Ενδιαφέρουσες σχολές της Θεωρητικής

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Η φιλολογία, η νομική και η ψυχολογία, τι επαγγελματική αποκατάσταση έχουν με μεταπτυχιακό;

Μίλησα με Κοινωνικούς Ανθρωπολόγους σε ένα συνέδριο πριν 10 μέρες...
Τείνω να πιστέψω ότι είναι χειρότεροι στην νοοτροπία και από τους Εκπαιδευτικούς.

Δηλαδή; τι νοοτροπία έχουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ιστορία-Αρχαιολογία και Νομική είναι οι δύο πιο ενδιαφέρουσες σχολές της θεωρητικής.Lifestyle
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πιστεύουν ότι αυτό που λένε, από την σκοπιά που το βλέπουν εκείνοι, είναι το μόνο σωστό.
Εγώ μιλούσα για επικοινωνιακή πολιτική για παράδειγμα και εκείνοι έκαναν επίδειξη ( ; ) γνώσεων με ανθρωπολογικά μοντέλα και αντίστοιχες πηγές που δεν είχαν καμία σχέση. Φυσικά κανείς δεν έφερνε αντίρρηση γιατί πολύ απλά μόνο μεταξύ τους καταλάβαιναν τι έλεγαν.

Φαίνεται να έχουν παρωπίδες, το οποίο ερευνητικά δεν είναι καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Μίλησα με Κοινωνικούς Ανθρωπολόγους σε ένα συνέδριο πριν 10 μέρες...
Τείνω να πιστέψω ότι είναι χειρότεροι στην νοοτροπία και από τους Εκπαιδευτικούς.

Εμένα θα μου άρεσαν πολύ οι σλαβικές/τουρκικές κλπ σπουδές.
Αλλά από μέλλον, αμφιβάλλω...

Κοίτα δε γνωρίζω το αντικείμενο και το πρόγραμμα σπουδών, πάντως μου φαίνεται προσωπικά ιδιαίτερα ενδιαφέρον να επικεντρώνεσαι στον τρόπο ζωής και στην κουλτούρα του εκάστοτε πολιτισμού. Τώρα το τι γίνεται στην Πάντειο, δεν ξέρω :P

Ιστορία-Αρχαιολογία και Νομική είναι οι δύο πιο ενδιαφέρουσες σχολές της θεωρητικής.Lifestyle

Πάντως, είναι λυπηρό που το επάγγελμα του αρχαιολόγου στην Ελλάδα δέχεται τέτοια απόρριψη και είναι τόσο παραγκωνισμένο. Δηλαδή φανταστείτε τι θα γίνεται σε άλλες χώρες που δεν έχουν καν αρχαία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Revekka, κατάλαβα.

Για τις σχολές που ανάφερα πιο πάνω τι έχετε να πείτε; πιστεύετε ότι υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση από αυτές τις σχολές με μεταπτυχιακό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Βλεπω οτι οι περισσοτεροι ψαχνουν δουλεια με βαση την επαγγελματικη της αποκατασταση και θλιβομαι.

Τεσπα,στο εξωτερικο,οι σχολες Κοιν.Ανθρωπολογιας,Ψυχολογιας,Κοινωνιολογιας εχουν ''περαση'' στην ερευνα.Δηλαδη αμα καποιος δεν θελει να ασχοληθει με την ερευνα,πιστευω μετα απο τα παραπανω πτυχια θα καθεται και θα ψαχνει δουλεια στις φυλλαδες για κανενας μπαρμαν,σουβλατζιδικο κτλπ.Δυστηχως στην Ελλαδα,ερευνα ουδεποτε υπηρξε,και με τους σημερινους πολιτικοοικονομικους ρυθμους,δεν θα υπαξει.Ηδη,το κρατος κοβει-η δεν παρεχει καθολου- ερευνητικα κονδυλια.

Εξωτερικο η μονη λυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Πάντως, είναι λυπηρό που το επάγγελμα του αρχαιολόγου στην Ελλάδα δέχεται τέτοια απόρριψη και είναι τόσο παραγκωνισμένο. Δηλαδή φανταστείτε τι θα γίνεται σε άλλες χώρες που δεν έχουν καν αρχαία :P

Ενδιαφέρονται για τα δικά μας αρχαία!!! χαχαχα:D;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Βλεπω οτι οι περισσοτεροι ψαχνουν δουλεια με βαση την επαγγελματικη της αποκατασταση και θλιβομαι.

Θα σου πω πως βλέπω τα πράγματα από την δικιά μου σκοπιά.

Από Ά λυκείου, χωρίς να έχω ψάξει ιδιαίτερα τις σχολές, σκεφτόμουν να σπουδάσω φιλολογία. Τώρα που ξαναδίνω (δεν πέρασα με την πρώτη) σκέφτηκα πιο πολύ το πράγμα και τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι την νομική και την ψυχολογία πέρα από την φιλολογία. Δεν είναι ότι δεν με ενδιαφέρουν οι σχολές. Απλώς θέλω να μάθω πως είναι η επαγγελματική αποκατάσταση από αυτές τις σχολές με μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
παντως εγω που ειμαι στην φιλολογια πρωτο ετος βαριεμαι απιστευτα παιδια...δεν ξερω πολυ βαρετη σχολη...ολο λογοτεχνια και αερολογιες....κριμα που δεν μπορω να μπω στο μεταφραστικο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Εχει μεταφραστικο η αθηνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μόνο στην Κέρκυρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
οχι μονο η Κερκυρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Ποια ειναι η καλυτερη προπτυχιακη σχολη για να κανεις μεταπτυχιακο στη δημοσιογραφια?Πολιτικων επιστημων?ΝΟμικης?Απο ψυχολογια που ειναι ενδιαφερουσα επιστημη γινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ιδανική για μένα, μία ξένη φιλολογία (ή αυτά με τις σλαβικές/τουρκικές σπουδές που είπα και παραπάνω)
Όσο πιο σπάνια η γλώσσα τόσο το καλύτερο.
Επίσης, το τμήμα της Κέρκυρας.

(ΑΝ δέχονται στο μεταπτυχιακό μη απόφοιτους ΜΜΕ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Σορρυ επειδη μηπως παρανοησα,απαντας στην δικη μου ερωτηση για το δημοσιογραφιας η ακυρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
ναι!
Δεν έβαλα παράθεση, γιατί ήσουν από πάνω ακριβώς!
Από ψυχολογία, μπορείς να κάνεις ψυχολογία της επικοινωνίας που πιάνει μέχρι και HR και διαχείριση κρίσεων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alex_music_bcs

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Μαρκόπουλο (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι μία πολύ καλή επιλογή είναι το μεταφραστικό στην Κέρκυρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Επειδή το βλέπω πρώτη μούρη το τμήμα μας :p (Τμήμα Ξένων Γλωσσών, Μετάφρασης και Διερμηνείας) εχω να πω πως για άτομα που έχουν κλίση στις ξένες γλώσσες είναι ο,τι καλύτερο. Προσωπικα μου φαίνεται απίστευτα ενδιαφέρουσα σχολη και νιώθω πως ήδη εχω μάθει πολλά.

Όμως, για όσους ενδιαφέρονται, καλό είναι να γνωρίζετε πως το τμήμα (όπως και ολόκληρο το Ι.Π.) απειλείται με λουκέτο ή συγχώνευση στην καλύτερη περίπτωση. Επίσης το υποχρεωτικό εξάμηνο στο εξωτερικό μπορεί ανά πάσα στιγμή να διακοπεί (ήδη τα παιδιά που έφυγαν φέτος πληρώνουν ένα μεγάλο ποσό από την τσέπη τους). Δυστυχώς είναι το μοναδικό τμήμα στην Ελλάδα που βγάζει μεταφραστές/διερμηνείς κι όμως έχει ΠΔ407 που ενώ πέρσι έπαιρναν 100κάτι ευρώ τον μήνα, φέτος παίρνουν 25.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
ξερετε απο τη σχολη φιλοσοφιας παιδαγωγικης και ψυχολογιας[αυτο που σε βγαζει φιλολογο] τι μεταπτυχιακα μπορει να κανει καποιος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λέτρω

Νεοφερμένος

Η Λέτρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γραψτε ποιες σχολές σκέφτεστε να δηλώσετε (και για ποιο λόγο αν μπορείτε).
Προσωπικώς, αν και μάλλον έχω γράψει πάνω από 17,5 ενδιαφέρομαι για την Τουρικών και Ασιατικών. Οι γνώμες που έχω βρει δεξιά και αριστερά είναι τελείως αντιθετες :P

Σημείωση συντονιστή : Τα μηνύματα 540 - 552 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο θέμα με το παρόν .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top