Ενδοσχολικές εξετάσεις Β' Λυκείου

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Johnietrafak απλα φυσικη κατ, χημεια κτ φετος τπτ δεν ξερω για αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λοιπόν

Νεοφερμένος

Η λοιπόν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Γράφουμε Λατινικά την Τρίτη, έχω μάθει τέλεια μεταφράσεις και είμαι σε καλό δρόμο για αρχικούς χρόνους όλων των ρημάτων (είναι πολλά :(). Στα ουσιαστικά όμως τι να κάνω; Πως να ξεχωρίσω τι κλίσης είναι (σε ένα κείμενο); Ειδικά τα δευτερόκλιτα και τα τριτόκλιτα... :/ Εσείς με ποιον τρόπο τα μαθαίνετε; Μαθαίνετε σε όλα ονομαστική και γενική;
Ναι ακριβώς. Μαθαίνω σε ποια κλίση ανήκει το ουσιαστικό, ρήμα, επίθετο και ονομαστιή κ γενική. Μετά κάθομαι και το κλίνω...
Στο τέλος, πριν γράψω λέω άλλη μια φορά ονομαστική κ γενική και ΄φυσικα τους αρχικούς χρόνους, που για μένα είναι το πιο δύσκολο πράγμα στα λατινικά. Αλήθεια, ποια κείμενα σας έχουν βάλει; καλό διάβασμα και καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggeliki G.

Νεοφερμένος

Η Aggeliki G. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ναι ακριβώς. Μαθαίνω σε ποια κλίση ανήκει το ουσιαστικό, ρήμα, επίθετο και ονομαστιή κ γενική. Μετά κάθομαι και το κλίνω...
Στο τέλος, πριν γράψω λέω άλλη μια φορά ονομαστική κ γενική και ΄φυσικα τους αρχικούς χρόνους, που για μένα είναι το πιο δύσκολο πράγμα στα λατινικά. Αλήθεια, ποια κείμενα σας έχουν βάλει; καλό διάβασμα και καλή τύχη!

Δεν γίνεται να τα μάθεις διαφορετικά :/: εμάς μας έχει βάλει "ανεπίσημα" 14-19, αυτά τα έξι αλλά όλη την γραμματική και το συντακτικό που έχουμε μάθει μέχρι τώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λοιπόν

Νεοφερμένος

Η λοιπόν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Δεν γίνεται να τα μάθεις διαφορετικά :/: εμάς μας έχει βάλει "ανεπίσημα" 14-19, αυτά τα έξι αλλά όλη την γραμματική και το συντακτικό που έχουμε μάθει μέχρι τώρα


τότε δεν έχετε πολλά! Εμάς μας έχουν βάλει επισημότατα 8-20..... αν και τα πρώτα είναι εύκολα, αλλά νομίζω πως όλα θέλουν την προσοχή τους. Θεωρώ πως είναι αρκετά σημαντικό το να στοχεύσεις αρκετά ψηλά στο άγνωστο και τα λατινικά... Στο γνωστό δε με ενδιαφέρει καν... Απλώς δε θέλω να χαλάσω το βαθμό μου γι' αυτό θα σκιστώ.... Τέλος πάντων καλά διαβάσματα εύχομαι. Να ρωτήσω κάτι τους θεωρητικούς: Για Αντιγόνη θα διαβάσετε γραμματική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frofru

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η frofru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κανείς ποιες είναι οι σοσ αποδείξεις για μαθηματικά κατεύθυνσης και γεωμετρία ; Γιατί στο σχολείο δεν μας έχουν πει καμιά και ο αριθμός των αποδείξεων είναι μεγάλος. Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Μαθηματικα κατευθυνσης ειναι περιπου:
5-6 αν δε κανω λαθος
Γεωμετρια δε ξερω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
μαθηματικα κατευθυνσης η καρα σος αποδειξη που επεσε και σε μας ειναι η εφαπτωμενη κυκλου ... επισης συνηθωςς πεφτει το OM = OB + OA / 2 και κατι αλλοι τυπους με διανυσματα
δες και το ποτε υπαρχει ευθεια Αχ + Βψ +Γ =0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εε ποιο πιθανον να πεσει και η προβολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Kαι οι ιδιότητες εσωτερικού γινομένου είναι αρκετά sos..
Εμάς αυτές έβαλε στο 1ο θέμα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
τότε δεν έχετε πολλά! Εμάς μας έχουν βάλει επισημότατα 8-20..... αν και τα πρώτα είναι εύκολα, αλλά νομίζω πως όλα θέλουν την προσοχή τους. Θεωρώ πως είναι αρκετά σημαντικό το να στοχεύσεις αρκετά ψηλά στο άγνωστο και τα λατινικά... Στο γνωστό δε με ενδιαφέρει καν... Απλώς δε θέλω να χαλάσω το βαθμό μου γι' αυτό θα σκιστώ.... Τέλος πάντων καλά διαβάσματα εύχομαι. Να ρωτήσω κάτι τους θεωρητικούς: Για Αντιγόνη θα διαβάσετε γραμματική;
Εγώ ούτε καν για την κατεύθυνση δε διάβασα γραμματική, θα διαβάσω για την Αντιγόνη; :hehe:

Εγώ νομίζω ότι η γραμματική και το συντακτικό θα είναι πανεύκολα για να γράψουν οι θετικοί/τεχνολογικοί. Από αρχικούς άντε βαριά-βαριά το έχω ή το λέγω και από συντακτικό αναγνώριση κύριων όρων (υποκείμενο, αντικείμενο). Σιγά τα αυγά!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Kαι οι ιδιότητες εσωτερικού γινομένου είναι αρκετά sos..
Εμάς αυτές έβαλε στο 1ο θέμα ;)

Ναι ε?χμμ εμας μας ειπε θα ειναι Σ/Λ με διαφορα μεσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λοιπόν

Νεοφερμένος

Η λοιπόν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Εγώ ούτε καν για την κατεύθυνση δε διάβασα γραμματική, θα διαβάσω για την Αντιγόνη; :hehe:

Εγώ νομίζω ότι η γραμματική και το συντακτικό θα είναι πανεύκολα για να γράψουν οι θετικοί/τεχνολογικοί. Από αρχικούς άντε βαριά-βαριά το έχω ή το λέγω και από συντακτικό αναγνώριση κύριων όρων (υποκείμενο, αντικείμενο). Σιγά τα αυγά!! :P


Χμμ σαν να χεις δίκιο.... Γενικά δε μ αρέσει να πηγαίνω αδιάβαστη... Πέρυσι είχα κλίνει όλους τους τύπους του κειμένου... Αλλά φέτος δεν υπάρχει περίπτωση να το ξανακάνω.... έχω και μια τενοντίτιδα- σύνδρομο υπέρχρησης στο χέρι να αντιμετωπισω...
Να ρωτήσω, από γνωστό τι σας βάλαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κανείς ποιες είναι οι σοσ αποδείξεις για μαθηματικά κατεύθυνσης και γεωμετρία ; Γιατί στο σχολείο δεν μας έχουν πει καμιά και ο αριθμός των αποδείξεων είναι μεγάλος. Ευχαριστώ!

Μαθηματικά κατεύθυνσης διάβασε καλά αυτές με τον συντελεστή διεύθυνσης, με τις συντεταγμένες διανύσματος με γνωστά άκρα, συντεταγμένες μέσου διανύσματος και εφαπτομένη κύκλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Για καλο και για κακο διαβασε ολες τις αποδειξεις που εχεις στην υλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Επιτέλους τελείωσα με την Βιολογία, τώρα πρέπει να ασχοληθώ με την Άλγεβρα. :ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Ναι ακριβώς. Μαθαίνω σε ποια κλίση ανήκει το ουσιαστικό, ρήμα, επίθετο και ονομαστιή κ γενική. Μετά κάθομαι και το κλίνω...
Στο τέλος, πριν γράψω λέω άλλη μια φορά ονομαστική κ γενική και ΄φυσικα τους αρχικούς χρόνους, που για μένα είναι το πιο δύσκολο πράγμα στα λατινικά. Αλήθεια, ποια κείμενα σας έχουν βάλει; καλό διάβασμα και καλή τύχη!

Το κακό με τον καθηγητή μου είναι ότι δεν μας εξέταζε σε κάθε μάθημα που παρέδιδε κι έτσι μαζεύονταν όλα για το διαγώνισμα. Μόνο μεταφράσεις ξέρω τέλεια. Γενικά ξέρω να κλίνω ουσιαστικά, επίθετα, ρήματα κλπ, η δυσκολία μου είναι στο να αναγνωρίσω σε τι ανήκει το καθένα από αυτά, αυτό θέλει προσεκτική μελέτη σε κάθε μάθημα ξεχωριστά, είναι δύσκολο να μάθω όλα τα ουσιαστικά τώρα, αλλά θα κάνω μια προσπάθεια να τα οργανώσω και να θυμάμαι περίπου στο κάθε μάθημα ποια ουσιαστικά υπάρχουν. Εμάς μας έβαλε από 8-18!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Χμμ σαν να χεις δίκιο.... Γενικά δε μ αρέσει να πηγαίνω αδιάβαστη... Πέρυσι είχα κλίνει όλους τους τύπους του κειμένου... Αλλά φέτος δεν υπάρχει περίπτωση να το ξανακάνω.... έχω και μια τενοντίτιδα- σύνδρομο υπέρχρησης στο χέρι να αντιμετωπισω...
Να ρωτήσω, από γνωστό τι σας βάλαν;
Λυσίας, Υπέρ Μαντιθέου 10-12
Να σκιαγραφήσουμε το ήθος του Μαντιθέου με αναφορές από το κείμενο και να αναλύσουμε τα επιχειρήματα που χρησιμοποιεί στο απόσπασμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Μαθηματικά κατεύθυνσης διάβασε καλά αυτές με τον συντελεστή διεύθυνσης, με τις συντεταγμένες διανύσματος με γνωστά άκρα, συντεταγμένες μέσου διανύσματος και εφαπτομένη κύκλου.

Εμάς, από όολεεες αυτές τις αποδείξεις, μόνο η εφαπτομένη κύκλου ήταν μέσα στην ύλη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kafess13

Νεοφερμένος

Ο kafess13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Στην βιολογία τη ύλη έχετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
βιολογία έχουμε εκείνα τα πρώτα με πολυμερή, πρωτεΐνες, λιπίδια, νουκλεϊ(νι)κά οξέα κτλ μετά εκείνα με ρευστό μωσαϊκό, κυτταρική θεωρία, κυτταρικά οργανίδια κτλ, και τέλος αντιγραφή-μεταγραφή
Oταν ο μπροστινος,ο πισινος και ο πλαινος περιμενουν να αντιγραψουν απο σενα...:worry:
Ποσες φορες εχω γραψει βλακειες σε διαγωνισματα και τα εχει αντιγραψει η μιση ταξη
:P ας φρόντιζαν! Σε φετινό διαγώνισμα Ιστορία, έδωσα σε έναν τα Σ-Λ (σωστές απαντήσεις), και έρχεται ο πιο άκυρος (που κάθεται στην άλλη άκρη της τάξης απ αυτόν που τα έδωσα) στο διάλειμμα και μου "είσαι σίγουρη για το τάδε ερώτημα; γιατί... μπλα μπλα μπλα" :hmm::hmm::hmm: "Ε δεν πάμε καλά!"

εντελώς εγκυκλοπαιδικά, ο Μαντίθεος ποιος είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top