"'Ενα εύκολο, άκρως εμπορικό προϊόν"

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
πολυ σωστα τα λεει δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο.
η μαλλον εχω.
πιστευω πως αυτο εξαρταται απο το επιπεδο εκπαιδευσης του τηλεθεατη
πολυ καλο αρθρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.

θειο-τραγι

Νεοφερμένος

Η θειο-τραγι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Και ποια τα κριτήρια της ποιότητας?
Φοβερη τακτική. Εξαναγκάζεις τους συνομιλητές σου να επαναπροσδιορίσουν όλο το λεξικό και τις καθολικές έννοιες:worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
δεν είναι "τακτική" αυτό, καλό είναι να ξεκαθαρίζονται αυτά γιατί από εκεί ξεκινάνε όλες οι παρεξηγήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θειο-τραγι

Νεοφερμένος

Η θειο-τραγι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Επίτρεψε μου να διαφωνήσω. Εαν καποιος δεν γνωρίζει βασικές έννοιες καλό θα ήταν είτε να μην τις χρησιμοποιεί, είτε να μην μετέχει σε συζητήσεις σχετικά με αυτές:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
και το "γνωρίζει " πάλι σχετικό είναι. Μήπως υπάρχουν παντογνώστες;
πολλές φορές έχουμε την τάση να δεχόμαστε πράγματα χωρίς να τα επεξεργαστούμε, για αυτό καλό είναι να συζητιώνται και τα "αυτονόητα" γιατί ποτέ δεν ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θειο-τραγι

Νεοφερμένος

Η θειο-τραγι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
και το "γνωρίζει " πάλι σχετικό είναι
Ακριβώς. ΌΛα είναι σχετικά. Γι αυτο αν αποπειραθούμε να τα ορίσουμε ξανά το σύμπαν νομίζω θα καταρρεύσει. Πάντως ακόμη κι αν δεν πρόκειται περί τακτικής, δες το απλά σαν παρατήρηση: η συνεχής αμφισβήτηση είναι ένας αριστος τρόπος για να φέρεις τον άλλο σε δύσκολη θεση.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Γι αυτο αν αποπειραθούμε να τα ορίσουμε ξανά το σύμπαν νομίζω θα καταρρεύσει.

μπα, απλά ξέρεις πάνω σε τι βάση συζητάς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θειο-τραγι

Νεοφερμένος

Η θειο-τραγι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
μπα, απλά ξέρεις πάνω σε τι βάση συζητάς
μα καθόλου φαντασία και καταστροφολογία αυτά τα νέα παιδιά? Δεν είναι απορίας άξιο το οτι βλέπουν Πάτυ!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
αφήστε την Πατυ κλπ και δείτε κανένα anime το οποίο θα είναι και πολύ πιο σοβαρό, αστείο και θα περάσει και μηνύματα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άσχημο κοριτσάκι=καλό,ταπεινό,τίμιο,έξυπνο,που ψάχνει τον πρίγκηπα,που τρώει όλα τα σκατά αλλα! στο τέλος δικαιώνεται ,τα φτιάχνει με τον καλύτερο του χωριού ενώ βλέπουμε και το επεισόδιο της μεταμόρφωσης που μέσα σε ένα λεπτό κάνει το κοριτσάκι αποδεκτό.Γιατί μετά τη μεταμόρφωση τελικά γίνεται αποδεκτό.
Όμορφο κοριτσάκι=κακό,αλαζονικό,μοχθηρό,διαολεμένο,χαμηλής νοημοσύνης που είναι ευτυχισμένο με τα σέξυ ρούχα,με περιστασιακές σχέσεις,που σκαρφίζεται συνεχώς πράγματα για να ταπεινώσει τις υπόλοιπες και να φανεί αυτή.Τα έχει με τον ομορφότερο του σχολείου και τραβάει όλα τα βλέμματα.

Τι κοινωνικό μήνυμα μπορεί να περάσει μια τέτοια σειρά και όλες οι σειρές του είδους αυτού.Εγώ προσωπικά,δεν θα άφηνα το παιδί μου να δει τέτοια σειρά και είναι ντροπή να λέμε ότι η σειρά είναι παιδική εφ'όσον δεν κρύβει τίποτα το παιδικό,το αθώο,το αγνό. Είναι μια ακόμα σειρά από το πλήθος των σειρών που στόχο έχουν να προβάλλουν και να μεταβιβάσουν και στις νέες γενιές τα στερεότυπα που έχει θέσει η κοινωνία.
Μην αναρωτιόμαστε μετά γιατί τα παιδιά με γυαλιά,σιδεράκια δέχονται την κριτική της υπόλοιπης τάξης που μπορεί να είναι πολύ βλαβερή.

Σαφώς τα παιδιά έχουν αλλάξει.Σαφώς οι εποχές είναι διαφορετικές.Όταν βλέπω 13χρονα να βάφονται,να φτιάχνονται ,να τραβάνε την μπλούζα τους για να βγάλουν 25 φωτογραφίες καρε καρε και να την ανεβάσουν στο facebook εμένα κάτι μου λέει.
Η εφηβεία είναι δύσκολο πράγμα.Τα παιδιά στην εφηβεία έχουν μία συμπεριφορά που οι πιο μεγάλοι δεν κατανοούν.Δεν σημαίνει ότι πάντα μια τέτοια συμπεριφορά θα οδηγήσει σε έναν ενήλικα που δεν θα επιβιώσει στην κοινωνία.Δεν θέλω να πω αυτό.Κι εγώ είχα διαφορετικό μυαλό στα 13.Αλλά όταν συγκρίνω την δική μου γενια με την τωρινή νομίζω τρελαίνομαι.Και η δική μου γενικά βέβαια ήταν διαφορετική από τις προηγούμενες αλλά αυτή η αλλαγή από γενιά σε γενιά αν είχε μια ταχύτητα,τώρα έχει την διπλάσια.
Κι αυτό που παρατηρώ εγώ είναι ότι δεν υπάρχει κανένας σεβασμός σε τίποτα.Έχουν ισοπεδωθεί τα πάντα.Εντάξει.Οι έφηβοι έχουν μια επαναστατικότητα,μια μαγκιά.Ο μικρός θέλει να δείξει στη μικρή ότι είναι και πολύ προχώ ,η μικρή προσπαθεί να βρει τον εαυτό της,να είναι πιο ελκυστική αλλά όλα έχουν ένα οριο.

Ναι χάνεται η παιδική ηλικία.Όσο κλασσικό και να ακούγεται το ''χάθηκε το παιχνίδι,χάθηκε η γειτονιά'' τόσο αλήθεια είναι.
Αν πεις για παιχνίδια όπως μηλα,αμπάριζα,κλέφτες κι αστυνόμοι σε ένα παιδί στο Δημοτικό,το πιθανότερο είναι να σου πει για wii,playstation,υπολογιστές κτλ. Γιατί να κλείνουμε τα παιδιά στο σπίτι,να αποχαυνώνονται με τα ηλεκτρονικά μέσα ?
Παίζουν παιχνίδια που καλλιεργούν την βία και το μίσος και αναρωτιόμαστε γιατί γίνονται τόσο βίαια.Βλέπουν απεριόριστα τηλεόραση και μειώνεται η φαντασία τους. Είναι τόσο κοντά στο να ακούνε σεξουαλικά υπονοούμενα,βωμολοχίες και αναρωτιόμαστε γιατί μπερδεύονται σχετικά με το σεξ και γιατί δεν είναι ευγενικά.Όταν ο ίδιος ο πατέρας χρησιμοποιεί χωρίς όριο λέξης προσβλητικές ,τότε το παιδί που είναι στη φάση της μάθησης θα καταλάβει ότι είναι σωστό να το κάνει.
Πού είναι η οικογένεια,που είναι η συζήτηση,που είναι η φροντίδα,που είναι ο δεσμός γονέα και παιδιού.

Ειλικρινά εκνευρίζομαι.Εκνευρίζομαι που δεν υπάρχει σεβασμός από την μεριά των σημερινών παιδιών.Δεν το παίζω 'μεγάλη' ξερω γω αλλά δεν είμασταν έτι εμείς .Όπως και να το κάνουμε δεν είμασταν έτσι.
Δεν ξέρω.Όποιος δεν έχει σκοπό να ασχοληθεί με το παιδί που θα κάνει,ε ας μη το κάνει.Δεν το στέλνουμε σχολείο,το ταίζουμε,του λέμε ένα σ'αγαπώ και το πετάμε στην τηλεόραση,στον υπολογιστή και στο κινητό.
Τα παιδιά θέλουν καθοδήγηση.Καθοδήγηση που πηγάζει από την αγάπη και το ενδιαφέρον του γονέα,του καθηγητή.Δεν έχει ανάγκη από επικριτικό ύφος.Θα κάνει λάθη,θα μάθει.Ουτε αδιαφορία χρειάζεται,ούτε υπερπροστασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η εφηβεία είναι δύσκολο πράγμα.Τα παιδιά στην εφηβεία έχουν μία συμπεριφορά που οι πιο μεγάλοι δεν κατανοούν.
Σαν έφηβος δεν το καταλαβαίνω αυτό. Ναι, έχω διαφωνίες με τους γονείς μου αλλά οι περισσότεροι στην ηλικία μου απλώς το παρακάνουν.
Κι αυτό που παρατηρώ εγώ είναι ότι δεν υπάρχει κανένας σεβασμός σε τίποτα.Έχουν ισοπεδωθεί τα πάντα.Εντάξει.Οι έφηβοι έχουν μια επαναστατικότητα,μια μαγκιά
Κακομαθημένα είναι η λέξη που σου λείπει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπράβο.Η πιο σωστή λέξη είναι το κακομαθημένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

friendly

Νεοφερμένος

Η friendly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
απεναντι απο το λυκειο που παω βρισκεται το δημοτικο οπου πριν καποια χρονια πηγαινα και εγω και συγκρινω τα δικα μου χρονια με αυτα που βλεπω και δεν υπαρχει κανενα κοινο ολα τα παιδακια της Γ΄ δημοτικου εχουν κινητο υπολογιστη και σου μιλανε με ενα υφος και ενα λεξιλογιο μου σε κανουν να τα κοιτας με ανοιχτο το στομα και να αναρωτιεσαι που βρισκεσαι..τα κοριτσακια ντυνονται προκλητικα και φαβουν τα νυχια τους και οταν περνας εξω απο το σχολειο σε κοιτανε απο πανω μεχρι κατω και κοτσοπολευουν..τα αγορακια δε μιλανε μονο για κοριτσια βριζουν και μιλανε προστυχα.Οκ δεν ειμαι τοσο μεγαλη αλλα οταν θυμαμαι τα χρονια του δημοτικου θυμαμαι εμενα και τους φιλους μου με ρουχα οτι να ναι τρεχουμε ολη την ωρα να πεφτουμε κατω και να γελεμε και τωρα φοβουνται μην σπασει κανενα νυχι και σκεφτονται ποτε θα πανε σπιτι για να σερφαρουν..μακαρι να ηταν οπως παλια δεν ξερουν τι χανουν..εμπειριες που δεν κερδιζονται ψαχνοντας στο net..ειναι λυπητερη η κατασταση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
βλέπουμε με συμπάθια το disney club, το καρουζέλ, το μικρό σπίτι στο λιβάδι, την φρουτοπία, τους ατρόμητους και άλλα, γιατί με αυτά μεγαλώσαμε τα αξέχαστα 90s.
στο μέλλον τα κοριτσάκια θα βλέπουν με την ίδια συμπάθια την πάττυ και θα κατηγορούν πιθανόν τα παιδιά τους για τα σκουπίδια που βλέπουν.

θυμηθείτε οτι και εμείς βλέπαμε πόκεμον ντίτζιμον, μαζεύαμε αυτοκόλλητα ποδοσφαιριστών και παίζαμε με πάθος για να κερδίσουμε τους άλλους μαθητές και να τους πάρουμε κάρτες ή τάπες με το ίδιο πάθος ενός τζογαδώρου. δέν ήμασταν ούτε εμείς άγιοι και είχαμε και εμείς τα δικά μας σκουπίδια της εποχής μας.

θεωρώ μεγάλο λάθος που η έρτ σταμάτησε να ασχολείται με παιδικές ηλικίες και να βγάζει κανένα πρόγραμμα της προκοπής όπως παλία. έστω και ξένο.
αν θυμάστε όλα τα καλά εκτός απο το disney club που βλέπαμε εμείς τα έιχε δείξει η ερτ! και όλες τις σαχλαμάρες(ντίτζιμον dragoball κτλ) τα ιδιωτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
βλέπουμε με συμπάθια το disney club, το καρουζέλ, το μικρό σπίτι στο λιβάδι, την φρουτοπία, τους ατρόμητους και άλλα, γιατί με αυτά μεγαλώσαμε τα αξέχαστα 90s.

θεωρώ μεγάλο λάθος που η έρτ σταμάτησε να ασχολείται με παιδικές ηλικίες και να βγάζει κανένα πρόγραμμα της προκοπής όπως παλία. έστω και ξένο.
αν θυμάστε όλα τα καλά εκτός απο το disney club που βλέπαμε εμείς τα έιχε δείξει η ερτ! και όλες τις σαχλαμάρες(ντίτζιμον dragoball κτλ) τα ιδιωτικά.

Δεν τα βλέπουμε κατ' ανάγκη με συμπάθεια.:P
Το καρουζέλ ήταν παιδικό "βραζιλιάνικο", οι ατρόμητοι το ίδιο, το μικρό σπίτι στο λιβάδι σαπουνόπερα...
Gtp ήταν κι αυτά. Όπως λες κι εσύ κάθε εποχή έχει τα σκουπίδια της.


Μιλάμε για την ΕΡΤ που έδιωξε το Μάνο Χατζηδάκη από καλλιτεχνικό διευθυντή τους ραδιοφώνου της. Τον απόηχο προλάβαμε η γενιά του '90...
Αν και από τότε που βγήκε το "πασόκ και δέος" έχω παρατηρήσει μια μεταστροφή στην ΕΡΤ προς το πιο "ποιοτικό" (το μόνο καλό που έχει κάνει μέχρι τώρα) τα παιδικά της παραμένουν τα ίδια καινούρια σκουπίδια της Disney...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Προβληματισμοί των οπισθίων,θα το χαρακτήριζα το άρθρο.Η γνώμη μου για την Patty?Για τον π**τσο.Για τον Harry Potter?Επίσης.Για το 90% των παιδικών?Τα ίδια.Παιδικά είναι,τι θα δείχνανε δηλαδή?Σε 8χρονα απευθύνονται,σιγά.

Γενικότερα,κάθε φορά που ακούω την γκρίνια "η νέα γενιά μπλα μπλα μπλα" δεν μπορώ παρά να δω την τεράστια ειρωνία.Και για εμάς,όταν ήμασταν στο δημοτικό,στα 90ς,τα ίδια έλεγαν,τα μεγαλύτερα αδέρφια μας ή ξαδέρφια μας.Αντίστοιχα έλεγαν και οι παλαιότεροι γι'αυτούς που γεννήθηκαν στα 80ς κοκ.Μια ζωή,με το που μεγαλώνει μια γενιά,αρχίζει να διαμαρτύρεται για την επόμενη.Δεν έχει πρότυπα,αξίες,ιδανικά,δε σέβεται,κτλ,κτλ,κτλ.Όχι παιδάκια μου.Απλά,δεν έχει την ίδια κοσμοθεωρία με εσάς.Γιατί?Γιατί όλα αυτά την ανυπαρξία των οποίων καταλογίζετε στη νέα γενιά,είναι μεταβλητές,όχι σταθερές.Παίρνουν νέες μορφές,εμφανίζονται καινούρια,άλλα χάνουν το νόημά τους και χάνονται.Η κοινωνία συνεχώς αλλάζει και μαζί μ'αυτήν και οι άνθρωποι.Ο καθένας,κρίνει τις αλλαγές βάσει των κριτηρίων που έχει ήδη διαμορφώσει,τα οποία αποτελούν στοιχεία της προηγούμενης επικρατούσας νοοτροπίας,η οποία και αυτή προέκυψε από προηγούμενες αλλαγές,γι'αυτό τον ξενίζει το καινούριο και το βρίσκει κατώτερο.Και εμείς,όσοι είμαστε π.χ. στην ηλικία 15 με 25,σε σχέση με αυτούς που ήταν στο ίδιο ηλικιακό εύρος μ'εμάς 10 χρόνια πριν,είμαστε διαφορετικοί.Ειδικά σήμερα,που οι αλλαγές γίνονται γρηγορότερα από ποτέ.So what?Οι νέοι θα τον βρουν τον δρόμο τους.Αντί να γκρινιάζετε και να κατηγορείτε τα παιδάκια,γιατί δεν κρίνετε πρώτα τον εαυτό σας?Οι επόμενοι από εμάς,δε θα είναι σαν εμάς.Καιρός να το χωνέψετε.Γιατί αλλιώς,θα καταλήξετε ανέκδοτα των καιρών.

Btw,δε βρίσκω πιο χαζή ατάκα απ'αυτό το ότι τα παιδιά δε ζουν την ηλικία τους κλπ.Κατ'αρχάς,δεν υπάρχει standard lifestyle για κάθε ηλικία,guys.Τα παιδιά μια χαρά ζουν την ηλικία τους,τα παιδιά δε ζουν την ηλικία που ζούσατε εσείς όταν ήσασταν στην ηλίκια τους.Και αυτό,γιατί όταν εσείς ήσασταν στην ηλικία των παιδιών αυτών,το καθιερωμένο lifestyle για την ηλικία εκείνη ήταν διαφορετικό.Και στο κάτω-κάτω,μάλλον μαμόθρεφτα βγαίνουν τα παιδιά,παρά ωριμάζουν πριν την ώρα τους.Πριν λίγους αιώνες,στην προεφηβική ηλικία τα παιδιά δουλεύαν,κυνηγούσαν και μπορούσαν να ζήσουν μόνα τους σ'ένα δάσος και να επιβιώσουν.Σήμερα φτάνουν 18 για να κάνουν ένα camping.

Δεν έχει πέσει η ποιότητα,ούτε τα καινούρια είναι ηλίθια και τα παλιά έξυπνα.Απλά,εσύ μεγάλωσες.
Crowley, την περίμενα τέτοια απάντηση από σένα :P αλλά κόψε λίγο ταχύτητα.
Επειδή αφιερώνεις ένα μεγάλο μέρος του ποστ σου στο ότι εμείς οι κάπως μεγαλύτεροι κατηγορούμε τα μικρότερα παιδιά ότι δεν έχουν αξίες, ιδανικά, ότι δεν σέβονται, ότι είναι χαμένα κορμιά, μπλα μπλα μπλα... να ξεκαθαρίσω κάτι. Ουδέποτε είχα στο μυαλό μου να φτιάξουμε ένα τόπικ στο οποίο να αρχίσουμε να κατηγορούμε τους μικρότερους. Θεωρώ άδικο να φορτωθώ τις όποιες φήμες έχεις ακούσει είτε μέσα στο φόρουμ είτε από τον κοινωνικό σου περίγυρο για το προφίλ της νέας γενιάς, στο κάτω κάτω δεν με εκφράζουνε.

Έφτιαξα το θέμα για να συζητήσουμε με την αφορμή της Πάτι αν και (αν ναι) κατά πόσο, οι σειρές που απευθύνονται στα παιδιά σήμερα είναι "ποιοτικές" και για να προσπαθήσουμε να δώσουμε και έναν σχετικό ορισμό, "ποιοτικές" με την έννοια ότι έχουν ένα πιο εκπαιδευτικό-μορφωτικό χαρακτήρα (π.χ βοηθούν τα παιδιά να σκεφτούν γύρω από πιο "αφηρημένα" θέματα όπως φιλία, αγάπη, σεβασμός, διαφορετικότητα,...κλπ ή να αναπτύξουν τη φαντασία και τη δημιουργικότητά τους). Και επειδή μιλάμε για παιδιά που σε αυτή τη φάση διαμορφώνουν την προσωπικότητά τους, τα πρότυπα που προβάλλονται από την τηλεόραση παίζουν σημαντικό ρόλο σ' αυτό. Τι πρότυπα προβάλλει κατά κύριο λόγο η τηλεόραση σήμερα; ομορφιά, χρήματα, εξουσία, μόδα, κατανάλωση... και για να γίνω πιο κατανοητή κάνε έναν κόπο να δεις το βιντεάκι στο πρώτο ποστ. Στους μεγαλυτέρους είναι νομίζω πιο εύκολο να αντισταθούν σ' αυτά ενώ τα μικρότερα παιδιά που τώρα χτίζουν το χαρακτήρα τους έχουν πιο "χαλαρές" αντιστάσεις σε ό,τι βλέπουν, ιδιαίτερα όταν δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Γι' αυτό κατά τη γνώμη μου, καλό είναι να είμαστε πιο επιφυλακτικοί στις σημερινές σειρές.

Anyway, δεν επιδιώκω να συμφωνούν όλοι μαζί μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
2. Δεν τους ξέρω. Βλέπω τι παράγει. Όταν αυτό που παράγει κινείται γύρω από ένα τίποτα, δε μου χρειάζεται να τους μάθω.

Well,τίποτα βάσει των δικών σου standards,αυτό σου λέω τόσην ώρα.

3. Μμμμ... Κάποιο που δεν ξεκινά ως εμπορικό προϊόν αλλά ως πολιτιστικό;

Δε μου 'ρχεται κάτι στο μυαλό.



Το γιατί και αν είναι κακή αυτή η στάση ζωής από μόνη της δε θα στο πω εγώ. Το καταλαβαίνεις και μόνος σου.

Δεν τη θεωρώ κακή στάση ζωής.Και το "κακό",μια σχετική έννοια είναι.Είναι απλώς μια στάση ζωής.Άλλοι θεωρούν σημαντικότερο το κοινωνικό καλό,άλλοι το ατομικό καλό.Άλλοι θεωρούν ότι το κοινωνικό καλό προκύπτει απ'το ατομικό.Και έχουν και πολύ ισχυρά επιχειρήματα,μάλιστα (δεν είναι της παρούσης).

Αυτό που μπορώ να πω είναι πως οτιδήποτε μπορεί να χαρακτηριστεί ως "στάση ζωής" δεν είναι απαραίτητα και κάτι καλό, ή αν θες, ωφέλιμο, ή ανθρώπινο.

Σχετικές έννοιες,όλα αυτά.

Ναι κι ακόμη παλαιότερα ή προπαγάνδα ήταν ακόμη πιο έντονη. So what? Φυσιολογικό είναι όταν υπάρχει πολωμένο κλίμα. Όσο κυλάει ο χρόνος όλα αυτά κρύβονται κάτω από μια δήθεν ειρηνική και συμφιλιωτική ατμόσφαιρα. Κι έτσι πλέον καταλήγουμε σε λιγότερο πολωμένα, αλλά και γενικά "λιγότερο" πράγματα, ανούσια στην πραγματικότητα, αλλά με όμορφο περιτύλιγμα και εύπεπτα (γενικότερα αποδεκτά πια) νεοφιλελεύθερα μηνύματα.

Δεν ξέρω και δε με νοιάζει αν υπάρχουν αυτά τα μηνύματα,αυτό που είπα,και απ'ότι βλέπω το δέχτηκες,είναι ότι παλαιότερα αυτά τα μηνύματα ήταν πολύ εντονότερα.Απ'τη στιγμή που έχουν κοπάσει,δεν καταλαβαίνω γιατί να διαμαρτύρεσαι,

Έχει να κάνει περισσότερο με το ότι κάθε καθεστώς φροντίζει να μεταδίδει τις "αξίες" του για να συντηρηθεί. Και μιας και σήμερα το καθεστώς είναι το χρήμα, το μεγαλύτερο μέρος της κοινωνίας ασχολείται με αυτό και άρα λογικά τα παραγόμενα προϊόντα της αφορούν αυτό.

Well,στο διάστημα που αφορά εμάς (όσο δηλαδή υπάρχει η tv και τα παιδικά),το ίδιο καθεστώς ήταν.Αν λοιπόν δεχτούμε τα παιδικά ως φορέα αυτής της αξίας,τότε πάντοτε την προπαγάνδιζαν (και πολύ περισσότερο παλαιότερα,όπως είπαμε παραπάνω).

Αλλά εδώ έχουμε να κάνουμε με μια ηλικιακή ομάδα που υιοθετεί το lifestyle μιας μεγαλύτερης, στην ίδια χρονική περίοδο. Σε κάθε εποχή τα παιδιά και οι έφηβοι προσπαθούσαν να μοιάζουν στους ενήλικες, αλλά αυτό που παρουσιάζεται σήμερα, παιδιά να έχουν χαρακτηριστικά και συμπεριφορά ενηλίκου (και ταυτόχρονα οι ενήλικες να υποβαθμίζονται με παιδικές συμπεριφορές) και να υπάρχει τέτοια σύγχυση είναι πρωτοφανές.

Βασικά πάντα προσπαθούσαν να μοιάσουν στους μεγαλύτερους.Η εικόνα της μικρής που φοράει τα τακούνια της μαμάς της δεν είναι καινούρια.Ένστικτο είναι,δεν είναι κάτι παραπάνω.

Εγώ πλέον όποτε ανοίγω και βλέπω παιδικά βλέπω συνέχεια τέρατα να σφάζονται και παραλλαγές χαρακτήρων από RPG να πολεμάνε. :P (αν δεν είναι κάτι τέτοιο, θα είναι χαρούμενα κοριτσίστικα παιδικά που προβάλλουν το πρότυπο της κοπέλας-μοντέλο-γλάστρα-μπάρμπι)
Τα παιδικά που αναφέρεις (που άλλωστε τα περισσότερα είναι παλαιότερα του '90, απλά στην Ελλάδα είμαστε καθυστερημένοι) είναι γατάκια μπροστά στα σημερινά.
*Οι Thundercats θυμάμαι αν δεν επρόκειτο για επεισόδιο με κομβικές μεγάλες μάχες, πάντα άφηναν ένα επιμύθιο που είχε να κάνει με κοινωνική δικαιοσύνη, φιλία, κοινωνικότητα κα


Και όμως,σήμερα ό,τι πετυχαίνω συνήθως είναι κάτι τελείως ηλίθια quests,χωρίς ξύλο.Εμείς βλέπαμε One Piece και Dragonball Z (Alter και Antenna αντίστοιχα) και μόνο αυτά ρίχνουν ownage σε ό,τι ξύλο δείχνουν τώρα τα παιδικά.

Το point είναι ότι δεν αλλάζει από μόνη της η κοινωνία που αποτελεί το κοινό των παιδικών, αλλά αυτή που τα παράγει έχει αλλάξει πιο πριν και δεν την ενοχλεί που αλλάζει και την επόμενη κατά τα δικά της πρότυπα.

???

βλέπουμε με συμπάθια το disney club, το καρουζέλ, το μικρό σπίτι στο λιβάδι, την φρουτοπία, τους ατρόμητους και άλλα, γιατί με αυτά μεγαλώσαμε τα αξέχαστα 90s.
στο μέλλον τα κοριτσάκια θα βλέπουν με την ίδια συμπάθια την πάττυ και θα κατηγορούν πιθανόν τα παιδιά τους για τα σκουπίδια που βλέπουν.

θυμηθείτε οτι και εμείς βλέπαμε πόκεμον ντίτζιμον, μαζεύαμε αυτοκόλλητα ποδοσφαιριστών και παίζαμε με πάθος για να κερδίσουμε τους άλλους μαθητές και να τους πάρουμε κάρτες ή τάπες με το ίδιο πάθος ενός τζογαδώρου. δέν ήμασταν ούτε εμείς άγιοι και είχαμε και εμείς τα δικά μας σκουπίδια της εποχής μας.

Πρώτη φορά που συμφωνούμε εμείς. :P

Crowley, την περίμενα τέτοια απάντηση από σένα :P αλλά κόψε λίγο ταχύτητα.

Κλασσικά μωρέ. :P

Έφτιαξα το θέμα για να συζητήσουμε με την αφορμή της Πάτι αν και (αν ναι) κατά πόσο, οι σειρές που απευθύνονται στα παιδιά σήμερα είναι "ποιοτικές" και για να προσπαθήσουμε να δώσουμε και έναν σχετικό ορισμό, "ποιοτικές" με την έννοια ότι έχουν ένα πιο εκπαιδευτικό-μορφωτικό χαρακτήρα (π.χ βοηθούν τα παιδιά να σκεφτούν γύρω από πιο "αφηρημένα" θέματα όπως φιλία, αγάπη, σεβασμός, διαφορετικότητα,...κλπ ή να αναπτύξουν τη φαντασία και τη δημιουργικότητά τους).

Εξ'ορισμού ένα παιδικό δεν προωθεί τη φιλία,καθώς για να το δεις πρέπει να απομονωθείς μπροστά από μια tv.Για να μην πω ότι αν προσπαθήσει να κάνει κάτι τέτοιο θα κάνει το ζήτημα ακόμα χειρότερο,καθώς θα προβάλλει ιδανικές,ανύπαρκτες πρακτικά καταστάσεις που θα μπερδέψουν το παιδί και θα το δυσκολέψουν ακόμα περισσότερο να κάνει φίλους.Θες το παιδί σου να κάνει φιλίες?Βάλ'το να παίξει με άλλα παιδιά,μην το αφήνεις μπροστά σε μια τηλεόραση.Έτσι θα μάθει και να σέβεται και να αγαπά και όλα.Οι άνθρωποι μας τα μαθαίνουν αυτά.
Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί τα παιδικά θα πρέπει να είναι εκπαιδευτικά.Να διασκεδάσει θέλει το παιδί,ffs.

Και επειδή μιλάμε για παιδιά που σε αυτή τη φάση διαμορφώνουν την προσωπικότητά τους, τα πρότυπα που προβάλλονται από την τηλεόραση παίζουν σημαντικό ρόλο σ' αυτό. Τι πρότυπα προβάλλει κατά κύριο λόγο η τηλεόραση σήμερα; ομορφιά, χρήματα, εξουσία, μόδα, κατανάλωση... και για να γίνω πιο κατανοητή κάνε έναν κόπο να δεις το βιντεάκι στο πρώτο ποστ. Στους μεγαλυτέρους είναι νομίζω πιο εύκολο να αντισταθούν σ' αυτά ενώ τα μικρότερα παιδιά που τώρα χτίζουν το χαρακτήρα τους έχουν πιο "χαλαρές" αντιστάσεις σε ό,τι βλέπουν, ιδιαίτερα όταν δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Γι' αυτό κατά τη γνώμη μου, καλό είναι να είμαστε πιο επιφυλακτικοί στις σημερινές σειρές.

Και οι σειρές της εποχής μας,τα ίδια έδειχναν.Ε,και?

Btw,αν δεν κάνω λάθος η κοπελιά που τραγουδάει στο βιντέακι του πρώτου post είναι η "κακιά" της σειράς.Μπορεί βέβαια να λέω και μαλακίες,δε θα είναι η πρώτη φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Btw,δε βρίσκω πιο χαζή ατάκα απ'αυτό το ότι τα παιδιά δε ζουν την ηλικία τους κλπ.Κατ'αρχάς,δεν υπάρχει standard lifestyle για κάθε ηλικία,guys.Τα παιδιά μια χαρά ζουν την ηλικία τους,.....
Αρχικά πιστεύω ότι ναι, υπάρχει στάνταρ "λάιφ στάιλ" για καθε ηλικία. Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με την εξέλιξη. Κάποια πράγματα καλό θα ήταν να μένουν αναλλοίωτα με το πέρασμα των χρόνων, και αυτό το συγκεκριμένο συμπεριλαμβάνεται σε αυτήν την κατηγορία.
Θα έλεγα ότι μάλλον δεν έχεις δει καλά τι γίνεται γύρω σου! Ή αν έχεις δει δεν θέλεις να καταλάβεις, γιατί αν καταλαβαίνεις πως μπορείς να λες ότι τα παιδιά ζουν μια χαρά την ηλικία τους? Μια χαρά? Αυτό είναι μια χαρά? Πλέον δεν υπάρχει καμία αθωότητα και παιδικότητα! Από την στιγμή που το παιδί πατήσει το πόδι του στο δημοτικό, πάει αυτό ήταν(με πολύ λίγες εξαιρέσεις). Αρχίζουν τα ψέματα, οι ίντριγκες, οι ζήλιες, αυτός με κάρφωσε εκεί, εκείνος έκανε το άλλο κ.ο.κ.


Κατ 'εμέ μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχουν όλες αυτές οι σειρές και τα υποτιθέμενα παιδικά. Γιατί πως απαιτείς από το παιδί σου να διατηρήσει την παιδικότητα του όταν παρακολουθεί τέτοια σκουπίδια? Μεγάλη βλακεία το ότι η Πάτι συγκεκριμένα θεωρείται παιδικό. Το έχω παρακολουθήσει 2-3 φορές επειδή βαριόμουν όχι τίποτ'άλλο. Με την μία μπαίνεις στο νόημα και καταλαβαίνεις τα πάντα χωρίς να έχεις δει άλλα επεισόδια(όπως ειπώθηκε στην αρχή). Είναι τόσο μα τόσο χάλια. Οι διάλογοι σκουπίδια και τα μόνα μηνύματα που περνάνε στα παιδιά είναι τα εξής: δεν αξίζει να υπάρχεις καν αν δεν ανήκεις στην κατηγορία των "διάσημων", ένα κοριτσάκι που φοράει γυαλάκια και σιδεράκια είναι άσχημο μέχρι που ξαφνικά η μαγική νεράιδα φτιάχνει τα μαλλιά και γίνεται κούκλα, κλέψε τον γκόμενο της "αντιπάλου" σου, πες ψέματα αν σου πουν και άλλα πολλά εξίσου ωραία.
Και βλέπεις όλα τα κοριτσάκια του δημοτικού να χαίρονται και να τρελαίνονται με αυτήν την βλακεία.
Ελάχιστα παιδικά αξίζουν πραγματικά. Και όσον αφορά αυτά για τα αγοράκια όλα μα όλα μα όλα προβάλλουν βία, τέρατα και ξύλο.
Και δεν είναι μόνο τα παιδικά! Βλέπεις μικρά παιδάκια 8-9 χρονών με ένα κινητό στο χέρι όλη την ημέρα! Το έχω παρατηρήσει και εγώ, λίγα παιδιά παίζουν πλέον, και αυτό μεχρι τα 10, το πολύ πολύ 11.
Ας πούμε ότι ναι, εξελισσεται ο κόσμος. Στην εποχή των γονιών μας δεν υπήρχαν καν κινητά. Είναι όμως πραγματικά αναγκαίο το 10χρονο να καίει τον εγκέφαλό του? Δεν νομίζω:/:
Γενικά αυτό που πιστεύω εγώ, είναι ότι δεν υπάρχει πια αθωότητα... Ούτε παιδικότητα! Μέσα στην κοινωνία τα παιδιά μεγαλώνουν πριν την ώρα τους, χάνοντας όλο το ωραίο κομματι, εκείνο της ξεγνοιασιάς και της ανεμελιάς. Ακόμα και εμείς που θεωρούμαστε μικροί έχουμε αρκετά σοβαρά προβλήματα να σκεφτόμαστε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top