Εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου

alexandra_93

Νεοφερμένος

Η alexandra_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
το εμβολιο ειναι σε τρεις δοσεις και το κανεις σε συγκεκριμενα διαστηματα 1-2 σε δυο μηνες 2-3 σε 4 το εκανα και μεχρι τωρα(χτυπαω ξυλο) δεν εχω καμια παρενεργεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Το έχω κάνει κι εγώ, καθώς ο γιατρός μου το θεώρησε σωστό, και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna650

Νεοφερμένος

Η anna650 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Κι εγώ το έχω κάνει(πριν 1 χρόνο περίπου έκανα την τελευταία δόση) και όλα πήγαν μια χαρά, δεν είχα καμία παρενέργεια! Και οι περισσότερες φίλες μου δηλαδή που το έχουν κάνει δεν αντιμετώπισαν προβλήματα.:D;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
λοιπον ειχα κανει το εμβολιο περσυ και στην τελευταια δοση μετα απο 1-2 μερες ανεβασα πολυ υψηλο πυρετο οποιος δν κατεβαινε με τπτ ετσι κατεληξα στο νοσοκομειο...πρωτη φορα στη ζωη μου εφτασα 39,8...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Είδα πιο πίσω ότι οι δόσεις του εμβολίου πρέπει να αρχίζουν από 11 ετών και άνω. Υπάρχει ηλικιακό όριο που δεν συνιστάται το εμβόλιο πλέον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Είδα πιο πίσω ότι οι δόσεις του εμβολίου πρέπει να αρχίζουν από 11 ετών και άνω. Υπάρχει ηλικιακό όριο που δεν συνιστάται το εμβόλιο πλέον;

https://www.medlook.net/article.asp?item_id=2743
Αφήνει να εννοηθεί πως μέχρι τα 26 είναι αποτελεσματικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fanouria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 261 μηνύματα.
και εγώ έβαλα αυτό το εμβόλιο (τη τελευταία δόση την έκανα πριν από εμάμισι χρόνο πάνω κάτω ) και δεν αντιμετώπησα κανένα πρόβλημα ούτε είχα κάποια παρενέργεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostie

Νεοφερμένος

Η lostie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
To εχουν κανει αρκετες φιλες μου και θα το κανω και γω οποτε εχω ψαξει αρκετα. Παρενεργειες απ'οσο ξερω δεν υπηρχαν. Η καθε δοση ειναι γυρω στα 180 ευρω. Καλυτερο ειναι να γιναται πριν την πρωτη σεξουαλικη επαφη γιατι η γυναικα μπορει να εχει ηδη κολλησει κατι. Τωρα γιατι πρεπει να γινεται πριν τα 26 δεν ξερω! Δεν καταλαβαινω γιατι γινεται τοση συζητηση για το αν πρεπει η οχι. Σοβαρες παρενεργειες δεν εχει οποτε τι εχουμε να χασουμε?

Μηπως ξερετε ποιος μπορει να το χορηγησει? Μου εχουν πει οτι μπορει μονο γυναικολογος. Ισχυει και αν ναι γιατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ρώτησα έναν παιδίατρο, δύο παθολόγους και έναν γυναικολόγο και ήταν κατηγορηματικοί: ΟΧΙ. Εκτός και αν μία κοπέλα πρόκειται να έχει υπερβολική σεξουαλική δραστηριότητα, δεν συνίσταται. Και όσο για τις παρενέργεις που είδα ότι καμιά σας δεν είχε (και ελπίζω να μην έχει), δεν εμφανίζονται μέσα στα πρώτα χρόνια, αλλά τα διαπιστώνεις αργότερα. Εγώ δεν πρόκειται να το κάνω πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Aσχετά τι λέει ο ιατρός σας (το εμβόλιο πρέπει να γίνει)΄. Είναι πλέον στο πρόγραμμα των εμβολιασμών και προφυλάζει. Όσο πιο πριν μετά το 10 ΄χρόνια το κάνεις τόσο το καλύτερο...

επίσης δε θεωρώ πρέπων να υπακούται τα λόγια των ιατρών (πλέον είστε ολοι μορφωμένοι ) και μπορείτε να κρίνετε... μην αφήσετε να σας καθορίσουν άλλη τη ζωή σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Aσχετά τι λέει ο ιατρός σας (το εμβόλιο πρέπει να γίνει)΄. Είναι πλέον στο πρόγραμμα των εμβολιασμών και προφυλάζει. Όσο πιο πριν μετά το 10 ΄χρόνια το κάνεις τόσο το καλύτερο...

επίσης δε θεωρώ πρέπων να υπακούται τα λόγια των ιατρών (πλέον είστε ολοι μορφωμένοι ) και μπορείτε να κρίνετε... μην αφήσετε να σας καθορίσουν άλλη τη ζωή σας.

Ειμαστε μορφωμενοι ανθρωποι, αλλα δεν εχουμε ιατρικες γνωσεις. Επομενως εμπιστευομαστε εναν ανθρωπο (κατα προτιμηση τον γυναικολογο μας) που μας ξερει απο τοτε που ημασταν εμβρυα και δεν εχει λογο να ψευδεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Στην Ελλάδα έχει εγκριθεί από το Υπουργείο Υγείας ο εμβολιασμός νέων κοριτσιών ηλικίας 10-13 ετών να ενταχθεί στο Εθνικό Σύστημα Εμβολιασμού.
Πριν λίγα χρόνια μερικοί γιατροί προτρέπανε το κόσμο να μην κάνουν το εμβόλιο της γρίπης. Τώρα όλοι αυτοί έχουν σωπάσει γιατί κατάλαβαν το λάθος τους




Εμβόλια HPV κατά του καρκίνου τραχήλου μήτρας
Εμμανουήλ Διακομανώλης

Καθηγητής Μαιευτικής-Γυναικολογίας
Πανεπιστημίου Αθηνών
Πρόεδρος της Γνωμοδοτικής Επιτροπής
για τα Εμβόλια HPV στο Υπουργείο Υγείας

Στην Ελλάδα κυκλοφορούν σήμερα δύο εμβόλια εναντίον των ιών των ανθρωπίνων θηλωμάτων. Το πρώτο που κυκλοφόρησε τον Ιανουάριο του 2007 με το εμπορικό όνομα GARDASIL είναι ένα τετραδύναμο εμβόλιο έναντι των ιών HPV 16,18 που είναι οι κύριοι ογκογόνοι ιοί, υπεύθυνοι για το 70% των καρκίνων του τραχήλου της μήτρας και των ιών HPV 6,11 που είναι υπεύθυνοι για το 90% των γεννητικών κονδυλωμάτων.
Το δεύτερο κυκλοφόρησε στην Ελλάδα τον Οκτώβριο του 2007 με το εμπορικό όνομα CERVARIX. Το εμβόλιο αυτό είναι διδύναμο και προσφέρει προστασία έναντι των ογκογόνων ιών HPV 16 KAI 18.

Ηλικία εμβολιασμού

Το τετραδύναμο εμβόλιο GARDASIL προσφέρει προστασία έναντι των ιών HPV 6,11,16,18 και συνιστάται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή (ΕΜΕΑ) για τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, για κορίτσια και αγόρια ηλικίας 9-15 ετών και γυναίκες 15-26 χρόνων αρνητικές στους τύπους αυτούς του ιού.
Το εμβόλιο CERVARIX συνιστάται από την ίδια Ευρωπαϊκή Επιτροπή, για κορίτσια και γυναίκες ηλικίας 10-25 χρόνων.

Κορίτσια ηλικίας 9-15 χρόνων

Η ηλικία που συνιστάται ο εμβολιασμός είναι στην αρχή της εφηβείας πριν την έναρξη της σεξουαλικής δραστηριότητος των κοριτσιών.

Γυναίκες ηλικίας 15-26 χρόνων

Οι γυναίκες της ηλικιακής αυτής ομάδας, οι οποίες είναι πιθανότατα σεξουαλικά ενεργές, μπορούν να εμβολιάζονται γιατί δεν είναι απαραίτητο να έχουν ήδη μολυνθεί από τους τύπους HPV 6,11,16 και 18 από τους οποίους προστατεύει το εμβόλιο. Τα αποτελέσματα όμως του εμβολιασμού δεν θα είναι πιθανόν το ίδιο ικανοποιητικά στην περίπτωση που οι γυναίκες αυτές έχουν ήδη μολυνθεί από τους ιούς HPV 16,18 και τους HPV 6,11 που καλύπτει το εμβόλιο.

Εμβολιασμός μόνο γυναικών ή και ανδρών

Ο εμβολιασμός ανδρών δεν συστήνεται προς το παρόν, αν και υπάρχουν ενδείξεις καλών αποτελεσμάτων εμβολιασμού σε αγόρια ηλικίας 9-15 χρόνων. Οι πληροφορίες αυτές θεωρούνται ακόμη ελλιπείς και θα πρέπει να αναμένουμε περισσότερες πληροφορίες από κλινικές μελέτες που βρίσκονται σε εξέλιξη σήμερα.

Διάρκεια προστασίας

Η διάρκεια προστασίας είναι άγνωστη, έχει όμως πιστοποιηθεί ότι το εμβόλιο είναι αποτελεσματικό για περίοδο περίπου 5,5 χρόνων μέχρι σήμερα για τους ιούς HPV 16,18 για τους οποίους το εμβόλιο παρέχει προστασία. Δεν είναι γνωστό σε αυτή τη φάση αν χρειαστεί αναμνηστική δόση στο μέλλον και πότε.

Διασταυρούμενη προστασία

Εμβολιασμός εναντίον των ιών HPV 16,18 πιθανόν να προσφέρει προστασία έναντι και άλλων HPV ογκογόνων τύπων. Υπάρχουν ενδείξεις από Phase II επιστημονικές μελέτες και για τα δύο εμβόλια, που υποστηρίζουν αυτή την άποψη, αλλά θα πρέπει να αναμένουμε αποδείξεις από Phase III μελέτες που ακόμη δεν έχουν περατωθεί.

Παρακολούθηση των γυναικών μετά τον εμβολιασμό

Θεωρείται σημαντικό οι γυναίκες που έχουν εμβολιασθεί να ενταχθούν σε ένα σύστημα ελέγχου και παρακολούθησης γιατί το εμβόλιο δεν καλύπτει όλους τους ογκογόνους ιούς, επομένως οι γυναίκες αυτές κινδυνεύουν ακόμη να αναπτύξουν καρκίνο από άλλους ογκογόνους ιούς για τους οποίους δεν προσφέρεται προστασία. Για όλους αυτούς τους λόγους οι γυναίκες αυτές θα πρέπει να παρακολουθούνται και μετά τον εμβολιασμό.

Παρατήρηση

Στην Ελλάδα έχει εγκριθεί από το Υπουργείο Υγείας ο εμβολιασμός νέων κοριτσιών ηλικίας 10-13 ετών να ενταχθεί στο Εθνικό Σύστημα Εμβολιασμού.

https://www.paidiatros.gr/index.php?cid=1&id=824&st=2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Και επειδή ακριβώς βρισκόμαστε στην Ελλάδα, είναι πολύ πιθανόν όλοι αυτοί που βροντοφωνάζουν να έχουν πάρει τις μίζες από τις φαρμακοβιομηχανίες για να προωθήσουν το εμβόλιο. Παρόμοια και για το εμβόλιο της γρίπης. Δεν έκανα ποτέ, δεν ανήκω σε ευπαθή ομάδα, και δε σκοπεύω να κάνω. Ούτε αυτό ούτε του τραχήλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Ο γιατρός για τον εαυτό του ας κάνει ότι θέλει για τους ασθενείς τους οφείλει να εφαρμόσει τα εθνικά πρωτόκολλα και προγράμματα της χώρας.*

Tα πρωτόκολλα βγαίνουν από ιατρούς πανεπιστημίου (παιδιάτρους και λοιμωξιολόγους) και για να εγκριθούν γίνονται πολύωρες συνδιαλέξεις και στρογγυλά τραπέζια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ο γιατρός για τον εαυτό του ας κάνει ότι θέλει για τους ασθενείς τους οφείλει να εφαρμόσει τα εθνικά πρωτόκολλα και προγράμματα της χώρας.*

Tα πρωτόκολλα βγαίνουν από ιατρούς πανεπιστημίου (παιδιάτρους και λοιμωξιολόγους) και για να εγκριθούν γίνονται πολύωρες συνδιαλέξεις και στρογγυλά τραπέζια.

Και σε αυτές τις πολύωρες συνδιαλέξεις εκτός από απόψεις ανταλλάσσονται και επιταγές?

Συγγνώμη που είμαι τόσο δύσπιστη, αλλά δεν είναι δυνατόν να έχει διχαστεί η ιατρική κοινότητα χωρίς λόγο. Οπότε προτιμώ να είμαι με τους αρνητικούς και δύσπιστους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Όχι κάθε άλλο forum είναι και ανταλλάζουμε απόψεις με επιχειρήματα (αυτός είναι ο στόχος του forum) δε λέω ότι έχω δίκιο απλώς πιστεύω σε κάποια πράγματα και προσπαθώ να επιχειρηματολογήσω σε αυτά. Φυσικά δε θεωρώ τον εαυτό μου παντογώστη ούτε πολύξερο (φέτος πέρασα ιατρική έχω πολλα να μάθω ακόμα).


Ας παραθέσω μια ιστορία που ΄΄εφτιαξα σε αυτό το θέμα ένα χρονο πριν
Θα πω μια ιστορία
O ιός μεταδίδεται συνήθως από τον άνδρα στην γυναίκα κατά την διάρκεια της σεξουαλικής επαφής. Τα αγόρια φέρουν τον ιό ασυμπτωματικά και μπορούν να το μεταδόσουν χωρίς να το ξέρουν. Έστω μια κοπέλα 25 χρονων που επιλέγει να έχει μια σταθερή σχέση. Το αγόρι της χωρίς αυτή να το ξέρει έχει και άλλες συντρόφους μία εκ των οποίων έχει τον ιό και του το μεταδίδει. Το αγόρι είναι φορέας του ιού δεν το καταλαβαίνει, αλλά το μεταδίδει. Το μεταδίδει και στην κοπέλα του. Η κοπέλα ενώ εχει σταθερή σχέση κολλάει τον ιό (HPV) από το αγόρι (το οποίο δε γνωρίζει ότι είναι φορέας του ιού).

Η κοπέλα φέρει τον ιό και δυστυχώς, ανήκει στο μικρό ποσοστό των γυναικών που έχουν τον ιό και στο άμεσο προσβάλλονται από τον καρκίνο της μήτρας. Παρά την κακή της τύχη η κοπέλα το προλαβαίνει πριν είναι πολυ αργά και υποβάλλεται σε ολική αφαίρεσης μήτρας. Αναγκάζεται να υποστεί το σωματικό και ψυχολογικό μαρτύριο της ακτινοθεραπείας και της χημειοθεραπείας και φυσικά πρέπει να συμβιβσστεί με την ιδέα ότι δεν μπορεί να τεκνοποιήσει. Το αγόρι της χωρίς να ξέρει ότι η ευθύνη είναι αποκλειστικά δικιά του (καμία από τις υπόλοιπες συντρόφους του δεν έχει καρκίνο) αποχωρεί από την σχέση του. Η κοπέλα τα ρίχνει όλα στην κακή της τύχη κατηγορεί τον Θεό
ξεχνόντας ότι όταν ήταν μικρή μπορούσε να κάνει ένα εμβόλιο το οποίο θα την προστάτευε...... από το μαρτύριο της.



Το εμβόλιο έχει εγκριθεί από την Ελληνική Παιδιατρική εταιρία και από την Ελληνική γυναικολογική εταιρία. Από πέρσι είναι στο βασικό πρόγραμμα εμβολιασμού, είδη καλύπτεται από πολλά ασφαλιστικά ταμεία. Σε πολλές χώρες έχει καθιερωθεί υποχρεωτικός εμβολισαμός και για τα αγόρια.

Τα πάντα στην ζωή είναι πιθανότητες. Πάντα υπάρχει πιθανότητα να αρρωστήσεις απο οποιαδήποτε αρρώστια. Η πρωτογενής πρόληψη αυτο που προσφέρει είναι να ελαχιστοποιεί τις πιθανότητες για μια δυσμενή κατάσταση, το να μην κάνει κάποιος εμβόλια είναι αποκλειστικά δικια του ευθύνη αλλά στο μέλλον να μην καταργεται τον Θεό και την κακή τύχη του.

Επειδή θα γίνει συνάδελφος σε λίγο σε συμβουλεύω στην καριέρα σου να εφαρμόζεις τα εθνικά πρωτόκολλα ακόμα και αν δεν συμφωνείς μαζί τους. Διαφορετικά κάποτε θα γίνει η στραβή και θα τρέχεις σε δικαστήρια. Αν ακουλουθείς τα πρωτόκολλα και να γίνει τίποτα θα είσαι καλυμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Γεια σας.Επειτα απο μια επισκεψη στην γυναικολογο της μητερας μου που ειχε ενημερωτικο κυριως σκοπο εφτασα και στο εξης ερωτημα.Τελικα θα πρεπει να γινει το εμβολιο για το καρκινο της μητρας?

Μου απαντησε φυσικα και μαλιστα αφου ειχε μαθει απο πριν την ηλικια μου (15 στα 16 )μου ειπε πως ηταν και η καταλληλη χρονικηγ στιγμη.Εχοντας ψαξει στο internet απο πριν την ρωτησα για τις παρενεργειες.Μου ειπε πως οπως πολλα εμβολια ετσι και αυτο εχει καποιες παρενεργειες σε πολυ πολυ πολυ πολυ μικρο ποσοστο.(ελαχιστο σχεδον).Παρ ολα αυτα ηταν κατηγορηματικη.''Ειναι για οφελος σου να το κανεις "Επειτα απο αυτη την επισκεψη ρωτησα και την παιδιατρο μου μαζι με τον παθολογο μου.Συμφωνησαν με την γυναικολογο.Ετσι λοιπον τα εκανα(και τις τρεις δοσεις).
Παρενεργειες σε εμενα ?ΚΑΜΙΑ!
Και ξερετε κατι που προσεξα αν και δεν ξερω κατα ποσο εχει σχεση.Πριν το εμβολιο ειχα ασταθη κυκλο δηλαδη μηνα παρα μηνα σχεδον επειτα απο το εμβολιο ο κυκλος μου σταθεροποιηθηκε.=/


Δεν ξερω κατα ποσο σας επηρεασα παντως αν με ρωταγαν εγω θα ελεγα ναι .(απλα απο εμπειρια)

P.S1-->Mια μερα στο σχολειο που ειχαμε κενο(κλασσικα)ετυχε να μαζευτουμε ολα τα κοριτσια του τμηματος και αρχισαμε να μιλαμε περι ανεμων και υδατων.Η συζητηση εφτασε και εδω.Απο το τμημα μου παντως το ειχαν κανει 9 κοριτσια στα 15.

Ps2-->Απο θεμα τιμης εμεις δεν πληρωσαμε τιποτα καθως οι γονεις μου ειναι καθηγητες.(δημοσιοι υπαλληλοι)

Για πληροφοριες-->
https://www.medlook.net/article.asp?item_id=2110
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δε με απασχολεί τόσο το θέμα των χρημάτων, όσο το θέμα της ασφάλειας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
εγω το εκανα περσι...ειχα ακουσει διαφορα για παρενεργειες (καθως και για κατι αλλα θααντηφορα πειστατικα)...και στις 3 δωσεις το μονο που επαθα ηταν οτι πριστηκε λιγο το χερι μου...παντος ειμαι υπερ της προληψης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
και γω το ειχα κανει πριν απο δυο χρονια... απο παρενεργειες τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top