Ενδοσχολικές εξετάσεις Β' Λυκείου

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Ανδριανος one love <3 τοπ μαθηματικος, αλλα βαθμους δεν μας εβαζε ποτε. παρ'ολ'αυτα λατρεμενος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
. το άλλο το εξοργιστικό γεγονος είναι κάτι καθηγητές που αποφοίτησαν πριν απο 1000 χρονια να προτρέπουν τα παιδιά που τους αρέσουν τα μαθηματικά να παν ημμυ και όχι μαθηματικο επειδή το ημμυ έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση ξεχνώντας ότι θα τα μαθηματικά έχουν τεράστιο χώρο εφαρμογής και οι ημμυ διαφορετικό αντικείμενοαπασχολησης... ξέφυγα από το θέμα περιμένω και τις δικές σας αποψεις

λοιπον εμενα ακου φαση ο καθηγητης του φροντ μου μου λέει να παω μαθηματικο (ξερει οτι μ'αρεσουν πολυ τα μαθηματικα) και μου λεει οτι το τμημα της αθηνας που σ'αυτο εχει σπουδασει (και τα αλλα λογικα παρομοια θα ειναι θαρρω , θελω αθηνα ομως για το οικονομικο ) κι οταν η μαμα μου πηγε στο σχολειο να ρωτησει στον μαθηματικο μου αφου της ειπε πολυ καλα λογια μετα την ρωτησε για πυο σκεφτομαι και του ειπε σκεφτοταν για αρχιτεκτονικη πιο παλια αλλα τωρα μαλλον δεν .. και της λεει α και πολυ καλα θα κανει ανεργη θα εβγαινε και της λεει και τωρα? και του λεει ε σκεφτεται ημμυ η μαθηματικο και της λεει αα οχι οχι πρωτα το πουλτεχνειο θα βαλει και μετα μαθηματικο. τωρα τι συμπερασμα βγαζεις? ο καθηγητης μου στο φροντ μου λεει οτι μπορω να απω και για ερευνα κι οτι αν τελειωσω με καλο βαθμο το τμημα θεωρειται πολυ δυνατο στο εξωτερικο και μπορω να κανω μεταπτυχιακο παντου (ο ιδιος μου ειπε οτι τους εχια δωσει σε μια 5μελη ομαδα υποτροφια cambridge αλλα επρεπε να βαλουν κι αυτοι καποια λεφτα κι ο πατερας δεν ειχε τιποτα τοτε και τελικα δεν του κατσε για αυτο ξεκινησε μαθηματα σε παιδια και τετοια και τελικα του αρεσε πολυ και αυτο κλπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

osfp123123

Νεοφερμένος

Ο osfp123123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι ο καλός δε χάνεται ποτέ όπου και αν είναι...τώρα για τη σχολή η απόφαση είναι του κάθε παιδιού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
λοιπον εμενα ακου φαση ο καθηγητης του φροντ μου μου λέει να παω μαθηματικο (ξερει οτι μ'αρεσουν πολυ τα μαθηματικα) και μου λεει οτι το τμημα της αθηνας που σ'αυτο εχει σπουδασει (και τα αλλα λογικα παρομοια θα ειναι θαρρω , θελω αθηνα ομως για το οικονομικο ) κι οταν η μαμα μου πηγε στο σχολειο να ρωτησει στον μαθηματικο μου αφου της ειπε πολυ καλα λογια μετα την ρωτησε για πυο σκεφτομαι και του ειπε σκεφτοταν για αρχιτεκτονικη πιο παλια αλλα τωρα μαλλον δεν .. και της λεει α και πολυ καλα θα κανει ανεργη θα εβγαινε και της λεει και τωρα? και του λεει ε σκεφτεται ημμυ η μαθηματικο και της λεει αα οχι οχι πρωτα το πουλτεχνειο θα βαλει και μετα μαθηματικο. τωρα τι συμπερασμα βγαζεις? ο καθηγητης μου στο φροντ μου λεει οτι μπορω να απω και για ερευνα κι οτι αν τελειωσω με καλο βαθμο το τμημα θεωρειται πολυ δυνατο στο εξωτερικο και μπορω να κανω μεταπτυχιακο παντου (ο ιδιος μου ειπε οτι τους εχια δωσει σε μια 5μελη ομαδα υποτροφια cambridge αλλα επρεπε να βαλουν κι αυτοι καποια λεφτα κι ο πατερας δεν ειχε τιποτα τοτε και τελικα δεν του κατσε για αυτο ξεκινησε μαθηματα σε παιδια και τετοια και τελικα του αρεσε πολυ και αυτο κλπ..
Εσένα το πολυτεχνείο σου αρέσει σαν ιδέα; Επειδή και γω μάλλον για μαθηματικό πάω, πολλοί όταν το ακούνε λένε «Γιατί δεν πας Πολυτεχνείο; Είναι πολύ καλή σχολή και έχει και μπόλικα μαθηματικά»...Εεε δε θέλω ρε φίλεεε....ΑΑΑΑΑΑΑ...ντε και καλά όποιος ενδιαφέρεται για φυσική/πληροφορική/μαθηματικά/χημεία πρέπει να πηγαίνει πολυτεχνείο; Έχω παρασυρθεί πολλές φορές και έψαχνα πληροφορίες για τα πολυτεχνεία αλλά το χρόνο μου έτρωγα αφού ξέρω καλά ότι δε με ενδιαφέρουν ούτε οι σχολές, ούτε το αντικείμενο με το οποίο ασχολούνται μετά. Επίσης, μη βασίζεσαι σε αυτά που λένε οι καθηγητές..την αποψή τους σου λένε και τίποτα παραπάνω!
Δεν γνωρίζω τι προοπτικές έχουν οι ημμίτες στην Ελλάδα. Αν σε ενδιαφέρει ψάξ'το! Όχι όμως επειδή το πρότεινε ο μαθηματικός του σχολείου, αν είναι δυνατόν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

osfp123123

Νεοφερμένος

Ο osfp123123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Κάτι άσχετο..εσείς συμφωνείτε με τα παιδιά που αρχίζουν ύλη γ λυκείου απο τη β??και ανεξάρτητα απο τι πιστεύετε έχετε αρχίσει ύλη γλυκειου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,858 μηνύματα.
Κοιτά δεν συμφωνώ πολύ γιατί το παιδί κουράζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Κάτι άσχετο..εσείς συμφωνείτε με τα παιδιά που αρχίζουν ύλη γ λυκείου απο τη β??και ανεξάρτητα απο τι πιστεύετε έχετε αρχίσει ύλη γλυκειου??
Εγώ θα σου πω για τη θεωρητική (αυτά ξέρω αυτά θα πω).
Το ότι έκανα φροντιστήριο τόσες ώρες στη Β Λυκείου ήταν απολύτως π ε ρ ι τ τ ο. Δεν είχα κανένα κενό ετσι κι αλλιώς, και θα μπορούσα πολύ απλά να βγάλω μόνη μου κάποια ύλη στην ιστορία, εισαγωγή των αρχαίων και να κάνω επανάληψη στη γραμματική, και να πάω μετά καλοκαιρινό να ξεκινήσω φροντιστήριο. Αλλά πού μυαλό. Ναι, κουράστηκα γιατί κάνουμε όλο τα ίδια και τα ίδια, με αποτέλεσμα όλη τη χρονιά φέτος και ειδικά μετά τα Χριστούγεννα να πηγαίνω αδιάβαστη στα τριωρα. Αυτό δεν είναι και πολύ καλό γιατί σε μεγάλο βαθμό έχασα το ενδιαφέρον και το κίνητρο. Πάντως η ύλη της θεωρητικής δε βγαίνει μόνο στην Γ Λυκείου, σε καμία περίπτωση. Χρειάζεται οπωσδήποτε καλοκαιρινό.

Για τη θετική ας σου πει κάποιος άλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,858 μηνύματα.
Όχι εγώ πιστεύω ότι το καλοκαίρι πρέπει να ξεκινάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

osfp123123

Νεοφερμένος

Ο osfp123123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Οκ ευχαριστώ για την απαντηση:)...

Φώτη έχεις ξεκινήσει καθόλου μαθηματικά??εγώ κάποια πολύ λίγα ναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,858 μηνύματα.
Ναι πολύ λίγο εντάξει μου φενονται συναρτήσεις κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Κάτι άσχετο..εσείς συμφωνείτε με τα παιδιά που αρχίζουν ύλη γ λυκείου απο τη β??και ανεξάρτητα απο τι πιστεύετε έχετε αρχίσει ύλη γλυκειου??

Αν θα πας θετικη ναι σε βοηθαει να καλυψεις κενα,να οργανωσεις τις σκεψεις σου και να βγαλεις την υλη νωριτερα.Γενικα στα μαθηματικα και στην φυσικη θα μαθεις πολλα καινουργια πραγματα καμια σχεση με ο,τι ηξερες πριν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Εσένα το πολυτεχνείο σου αρέσει σαν ιδέα; Επειδή και γω μάλλον για μαθηματικό πάω, πολλοί όταν το ακούνε λένε «Γιατί δεν πας Πολυτεχνείο; Είναι πολύ καλή σχολή και έχει και μπόλικα μαθηματικά»...Εεε δε θέλω ρε φίλεεε....ΑΑΑΑΑΑΑ...ντε και καλά όποιος ενδιαφέρεται για φυσική/πληροφορική/μαθηματικά/χημεία πρέπει να πηγαίνει πολυτεχνείο; Έχω παρασυρθεί πολλές φορές και έψαχνα πληροφορίες για τα πολυτεχνεία αλλά το χρόνο μου έτρωγα αφού ξέρω καλά ότι δε με ενδιαφέρουν ούτε οι σχολές, ούτε το αντικείμενο με το οποίο ασχολούνται μετά. Επίσης, μη βασίζεσαι σε αυτά που λένε οι καθηγητές..την αποψή τους σου λένε και τίποτα παραπάνω!
Δεν γνωρίζω τι προοπτικές έχουν οι ημμίτες στην Ελλάδα. Αν σε ενδιαφέρει ψάξ'το! Όχι όμως επειδή το πρότεινε ο μαθηματικός του σχολείου, αν είναι δυνατόν!!
(αυτο με την ερυενα κλπ μου ειπε ο καθηγητης του φροντ για το μαθηματικο) τελος παντων και εγω δεν τα πολυπιστευω αυτα με την επαγγλεματικη αποκατασταση γιατι τα παντα αλλαζουν και δεν ξερουμε σε 30 χρονια τι θα χρειαζεται , τα μαθηαμτικα ειναι μια βασικη επιστημη που ειναι πολυ χρησιμη και εχει απειρες εφαρμογες, οσο για το πολυτεχνειο που με ρωτησες αν με ενδιαφερει ..ρε δεν ξερω θα μου αρεσε ισως η πληροφορικη (και στο μαθηματικο μπορω να ασχοληθω αν θελω ) και καποια αλλα πραγματα που εχει αλλα γενικα δεν ειμαι και τοσο σιγουρη οτι θα μαρεσει το ημμυ και αν δεν ειμαι γιατι να πρασω τρια χρονια κανοντας αλλα μαθηματα για να παρω στο τριτος ετος μια ροη μαθηματικων που αναγκαστικα πρεπει να απρω κι αλλες με αλλα μαθηματα και να ασχοληθω με καποια συγκεκριμενα πραγματα που εχουν διαλεξει στο ημμυ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

osfp123123

Νεοφερμένος

Ο osfp123123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Γράφω Αντιγόνη τη Δευτέρα....έχετε καμία ιδέα για το κείμενο που θα πρέπει να μεταφράσουμε???ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,858 μηνύματα.
Λοιπόν εμενα ΜΠΕ έπεσε το κομμάτι του Κρέοντα για τα χρήματα!!!!!!Πανευκολα ήταν 20 πρέπει έχω γράψει, καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

osfp123123

Νεοφερμένος

Ο osfp123123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Ευχαριστώ φίλε μου...μακάρι να πέσει το ίδιο και σε μένα...καλη επιτυχία( αν και η επιτυχία είναι πάντα καλή):P σε ότι και αν γράφεις αύριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,858 μηνύματα.
Ιστορία πανεύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SweetGirl

Νεοφερμένος

Η SweetGirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Γράφω Αντιγόνη τη Δευτέρα....έχετε καμία ιδέα για το κείμενο που θα πρέπει να μεταφράσουμε???ευχαριστώ

Εμάς να μεταφράσουμε, έπεσε το κομμάτι που μίλαγε ο Αίμονας στον πατέρα του (στίχοι 683-700), που ήταν και το πιο sos! Άλλα sos κατά τη γνώμη μου είναι, η απολογία της Αντιγόνης ενώπιον του Κρέοντα, ο αντίλογος του Κρέοντα προς την Αντιγόνη και προς τον Αίμονα! Γενικά οι μονόλογοι! Από μεταφρασμένο, έπεσε το Α' Στάσιμο.

Γενικά, για να είσαι προετοιμασμένος, διάβασε καλά:

Επιχειρηματολογία Κρέοντα/Αντιγόνης/Αίμονα (και Ισμήνης).
Χαρακτηρισμούς Κρέοντα/Αντιγόνης/Αίμονα (και Ισμήνης).


Από λεξιλογικά μπορεί να βάλουν:

Ομόρριζα
Παράγωγα
Λέξεις με ίδια ετυμολογία από το κείμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

osfp123123

Νεοφερμένος

Ο osfp123123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Όχι απαραίτητα..εγω φέτος ασχολήθηκα μόνο με θετικα μαθήματα...Αντιγόνη πχ που γράφω αύριο μόνο δυο φορές διάβασα και τώρα έχω να μάθω 400 στίχους μτφ...αρα είναι εύκολη μόνο αν ασχολείσαι έστω και λίγο όλο το χρόνο και όχι μόνο στα διαγωνίσματα του α τετραμηνου όπως εμένα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,858 μηνύματα.
Η β λυκειου δεν ειναι ευκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top