Ελληνική Φιλολογία Θράκης (Κομοτηνή)

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.

bagtzim

Νεοφερμένος

Ο bagtzim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Τέτοιο πράγμα δεν πρόκειται να γίνει! αλλιώς καταργούμε τελείως το θεσμό των εξετάσεων και του πανεπιστημίου! κάνουμε μια αίτηση και πάμε παντού χωρις κόπο και χρήμα! Δεν θα αφήσουν(φροντ, καθηγητές, πανεπιστημιακοί κτλ) να γίνει κάτι τέτοιο ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ! πίστεψε με!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Τέτοιο πράγμα δεν πρόκειται να γίνει! αλλιώς καταργούμε τελείως το θεσμό των εξετάσεων και του πανεπιστημίου!

Κι όμως γίνεται. Απο το τμήμα «Σπουδές στις φυσικές επιστήμες» του ΕΑΠ βγαίνεις φυσικός και μπορείς να διοριστείς σε σχολείο ως φυσικός (Υπάρχουν ήδη αρκετοί διορισμένοι φυσικοί που είναι πτυχιούχοι αυτού του τμήματος).
Επίσης απο το τμήμα «Πληροφορικής» του ΕΑΠ έχεις τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με έναν πτυχιούχο των υπολοιπων ΑΕΙ

κάνουμε μια αίτηση και πάμε παντού χωρις κόπο και χρήμα! Δεν θα αφήσουν(φροντ, καθηγητές, πανεπιστημιακοί κτλ) να γίνει κάτι τέτοιο ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ! πίστεψε με!
Η αλήθεια είναι οτι μπαίνεις εύκολα (δηλαδή δε δίνεις εξετάσεις) αλλά για να βγάλεις τη σχολή θέλει διάβασμα. Επίσης οι φοιτητές ζορίζονται περισσότερο γιατί πληρώνουν τις θεματικές ενότητες, και αν κοπούν, ξαναπληρώνουν για να δώσουν πάλι.
Δες λίγο κάποια απ' τα μαθήματα του τμήματος «Ελληνικός πολιτισμός»
Ελληνική Ιστορία
Αρχαία Ελληνική και Βυζαντινή Φιλολογία
Νεοελληνική Φιλολογία (19ος και 20ος αιώνας)
Φιλοσοφία στην Ευρώπη
Ιστορία της Ευρωπαϊκής Λογοτεχνίας
Νεοελληνική Φιλολογία, από τις απαρχές ως το 18ο αιώνα

Τέτοια μαθηματα κάνουν και οι φοιτητές φιλολογίας ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bagtzim

Νεοφερμένος

Ο bagtzim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
ναι μόνο που δεν γνωρίζεις πως πλέον δεν ισχύουν όλα τα επαγγελματικά τους δικαιώματα πλέον και πως δεν μπορούν να περάσουν ασεπ! οσο για τα σχολεία είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού! αν υπάρχουν κιόλας διορισμένοι! αυτά από εμένα! καληνύχτα!
Υ.Γ πάντως αν γίνουν αυτά που λες τότε δεν θα μου κάνει εντύπωση σε μια διαλυμένη χώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
ναι μόνο που δεν γνωρίζεις πως πλέον δεν ισχύουν όλα τα επαγγελματικά τους δικαιώματα πλέον και πως δεν μπορούν να περάσουν ασεπ!

Μέχρι πέρσι είχαν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα. Φέτος άλλαξε κάτι; Στείλε λινκ
Πολλοί μάλιστα απόφοιτοι του ΕΑΠ, κάνουν μεταπτυχιακό στο ΑΠΘ στο φυσικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bagtzim

Νεοφερμένος

Ο bagtzim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
https://www.eap-forums.gr/modules.ph...c&t=1453&sid=857d67595bae3a444ad2a170f807d4c3
Για διάβασε εδώ! από το 2005 δεν μπορείς να δώσεις για ασεπ!
Ούτε είχαν ούτε θα έχουν τα ίδια δικαιώματα πότε! τους λόγους στους ανέφερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
https://www.stadiodromia.gr/arthra/aglfros_05_06/2006_10_15.html
To άρθρο γράφτηκε το 2006
Οι απόφοιτοι του ΕΑΠ έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τους αποφοίτους των «παραδοσιακών» τμημάτων. Στην τελευταία προκήρυξη του ΑΣΕΠ για την πρόσληψη καθηγητών οι απόφοιτοι του προπτυχιακού προγράμματος του ΕΑΠ με τίτλο Σπουδές στις Φυσικές Επιστήμες έχουν το δικαίωμα διορισμού στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση ως καθηγητές φυσικής, εφόσον βέβαια πετύχουν στις εξετάσεις.


Απο το https://career.eap.gr/
https://career.eap.gr/simbouleftiki/fye.pdf
Οι απόφοιτοι του συγκεκριμένου προγράμματος Σπουδών έχουν επίσης το
δικαίωμα να συμμετέχουν στις διαδικασίες για την πλήρωση θέσεων
εκπαιδευτικών στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευσης καθώς εντάσσονται στο
εκπαιδευτικό κλάδο ΠΕ 04 Φυσικών

https://www.eap-forums.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=31627
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 10, 2012 2:02 pm
για μια ακόμα φορά να επαναλάβουμε ότι στην εκπαίδευση προσλαμβανόμαστε ως ΠΕ 04.01 (τουτέστιν: Φυσικοί). Ένας Φυσικός σε Γυμνάσιο- Λύκειο, εκτός από Φυσική μπορεί να διδάξει: Χημεία, Βιολογία, Γεωγραφία - Γεωλογία, ακόμα και Μαθηματικά ως δεύτερη ανάθεση. Πολλοί από εμάς που έχουμε πάρει το πτυχιό: "Σπουδές στις Φυσικές Επιστήμες" από το ΕΑΠ, δουλεύουμε στην εκπαίδευση, είτε ως μόνιμοι (έχοντας περάσει τον ΑΣΕΠ των εκπαιδευτικών), είτε ως αναπληρωτές, είτε ως ωρομίσθιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Βγήκε το πρόγραμμα μαθημάτων του τμήματος, αλλά δυο απορίες:
Στο μάθημα «Γενική Γλωσσολογία», γράφει Τμήμα 1 και Τμήμα 2, χωρίς να είναι χωρισμένα αλφαβητικά. (Στα άλλα μαθήματα υπάρχουν 2 τμήματα χωρισμένα αλφαβητικά, στο ενα τμήμα είναι τα παιδιά απο Α ως Μ, και στο άλλο Μ ως Ω). Σ' αυτό γιατί δεν είναι χωρισμένα; Το διδάσκει η ίδια καθηγήτρια και στα 2 τμήματα.
Επίσης, τι εννοεί με το «ΤΙΤΛΟΣ ? (Προσφέρεται μόνο στους φοιτητές εγγραφής 2013 )» Ποιο μάθημα είναι αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena.del

Νεοφερμένος

Η elena.del αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδια, είμαι και γω νέα φοιτήτρια στο τμήμα ελληνικής γλώσσας και φιλολογίας, και επειδή βρίσκομαι σε δίλημμα θα ήθελα να ρωτήσω αν η σχολή με προσωπικό διαβασμα βγαίνει, γιατί δεν έχω πάρα πολύ καλές βάσεις όχι τόσο στα αρχαία, όσο στα λατινικά... τι έχετε να μου προτείνετε ? Η σχολή και το αντικείμενο με ενδιαφέρουν πάρα πολύ, αλλα δε ξέρω αν έχω τη δυνατότητα να τα βγάλω περα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Γεια σας! Μπήκα φέτος στο τμήμα και γωωω :D ...Πέρασε η πρώτη βδομάδα μαθημάτων και μπορώ να πω ότι είμαι ενθουσιασμένη!

Οι καθηγητές φαίνονται αρκετά καλοί. Περισσότερο απ όλα νομίζω ότι θα δυσκολευτώ στα λατινικά (όπως οι περισσότεροι) ..επειδή δεν μαθαίναμε λεξιλόγιο στο λύκειο και τώρα πρέπει να βγάλουμε ολόκληρο άγνωστο λατινικών . Θα είναι δύσκολο και θα χρειαστεί λίγο παραπάνω κόπος αλλά χαλάλι. Έχω όρεξη και είμαι έτοιμη να διαβάσω . Ακόμη, επειδή δεν έκανα φροντιστήριο στο λύκειο ίσως να μου διαφεύγουν , βασικά όχι ίσως. σίγουρα(!) μερικά συντακτικά και γραμματικά φαινόμενα στα αρχαία. Φοβάμαι μη σταθεί εμπόδιο αυτό :/: Τι λέτε; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Γεια σας! Μπήκα φέτος στο τμήμα και γωωω :D ...Πέρασε η πρώτη βδομάδα μαθημάτων και μπορώ να πω ότι είμαι ενθουσιασμένη!

Οι καθηγητές φαίνονται αρκετά καλοί. Περισσότερο απ όλα νομίζω ότι θα δυσκολευτώ στα λατινικά (όπως οι περισσότεροι) ..επειδή δεν μαθαίναμε λεξιλόγιο στο λύκειο και τώρα πρέπει να βγάλουμε ολόκληρο άγνωστο λατινικών . Θα είναι δύσκολο και θα χρειαστεί λίγο παραπάνω κόπος αλλά χαλάλι. Έχω όρεξη και είμαι έτοιμη να διαβάσω . Ακόμη, επειδή δεν έκανα φροντιστήριο στο λύκειο ίσως να μου διαφεύγουν , βασικά όχι ίσως. σίγουρα(!) μερικά συντακτικά και γραμματικά φαινόμενα στα αρχαία. Φοβάμαι μη σταθεί εμπόδιο αυτό :/: Τι λέτε; :whistle:
Eγω λεω, ασ' τα λατινικα και πιασε τα αρχαια. Συντακτικο καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Γεια σας! Μπήκα φέτος στο τμήμα και γωωω :D ...Πέρασε η πρώτη βδομάδα μαθημάτων και μπορώ να πω ότι είμαι ενθουσιασμένη!

Οι καθηγητές φαίνονται αρκετά καλοί. Περισσότερο απ όλα νομίζω ότι θα δυσκολευτώ στα λατινικά (όπως οι περισσότεροι) ..επειδή δεν μαθαίναμε λεξιλόγιο στο λύκειο και τώρα πρέπει να βγάλουμε ολόκληρο άγνωστο λατινικών . Θα είναι δύσκολο και θα χρειαστεί λίγο παραπάνω κόπος αλλά χαλάλι. Έχω όρεξη και είμαι έτοιμη να διαβάσω . Ακόμη, επειδή δεν έκανα φροντιστήριο στο λύκειο ίσως να μου διαφεύγουν , βασικά όχι ίσως. σίγουρα(!) μερικά συντακτικά και γραμματικά φαινόμενα στα αρχαία. Φοβάμαι μη σταθεί εμπόδιο αυτό :/: Τι λέτε; :whistle:

Αν πηγαίνεις σ' όλα τα μαθήματα δεν θα έχεις πρόβλημα. Πολλά συντακτικά φαινόμενα θα τα ξανακάνει απ' την αρχή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Eγω λεω, ασ' τα λατινικα και πιασε τα αρχαια. Συντακτικο καλα.
Δεν αφήνω τίποτα ...και στα δυο θα προσπαθήσω για το καλύτερο. Και ίσως να μην ακολουθήσω την κλασσική κατεύθυνση. Τρελαίνομαι για τη λογοτεχνία.

Αν πηγαίνεις σ' όλα τα μαθήματα δεν θα έχεις πρόβλημα. Πολλά συντακτικά φαινόμενα θα τα ξανακάνει απ' την αρχή :)

Το εύχομαι ...βασικά καλή μου φαίνεται ρε αυτή που χουμε στα αρχαία. Τα λέει αργά , καθαρά και τα επαναλαμβάνει όλα πολλές φορές. Πρέπει να είσαι χαζός για να μη καταλάβεις :P ..Τώρα για τα λατινικά νταξ ..κι αυτός σιγά σιγά μας πάει αλλά αγχώνομαι εξίσου. Μάλλον επειδή δεν το χω όσο στα αρχαία με τα λατινικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anthenia

Νεοφερμένος

Η anthenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας παιδιααααααααααααα. Ηραθα κι εγω. Ειμαι πρωτοετης :D

κατερινααα οταν το δεις στειλε μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Γεια σας παιδιααααααααααααα. Ηραθα κι εγω. Ειμαι πρωτοετης :D

κατερινααα οταν το δεις στειλε μου :)

Τώρα το είδα :P χαχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
ε αυτή ειναι η βλακεία βγαίνεις φιλόλογος απο 500 τμήματα ενω κανονικά πρέπει να βγαίνεις μόνο απ την καθαρή φιλολογία! είπαν οτι απο εδώ και πέρα που η Ελλάδα αρχίζει να φτιάχνει υποτίθεται θα αλλάξει αυτό για να δούμε... διοτι απο φιλολογία είσαι φιλόλογος από ιστορικό ιστορικός απο φπψ τίποτα!

Οι απόφοιτοι της ελληνικής φιλολογίας φταίνε που δεν αντιδράνε σε αυτή την κατάσταση...!!Ας υπερασπιστούν τα δικαιώματα τους,γιατί σε λίγο μέχρι και ο μαθηματικός θα έχει το δικαίωμα να διδάσκει αρχαία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Οι απόφοιτοι της ελληνικής φιλολογίας φταίνε που δεν αντιδράνε σε αυτή την κατάσταση...!!Ας υπερασπιστούν τα δικαιώματα τους,γιατί σε λίγο μέχρι και ο μαθηματικός θα έχει το δικαίωμα να διδάσκει αρχαία...

Όταν πάρουμε το πτυχίο μας με το καλό και βρεθούμε αντιμέτωποι με μία τέτοια κατάσταση σαφώς και θα αντιδράσουμε όπως αρμόζει ..προς το παρόν όμως δε μπορούμε να κάνουμε κάτι ....και νομίζω αυτό με τους μαθηματικούς είναι υπερβολικό ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Καλησπερα σας :)
τι γνωμη,και σχολια εχετε για αυτο το τμημα?
ειναι κατωτερο απο τα υπολοιπα τμηματα φιλολογιας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Καλησπερα σας :)
τι γνωμη,και σχολια εχετε για αυτο το τμημα?
ειναι κατωτερο απο τα υπολοιπα τμηματα φιλολογιας?

Οχι βέβαια. Είναι πάρα πολύ καλό τμήμα και αρκετά απαιτητικό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Καλησπερα σας :)
τι γνωμη,και σχολια εχετε για αυτο το τμημα?
ειναι κατωτερο απο τα υπολοιπα τμηματα φιλολογιας?

Μόνο σε μόρια είναι κατώτερο. Από όλα τα τμήματα φιλολογίας το ίδιο θα βγεις κι ας έχουν το ΕΚΠΑ και το ΑΠΘ 3000 μόρια παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top