Ενδιαφέρουσες σχολές της Θεωρητικής

constantinepap

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
blacksheep μπορεις να μου πεις ποσο ειναι τα μορια για νομικη ΣΑΣΣ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
εχω την εντυπωση οτι η google ειναι πιο αξιοπιστη απ τον blacksheep
ξερει εκεινος...
-----------------------------------------
https://www.ypepth.gr/el_ec_category11440.htm
τα παντα ολα εδω θα τα βρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roilCall

Νεοφερμένος

Η Γλυκερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ας ξαναρωτήσω και όποιος θέλει απαντάει:
Γνωρίζετε τίποτα για την ιστορική ανθρωπολογία/εθνολογία (ή κάτι παρόμοιο) στην Κομοτηνή; Τι βάση έχει, αποκατάσταση, κτλ;

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
https://www.pyr.gr/ΣΧΟΛΕΣ.htm

τωρα δε μπορω να σε βοηθησω περαιτερω,δεν εχω αποψη για τη σχολη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roilCall

Νεοφερμένος

Η Γλυκερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Eυχαριστώ! Τουλάχιστον ασχολήθηκες.... =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeloss1993

Νεοφερμένος

Ο aggeloss1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!ειμαι καινουργιος στο σιτε.θα ηθελα να με βοηθησετε λιγο.μπορειτε να μου πειτε οποιος ξερει με τι μαθηματα ασχολουνται στη σχολη ψυχολογιας?τι κανουν δηλαδη οταν πανε στη σχολη?

ευχαριστω προκαταβολικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!ειμαι καινουργιος στο σιτε.θα ηθελα να με βοηθησετε λιγο.μπορειτε να μου πειτε οποιος ξερει με τι μαθηματα ασχολουνται στη σχολη ψυχολογιας?τι κανουν δηλαδη οταν πανε στη σχολη?

ευχαριστω προκαταβολικα!
Τα μαθήματα που προσφέρει το Τμήμα Ψυχολογίας χωρίζονται στα εξής γνωστικά αντικείμενα:
Γενική Ψυχολογία
Αναπτυξιακή Ψυχολογία
Παιδαγωγική-Σχολική Ψυχολογία
Πειραματική Ψυχολογία
Κλινική Ψυχολογία
Κοινωνική Ψυχολογία-Ψυχολογία Εργασίας
Βιοψυχολογία-Νευροεπιστήμες
Ξένες Γλώσσες (Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά, Ιταλικά).

Οριστε και το Link, αν θελεις να δεις το προγραμμα σπουδων και καποιες γενικοτερες πληροφοριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeloss1993

Νεοφερμένος

Ο aggeloss1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
οκ.ευχαριστω.και τι σχολη ειναι η πολιτικων επιστημων???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάτθα45561

Νεοφερμένος

Η Μάτθα45561 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
θέλω πολύ να περάσω παιδαγωγικά αλλά με τέτοιες βάσεις φαντάζει μάλλον αδύνατον. :(
Το παλεύω όμως,τι αλλό μπορούμε να κάνουμε? Όντως οι βάσεις είναι υψηλές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

armonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Kι εγώ παιδαγωγικά θέλω <3
Αλλά η πιο χαμηλή βάση είναι 18.066 στο Ρέθυμνο :/
Aλλα θα το παλέψω κι ελπίζω να τα καταφέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gewrgia_D

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Εγώ έχω βάλει ως στόχο τις σχολές Ψυχολογίας, Φιλοσοφίας - Παιδαγωγικής (και Ψυχολογίας σε κάποια τμήματα) Επιστημών Προσχολικής Αγωγής κι Εκπαίδευσης και ίσως Δημοσιογραφίας (απο θεωρητική κατεύθυνση). Θέλω τις περισσότερες (αν όχι όλες) σχολές του Αριστοτελείου, και πιστεύω πως άμα στρωθώ στο διάβασμα:book: και δεν αγχωνομαι θα τα παω μια χαρούλα):strong:
Και θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους τους μαθητές της θεωρητικής (και των άλλων κατευθύνσεων φυσικά) καλή τύχη (μην ανησυχείτε είμαι γουρλού :P) και να περάσουνε σε όποια σχολή επιθυμούνε!:D:smartass:
Και να μη ξεχνάει κανείς να περνάει καλά!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Kι εγώ παιδαγωγικά θέλω <3
Αλλά η πιο χαμηλή βάση είναι 18.066 στο Ρέθυμνο :/
Aλλα θα το παλέψω κι ελπίζω να τα καταφέρω.



17941--> Παιδαγωγικό Ρόδου!!Μεγάλη διαφορά ε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

armonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
17941--> Παιδαγωγικό Ρόδου!!Μεγάλη διαφορά ε? :P


σοβαρά; νόμιζα πως το ρέθυμνο έχει το χαμηλότερο:P
Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν ενδιαφέρομαι για Ρόδο..οπότε xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Για να πάει κάποιος παιδαγωγικά πρέπει να έχει μεγάλη υπομονή και να μη νευριάζει εύκολα και κυρίως να του αρέσουν τα παιδιά. Το θεωρώ λάθος να διαλέγεται μόνο και μόνο επειδή έχει καλή επαγγελματική αποκατάσταση. Δε ξέρετε τι θα γίνει σε 5χρόνια. π.χ. αν επιτραπει στους φιλόλογους να διορίζονται ως δάσκαλοι (στην Ελλάδα όλα μπορεί να συμβούν) τότε η επαγγελματική αποκατάσταση θα πέσει.

Για αυτό να διαλέξετε σχολες που σας αρέσουν και όχι αυτές που σας λένε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Χαχα ναι :) Καλά,μέχρι του χρόνου βλέπεις και πράττεις ανάλογα!Αλλά έχει κορεστεί γενικά το Παιδαγωγικό..Δεν θα αντέξει πολύ ακόμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Κι εγω πιστευω πως το Παιδαγωγικο τα επομενα 2-3 χρονια θα εχει αποκατασταση. Η δικη σας φουρνια δυσκολα το προλαβαινει, και το χειροτερο ειναι πως επειδη ακριβως μπηκαν τοσα ατομα τωρα μεχρι να αδειασουν παλι θεσεις τρεχα γυρευε. Επισης, για σχολες Φιλολογιας, Φ.Π.Ψ κ Ιστορικο/Αρχαιολογικο, εκ των οποιων βγαινεις φιλολογος (φανταστειτε λιγο για ποσους αποφοιτους μιλαμε το χρονο. Χιλιαδες!!! Μονο το φιλολογικο στο ετος μου ειναι 500 ατομα, κι αυτο μονο στην Αθηνα!!) πιστευω επονται δυσκολα χρονια. Με τα νεα μετρα (αυξηση μαθητων στις ταξεις=λιγοτεροι καθηγητες, αυξηση ετους συνταξιοδοτησης, απορροφηση ολων των διοικητικων κτλ στο χωρο της εκπαιδευσης για να γλυτωσει το υπουργειο χρηματα, προκυρυξη ΑΣΕΠ μονο για τις θεσεις που χρειαζονται, που αντε να χρειαστει φιλολογος τωρα) πολυ χλωμη η επαγγελματικη αποκατασταση. Καταργηθηκε κ το συστημα των ωρομισθιων, εστω δλδ να εχεις καποιο εισοδημα. Προσωπικα δε με βλεπω καθολου καλα. Σκεφτομαι δηλαδη να φυγω εξωτερικο γιατι εδω πριν τα 35 μου δε με βλεπω να δουλευω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Και πολύ καλά θα κάνεις!Δεν είναι κατάσταση αυτή.Όσο για το Παιδαγωγικό,απ' την στιγμή που "μπήκε το ΑΣΕΠ και στους δασκάλους,θα είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κι εγω πιστευω πως το Παιδαγωγικο τα επομενα 2-3 χρονια θα εχει αποκατασταση. Η δικη σας φουρνια δυσκολα το προλαβαινει, και το χειροτερο ειναι πως επειδη ακριβως μπηκαν τοσα ατομα τωρα μεχρι να αδειασουν παλι θεσεις τρεχα γυρευε. Επισης, για σχολες Φιλολογιας, Φ.Π.Ψ κ Ιστορικο/Αρχαιολογικο, εκ των οποιων βγαινεις φιλολογος (φανταστειτε λιγο για ποσους αποφοιτους μιλαμε το χρονο. Χιλιαδες!!! Μονο το φιλολογικο στο ετος μου ειναι 500 ατομα, κι αυτο μονο στην Αθηνα!!) πιστευω επονται δυσκολα χρονια. Με τα νεα μετρα (αυξηση μαθητων στις ταξεις=λιγοτεροι καθηγητες, αυξηση ετους συνταξιοδοτησης, απορροφηση ολων των διοικητικων κτλ στο χωρο της εκπαιδευσης για να γλυτωσει το υπουργειο χρηματα, προκυρυξη ΑΣΕΠ μονο για τις θεσεις που χρειαζονται, που αντε να χρειαστει φιλολογος τωρα) πολυ χλωμη η επαγγελματικη αποκατασταση. Καταργηθηκε κ το συστημα των ωρομισθιων, εστω δλδ να εχεις καποιο εισοδημα. Προσωπικα δε με βλεπω καθολου καλα. Σκεφτομαι δηλαδη να φυγω εξωτερικο γιατι εδω πριν τα 35 μου δε με βλεπω να δουλευω!!

Προσωπικά το θεωρώ αδικία κάποιος που έχει σπουδάσει καθαρόαιμο τμήμα φιλολογίας σαν το δικό σου που είναι πολύ δύσκολο και να λογαριάζεται το ίδιο με άλλες σχολές (όπως φιλοσοφίας ή ιστορίας-αρχαιολογίας που είναι πολύ δύσκολα επίσης αλλά δεν κάνουν πολλά μαθήματα καθαρής φιλολογίας.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

armonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Για να πάει κάποιος παιδαγωγικά πρέπει να έχει μεγάλη υπομονή και να μη νευριάζει εύκολα και κυρίως να του αρέσουν τα παιδιά. Το θεωρώ λάθος να διαλέγεται μόνο και μόνο επειδή έχει καλή επαγγελματική αποκατάσταση. Δε ξέρετε τι θα γίνει σε 5χρόνια. π.χ. αν επιτραπει στους φιλόλογους να διορίζονται ως δάσκαλοι (στην Ελλάδα όλα μπορεί να συμβούν) τότε η επαγγελματική αποκατάσταση θα πέσει.

Για αυτό να διαλέξετε σχολες που σας αρέσουν και όχι αυτές που σας λένε.

To παιδαγωγικό έχει ήδη κορεστεί απ ότι έχω ακούσει απο διάφορες πηγές.Δεν μπορώ να φανταστώ όμως τον εαυτό μου σε μια άλλη δουλειά..και δεν το κάνω επειδή μου το λένε οι άλλοι..ίσα ίσα που με αποθαρρύνουν και μου λένε να επιλέξω κάτι άλλο..Το όνειρό μου όμως αυτό είναι και πιστεύω πως έχω όλα τα προσόντα για να τα καταφέρω εκεί..Συγκεκριμένα θα μου άρεσε και κάποια σχολή ψυχολογίας/παιδαγωγικά για παιδιά με ειδικές ανάγκες.Ωστόσο δεν το έχω ψάξει και πολύ..Είναι τμήμα του παιδαγωγικού ή είναι ξεχωριστό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Προσωπικά το θεωρώ αδικία κάποιος που έχει σπουδάσει καθαρόαιμο τμήμα φιλολογίας σαν το δικό σου που είναι πολύ δύσκολο και να λογαριάζεται το ίδιο με άλλες σχολές (όπως φιλοσοφίας ή ιστορίας-αρχαιολογίας που είναι πολύ δύσκολα επίσης αλλά δεν κάνουν πολλά μαθήματα καθαρής φιλολογίας.)

Κατα τη γνωμη μου το συστημα θα επρεπε να αλλαξει ριζικα.
1. Το Φ.Π.Ψ, αυτο το παραλογο κραμα γνωστικων αντικειμενων, θα επρεπε να καταργηθει καθως δεν εχει κανεναν λογο υπαρξης.
2. Τα μαθηματα στα σχολεια θα επρεπε να διδασκονται απο αυτον που εχει κανει την αντιστοιχη ειδικευση. Δηλαδη ο αποφοιτος κλασικης φιλολογιας θα διδασκε αρχαια κ λατινικα, ο αποφοιτος Ιστορικου Ιστορια, και ο αποφοιτος ΜΝΕΦ (Μεσαιωνικης κ Νεοελληνικης Φιλολογιας-μια απο τις 3 κατευθυνσεις της φιλολογιας) να διδασκει Νεα κ εκθεση. 3. Επιπλεον, πολυ σημαντικη θεωρω την υπαρξη μιας διακρισης στο πανεπιστημιο για οσους θελουν να γινουν καθηγητες κ για οσους θελουν να ασχοληθουν επειτα με αλλα επαγγελματα (πχ αρχαιολογοι, γλωσσολογοι, φιλολογοι που ενδιαφερονται για πανεπιστημιακη η ερευνητικη καριερα). Πιστευω λοιπον πως περαν της επιλογης μιας κατευθυνσης, οσοι ηθελαν να αποκτησουν δικαιωματα να δωσουν στον ΑΣΕΠ θα επρεπε να εχουν υποχρεωτικα εναν αριθμο διδακτικων/παιδαγωγικων, κατι που γινεται τωρα λιγο παραπανω στο ΦΠΨ αλλα προς ζημιωση σημαντικων μαθηματων οπως Αρχαια. Επομενως, αν εγω ηθελα να γινω εκπαιδευτικος για αρχαια κ λατινικα θα πηγαινα να σπουδασω κλασικη φιλολογια η οποια θα περιελαμβανε μονο σχετικα μαθηματα κ αρκετες διδακτικες αρχαιων (γλωσσα κ λογοτεχνια) κ λατινικων καθως κ παιδαγωγικα γενικοτερα. Αν ομως με ενδιεφερε η ερευνα δεν θα υποχρεουμουν να παρω κανενα μαθημα παιδαγωγικων.
4. Αν καποιος διαλεγε την μη παιδαγωγικη κατευθυνση αλλα μετα την αποφοιτηση του αλλαζε γνωμη θα επρεπε να κανει αλλον ενα χρονο παιδαγωγικων στο αντικειμενο του για να αποκτησει το δικαιωμα να δωσει στον ΑΣΕΠ.

Επομενως: Προταση προς υπουργο Παιδειας :P
Καταργηση ΦΠΨ.
Ιδρυση αυτοτελων τμηματων Κλασικης Φιλολογιας, Μεσαιωνικης κ Νεοτερης Φιλολογιας, Γλωσσολογιας, Ιστοριας, Αρχαιολογιας. Καθε τμημα να περιλαμβανει 2 κατευθυνσεις, την Παιδαγωγικη κ την Ερευνητικη η τελος παντως την καθαρα Φιλολογικη/Ιστορικη κτλ κτλ.


Ουσιαστικα κανω λιγο copy paste το συστημα της Αγγλιας, με μικρες διαφορες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top