Εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ξερω οτι αυτο το θεμα ειναι ισως λιγο ακυρο αλλα δεν υπαρχει αναλογη κατηγορια και καιγομαι να μαθω γι αυτο το εμβολιο. Δεν ξερω αν χρειαζεται να κανω αυτο το εμβολιο. Γνωριζει καμια για τπτ παρενεργιες του κ το εχει κανει καποια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Το θεμα σου δεν ειναι καθολου ακυρο.Το μονο που γνωριζω εγω προσωπικα ειναι πως για καποιο λογο προτιμαται να το κανουν τα κοριτσια σε οσο το δυνατο μικροτερη ηληκια,πρωτου αναπτυξουν σεξουαλικη δραστηριοτητα.Για παρενεργεις εχω ακουσει ελαχιστες,που επηρεαζουν πολυ πολυ σπανια οποτε δεν πιστευω πως υπαρχει καποιος σοβαρος λογος να το αποφυγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Επίσης ήταν ένα θέμα με τρελή οικονόμα για τον πρώην Υπουργό Υγείας, Δ.Αβραμόπουλο. Έγινε τρελή διαφήμιση από το Υπουργείο Υγείας με δόση πρωτοφανούς υπερβολής (!) αγάπης για την σωτηρία των πολιτών...:whistle: Μετά κόπηκε από τα ραδιοφωνικά και τηλεοπτικά κανάλια λόγω πιο τρέχουσας επικαιρότητας. Δηλ., ακολούθησε την τύχη και άλλων θεμάτων όπως οι διοξίνες και η νόσος των τρελών αγελάδων, η ασθένεια του βάκιλου του άνθρακα, η γρίπη του ιού κοξάκι, η γρίπη των χείρων, η γρίπη των πουλερικών, η γρίπη του βατοπαιδίου,....κτλ. Τις προάλλες άκουσα κάποιους γιατρούς να μιλάνε για παρενέργειες. Ότι θέλουν λένε. Άλλοι λένε για παρενέργειες άλλοι όχι. Το Υπουργείο δηλώνει "επιστημονική" άγνοια...διότι στην παρούσα φάση, υπάρχουν άλλα πιο σημαντικά θέματα (όπως οι τρύπες της υγείας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ξερει τιποτα νεοτερο καμια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ρίξε μια ματιά εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Πολυ καλα εκανες που το βαλες το θεμα.Αυτο που αναφερει ο Γιαννης(οτι δηλαδη καλο θα ταν να το κανει καποια σε οσο μικροτερη ηλικια γινεται) ισχυει.Εγω ειμαι σε διλημμα.Να το κανω να μην το κανω;Με την γιατρο που το συζητησα μου προτεινε να το κανω σιγουρα και πως οσο πιο νωρις το κανω τοσο πιο καλα ,γιατι αμα ειμαι και πιο μεγαλη θα ναι και επωδυνο(δεν ξερω γιατι).Ειχα αμφιβολιες για παρενεργειες και μπας και πεθανε κανεις απο αυτο και τετοια,αλλα μου πε πως ειναι σπανιες και πως στους χιλιους(ας πουμε) που το καναν αν ετυχε να πεθανει ενα για χ ψ λογους δεν εγινε και τιποτα.Παντως αν οντως δεν εχει παρενεργειες,σιγουρα θα ναι καλο,γιατι ασχετα απο αμα εχεις/θα εχεις πολλους ερωτικους συντροφους ή οχι απλα ποτε δεν ξερεις.Και καλο ειναι να παιρνουμε τα μετρα μας ετσι κι αλλιως.Καλυτερα να το αποφυγεις παρα μια μερα να σου χτυπησει την πορτα.

Ξεχασα να αναφερω οτι και μια φιλη μου το κανε και δεν φανηκε να 'χε καποιο προβλημα.Τουλαχιστον μεχρι τωρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Νομίζω μπορείς να το κάνεις μέχρι τα 16...Δεν είμαι σίγουρη.Και σίγουρα πριν την 1η σου επαφή.
Εγώ δεν το έκανα.Έχω γνωστές που το έχουν κάνει όμως.Οι γονείς μου ήθελαν να το κάνω αλλά δυο γιατροί μας είπαν όχι...
Τώρα,τι να σου πω,είναι στην δική σου κρίση αν θα το κάνεις ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Σας ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JoJoanna

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Το έχω κάνει και δεν μου έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα.(μέχρι τώρα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ξερω οτι αυτο το θεμα ειναι ισως λιγο ακυρο αλλα δεν υπαρχει αναλογη κατηγορια και καιγομαι να μαθω γι αυτο το εμβολιο. Δεν ξερω αν χρειαζεται να κανω αυτο το εμβολιο. Γνωριζει καμια για τπτ παρενεργιες του κ το εχει κανει καποια?
το εμβόλιο πλέον καλύπτεται από πολλα ταμεία και ανήκει στο βασικό πρόγραμμα εμβολισαμού της ελληνικής παιδιατρικής εταιρείας. Το εμβόλιο έχει τρεις δόσεις και κανονικά πρέπει να αρχίζει 11 ετών και πάνω. Οι παρενέργεις δεν είναι ιδιαίτερα σοβαρές (μπορεί να πατουσιάσεις πυρετό μια μέρα μετά το εμβόλιο, να έχεις τοπική αλλεργική αντίδραση (η οποία υποχωρεί σύντομα ή μερικές ζαλάδες μέχρι δύο μέρες μετά τον εμβολιασμό.

Το εμβόλιο προστατεύει κατά 99% από μια επικύνδινη μορφή καρκίνου και πιστεύω πως πρέπει να το κάνει όλος ο πληθυσμός (και αγοριά και κορίτσια) αφού από τα αγόρια συνήθως μεταδίδεται ο ιός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Εγώ δεν το έχω κάνει και δεν σκοπεύω να το κάνω. 2-3 γυναικολόγοι μου είπαν το ίδιο: αν κάποιος έχει (ή θα έχει) πολλούς ερωτικούς συντρόφους, καλό είναι να το κάνει. Αν όχι, δεν υπάρχει λόγος. Άλλωστε ακόμη κι αν έχεις τον ιό, δεν σημαίνει ότι θα αναπτύξεις απαραίτητα και καρκίνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Eχω κανει, δε μπορω να καταλαβω πως ενας γιατρος στηριζει τη μεταδοση του ιου στους ποσους συντροφους εχεις. ΟΚ, οσο περισσοτεροι τοσο μεγαλυτερη πιθανοτητα, αλλα ακομα και εναν συντροφο να εχεις, δεν αρκει; Ξερεις πού θα μπλεξεις ή κανεις εξετασεις στον αλλον πριν συναψεις σχεση μαζι του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Εγώ δεν το έχω κάνει και δεν σκοπεύω να το κάνω. 2-3 γυναικολόγοι μου είπαν το ίδιο: αν κάποιος έχει (ή θα έχει) πολλούς ερωτικούς συντρόφους, καλό είναι να το κάνει. Αν όχι, δεν υπάρχει λόγος. Άλλωστε ακόμη κι αν έχεις τον ιό, δεν σημαίνει ότι θα αναπτύξεις απαραίτητα και καρκίνο.
Και που θα ξέρει κάποιος από τώρα αν θα έχει ή όχι πολλούς ερωτικούς συντρόφους στο μέλλον? :P

Και το "πολλούς" ορίζεται διαφορετικά από τον καθένα.

Για άλλον μπορεί οι 5 να είναι πολλοί για κάποιον άλλον οι 15. :P

Εγώ προσωπικά το έχω κάνει εδώ και κάποια χρόνια. Δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα,ούτε και παρενέργειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Eχω κανει, δε μπορω να καταλαβω πως ενας γιατρος στηριζει τη μεταδοση του ιου στους ποσους συντροφους εχεις. ΟΚ, οσο περισσοτεροι τοσο μεγαλυτερη πιθανοτητα, αλλα ακομα και εναν συντροφο να εχεις, δεν αρκει; Ξερεις πού θα μπλεξεις ή κανεις εξετασεις στον αλλον πριν συναψεις σχεση μαζι του;

Ναι όντως είναι θέμα πιθανοτήτων. Όπότε, όποιος δεν θέλει να παίζει με τις πιθανότητες, μπορεί να κάνει το εμβόλιο.
Εμένα μου αρέσει να ζω επικίνδυνα :P

Και που θα ξέρει κάποιος από τώρα αν θα έχει ή όχι πολλούς ερωτικούς συντρόφους στο μέλλον? :P

Και το "πολλούς" ορίζεται διαφορετικά από τον καθένα.


Είναι θέμα νοοτροπίας και προσωπικότητας. Κάποιοι θέλουν να έχουν πολλούς συντρόφους για να αποκτήσουν εμπειρία ενώ άλλοι είναι πιο συντηρητικοί. Δηλαδή εξαρτάται από τον καθένα να τα ζυγίσει και να κάνει μια "informed choice".

Άλλωστε, και γνωρίζω ότι αυτό που θα πω αντιφάσκει ίσως με την ιατρική μου ιδιότητα και θα προκαλέσει αντιδράσεις, από κάτι πρέπει να πεθάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Είναι θέμα νοοτροπίας και προσωπικότητας. Κάποιοι θέλουν να έχουν πολλούς συντρόφους για να αποκτήσουν εμπειρία ενώ άλλοι είναι πιο συντηρητικοί. Δηλαδή εξαρτάται από τον καθένα να τα ζυγίσει και να κάνει μια "informed choice".

Άλλωστε, και γνωρίζω ότι αυτό που θα πω αντιφάσκει ίσως με την ιατρική μου ιδιότητα και θα προκαλέσει αντιδράσεις, από κάτι πρέπει να πεθάνουμε.
Το θέμα είναι ότι το πως εξελίσσεται η ζωή δεν πιστεύω πως μπορεί να "προγραμματιστεί" από κάποιον.

Το ότι κάποιος είναι συντηρητικός τώρα,δεν σημαίνει ότι θα είναι το ίδιο και μετά από μερικά χρόνια.

Όπως και κάποιος που τώρα είναι πιο "φιλελεύθερος",μπορεί επίσης να αλλάξει τις πεποιθήσεις του μετά από κάποιο χρονικό διάστημα.

Δεν θεωρώ πως κάποια κοπέλα μπορεί να στηριχθεί στις απόψεις που έχει διαμορφώσει στην ηλικία της εφηβείας της (μιας και κυρίως εκεί απευθύνεται το εμβόλιο),για να αποφασίσει το αν θα πρέπει να το κάνει ή όχι.

Γενικά η λογική αυτή δεν θεωρώ πως βρίσκει αντίκρισμα στις περισσότερες κοπέλες.

Πιο λογικό επιχείρημα θα ήταν για μένα κάποιες τεκμηριωμένες απόψεις σχετικά με την μη αναγκαιότητα του εμβολίου,παρά όσα αναφέρθηκαν πριν: Όπως για παράδειγμα το ότι το εμβόλιο δεν είναι αναγκαίο επειδή ακόμα κι αν κάποιος έχει προσβληθεί από τον ιό,δεν σημαίνει ότι θα αναπτύξει και καρκίνο ή ακόμα χειρότερα το ότι "από κάτι πρέπει να πεθάνουμε". :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
το ιδιο μου εχει πει και μενα ο γιατρος..οτι το εμβολιο προφυλασσει μονο 4 ειδη καρκινων του τραχηλου της μητρας τους οποιους τους αποφευγεις αν ξερεις να προφυλασεσαι..οπως πχ να χρησιμοποιεις προφυλακτικο να εχεις σταθερους συντροφους να κανεις τακτικα το τεστ παπ κλπ..εγω δεν θα το κανω γιατι ο γιατρος μου ειπε οτι δεν χρειαζεται εφοσων κανω ολα τα πραπανω..δεν ξερω τι πρεπει και τι δεν πρεπει ομως επειδη εμπιστευομαι τον γιατρο μου δεν θα το κανω..επισης επειδη μια κοπελα ρωτησε η κολλητη μου που εκανε το εμβολιο και ειχε σεξουαλικη επαφη ο γιατρος της ειπε οτι πρεπει πρωτα να κανει τεστ παπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ε σιγα τι χανει καποιος αν το κανει? παντως και εγω ξερω οτι πρεπει να γινει καπου απο τα 12-13 μεχρι τα 16-18 δεν ξερω ακριβως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Θα πω μια ιστορία
O ιός μεταδίδεται συνήθως από τον άνδρα στην γυναίκα κατά την διάρκεια της σεξουαλικής επαφής. Τα αγόρια φέρουν τον ιό ασυμπτωματικά και μπορούν να το μεταδόσουν χωρίς να το ξέρουν. Έστω μια κοπέλα 25 χρονων που επιλέγει να έχει μια σταθερή σχέση. Το αγόρι της χωρίς αυτή να το ξέρει έχει και άλλες συντρόφους μία εκ των οποίων έχει τον ιό και του το μεταδίδει. Το αγόρι είναι φορέας του ιού δεν το καταλαβαίνει, αλλά το μεταδίδει. Το μεταδίδει και στην κοπέλα του. Η κοπέλα ενώ εχει σταθερή σχέση κολλάει τον ιό (HPV) από το αγόρι (το οποίο δε γνωρίζει ότι είναι φορέας του ιού).

Η κοπέλα φέρει τον ιό και δυστυχώς, ανήκει στο μικρό ποσοστό των γυναικών που έχουν τον ιό και στο άμεσο προσβάλλονται από τον καρκίνο της μήτρας. Παρά την κακή της τύχη η κοπέλα το προλαβαίνει πριν είναι πολυ αργά και υποβάλλεται σε ολική αφαίρεσης μήτρας. Αναγκάζεται να υποστεί το σωματικό και ψυχολογικό μαρτύριο της ακτινοθεραπείας και της χημειοθεραπείας και φυσικά πρέπει να συμβιβσστεί με την ιδέα ότι δεν μπορεί να τεκνοποιήσει. Το αγόρι της χωρίς να ξέρει ότι η ευθύνη είναι αποκλειστικά δικιά του (καμία από τις υπόλοιπες συντρόφους του δεν έχει καρκίνο) αποχωρεί από την σχέση του. Η κοπέλα τα ρίχνει όλα στην κακή της τύχη κατηγορεί τον Θεό
ξεχνόντας ότι όταν ήταν μικρή μπορούσε να κάνει ένα εμβόλιο το οποίο θα την προστάτευε...... από το μαρτύριο της.



Το εμβόλιο έχει εγκριθεί από την Ελληνική Παιδιατρική εταιρία και από την Ελληνική γυναικολογική εταιρία. Από πέρσι είναι στο βασικό πρόγραμμα εμβολιασμού, είδη καλύπτεται από πολλά ασφαλιστικά ταμεία. Σε πολλές χώρες έχει καθιερωθεί υποχρεωτικός εμβολισαμός και για τα αγόρια.

Τα πάντα στην ζωή είναι πιθανότητες. Πάντα υπάρχει πιθανότητα να αρρωστήσεις απο οποιαδήποτε αρρώστια. Η πρωτογενής πρόληψη αυτο που προσφέρει είναι να ελαχιστοποιεί τις πιθανότητες για μια δυσμενή κατάσταση, το να μην κάνει κάποιος εμβόλια είναι αποκλειστικά δικια του ευθύνη αλλά στο μέλλον να μην καταργεται τον Θεό και την κακή τύχη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
Το εμβόλιο έχει εγκριθεί από την Ελληνική Παιδιατρική εταιρία και από την Ελληνική γυναικολογική εταιρία. Από πέρσι είναι στο βασικό πρόγραμμα εμβολιασμού, είδη καλύπτεται από πολλά ασφαλιστικά ταμεία. Σε πολλές χώρες έχει καθιερωθεί υποχρεωτικός εμβολισαμός και για τα αγόρια.

και αν μια κοπελα για χ ψ λογους δεν εχει ασφαλιση, τοτε τι κανει? ποσο κοστιζει το εμβολιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
και αν μια κοπελα για χ ψ λογους δεν εχει ασφαλιση, τοτε τι κανει? ποσο κοστιζει το εμβολιο?
Στα φαρμακεία μπορείς να δεις ακριβή τιμή ίναι ακριβούτσικο 100 ευρώ η δόση και έχει 3 δοσεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top