Εξέλιξη ή Δημιουργία Θεού;

Εξέλιξη ή Δημιουργία;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 340)
  • Προήρθαμε από εξέλιξη προγόνου, κοινού με τους πιθήκους

  • Προήρθαμε από δημιουργία θεού

  • Άλλο

  • Δεν ξέρω


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
(η βικιπαιδεια δεν ειναι εγκυρη)

(σιγουρα δεν ελυσε ολα τα θεματα η νεα θεωρια)

αλλα δε χρειαζεται να φτασουμε στις μαυρες τρυπες

η παλια θεωρια για τη βαρυτητα καταρριπτεται ακομη και με πειραματα στη Γη

μια κλασικη εφαρμογη ειναι η κινηση του πλανητη Ερμη (η παλια θεωρια αποτυγχανει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
(η βικιπαιδεια δεν ειναι εγκυρη)

δε χρειαζεται να φτασουμε στις μαυρες τρυπες (σιγουρα δεν ελυσε ολα τα θεματα η νεα θεωρια)

η παλια θεωρια για τη βαρυτητα καταρριπτεται ακομη και με πειραματα στη Γη

μια κλασικη εφαρμογη ειναι η κινηση του πλανητη Ερμη (η παλια θεωρια αποτυγχανει)

παλια βαρυτητα??? εγω ξερω ως βαρυτητα την νευτωνια, την σχετικοτητα και τα κβαντα

νευτωνια: μια μαζα (m) ελκυει μια αλλη μαζα (m2) με μικροτερο μετρο

σχετικοτητα: το σωμα που καμπυλωνει/διαστρευλωνει βαθυτερα το χωροχρονο ελκευει ενα αλλο που τον διαστρευλωνει λιγοτερο, λογω μαζας. (συνεπως συμφωνει με τη νευτωνια, απλα εμβαθυνει και επεξηγει)

κβαντομηχανικη: τα σωματα ανταλλασουν σωματιδια που εντασσονται στους φορεις, τα βαρυονια και ετσι αλληλεπιδρουν οι μαζες με τη βαρυτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis1992

Νεοφερμένος

Ο takis1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Σύμφωνα με τη Χριστιανική θρησκεια επισης ο ληστης που ηταν σταυρωμενος διπλα στο Χριστο του ειπε αν εσυ εισαι ο Θεος τι καθεσαι εδω πάνω?Η "γλυκα" όμως ηταν να υποστεί αυτό το γεγονος,ακομη κι αν ειχε τη δύναμη να μην.Το οτι εσυ σκεφτεσαι με τα δικα σου κριτήρια για τον ιδανικό ΗΓΕΤΗ(αν υπαρχει) δε σημαίνει πως ενας Θεός αν υπαρχει πρεπει να τα πληρει...επισης αλλο Θεος κι άλλο νταντα.Είναι πολύ ωαίο να τα κάνουμε ολα χάλια και να περιμενουε εναν Θεο να τα διορθώνει,δε μου ακούγεται ώριμο...Οσο για το τι δηιουργησε ο Θεος...προτιμας αυτο που λες,δηλαδή κατι με τοσες δυνατοτητες και ροπη προς το καλο η το κακό συμφωνα με τη θεληση του η κατι προορισμενο για σκλαβο και αναγκασμενο να υπηρετει το θελημα Του?ΘΑ αγαπουσες περισσοτερο εναν Θεο της δευτερης περιπτωσης??

Για την οικονομια του λογου θα συμφωνίσω οτι ο άνθρωπος ευθύνεται για την ολη κατασταση....Αρα λοιπόν έχει διαμορφωθεί μια κατασταση στον Πλανητη μας....Μεροι όπως η Ευρώπη, η Αμερικη Οπου οι άνθρωποι που γεννιούνται εκεί ΕΥΖΟΥΝ(ο κανονας..υπάρχουν και εξερέσεις βέβαια)....Και μέροι όπως Πολλα αφρικανικα κράτοι όπου οι ανθρωποι Δυστυχούν(Ο κανονας)....Επομενως Ενα άτομο πριν γεννηθεί έχει πανω κατω τις ίδιες πιθανότητες είτε να ζησει αξιοπρεπως είτε να δυνοπαθεί ολοι την ζωη του.....Ποια τα κριτηρια,λοιπον,του Θεου να κατατάση τους ανθρώπους στις δυο αυτες κατηγορίες???.....Τι Ευθύνεται το εμβριο που προκειται να γεννηθεί Στην Αφρικη για τα λαθη των προγώνων του???...Τι λέει Ο Θεος απο 'μέσα' του οταν Δίνει ζωη σε τέτοιο εμβριο....<<Sorry,μικρε που θα σαπίσης ζωντανος ...Θα πέράσεις όλες της επώδυνες ασθαίνιες...και θα πέσεις θυμα Βιασμού ή εμπορίας οργάνων κτλ....Αλλα δεν φταιω ΕΓΩ οι προγωνοι σου Φταίνε...και τσουκ δίνει την ζωη>> Αν αγαπας ρε φιλε την Ψυχη αύτη αστη ΜΗΝ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑΣ....Για μια αθωα ψυχη μιλάμε ΤΙ ΓΑΜΟΤΟ ΜΟΥ ΦΤΑΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ???......Θα μου πεις τώρα αμα δεν δεις τα εντοσθια σου μέσα απο την σαπισμένη κοιλιά σου...ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΛΥΚΑ Η ΖΩΗ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Malouta

Νεοφερμένος

Η Malouta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
takis 1992... Δεν είμαι ειδική επί του θέματος.. Αλλά νομίζω ότι όταν πιστεύεις στο Θεό ,πιστεύεις ουσιαστικά σε κάτι που ξεφεύγει από τις δικές σου νοητικές δυνατότητες.. Λειτουργεί βάσει κριτηρίων που δεν μπορείς να φανταστείς και είναι παντοδύναμο, δίκαιο και σοφό. Η πιο σωστή απάντηση είναι ότι Ο Θεός ξέρει καλύτερα από σενα και θα φροντίσει για τη δικαίωση όλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexacker

Νεοφερμένος

Ο alexacker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
(η βικιπαιδεια δεν ειναι εγκυρη)

(σιγουρα δεν ελυσε ολα τα θεματα η νεα θεωρια)

αλλα δε χρειαζεται να φτασουμε στις μαυρες τρυπες

η παλια θεωρια για τη βαρυτητα καταρριπτεται ακομη και με πειραματα στη Γη

μια κλασικη εφαρμογη ειναι η κινηση του πλανητη Ερμη (η παλια θεωρια αποτυγχανει)

Η βικιπαιδεια δεν ειναι εγκυρη για λεπτα ζητήματα... για μια γενική αποψη επι θεμάτων και δη επιστημονικών μια χαρα είναι... τι λαθος ειχε αυτο που κοπιαρα??
οσο για την παλια θεωρια το ξερω ότι δεν είναι εγκυρη και ειπα πως έννοουσα του αινσταιν...τεσπα offtopic.. το σερν θα κανει πειραματα που θα καθαρίσουν το τοπίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Η ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΡΟΗΛΘΕ ΑΠ΄ΤΟΝ ΠΙΘΗΚΟ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑΝ ΚΟΙΝΟ ΠΡΟΓΟΝΟ!!!!!
Ακριβώς!!! Είναι αστείο ότι επαναλαμβάνονται σήμερα οι διαστρευλώσεις τις θεωρίας του Δαρβίνου ακριβώς ίδιες με την εποχή που ζούσε. Η θεωρία της εξέλιξης είχε τότε χαρακτηριστεί: αθεϊκή, ανήθικη, υλιστική και επικίνδυνη. Και μάλιστα οι εκκλησιαστικοί κύκλοι την διαστρεύλωναν και διέδιδαν ότι η θεωρία λέει ότι ο άνθρωπος κατάγεται από τον πίθηκο. Να και η φωτογραφία πώς προσπαθούσαν να γελοιοποιήσουν τον Δαρβίνο και τη θεωρία της εξέλιξης:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Η βικιπαιδεια δεν ειναι εγκυρη για λεπτα ζητήματα... για μια γενική αποψη επι θεμάτων και δη επιστημονικών μια χαρα είναι... τι λαθος ειχε αυτο που κοπιαρα??

δεν αναφερομουν ειδικα σ' αυτο που μας εγραψες... αλλα μου τη θυμισες και δεν κρατηθηκα

δυστυχως η βικιπαιδεια δεν ειναι εγκυρη ουτε σε χοντρα ζητηματα... (και δε μιλαω μονο για επιστημονικα)

ουτε καν αν την κοιταξω με μισοκλειστα ματια

(αυτο δε σημαινει οτι δεν υπαρχουν και πολλες αληθεις πληροφοριες)

τα παιδια μου και τους μαθητες μου τους αποτρεπω απ' το να τη χρησιμοποιουν -- οποιος τη βρισκει μια χαρα, ας τη χρησιμοποιει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis1992

Νεοφερμένος

Ο takis1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
takis 1992... Δεν είμαι ειδική επί του θέματος.. Αλλά νομίζω ότι όταν πιστεύεις στο Θεό ,πιστεύεις ουσιαστικά σε κάτι που ξεφεύγει από τις δικές σου νοητικές δυνατότητες.. Λειτουργεί βάσει κριτηρίων που δεν μπορείς να φανταστείς και είναι παντοδύναμο, δίκαιο και σοφό. Η πιο σωστή απάντηση είναι ότι Ο Θεός ξέρει καλύτερα από σενα και θα φροντίσει για τη δικαίωση όλων.


Ξερει φυσικά και ξέρει....δες την κατασταση γυρω σου.....ναι μην απορης βυθιζόμαστε....Η γη έχει δεν έχει 40 χρονια ζωής....η άνθρωποι σκοτωνοντε για 20 Ευρω...Και ο θεος έχει όλο και περίσσοτερους πιστους ( δες το γκαλοπ του θεματος)...Πλήρης επιτυχία... Πίστευε και μη ερεύνα λοιπον.....Καθως όλα βαίνουν καλως!!!:clapup: (ΔΕΝ βασίζομε στις νοητικές μου ικανότητες αλλα σε ιστορικα ΓΕΓΟΝΟΤΑ και επιστημονικες ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ.....Ο Θεος βέβαια είναι ποιο πάνω απο αυτα αν και ΠΟΤΕ δεν μπόρεσε να τα διαψεύση έστω και στο ελάχιστο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Malouta

Νεοφερμένος

Η Malouta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Κοίτα εγώ, όπως προείπα..δεν πιστεύω...Και μάλιστα Διαφωνώ με αυτό που παρέθεσα.Απλά νομίζω ότι η απάντηση των πιστών είναι περίπου αυτή:
" Ο Θεός ξέρει καλύτερα από εμάς". Και αντικειμενικά έχουν δίκιο. Αν υπάρχει Θεός,όπως τον ορίζουν, φυσικά και ξέρει καλύτερα από εμάς!...
Είναι μία απάντηση ιδιαίτερα αποστομοτική. Τα πάντα είναι θέμα οπτικής γωνίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis1992

Νεοφερμένος

Ο takis1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Είναι όντως αποστομοτικο.....Αλλα ταυτοχρονα είναι κατι αόριστο και τελείως ουτοπικό...Μπόρω εύκολα να γεμίσω την σελίδα με τέτοιες φράσεις.....Χρησιμοποιώντας απλα την φαντασία μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Φίλε gianniskeeper,ίσως έχεις δίκιο ...Απλά διάβασα ανακρίβειες σε προηγούμενες σελίδες και απλά θέλησα να ξεκαθαρίσω ,όσο μου επιτρέπουν οι γνώσεις μου, κάποια πράγματα..Συγκεκριμένα απαντώ και στο δικό σου μήνυμα όπου λες για την τυχαιότητα..
και γιατι υπαρχουμε τελικα εμεις κι οχι οι ανθρωποι με τα βραγχια.τυχαιο?δε νομιζω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Για μια αθωα ψυχη μιλάμε ΤΙ ΓΑΜΟΤΟ ΜΟΥ ΦΤΑΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ???......Θα μου πεις τώρα αμα δεν δεις τα εντοσθια σου μέσα απο την σαπισμένη κοιλιά σου...ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΛΥΚΑ Η ΖΩΗ.....

Μην γινεσαι αφελης λεγοντας πραγματα που δε θα ελεγα ποτε μου.Σωστότερος θα είσαι αν πεις πως οκ,οι αντιληψεις μας για το πως πρεπει να ειναι ο Θεος διαφέρουν,οπότε εγώ δεν πιστεύω στην ύπαρξή του.Ο Θεός δεν υπάρχει αν υπάρχει για να επεμβαίνει και να κανει τη Γη "παράδεισο".Το τι γινεται εδω καλος ή κακώς είναι ευθύνη ΜΟΝΟ ανθρώπινη.Ο ανθρωπος ειναι ελευθερος να κανει τις επιλογες του,ωστε να πιστωθει τα καλα ή κακά αποτελέσματα.Το αν οι δικές του επιλογές οδήγησαν στο να πεινάνε τα 4/5 ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ δεν βαραίνει κανένα Θεό αυτο.Κανένας Θεος δε θα βγάλει λευτά από πετρελαια.Κανενας Θεος δε ζητησε ουτε να ανοικει η μισή Ελλαδα στην εκκλησια,ουτε να πεθαίνουν ζωες λογώ τρομοκρατίας ή ιερών πολέμων.Αυτά είναι συνιφασμένα με την ανθρώπινη φύση είτε σχετιζεται το θέμα με τη θρησκεία είτε με κάτι άλλο.Όσο για το αν εγώ έχω αντλήσει δύναμη ή εχω οφεληθεί όταν και αν στράφηκα στον Θεό ,η οπως θέλεις πες το,ωστε να έχεις απάντηση,"στο γιατί δεν επεμβαίνει"αυτο είναι αυστηρά προσωπικό θέμα του κάθε ανθρώπου και φυσικά δε θα μπώ στη διαδικασία να το συζητήσω.και προσοχή,φυσικά ξεματιασματα και λοιπες ανόητες ανθρώπινες ανουσιες παγανίες δεν έχουν καν αξία να ληφθούν υπόψην προς συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
takis 1992... Δεν είμαι ειδική επί του θέματος.. Αλλά νομίζω ότι όταν πιστεύεις στο Θεό ,πιστεύεις ουσιαστικά σε κάτι που ξεφεύγει από τις δικές σου νοητικές δυνατότητες.. Λειτουργεί βάσει κριτηρίων που δεν μπορείς να φανταστείς και είναι παντοδύναμο, δίκαιο και σοφό. Η πιο σωστή απάντηση είναι ότι Ο Θεός ξέρει καλύτερα από σενα και θα φροντίσει για τη δικαίωση όλων.

Αν μιλησουμμε περι "δικαιωσης" ανοιγει ενα τεραστιο κεφαλαιο και τα πραγματα μπερδεύονται επικυνδινα.Οποτε καθενας ας κρατησει απο τωρα τις αποψεις του περι αυτου για τον εαυτό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
παιδια αναρωτιεμαι σε τι θα οφελησει η συνεχιση της συζητησης σε ενα τοσο υποκειμενικο θεμα.
μην πεφτετε στην παγιδα να κρινεται τον ''θεο'' ,τον οποιοδηποτε απο τις πραξεις των ανθρωπων ,ακομα και αν αυριο καταστρεφονταν ο κοσμος καποιοι θα προσπαθουσαν να κερδισουν χρηματα απο αυτο ,ο ανθρωπος ειναι αυτοκαταστροφικος διοτι εχει συνειδητοποιησει την ''παντοδυναμια'' του (προσοχη στα εισαγωγικα).

και τι σας κανει να πιστευετε οτι εμεις ειμαστε κατι σε ενα συμπαν που αριθμει εκατομμυρια γαλαξιες και που αυτη την στιγμη δεν εχουμε βγει παρα μονο εξω απο το κατωφλι του σπιτιου μας?
ο ανθρωπος εχει αναγκη την υπαρξη θεου ,για πολλους λογους ,ειτε καλως ειτε κακως ,παντα η θρησκεια θα παιζει καθοριστικο ρολο στις κοινωνιες ,σημασια δεν εχει ομως τι θα κανει η εκκλησια αλλα τι θα κανει ο ανθρωπος για να γινει ΑΝΘΡΩΠΟΣ(ανω+θρωσκω=κοιταω ψηλα,γιατι αραγε κοιταει ψηλα?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis1992

Νεοφερμένος

Ο takis1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Κανενας Θεος δε ζητησε ουτε να ανοικει η μισή Ελλαδα στην εκκλησια,ουτε να πεθαίνουν ζωες λογώ τρομοκρατίας ή ιερών πολέμων.Αυτά είναι συνιφασμένα με την ανθρώπινη φύση είτε σχετιζεται το θέμα με τη θρησκεία είτε με κάτι άλλο.

Συνφωνώ οτι αυτά είναι συνιφασμένα με την ανθρώπινη φύση.......Όμως ,σύμφωνα με πιστεύω σου,για θυμησέ μου ποιος δημιούργησε την ανθρώπινη φύση?? ε......
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
Ο άνθρωπος(ο Θεός) δημιουργεί ελαττωματικά ρομποτ( άνθρωπους) που έχουν λογικη,συναίσθημα, μεγαλες ικανότητες και δεξιοτεχνίες όμως όντας ελαττωματικά καταστρέφουν τα δημιουργηματα(Περιβαλλον,ανθρώπους) του ανθρώπου(Θεου) ο οποίος απτόητος συνεχίζει να παράγει τέτοια ρομποτ ..... ΤΟΤΕ ποιος φταίει το ρομποτ,που το καημένο έτσι δημιουργήθηκε,ή ο ανθρωπος(Θεος) που συνεχίζει να τα παράγει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alekouras

Νεοφερμένος

Ο Alexandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ακριβώς!!! Είναι αστείο ότι επαναλαμβάνονται σήμερα οι διαστρευλώσεις τις θεωρίας του Δαρβίνου ακριβώς ίδιες με την εποχή που ζούσε. Η θεωρία της εξέλιξης είχε τότε χαρακτηριστεί: αθεϊκή, ανήθικη, υλιστική και επικίνδυνη. Και μάλιστα οι εκκλησιαστικοί κύκλοι την διαστρεύλωναν και διέδιδαν ότι η θεωρία λέει ότι ο άνθρωπος κατάγεται από τον πίθηκο. Να και η φωτογραφία πώς προσπαθούσαν να γελοιοποιήσουν τον Δαρβίνο και τη θεωρία της εξέλιξης:


Στην πραγματικοτητα ο Δαρβινος απεφυγε σκοπιμα να αναφερθει στην εξελικτικη πορεια του ανθρωπου.Ολα αυτα περι πιθηκου τα κατασκευασε η θρησκευτικη ηγεσια της εποχης και τα αναμασουν ακομα και σημερα οι ΄΄εκπροσωποι του Θεου΄΄.Η ιδεα της εξελιξης σαν εξελιξη εχει αποδειχθει προ πολλου.Το θεμα ειναι με ποιον τροπο εχει γινει αυτη η εξελιξη.Προσωπικα πιστευω οτι η θεωρια του Δαρβινου εχει καποια κενα τα οποια ομως δεν αποτελουν ενδειξη για το λανθασμενο της θεωριας της εξελιξης.Στην πραγματικοτητα προκειτε για μια επιθεση της εκκλησιας στην επιστημη καθως ολο αυτο αναιρει ο,τι αυτοι υποστηριζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos.333

Νεοφερμένος

Ο panos.333 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
η εξεληξη τινει να καταρηφθει σαν θεωρια. εχει πολλα κενα καθως πολλοι οργανισμοι ειναι αδυνατο να εχουν εξεληχθει απο κατι προηγουμενο και ειναι προφανες πως κρυβεται καποιο νοημον ων πισω απο την δημιουργεια τους...(συγνωμη για τα ορθογραφικα) επίσης στην Αγια Γραφη αναφέρεται πως " οποιος ψαχνει την αληθεια θα τη βρει" ειναι πολυ λογικο εφοσον υπαρχει Θεος να εχει σιγουρεψει πως μπορουμε να Τον βρουμε.
P.S.Πάντως η αγια γραφη οντως δε σιγκρουεται πουθενα με την επιστημη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
μα εχει αποδειχθει εν μερη στα βιολογικα εργαστηρια. και φυσικα δν ερχεται σε αντιφαση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
μα εχει αποδειχθει εν μερη στα βιολογικα εργαστηρια. και φυσικα δν ερχεται σε αντιφαση...

H εξέλιξη έχει αποδειχτεί έμμερα. Οι περισσότεροι οργανισμοί σε πολλά σημεία ο γενετικός κώδικας στην γη είναι κοινά. Πιστεύεται πως όλοι προήλθαμε από ένα κύτταρό. (η θρησκεία μας στις μέρες μας δεν δέχεται την θεωρία του ΑΔΑΜ και την ΕΥΑΣ αλλά το διδάσκει σαν παραβολή).

Δεν έχει αποδειχθεί ακόμα πως φτιάχτηκε το 1ο κύτταρο. Έχουν γίνει πειράματα αλλά δεν κατάφεραν να φτιάξουν μέχρι σήμερα ένα κύτταρο από ανόργανες ουσίες.

Η εξέλιξη δεν έρχεται σε αντίθεση με την θρησκεία συμβαδίζουν μαζί, η εξέλιξη είναι ένα θαύμα όπως και η ζωή είναι ένα θαύμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εφ' όσον η εξέλιξη δεν έρχεται σε αντίθεση με την θρησκεία, τότε γιατί η θρησκεία την απορρίπτει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top