλή εντύπωση ότι οι επιστήμονες τα ξέρουν όλα.

χ

Θες τώρα δηλαδή να μας πείσεις ότι εσύ (π.χ) ξέρεις περισσότερη βιολογία από τον Dawkins!

Μόνο και μόνο που δέχεσαι να πιστεύεις σε έναν άγνωστο Θεό (αρκείσαι δηλαδή στο πιστεύω και όχι στο ξέρω) δείχνει πως δεν έχεις κάποια επιστημονική οπτική γωνία.

Το πιο αστείο είναι ότι αρνείσαι να παραδεχθείς ένα επιστημονικό γεγονός, αλλά πιστεύεις στην "αποδεδειγμένη" Γραφή!
Δηλαδή θεωρείς πως οι απαντήσεις τις σημερινής (υπεραναπτυγμένης) επιστήμης δεν αρκούν, αλλά σε καλύπτουν οι εικασίες κάποιων κακομοίρηδων που έζησαν πριν 2000-2500 χρόνια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Θες τώρα δηλαδή να μας πείσεις ότι εσύ (π.χ) ξέρεις περισσότερη βιολογία από τον Dawkins!

Μόνο και μόνο που δέχεσαι να πιστεύεις σε έναν άγνωστο Θεό (αρκείσαι δηλαδή στο πιστεύω και όχι στο ξέρω) δείχνει πως δεν έχεις κάποια επιστημονική οπτική γωνία.

Το πιο αστείο είναι ότι αρνείσαι να παραδεχθείς ένα επιστημονικό γεγονός, αλλά πιστεύεις στην "αποδεδειγμένη" Γραφή!
Δηλαδή θεωρείς πως οι απαντήσεις τις σημερινής (υπεραναπτυγμένης) επιστήμης δεν αρκούν, αλλά σε καλύπτουν οι εικασίες κάποιων κακομοίρηδων που έζησαν πριν 2000-2500 χρόνια!
Με την ίδια λογική κι εσύ πιστεύεις,έχω την εντύπωση,ότι η επιστημονικές ανακαλύψεις είναι κάτι το τέλειο και δεν τίθεται θέμα αμφισβήτησης...εγώ ξέρω ότι στην επιστήμη πάντα υπάρχει το περιθώριο λάθους ή βελτίωσης...γιατί?Γιατί πολύ απλά μπορεί οι νόμοι της φύσης να προϋπάρχουν,όμως άνθρωποι είναι αυτοί που τους κάνουν γνωστούς στην ανθρωπότητα...όσους μπορέσουν να κάνουν γνωστούς δηλαδή...όσο για την Αγία Γραφή μπορεί να μην έχουμε επιστημονικές αποδείξεις για την εγκυρότητά της,αλλά αν ποτέ διαβάσεις τί γράφει εκεί μέσα θα καταλάβεις ότι μπορεί να μην είναι τόσο ψεύτικη όσο νομίζεις...οκ χρησιμοποιεί συμβολισμούς,αλλά αν καταφέρεις να δεις λίγο πέρα από αυτό θα καταλάβεις...φαντάσου μόνο ότι η κοινωνία μας πάει από το κακό στο χειρότερο,πράγμα που επιβεβαιώνει η Αγία Γραφή,όπως και πολλά άλλα...σημαντική η επιστήμη,αλλά κάποια πράγματα τα θεωρείς ανώτερά σου,τα αποδέχεσαι και έληξε η ιστορία...αυτό ισχύει για μία ομάδα ανθρώπων...υπάρχει βέβαια και η άλλη ομάδα ανθρώπων,στην οποία ανήκεις κι εσύ,που θέλετε τα πάντα όλα να τα εξηγήσετε με βάση την ανθρώπινη λογική...οι δύο αυτές ομάδες ζουν σε δύο παράλληλα μεταξύ τους σύμπαντα και γι' αυτό κι εγώ εξακολουθώ να απορώ γιατί συνεχίζεται αυτή η προσπάθεια να πείσουμε ο ένας τον άλλον για το αντίθετο...τα είπαμε και από εκεί και πέρα ο καθένας κρίνει μόνος του τί πρέπει να πιστέψει...δε μπορεί,όλοι θα έχουμε προσέξει ότι επαναλαμβανόμαστε συνεχώς και ποτέ δεν καταλήγουμε πουθενά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω κανονικότατα στη δημιουργία από το Θεό και ότι κανένας πίθηκος και οτιδήποτε παρόμοιο έχει σχέση μαζί μας. Απλά μοιάζουμε σε κάποια εξωτερικά χαρακτηριστικά (και οι πρωτόγονοι άνθρωποι φυσικά θα ήταν κάπως αλλιως -μικροτερο υψος ,ισως περισσοτερη τριχοφυϊα,κτλ- ),αλλά μέχρι εκεί. Είμαστε όντα διαφορετικά και προσωπικά ναι,αποδέχομαι πλήρως την ύπαρξη του Κυρίου και της δύναμής Του σαν χριστιανή ορθόδοξη,όπως και το ότι είμαστε απόγονοι των πρωτόπλαστων. Δεν υπάρχει μόνον η επιστήμη σε αυτόν τον κόσμο,ούτε πιστεύω ότι ως άνθρωπος είμαι ότι πιο ανώτερο υπάρχει. Όλα είναι δημιουργημένα με τόση σοφία που πιστεύω ότι είναι αδύνατον να προϋπήρχαν και να μην τα δημιούργησε ανώτερο ον...
Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν. Ο καθένας εδώ έχει δικαίωμα να λέει τη γνώμη του και μέχρι εκεί. Όποιος θέλει ας τα πιστέψει μόνος,όποιος θέλει ας παραμείνει στις αντιλήψεις του,σέβομαι την κάθε άποψη,κι ας διαφωνώ με αυτές που δεν συμπίπτουν με τη χριστιανική πίστη. Δεν υπάρχει λόγος επιθέσεων σε καμία από τις δυο πλευρές .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Αγωγής & Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
ειμαι πιθηκος και μενω σε σπηλια βρε πηγαινετε να κανετε παρεα με τον τσιπρα και τους ομοιδεατες του μασονια που θα μου πειτε οτι δεν υπαρχει θεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
ειμαι πιθηκος και μενω σε σπηλια βρε πηγαινετε να κανετε παρεα με τον τσιπρα και τους ομοιδεατες του μασονια που θα μου πειτε οτι δεν υπαρχει θεος.

και ο δαρβινος συριζα ηταν? :look:

ααα ρε κατι μυαλλαααααααααααααααααααααααααααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top