Ενήλικας: Θέλω να μάθω Αρχαία,από που να ξεκινήσω;

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Σκέφτομαι εδώ και καιρό να αρχίσω να μαθαίνω μόνος μου Αρχαία Ελληνικά, ώστε να μπορώ να κατανοώ τα κείμενα των Αρχαίων Ελλήνων από το πρωτότυπο.

Θυμάμαι κάποια πράγματα από το Γυμνάσιο αλλά επειδή ήμουν θετική δεν τα προχώρησα.

Σκέφτομαι να το ξεκινήσω τώρα το καλοκαίρι που θα έχω χρόνο. Αλλά από που να αρχίσω;
Λέω να αρχίσω με τα σχολικά, όμως όπως γνωρίζουμε όλοι τα βιβλία του υπουργείου είναι πάντα πολύ κακογραμμένα, και προϋποθέτουν καθηγητή άρα θα με παιδέψουν λίγο παραπάνω.

Υπάρχει κάποιο βιβλίο, τύπου self study που να κάνει την όλη διαδικασία πιο παραγωγική και ευχάριστη;
Και πόσο περίπου λέτε να μου πάρει να τα μάθω;

Οποιαδήποτε συμβουλή είναι καλοδεχούμενη.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Θα απαντήσω σοβαρά στο ερώτημά σου, απλώς επειδή δεν το συναντάμε συχνά ενδεχομένως να θεωρήσουν πολλοί πως είναι τρολ :P.

Το βιβλίο γραμματικής σίγουρα θα βοηθήσει, μπορείς να πάρεις το Λεξικό Ρημάτων Αρχαίας Ελληνικής Ομαλών και Ανώμαλων (μπλέ/πράσινο εξωφυλλο).

Βιβλίο συντακτικού είναι ένα πορτοκαλί του Ντούρου πολύ καλό.(Συντακτικό Αρχαίας Ελληνικής σε Πίνακες λέγεται)

Εγώ θα πρότεινα, να διαβάσεις τις αποδόσεις στη Νέα Ελληνική και όχι το πρωτότυπο :P
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Η από μια Αρχαία ελληνική θεματογραφία αλλά πάρε για πιο μικρές τάξεις αρχικά.. επίσης ΠΟΛΥ καλό είναι το σχολικο βιβλίο Τρίτης γυμνασιου για να ξεκινήσεις. Εχει κείμενα και σε καθε κείμενο εχει ενα συντακτικό και ενα γραμματικό φαινόμενο.. επισης εχει βατό λεξιλόγιο..ξεκινά απο αυτο
 

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Θα απαντήσω σοβαρά στο ερώτημά σου, απλώς επειδή δεν το συναντάμε συχνά ενδεχομένως να θεωρήσουν πολλοί πως είναι τρολ :P.

Το βιβλίο γραμματικής σίγουρα θα βοηθήσει, μπορείς να πάρεις το Λεξικό Ρημάτων Αρχαίας Ελληνικής Ομαλών και Ανώμαλων (μπλέ/πράσινο εξωφυλλο).

Βιβλίο συντακτικού είναι ένα πορτοκαλί του Ντούρου πολύ καλό.(Συντακτικό Αρχαίας Ελληνικής σε Πίνακες λέγεται)

Εγώ θα πρότεινα, να διαβάσεις τις αποδόσεις στη Νέα Ελληνική και όχι το πρωτότυπο :P

Γενικά κάποιοι στο φόρουμ θεωρούν ότι είναι τρολ γιατί μαρεσουν πράγματα που δεν είναι mainstream.

Σοβαρή είναι η ερώτηση. Στα αρχαία θέλω να τα διαβάσω γιατί στην μετάφραση χάνονται πολλά πράγματα.
Ευχαριστώ πάντως!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η από μια Αρχαία ελληνική θεματογραφία αλλά πάρε για πιο μικρές τάξεις αρχικά.. επίσης ΠΟΛΥ καλό είναι το σχολικο βιβλίο Τρίτης γυμνασιου για να ξεκινήσεις. Εχει κείμενα και σε καθε κείμενο εχει ενα συντακτικό και ενα γραμματικό φαινόμενο.. επισης εχει βατό λεξιλόγιο..ξεκινά απο αυτο
Πόσο καιρό λες να μου πάρει; Δεν είναι νέα γλώσσα, ελληνικά είναι πάνω κάτω οπότε θεωρώ ότι σε έναν χρόνο μπορεί να τα έχω μάθει..
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ανάλογα πόσο γρήγορα μαθαίνεις, πόσο εντατικά θα ασχοληθείς με την εκμάθησή τους. Υποθέτω σε 6 μήνες με σοβαρή και συνεχή μελέτη θα μπορείς να διαβάζεις αρκετά πράγματα.
 

Guest 475402

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η Γραμμική Β δεν είναι μια καλή αρχή; Γιατί η γλώσσα είναι μια και αδιαίρετη. Για τους μύστες υπάρχει και η Γραμμική Α, αλλά δε τη συνιστώ παρά μόνο σε αγωνιστές της Μακεδονίας μας.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Ξεκίνα με την Αναγνώστου, τη φιλόλογο του φοιτητή του Κατακουζηνού.
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Δεν θα ναι και πολύ δύσκολο για σένα πιστεύω.Φαίνεσαι αρκετά έξυπνος από τα μηνύματα που έχεις γράψει μέχρι στιγμής στο ischool.Έχοντας σπουδάσει ημμυ και ιατρική τα αρχαία θα σου φανούν ευκολάκι.Καλη επιτυχία στη μελέτη σου!
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Ξεκίνα με μια γραμματική του εμπορίου (όχι τη σχολική). Η γραμματική είναι η βάση. Χωρίς γραμματική δεν θα μάθεις αρχαία. Παράλληλα θα διαβάζεις ένα λεξικό ρημάτων αρχαίας ελληνικής. Εν συνεχεία θα αρχίσεις να διαβάζεις ένα καλό βιβλίο συντακτικού και οπωσδήποτε θα πάρεις και μία θεματογραφία με λυσάρι. Μπορώ να σου προτείνω μια ολοκληρωμένη σειρά βιβλίων ενός συγκεκριμένου συγγραφέα, ο οποίος έχει κάνει πολύ καλή δουλειά.

Πολύ αξιέπαινη η πρόθεση σου. Δεν σου κρύβω ότι και εγώ ήθελα να αρχίσω να διαβάζω μαθηματικά, με τα οποία έχω από το γυμνάσιο να ασχοληθώ σοβαρά. Στο λύκειο έδωσα βάρος στα θεωρητικά.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Προσωπικά διαβάζω θέματα Ψυχολογίας:
  • Congitive Psychology
  • Educational Psychology
  • Theory of Mental Processes
και προσπαθώ να δω πως συνδέονται με τη Μαθηματική επιστήμη.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
δυσκολα τα αρχαια κατα τη γνωμη μου για εναν ενηλικα
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Mετά την Ιατρική; Νομική; και μετά ΗΜΜΥ;

...όταν λέω εγώ ότι παίζει τρολλιά και μάλιστα χειρίστου είδους :down: :bleh:
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Προσωπικά, επειδή είχα ξεκινήσει να ξεσκονίζω τα αρχαία μου πριν από κάτι χρόνια, το πιο εύκολο κείμενο για να αρχίσεις μου φαίνεται η Καινή Διαθήκη για πολλούς λόγους:
  • Ώρες-ώρες είναι σχεδόν σαν δημοτική,
  • Το βρίσκεις τσάμπα με μετάφραση,
  • Οι περισσότερες μεταφράσεις είναι αρκετά καλές,
  • Όταν φτάσεις στο τέλος νομίζεις ότι διαβάζεις Tolkien.
Το βασικότερο, για εμένα, ήταν ότι πραγματικά μπορείς εύκολα να διαβάζεις το πρωτότυπο και να βγάζεις νόημα πολύ εύκολα - σε αντίθεση, ας πούμε, με έργα του Σοφοκλή. Από εκεί και πέρα, εμένα μου φάνηκε πολύ χρήσιμη και η γραμματική και το εγχειρίδιο που είχαμε στο λύκειο.
 

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Προσωπικά, επειδή είχα ξεκινήσει να ξεσκονίζω τα αρχαία μου πριν από κάτι χρόνια, το πιο εύκολο κείμενο για να αρχίσεις μου φαίνεται η Καινή Διαθήκη για πολλούς λόγους:
  • Ώρες-ώρες είναι σχεδόν σαν δημοτική,
  • Το βρίσκεις τσάμπα με μετάφραση,
  • Οι περισσότερες μεταφράσεις είναι αρκετά καλές,
  • Όταν φτάσεις στο τέλος νομίζεις ότι διαβάζεις Tolkien.
Το βασικότερο, για εμένα, ήταν ότι πραγματικά μπορείς εύκολα να διαβάζεις το πρωτότυπο και να βγάζεις νόημα πολύ εύκολα - σε αντίθεση, ας πούμε, με έργα του Σοφοκλή. Από εκεί και πέρα, εμένα μου φάνηκε πολύ χρήσιμη και η γραμματική και το εγχειρίδιο που είχαμε στο λύκειο.

Σε ευχαριστώ αλλά η καινή Διαθήκη προσωπικά δεν μου προκαλεί κανένα ενδιαφέρον.

Με ενδιαφέρουν καθαρά τα έργα των αρχαίων.Όποιος γνωρίζει ξένες γλώσσες κατανοεί πως το να διαβάζεις κάτι στην μητρική του γλώσσα έχει άλλη αξία.

θα ξεκινήσω από τα σχολικά μόλις τελειώσω με τις υποχρεώσεις της σχολής και θα δω πως θα πάει από εκεί και πέρα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Προσωπικά διαβάζω θέματα Ψυχολογίας:
  • Congitive Psychology
  • Educational Psychology
  • Theory of Mental Processes
και προσπαθώ να δω πως συνδέονται με τη Μαθηματική επιστήμη.
Τα μαθηματικά είναι λογική.

Το μαθαίναμε συχνά στο σχολείο αλλά ποτέ δεν το είχα κατανοήσει. Είναι κυριολεκτικά το πώς σκεφτόμαστε γραμμένο απλά σε έναν διαφορετικό κώδικα.

Με την φιλοσοφία συνδέεται σίγουρα, με την ψυχολογία επίσης μπορώ να βρω κάποια σύνδεση όχι βέβαια τόσο άμεση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Mετά την Ιατρική; Νομική; και μετά ΗΜΜΥ;

...όταν λέω εγώ ότι παίζει τρολλιά και μάλιστα χειρίστου είδους :down: :bleh:
Ποτέ δεν θα σπούδαζα Νομική..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

δυσκολα τα αρχαια κατα τη γνωμη μου για εναν ενηλικα

Βασίζομαι βασικά στο ότι έχω λογικά κάποιες εναπομείναντες γνώσεις (τύπου Λύω-Λύεις-λύει-λύομεν-λυετε-λύουσιν κλπ) και στο ότι ελληνικά γνωρίζω άρα μάλλον θα είναι λίγο πιο εύκολο.. Τώρα θα δείξει, θα τα αρχίσω μόλις βρω λίγο χρόνο, αν δω ότι πράγματι είναι πάρα πολύ δύσκολα μπορεί να τα αφήσω. Αλλά τίποτα δεν είναι εύκολο, όλα με δουλειά κατακτιούνται. Θα δείξει..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ αλλά η καινή Διαθήκη προσωπικά δεν μου προκαλεί κανένα ενδιαφέρον.

Με ενδιαφέρουν καθαρά τα έργα των αρχαίων.Όποιος γνωρίζει ξένες γλώσσες κατανοεί πως το να διαβάζεις κάτι στην μητρική του γλώσσα έχει άλλη αξία.

θα ξεκινήσω από τα σχολικά μόλις τελειώσω με τις υποχρεώσεις της σχολής και θα δω πως θα πάει από εκεί και πέρα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Τα μαθηματικά είναι λογική.

Το μαθαίναμε συχνά στο σχολείο αλλά ποτέ δεν το είχα κατανοήσει. Είναι κυριολεκτικά το πώς σκεφτόμαστε γραμμένο απλά σε έναν διαφορετικό κώδικα.

Με την φιλοσοφία συνδέεται σίγουρα, με την ψυχολογία επίσης μπορώ να βρω κάποια σύνδεση όχι βέβαια τόσο άμεση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ποτέ δεν θα σπούδαζα Νομική..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Βασίζομαι βασικά στο ότι έχω λογικά κάποιες εναπομείναντες γνώσεις (τύπου Λύω-Λύεις-λύει-λύομεν-λυετε-λύουσιν κλπ) και στο ότι ελληνικά γνωρίζω άρα μάλλον θα είναι λίγο πιο εύκολο.. Τώρα θα δείξει, θα τα αρχίσω μόλις βρω λίγο χρόνο, αν δω ότι πράγματι είναι πάρα πολύ δύσκολα μπορεί να τα αφήσω. Αλλά τίποτα δεν είναι εύκολο, όλα με δουλειά κατακτιούνται. Θα δείξει..

Ούτε εμένα με τράβαγε η ιδέα να διαβάσω την Καινή Διαθήκη από το πρωτότυπο, αλλά ήταν αρκετά καλή αφορμή για μία (επαν)εισαγωγή στα αρχαία. Τώρα, μετά από εκεί βρήκα κι άλλα απλά κείμενα όπως ας πούμε κείμενα του Πάππου ή του Διόφαντου, αλλά αυτά έχουν αμιγώς μαθηματικό ενδιαφέρον, οπότε μάλλον δεν προσφέρονται για τη δουλειά που τα θες.
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Θα απαντήσω σοβαρά στο ερώτημά σου, απλώς επειδή δεν το συναντάμε συχνά ενδεχομένως να θεωρήσουν πολλοί πως είναι τρολ :P.

Το βιβλίο γραμματικής σίγουρα θα βοηθήσει, μπορείς να πάρεις το Λεξικό Ρημάτων Αρχαίας Ελληνικής Ομαλών και Ανώμαλων (μπλέ/πράσινο εξωφυλλο).

Βιβλίο συντακτικού είναι ένα πορτοκαλί του Ντούρου πολύ καλό.(Συντακτικό Αρχαίας Ελληνικής σε Πίνακες λέγεται)

Εγώ θα πρότεινα, να διαβάσεις τις αποδόσεις στη Νέα Ελληνική και όχι το πρωτότυπο :P
Συγγνώμη παιδιά που γράφω εδω την απορία μου...

@Viedo ανέφερες ένα βιβλίο συντακτικού οπότε υποθέτω πως έχεις υπόψη σου και άλλα ... Είμαι Β' Λυκείου θεωρητική κατεύθυνση. Δεν γνωρίζω καθόλου συντακτικό δυστυχώς... Δεν έχω δυνατότητα να παρακολουθήσω φροντιστηριακά μαθήματα και στο σχολείο γίνεται χαβαλες. Τι βιβλία θα πρότεινες;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ξεκίνα με μια γραμματική του εμπορίου (όχι τη σχολική). Η γραμματική είναι η βάση. Χωρίς γραμματική δεν θα μάθεις αρχαία. Παράλληλα θα διαβάζεις ένα λεξικό ρημάτων αρχαίας ελληνικής. Εν συνεχεία θα αρχίσεις να διαβάζεις ένα καλό βιβλίο συντακτικού και οπωσδήποτε θα πάρεις και μία θεματογραφία με λυσάρι. Μπορώ να σου προτείνω μια ολοκληρωμένη σειρά βιβλίων ενός συγκεκριμένου συγγραφέα, ο οποίος έχει κάνει πολύ καλή δουλειά.

Πολύ αξιέπαινη η πρόθεση σου. Δεν σου κρύβω ότι και εγώ ήθελα να αρχίσω να διαβάζω μαθηματικά, με τα οποία έχω από το γυμνάσιο να ασχοληθώ σοβαρά. Στο λύκειο έδωσα βάρος στα θεωρητικά.
@jims σε ποιον συγγραφέα αναφέρεσαι;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου Δήμητρα :),

Εδώ έχει αρκετά πράγματα για τα αρχαία τα οποία κατ' εμέ από μια πολύ γρήγορη ματιά που έριξα σε ορισμένες ενότητες, σε καλύπτουν στο μεγαλύτερο μέρος (κατά πάσα πιθανότητα δύσκολα θα βάλουν κάτι στις εξετάσεις που δεν έχει αναλυθεί στο συγκεκριμένο site).

Σε καλύπτει το συγκεκριμένο site από κάθε άποψη για όλα τα μαθήματα των πανελληνίων της κατεύθυνσής σου (έχει λεπτομερή ανάλυση κάθε κειμένου, γραμματική, συνταντικό). Τις κλίσεις, τους κανόνες που χρειάζεται να ξέρεις τα έχει όλα.

Από εκεί και πέρα χρειάζεται να κάνεις πολλή εξάσκηση, με διαγωνίσματα και άγνωστα κείμενα. Έτσι, μαθαίνεις λεξιλόγιο γιατί πρέπει να ξέρεις πώς αποδίδονται οι λέξεις στα νέα ελληνικά με διαφορετικές προθέσεις/σύνταξη/πτώσεις κλπ.

Τα 2 αυτά βοηθήματα που ανέφερα προηγουμένως ως επιπρόσθετα θεωρώ ότι είσαι κομπλέ.
Συγκροτημένα και οργανωμένα θέλει διάβασμα με μεθοδικότητα. Το να κάθεσαι να διαβάζεις την υποσημείωση της υποσημείωσης και το πιο παράξενο συντακτικό φαινόμενο δεν αξίζει.

Αν κάτι δεν αναφέρεται στα βιβλία γραμματικής συντακτικού του σχολείου δεν εξετάζεται.
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Γεια σου Δήμητρα :),

Εδώ έχει αρκετά πράγματα για τα αρχαία τα οποία κατ' εμέ από μια πολύ γρήγορη ματιά που έριξα σε ορισμένες ενότητες, σε καλύπτουν στο μεγαλύτερο μέρος (κατά πάσα πιθανότητα δύσκολα θα βάλουν κάτι στις εξετάσεις που δεν έχει αναλυθεί στο συγκεκριμένο site).

Σε καλύπτει το συγκεκριμένο site από κάθε άποψη για όλα τα μαθήματα των πανελληνίων της κατεύθυνσής σου (έχει λεπτομερή ανάλυση κάθε κειμένου, γραμματική, συνταντικό). Τις κλίσεις, τους κανόνες που χρειάζεται να ξέρεις τα έχει όλα.

Από εκεί και πέρα χρειάζεται να κάνεις πολλή εξάσκηση, με διαγωνίσματα και άγνωστα κείμενα. Έτσι, μαθαίνεις λεξιλόγιο γιατί πρέπει να ξέρεις πώς αποδίδονται οι λέξεις στα νέα ελληνικά με διαφορετικές προθέσεις/σύνταξη/πτώσεις κλπ.

Τα 2 αυτά βοηθήματα που ανέφερα προηγουμένως ως επιπρόσθετα θεωρώ ότι είσαι κομπλέ.
Συγκροτημένα και οργανωμένα θέλει διάβασμα με μεθοδικότητα. Το να κάθεσαι να διαβάζεις την υποσημείωση της υποσημείωσης και το πιο παράξενο συντακτικό φαινόμενο δεν αξίζει.

Αν κάτι δεν αναφέρεται στα βιβλία γραμματικής συντακτικού του σχολείου δεν εξετάζεται.
Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!:give_rose:
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
@jims σε ποιον συγγραφέα αναφέρεσαι;

Βασιλάτος λέγεται και έχει βγάλει βιβλίο γραμματικής (επιπλέον βιβλίο με γραμματικές ασκήσεις) και λεξικό ρημάτων των εκδόσεων Γρηγόρη (αν θυμάμαι καλά). Επίσης έχει βγάλει συντακτικό (επιπλέον βιβλίο με συντακτικές ασκήσεις) και θεματογραφία των εκδόσεων Σαββάλα. Εγώ με αυτά προετοιμάστηκα για το αδίδακτο των πανελληνίων και τολμώ να πω ότι είναι από τα καλύτερα που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή στην αγορά.
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Βασιλάτος λέγεται και έχει βγάλει βιβλίο γραμματικής (επιπλέον βιβλίο με γραμματικές ασκήσεις) και λεξικό ρημάτων των εκδόσεων Γρηγόρη (αν θυμάμαι καλά). Επίσης έχει βγάλει συντακτικό (επιπλέον βιβλίο με συντακτικές ασκήσεις) και θεματογραφία των εκδόσεων Σαββάλα. Εγώ με αυτά προετοιμάστηκα για το αδίδακτο των πανελληνίων και τολμώ να πω ότι είναι από τα καλύτερα που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή στην αγορά.
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! :give_rose:
 
Top