"'Ενα εύκολο, άκρως εμπορικό προϊόν"

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Οι διάλογοι είναι τελείως βλακώδεις και γενικότερα όλο το θεματάκι.. το μόνο ελάχιστα θετικό που μπορεί να βρει κάποιος είναι ότι το καριτσάκι (Πάττυ) είναι άσχημο, αδέξιο και με ανασφάλεια και όμως με καλοσύνη και αγάπη τα καταφέρνει... απλά για να παίρνουν θάρρος και να μη το βάζουν κάτω τα κορίτσια της ηλικίας της στην real life... κατά τα άλλα είναι :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Αρχικά πιστεύω ότι ναι, υπάρχει στάνταρ "λάιφ στάιλ" για καθε ηλικία. Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με την εξέλιξη. Κάποια πράγματα καλό θα ήταν να μένουν αναλλοίωτα με το πέρασμα των χρόνων, και αυτό το συγκεκριμένο συμπεριλαμβάνεται σε αυτήν την κατηγορία.

Και πως το αποδεικνύεις?
Εγώ τη δικιά μου θέση την έδειξα.Πριν 10 χρόνια τα 10χρονα ζούσαν διαφορετικά.Πριν 20,διαφορετικά.Πριν 30,διαφορετικά.Πριν 200,όργωναν τη γη ή πολεμούσαν με τουφέκια,κοκ.

Θα έλεγα ότι μάλλον δεν έχεις δει καλά τι γίνεται γύρω σου! Ή αν έχεις δει δεν θέλεις να καταλάβεις, γιατί αν καταλαβαίνεις πως μπορείς να λες ότι τα παιδιά ζουν μια χαρά την ηλικία τους? Μια χαρά? Αυτό είναι μια χαρά? Πλέον δεν υπάρχει καμία αθωότητα και παιδικότητα! Από την στιγμή που το παιδί πατήσει το πόδι του στο δημοτικό, πάει αυτό ήταν(με πολύ λίγες εξαιρέσεις). Αρχίζουν τα ψέματα, οι ίντριγκες, οι ζήλιες, αυτός με κάρφωσε εκεί, εκείνος έκανε το άλλο κ.ο.κ.

Εγώ μια χαρά βλέπω.Εσείς δεν μπορείτε να καταλάβετε,ότι δεν είναι μόνο το αντικείμενο,είναι και η οπτική γωνία.Αυτό προσπαθώ να σας εξηγήσω τόσην ώρα.Δεν έχει σημασία μόνο το παρατηρούμενο αντικείμενο,αλλά και ο παρατηρητής.Δε βλέπουν όλοι τα πράγματα με τον ίδιο τρόπο και δεν υπάρχει αντικειμενικά "σωστός" τρόπος να δεις τα πράγματα.Everything is a matter of perspective.Ανοίχτε τα μυαλά σας επιτέλους.
Btw,τι θα πει "αθωότητα" και τι "παιδικότητα"?Και τα δύο φαντασιακές έννοιες.

Κατ 'εμέ μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχουν όλες αυτές οι σειρές και τα υποτιθέμενα παιδικά. Γιατί πως απαιτείς από το παιδί σου να διατηρήσει την παιδικότητα του όταν παρακολουθεί τέτοια σκουπίδια? Μεγάλη βλακεία το ότι η Πάτι συγκεκριμένα θεωρείται παιδικό. Το έχω παρακολουθήσει 2-3 φορές επειδή βαριόμουν όχι τίποτ'άλλο. Με την μία μπαίνεις στο νόημα και καταλαβαίνεις τα πάντα χωρίς να έχεις δει άλλα επεισόδια(όπως ειπώθηκε στην αρχή). Είναι τόσο μα τόσο χάλια. Οι διάλογοι σκουπίδια και τα μόνα μηνύματα που περνάνε στα παιδιά είναι τα εξής: δεν αξίζει να υπάρχεις καν αν δεν ανήκεις στην κατηγορία των "διάσημων", ένα κοριτσάκι που φοράει γυαλάκια και σιδεράκια είναι άσχημο μέχρι που ξαφνικά η μαγική νεράιδα φτιάχνει τα μαλλιά και γίνεται κούκλα, κλέψε τον γκόμενο της "αντιπάλου" σου, πες ψέματα αν σου πουν και άλλα πολλά εξίσου ωραία.
Και βλέπεις όλα τα κοριτσάκια του δημοτικού να χαίρονται και να τρελαίνονται με αυτήν την βλακεία.
Ελάχιστα παιδικά αξίζουν πραγματικά. Και όσον αφορά αυτά για τα αγοράκια όλα μα όλα μα όλα προβάλλουν βία, τέρατα και ξύλο.

Πάνω σ'αυτά έχω απαντήσει ήδη σε άλλους χρήστες.Διάβασε τις απαντήσεις μου,μην τα ξαναγράφω.

Και δεν είναι μόνο τα παιδικά! Βλέπεις μικρά παιδάκια 8-9 χρονών με ένα κινητό στο χέρι όλη την ημέρα! Το έχω παρατηρήσει και εγώ, λίγα παιδιά παίζουν πλέον, και αυτό μεχρι τα 10, το πολύ πολύ 11.
Ας πούμε ότι ναι, εξελισσεται ο κόσμος. Στην εποχή των γονιών μας δεν υπήρχαν καν κινητά. Είναι όμως πραγματικά αναγκαίο το 10χρονο να καίει τον εγκέφαλό του? Δεν νομίζω:/:

Τι θα πει "δεν παίζουν"?Δεν παίζουν όπως έπαιζες εσύ,παίζουν όπως παίζουν αυτά.Και οι προηγούμενες γενιές μας έπαιζαν διαφορετικά.Εγώ έπαιζα με playmobil,τα μεγάλα ξαδέρφια μου όταν ήταν στην ηλικία μου με G.I Joe.Ο πατέρας μου όταν ήταν στην ηλικία μου δεν έπαιζε καν,πάσχιζε να είναι καλός μαθητής ώστε να τον αφήσουν οι γονείς του να πηγαίνει σχολείο και να μη γίνει βοσκός σαν τον παππού μου.
Btw,αυτές οι μαλακιούλες περί ακτινοβολίες των κινητών δεν έχουν αποδειχθεί.Απλά θεωρίες είναι.Ασχοληθείτε λίγο με την επιστήμη,αφού θέλετε σώνει και καλά να κρίνετε τα πάντα.

Γενικά αυτό που πιστεύω εγώ, είναι ότι δεν υπάρχει πια αθωότητα... Ούτε παιδικότητα! Μέσα στην κοινωνία τα παιδιά μεγαλώνουν πριν την ώρα τους, χάνοντας όλο το ωραίο κομματι, εκείνο της ξεγνοιασιάς και της ανεμελιάς. Ακόμα και εμείς που θεωρούμαστε μικροί έχουμε αρκετά σοβαρά προβλήματα να σκεφτόμαστε..

Τι θα πει ωραίο κομμάτι?Όλοι με νοσταλγία βλέπουν τα παιδικά τους χρόνια,εκτός απ'τα θύματα των παιδεραστών και τα παιδάκια στην Αφρική και στην Ασία που πεθαίνουν απ'τις αρρώστιες και την πείνα.Έζησες μια παιδική ηλικία,η οποιά σου άρεσε και τη βρίσκεις ωραία.Σώνει και καλά,θες να την επιβάλλεις και στους επόμενους,γιατί σου έχει καρφωθεί στο μυαλό ότι μόνο το δικό σου lifestyle ως παιδί ήταν ωραίο.Guess what,αν δεν τους άρεσε,τα παιδιά δε θα ζούσαν όπως ζουν σήμερα.Επιλογές έχουν.
Btw,έχει πλάκα,απ'τη μια λες ότι τα παιδιά σήμερα αποβλακώνονται,απ'την άλλη ότι δε ζουν ανέμελα.Οι αποβλακωμένοι άνθρωποι είναι αρκετά ανέμελοι,you should know.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θειο-τραγι

Νεοφερμένος

Η θειο-τραγι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Γενικά αυτό που πιστεύω εγώ, είναι ότι δεν υπάρχει πια αθωότητα... Ούτε παιδικότητα!
Δεν υπήρξε ποτέ! Την τόσο "τιμημένη" εποχή των γονιών μας και ίσως λίγο πιο πριν, τα παιδιά απλά έπαιζαν πετροπόλεμο ανοίγοντας κεφάλια. Κάποια τραυματίζονταν σοβαρά. Άλλα περνούσαν το χρόνο τους πιάνοντας, βασανίζοντας και σκοτώνοντας ζωάκια. Τα παιδιά είναι σκληρά. Ανθρώπινη φύση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Μόλις ήρθε η Πάτυ, κάτι στην Ελληνική κοινωνία άλλαξε.

Τα 13χρονα άρχισαν να σκέφτοναι για το σεξ (άκουσον άκουσον :mad:) και για αυτό φταίει η Πάτυ. ΟΧΙ ΚΥΡΙΕ, ΔΕΝ φταίει η εξέλιξη 5 δις χρόνων που μας κάνει να θέλουμε σεξ σαν κουνέλια. ΦΤΑΙΕΙ Η ΠΑΤΥ.

Τα παιδιά σήμερα δεν ζουν την παιδική ηλικία τους! Ζούμε πιθανόν στην καλύτερη περίοδο της μέχρι τώρα ανθρώπινης ιστορίας, τα παιδιά παίζουν και διαβάζουν αντί να οργώνουν, ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥΣ!!!! Επειδή παίζουν διαφορετικά παιχνίδια από εμάς μικροί, ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙΑ!!!! :eek:

Πού οι παλιές, απογευματινές, χαρούμενες σειρές όπως λάμψη και καλημέρα ζωή, που δείχνουν το έγκλημα και την απόγνωση; :( ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ. Ενώ τώρα η Πάτυ δείχνει εφήβους να φιλιούνται, να τα φτιάχνουν, και να τσακώνονται. ΑΙΣΧΟΣ.

Η συντέλεια του κόσμου πλησιάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Hiro έχει χαθεί ο προσανατολισμός...
ο κόσμος προσπαθεί να ζήσει κάτι που νομίζει ότι είναι ζωή αποκλειστικά πάνω στον υλισμό

οι άνθρωποι παλιά δεν είχαν υλισμό αλλά ΑΓΑΠΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
οι άνθρωποι παλιά δεν είχαν υλισμό αλλά ΑΓΑΠΗ

[trolling mode off]

Για πόσο παλιά λες; :P Ποιά εποχή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
δεκαετία του '60 ξέρω γω? φσστ-μποιν, λουλουδένια φορέματα και φιόγκοι και αγαπούλες και νεράιδα και παλικάρι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
δεκαετία του '60 ξέρω γω? φσστ-μποιν, λουλουδένια φορέματα και φιόγκοι και αγαπούλες και νεράιδα και παλικάρι :P

τουλάχιστον δεν καίγονταν στο ίντερνετ αλλά ούτε έχτιζαν έρωτες στο ίντερνετ με χρονική διάρκεια όσο η πάγια σύνδεση...;) :P

@ Hiro: στην εποχή των γονιών μας και πίσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
τουλάχιστον δεν καίγονταν στο ίντερνετ αλλά ούτε έχτιζαν έρωτες στο ίντερνετ με χρονική διάρκεια όσο η πάγια σύνδεση...;) :P

αν ένας έρωτας διαρκεί όσο η πάγια σύνδεση,δεν είναι έρωτας, καύλα είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
βαθύτερο το νόημα του post μου, Εύα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
βαθύτερο το νόημα του post μου, Εύα..

λυπάμαι, αλλά αδυνατώ να το πιάσω. μήπως μπορείς να μου το εξηγήσεις?
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
ρε μη μου γ@μ@τε το thread με τις μ@λ@κιες σας... :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Hiro έχει χαθεί ο προσανατολισμός...
ο κόσμος προσπαθεί να ζήσει κάτι που νομίζει ότι είναι ζωή αποκλειστικά πάνω στον υλισμό

Συμφωνώ.

οι άνθρωποι παλιά δεν είχαν υλισμό αλλά ΑΓΑΠΗ

Διαφωνώ. :P
Στην καλύτερη μπορεί να εκτιμούσαν καλύτερα κάποια πράγματα γιατί ζούσαν πιο άμεσα πιεστικές καταστάσεις.

Κατά τ' άλλα είναι λίγο μύθος αυτό το "κάθε πέρσι και καλύτερα", "παλιά ο κόσμος ήταν καλύτερος-σήμερα είναι όλοι πρόβατα/καταναλωτές" κλπ κλπ
Οι άνθρωποι πάντα ίδιοι ήταν. Από τα προϊστορικά χρόνια μέχρι την κλασσική εποχή (που και καλά ήταν ο κόσμος υπέροχος) και έως σήμερα υπήρχαν λαμόγια, άνθρωποι που θέλουν να καταπιέζουν τους άλλους, βλάκες, αδιάφοροι, κα τέτοια.
Δεν εμφανίζονται όλο και περισσότεροι με το πέρασμα του χρόνου, απλά τα μέσα είναι διαφορετικά και τους επιτρέπουν να δρουν πιο εύκολα, άμεσα και σε μεγαλύτερη κλίμακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
ο garch διακόπτει το υπέροχο φιλοσοφικό μας τρολλάρισμα

νίκο περιμένω απάντηση !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Μόλις ήρθε η Πάτυ, κάτι στην Ελληνική κοινωνία άλλαξε.

Τα 13χρονα άρχισαν να σκέφτοναι για το σεξ (άκουσον άκουσον :mad:) και για αυτό φταίει η Πάτυ. ΟΧΙ ΚΥΡΙΕ, ΔΕΝ φταίει η εξέλιξη 5 δις χρόνων που μας κάνει να θέλουμε σεξ σαν κουνέλια. ΦΤΑΙΕΙ Η ΠΑΤΥ.

Τα παιδιά σήμερα δεν ζουν την παιδική ηλικία τους! Ζούμε πιθανόν στην καλύτερη περίοδο της μέχρι τώρα ανθρώπινης ιστορίας, τα παιδιά παίζουν και διαβάζουν αντί να οργώνουν, ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥΣ!!!! Επειδή παίζουν διαφορετικά παιχνίδια από εμάς μικροί, ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙΑ!!!! :eek:

Πού οι παλιές, απογευματινές, χαρούμενες σειρές όπως λάμψη και καλημέρα ζωή, που δείχνουν το έγκλημα και την απόγνωση; :( ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ. Ενώ τώρα η Πάτυ δείχνει εφήβους να φιλιούνται, να τα φτιάχνουν, και να τσακώνονται. ΑΙΣΧΟΣ.

Η συντέλεια του κόσμου πλησιάζει.

Δικός μου είσαι εσύ.

Hiro έχει χαθεί ο προσανατολισμός...
ο κόσμος προσπαθεί να ζήσει κάτι που νομίζει ότι είναι ζωή αποκλειστικά πάνω στον υλισμό

οι άνθρωποι παλιά δεν είχαν υλισμό αλλά ΑΓΑΠΗ

Ναι,με πολλή αγάπη οι αμόρφωτοι τυρόβλαχοι σαπίζαν τα παιδιά τους στο ξύλο,για μ@λ@κίες,συνήθως αφού ξέσπαγαν πρώτα στις γυναίκες τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
εντάξει, έτσι όπως το πάτε κάθε εποχή είχε τα + και τα - της. Αλλά περισσότερα - βλέπω στην ζωή των παιδιών σήμερα. Ωστόσο δεν μπορούμε να πούμε ότι στο παρελθόν ήταν καλύτερα γιατί αυτό το παρελθόν είναι ένα διάστημα χιλιάδων ετών. Στην εποχή των γωνιών μας πιστεύω ήταν καλύτερα. Δεν είχαν ps3, iphones, τηλεόραση κλπ αλλά είχαν παιχνίδι έξω και γενικά μια πιο υγιεινή ζωή. Στην εποχή πιο πριν είχαμε πόλεμο, λογικό να μην είχα την ονειρεμένη παιδική ζωή που φανταζόμαστε. Αλλά σε ήρεμες εποχές, χωρίς φυσικές καταστροφές και πολέμους, η ζωή των παιδιών ήταν σίγουρα καλύτερη, ή έστω πιο υγιεινή. Με όλα αυτά τα ηλεκτρονικά παιχνίδια έχουμε αρκετά προβλήματα στην υγεία μας, προβλήματα στις σπονδυλικές στήλες, προβλήματα ματιών (ένα μικρό ποσοστό αλλά και πάλι υπάρχει), αύξηση βιαιότητας από μικρή ηλικία, έλλειψη φαντασίας κλπ. Πολλά απο αυτά που ανέφερα μπορεί να υπάρχουν σε μικρό βαθμό ή να εμφανίζονται για διάφορους ακόμα λόγους. Είναι η φύση του ανθρώπου να ασχολείται με ηλεκτρονικά? Δεν νομίζω...
Ναι,με πολλή αγάπη οι αμόρφωτοι τυρόβλαχοι σαπίζαν τα παιδιά τους στο ξύλο,για μ@λ@κίες,συνήθως αφού ξέσπαγαν πρώτα στις γυναίκες τους.
Δεν ήταν όλοι έτσι. Ναι υπήρχε κακομεταχείριση της γυναίκας αλλά σίγουρα δεν ήταν έτσι όπως το περιγράφεις. Οι περισσότερες οικογένειες ήταν κανονικές, lol, δεν ζούσαν σε μια εποχή βασανιστριών για τις γυναίκες και τα παιδιά. Αυτά που λες υπήρχαν αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό... και btw, νομίζεις πως αυτά που ανέφερες δεν συμβαίνουν σήμερα?
Κατά τ' άλλα είναι λίγο μύθος αυτό το "κάθε πέρσι και καλύτερα", "παλιά ο κόσμος ήταν καλύτερος-σήμερα είναι όλοι πρόβατα/καταναλωτές" κλπ κλπ
τι ακριβώς υπερκατανάλωναν όταν μπορούσαν να ζήσουν μόνο με τα βασικά αγαθά?
Δεν υπήρξε ποτέ! Την τόσο "τιμημένη" εποχή των γονιών μας και ίσως λίγο πιο πριν, τα παιδιά απλά έπαιζαν πετροπόλεμο ανοίγοντας κεφάλια. Κάποια τραυματίζονταν σοβαρά. Άλλα περνούσαν το χρόνο τους πιάνοντας, βασανίζοντας και σκοτώνοντας ζωάκια.
Δεν νομίζω να συνέβαινε τίποτα απο αυτά που αναφέρεις. Σιγά μην σκότωναν κιόλας. Αντιθέτως τώρα έχουμε παιδιά που οπλοφορούν σε πολλές χώρες...
όσο για τα ζώα...πραγματικά δεν ξέρεις που είναι το πραγματικό βασανιστήριο ζώων... Όλα αυτά που τρως, τα κρέατα, αυτό είναι το πραγματικό βασανιστήριο. Ξέρεις πως ακριβώς γίνονται αυτά και τι έχει περάσει το ζώο? Τώρα αν μιλούσες για πεταλούδες και έντομα έχω να σου πω ότι και σήμερα το ίδιο πράγμα είναι...

Τώρα αν έχετε αντίθετη άποψη θα είμαι πολύ χαρούμενος να την ακούσω μιας και δεν είναι έγκλημα το να κάνω λάθος σε κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
@Μr. Crowley δεν θα συνεχίσω αυτό το πάρε δώσε! Όχι γιατί δεν μπορώ να υποστηρίξω την άποψή μου αλλά απλά γιατί έχω καταλάβει πως όοοοοτι και να σου πει ο άλλος θα το αντικρούεις συνεχως με καινούρια επιχειρήματα χωρίς να σκεφτείς καν την πιθανότητα να έχει δίκιο κάπου. Άρα το βρίσκω μάταιο να γράφω κατεβατά πάλι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
τι ακριβώς υπερκατανάλωναν όταν μπορούσαν να ζήσουν μόνο με τα βασικά αγαθά?

Και σήμερα μπορείς να ζήσεις μόνο με τα βασικά αγαθά, μαν.:|

Λέω πως δεν αλλάζουν οι χαρακτήρες, αλλά τα μέσα. Αν ό,τι υπάρχει σήμερα στο δυτικό κόσμο υπήρχε και πριν 100 χρόνια, ή στην Αναγέννηση ή στο Μεσαίωνα, η ίδια κατάσταση θα επικρατούσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
τι ακριβώς υπερκατανάλωναν όταν μπορούσαν να ζήσουν μόνο με τα βασικά αγαθά?
αι σήμερα μπορείς να ζήσεις με τα βασικά αγαθά, μαν.

Λέω πως δεν αλλάζουν οι χαρακτήρες, αλλά τα μέσα. Αν ό,τι υπάρχει σήμερα στο δυτικό κόσμο υπήρχε και πριν 100 χρόνια, ή στην Αναγέννηση ή στο Μεσαίωνα, η ίδια κατάσταση θα επικρατούσε.
Ίσως να εκφράστηκα λάθος. Εννοούσα πως δεν είχαν την δυνατότητα να παίρνουν τόσα άχρηστα πράγματα. Σήμερα έχουμε απο 2 αυτοκίνητα, 2 τηλεοράσεις, 2 υπολογιστές και 2 λαπτοπ μαζί με 5-6 κινητά σε κάθε σπίτι, ρούχα που δεν τα φοράμε, μπιχλιμπίδια που δεν τα χρειαζόμαστε, ένα σωρό παπούτσια, και οι νεότεροι αγοράζουν ότι βγάλει η κάθε μεγάλη εταιρία όπως ipad κλπ.
Και φυσικά μπορείς να ζήσεις με τα βασικά:P αλλά αυτό που ήθελα να πω είναι πως σήμερα είμαστε πιο υπερκαταναλωτές απο παλιότερα :)
Ναι σε κάθε εποχή ο άνθρωπος θέλει να έχει όσο πιο πολλά θέλει, αλλά αυτό φαίνεται πιο πολύ στην σημερινή εποχή σε σχέση με την παλιότερη.
Ουσιαστικά δεν αντιλέγω απλά διορθώνω κάπως το νόημα του post μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ίσως να εκφράστηκα λάθος. Εννοούσα πως δεν είχαν την δυνατότητα να παίρνουν τόσα άχρηστα πράγματα. Σήμερα έχουμε απο 2 αυτοκίνητα, 2 τηλεοράσεις, 2 υπολογιστές και 2 λαπτοπ μαζί με 5-6 κινητά σε κάθε σπίτι, ρούχα που δεν τα φοράμε, μπιχλιμπίδια που δεν τα χρειαζόμαστε, ένα σωρό παπούτσια, και οι νεότεροι αγοράζουν ότι βγάλει η κάθε μεγάλη εταιρία όπως ipad κλπ.
Και φυσικά μπορείς να ζήσεις με τα βασικά:P αλλά αυτό που ήθελα να πω είναι πως σήμερα είμαστε πιο υπερκαταναλωτές απο παλιότερα :)
Ναι σε κάθε εποχή ο άνθρωπος θέλει να έχει όσο πιο πολλά θέλει, αλλά αυτό φαίνεται πιο πολύ στην σημερινή εποχή σε σχέση με την παλιότερη.
Ουσιαστικά δεν αντιλέγω απλά διορθώνω κάπως το νόημα του post μου.

Στα λόγια μου έρχεσαι λοιπόν... :P

Δεν υπήρχαν όλα αυτά για να αγοράζουν, άλλα αν υπήρχαν θα είχαν κι οι παλιοί από 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top