Ενδοσχολικές εξετάσεις Β' Λυκείου

Aggeliki G.

Νεοφερμένος

Η Aggeliki G. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Χμμ σαν να χεις δίκιο.... Γενικά δε μ αρέσει να πηγαίνω αδιάβαστη... Πέρυσι είχα κλίνει όλους τους τύπους του κειμένου... Αλλά φέτος δεν υπάρχει περίπτωση να το ξανακάνω.... έχω και μια τενοντίτιδα- σύνδρομο υπέρχρησης στο χέρι να αντιμετωπισω...
Να ρωτήσω, από γνωστό τι σας βάλαν;

Προς μεγάλη μας έκπληξη Λυσία! Εσείς πότε γράφετε αρχαία κατεύθυνσης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Στην βιολογία τη ύλη έχετε;

Εμείς έχουμε 1ο,2ο και 4ο κεφάλαιο, εκτός της μίτωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
εντελώς εγκυκλοπαιδικά, ο Μαντίθεος ποιος είναι;
Ο Μαντίθεος είναι ένας τύπος που κληρώθηκε βουλευτής:P Όμως ένας Αθηναίος πολίτης είπε ότι υπηρέτησε ως ιππέας στην εποχή των τριάκοντα, λόγω αναγραφής του ονόματός του σε έναν κατάλογο (τό σανίδιον:P). Ο Μαντίθεος, λοιπόν, προσπαθεί να αποδείξει το αντίθετο ενώπιον της Βουλής (δηλαδή ότι δεν υπηρέτησε).
Θα μου πεις: «Γιατί είναι κακό αυτό;». Well, η δημοκρατική Αθήνα δε θα ήθελε να αναλάβει κάποιος το αξίωμα του Βουλευτή, ο οποίος προηγουμένως υπηρετούσε τους Τριάκοντα (δηλαδή τους τυράννους και κατ' επέκτασιν την τυραννίδα). Τόσο απλό:P

Κατ' εμέ δεν είναι κάποιο σημαντικό ιστορικό πρόσωπο, γι' αυτό άλλωστε δεν τον ξέρεις:P Αλλά αυτό λίγη σημασία έχει, γιατί φέτος εξετάζουμε τα είδη του ρητορικού λόγου (δικανικοί, συμβουλευτικοί και επιδεικτικοί λόγοι) και λίγη σημασία έχει το ιστορικό υπόβαθρο :P Βλέπουμε το κείμενο σε σχέση με την επιχειρηματολογία που χρησιμοποιεί ο ρήτορας, το ήθος, etc.
Προφανώς, το πρωτότυπο κείμενο ήταν ολόκληρο και σε καλή κατάσταση, οπότε γι' αυτό το κάνουμε :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Ο Μαντίθεος είναι ένας τύπος που κληρώθηκε βουλευτής:P Όμως ένας Αθηναίος πολίτης είπε ότι υπηρέτησε ως ιππέας στην εποχή των τριάκοντα, λόγω αναγραφής του ονόματός του σε έναν κατάλογο (τό σανίδιον:P). Ο Μαντίθεος, λοιπόν, προσπαθεί να αποδείξει το αντίθετο ενώπιον της Βουλής (δηλαδή ότι δεν υπηρέτησε).
Θα μου πεις: «Γιατί είναι κακό αυτό;». Well, η δημοκρατική Αθήνα δε θα ήθελε να αναλάβει κάποιος το αξίωμα του Βουλευτή, ο οποίος προηγουμένως υπηρετούσε τους Τριάκοντα (δηλαδή τους τυράννους και κατ' επέκτασιν την τυραννίδα). Τόσο απλό:P

Κατ' εμέ δεν είναι κάποιο σημαντικό ιστορικό πρόσωπο, γι' αυτό άλλωστε δεν τον ξέρεις:P Αλλά αυτό λίγη σημασία έχει, γιατί φέτος εξετάζουμε τα είδη του ρητορικού λόγου (δικανικοί, συμβουλευτικοί και επιδεικτικοί λόγοι) και λίγη σημασία έχει το ιστορικό υπόβαθρο :P Βλέπουμε το κείμενο σε σχέση με την επιχειρηματολογία που χρησιμοποιεί ο ρήτορας, το ήθος, etc.
Προφανώς, το πρωτότυπο κείμενο ήταν ολόκληρο και σε καλή κατάσταση, οπότε γι' αυτό το κάνουμε :hehe:
Θα σε έβριζα τώρα αλλά έχε χάρη, τι διάβασμα κάνεις στην εισαγωγή ρε γμτ.:P Αν και ο λόγος του για την τότε εποχή ήταν μια αρκετά καλή προσπάθεια, όπως λέει και η εισαγωγή του κειμένου δεν ξέρουμε αν ήταν επιτυχής. Άρα δεν ξέρουμε και αν εκλέχθηκε ως βουλευτής.
Το κείμενο εκτός από την ιστορία του Μαντίθεου και της οικογένειας του, παρουσιάζει και στοιχεία για το ήθος και το χαρακτήρα που κάποιος πρέπει να αποκτά. Και στις τελευταίες παραγράφους παραθέτει ένα από τα επιχειρήματά του, για το φαίνεσθαι και το είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Παιδιά, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει στη Χημική Ισσοροπία πως συμπληρώνουμε το πινακάκι; (Με τα αρχικά, Αντ-Παρ, Χ.Ι) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Θα σε έβριζα τώρα αλλά έχε χάρη, τι διάβασμα κάνεις στην εισαγωγή ρε γμτ.:P Αν και ο λόγος του για την τότε εποχή ήταν μια αρκετά καλή προσπάθεια, όπως λέει και η εισαγωγή του κειμένου δεν ξέρουμε αν ήταν επιτυχής. Άρα δεν ξέρουμε και αν εκλέχθηκε ως βουλευτής.
Το κείμενο εκτός από την ιστορία του Μαντίθεου και της οικογένειας του, παρουσιάζει και στοιχεία για το ήθος και το χαρακτήρα που κάποιος πρέπει να αποκτά. Και στις τελευταίες παραγράφους παραθέτει ένα από τα επιχειρήματά του, για το φαίνεσθαι και το είναι.
Ενώ εσύ διαβάζεις πολύ την εισαγωγή, τι να σου πω!! :P
Σε παραπέμπω στη σελ.79 στη δεύτερη παράγραφο:
«Ο Μαντίθεος από το Θορικό της Ακαμαντίδος φυλής κληρώθηκε βουλευτής και δοκιμάζεται.»
(δε βλέπω διαφορά απ' αυτό που είπα εγώ :P)
και στη σελ. 80:
«Δεν γνωρίζουμε αν η δοκιμασία του Μαντιθέου υπήρξε γι' αυτόν επιτυχής. Συνήθως όμως η επιτυχημένη απολογία προδικάζει και το αποτέλεσμα. »

wtf Νεφ; :P
edit: Πέθανα για να μάθω την εισαγωγή και τώρα μου το παίζεις μάγκισσα; ΟΥΣΤ!!:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Κληρώθηκε. Δεν πέρασε αναγκαστικά και την δοκιμασία που θα του έδινε το αξίωμα του βουλευτή ή το οποιαδήποτε αξίωμα. Γι'αυτό και απολογείται, λόγω της πεποίθησης κάποιων εχθρών ότι υπηρέτησε το τυρρανικό καθεστώς.
Τα θυμάμαι τα κομμάτια που αναφέρεις, αλλά η δοκιμασία ήταν αυτή που θα του εξασφάλιζε την θέση. Ή εσύ κατάλαβες λάθος το αποτέλεσμα ή εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Κληρώθηκε. Δεν πέρασε αναγκαστικά και την δοκιμασία που θα του έδινε το αξίωμα του βουλευτή ή το οποιαδήποτε αξίωμα. Γι'αυτό και απολογείται, λόγω της πεποίθησης κάποιων εχθρών ότι υπηρέτησε το τυρρανικό καθεστώς.
Τα θυμάμαι τα κομμάτια που αναφέρεις, αλλά η δοκιμασία ήταν αυτή που θα του εξασφάλιζε την θέση. Ή εσύ κατάλαβες λάθος το αποτέλεσμα ή εγώ.
Κι εγώ τι είπα μωρέ; Ξαναδιάβασε αυτά που έγραψα :P
Ο Μαντίθεος είναι ένας τύπος που κληρώθηκε βουλευτής:P
Ώρες ώρες κολλάς εκεί που δεν πρέπει να κολλάς, ενώ λέμε το ίδιο πράγμα:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εδώ και δυο μέρες προσπαθώ να κάνω σάρωση με ένα εκτυπωτη δεν ξέρω από πότε και δεν μπορώ να κάνω -.- :'( να σας εδινα λιγο χημεια που ειχα πει και στην fedde. Αν εχει κάποιος hp ας μου τι εννοει οταν λεει οτι η θυρα μελανιου ειναι ανοιχτή. Γιατί προφανώς για το μελάνι λέει αλλα εγώ μια χαρά το βλέπω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Κι εγώ τι είπα μωρέ; Ξαναδιάβασε αυτά που έγραψα :P

Ώρες ώρες κολλάς εκεί που δεν πρέπει να κολλάς, ενώ λέμε το ίδιο πράγμα:hehe:
Δεν πήρε απαραίτητα την θέση του βουλευτή αυτό σου λέω. Αν λες το ίδιο εντάξει παραδίνομαι. :knife:

Υ.γ. Τάσο, το μελάνι είναι σχετικά καινούργιο; Τον έχεις ξαναχρησιμοποιήσει τον εκτυπωτή μ'αυτά τα μελάνια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Ποιο κείμενο είναι σοσ?
1) Το μοιρολόγι της φώκιας, Παπαδιαμάντης
2) Αλέξης Ζορμπάς, Καζαντζάκης
3) Είμαστε κάτι, Καρυωτάκης
4) Πάνω σ'έναν ξένο στίχο, Σεφέρης
5) Επί Ασπαλάθων, Σεφέρης
6) Ρωμιοσύνη, Ρίτσος
7) Πούσι, Καββαδίας
8.) Το Άξιον Εστί, Ελύτης
9) Δύο μητέρες νομίζουν πως είναι μόνες στον κόσμο, Βρεττάκος
10) Η μυστική παπαρούνα, Μυριβήλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Τι να σου πω εμεις το μοιρολοι της φωκιας το γραψαμε στο διαγωνισμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frofru

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η frofru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Μαθηματικα κατευθυνσης ειναι περιπου:
5-6 αν δε κανω λαθος
Γεωμετρια δε ξερω

μαθηματικα κατευθυνσης η καρα σος αποδειξη που επεσε και σε μας ειναι η εφαπτωμενη κυκλου ... επισης συνηθωςς πεφτει το OM = OB + OA / 2 και κατι αλλοι τυπους με διανυσματα
δες και το ποτε υπαρχει ευθεια Αχ + Βψ +Γ =0

Εε ποιο πιθανον να πεσει και η προβολη

Kαι οι ιδιότητες εσωτερικού γινομένου είναι αρκετά sos..
Εμάς αυτές έβαλε στο 1ο θέμα ;)

Μαθηματικά κατεύθυνσης διάβασε καλά αυτές με τον συντελεστή διεύθυνσης, με τις συντεταγμένες διανύσματος με γνωστά άκρα, συντεταγμένες μέσου διανύσματος και εφαπτομένη κύκλου.

Για καλο και για κακο διαβασε ολες τις αποδειξεις που εχεις στην υλη

Εμάς, από όολεεες αυτές τις αποδείξεις, μόνο η εφαπτομένη κύκλου ήταν μέσα στην ύλη :P

Ευχαριστω πολυυ!!! :) Με κατατοπισατε αρκετα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λοιπόν

Νεοφερμένος

Η λοιπόν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Προς μεγάλη μας έκπληξη Λυσία! Εσείς πότε γράφετε αρχαία κατεύθυνσης;

17/06... ;έχουμε καιρό! Μακάρι να πέσει και σε εμάς Λυσίας ή Ισοκράτης... Αλλά όχι Δημοσθένης, με τίποτα!!!
Και ένα ωραίο, βατό άγνωστο με εύκολη γραμματικούλα και καλό συντακτικούλι!
Ζητώ πολλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εδώ και δυο μέρες προσπαθώ να κάνω σάρωση με ένα εκτυπωτη δεν ξέρω από πότε και δεν μπορώ να κάνω -.- :'( να σας εδινα λιγο χημεια που ειχα πει και στην fedde. Αν εχει κάποιος hp ας μου τι εννοει οταν λεει οτι η θυρα μελανιου ειναι ανοιχτή. Γιατί προφανώς για το μελάνι λέει αλλα εγώ μια χαρά το βλέπω
1.) Είναι Ο fedde ρε :P
2.) Προφανώς είναι ανοιχτό το "καπάκι" για τα μελάνια ή τα μελάνια δεν είναι σωστά τοποθετημένα. Άνοιξε και ξανακλείσε το "καπάκι" κι αν το πρόβλημα επιμένει, βγάλε και ξαναβάλε τα μελάνια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Shit ρε Τάσο. Η fedde;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Shit ρε Τάσο. Η fedde;
Έλα ρε 'συ, μπορεί να φταίει η αυτόματη διόρθωση (αν ήταν από κινητό). Μην τον καταδικάζουμε αμέσως:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
αχαχαχαχαχαχχα φεντ βγαλε το παρισι και βαλε καμμια αλητικη φοτογραφια .... εκει θα ειναι σιγουρο οτι θα εισαι ο φεντ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Πω λέτε αυτό να φταίει; Τώρα που το σκέφτομαι, όντως θα '΄πρεπε να την αλλάξω τη φωτό αν και μου άρεσε πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
...Άλλαξες το Παρίσι και έβαλες Λονδίνο?Πλάκα κάνεις?:P

Btw, we love England :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top