Ελληνική Φιλολογία Θράκης (Κομοτηνή)

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Η φιλολογια Κομοτηνης εχει τα εξης πλεονεκτηματα:
1) εχει πολυ καλους καθηγητες καποιοι εκ των οποιων διδαξαν ή υπηρξαν καθηγητες σε εγνωσμενου κυρους ξενα Πανεπιστημια (Αμβουργο, Χαρβαρντ κ.α.)
2) Περα απο τα καθαρα φιλολογικα μαθηματα (αρχαια, λατινικα, νεα, βυζαντινα, γλωσσολογιες) διδασκεται ο φοιτητης και αλλα μαθηματα που θα κληθει να διδαξει αργοτερα στο σχολειο ως καθηγητης (φιλοσοφια, αρχαιολογια, ιστορια) ή απαραίτητα για την παιδαγωγικη του καταρτιση (διδακτικη, παιδαγωγικη ψυχολογια)
3) Η σχολη βγαινει σχετικα ανετα, εφοσον παρακολουθις τα μαθηματα ή εχεις καλες σημειωσεις απο φοιτητες επιμελεις που παρακολουθουν (εγω την τελειωσα παρακολουθωντας μονο 3 συνολικα μαθηματα, τα αλλα τα περασα με σημειωσεις αλλων και με προσωπικο διαβασμα), διαθετεις μια καλη υποδομη στα αρχαια και στα λατινικα και διαβαζεις καθημερινα (αυτο ισχυει ειδικα για καποια μαθηματα). Τα λατινικα ή τα αρχαια ειναι γενικα δυσκολα μαθηματα, αλλα εξαρταται κι απο τον καθηγητη που τα κανει κι απο το ειδος των κειμενων που διδασκονται (η ποιηση γενικα ειναι πιο δυσκολη απο τα πεζα ποιηματα). Μπορει ομως κι ενα φαινομενικα ευκολο μαθημα να σε δυσκολεψει περισσοτερο απο ενα "θεωρητικα" δυσκολο. Εγω, θυμαμαι, ενα μαθημα νεων ελληνικων το εδωσα 3 φορες, παρολο που η υλη του ηταν μικρη. Γενικα παντως η βυζαντινη-νεοελληνικη κατευθυνση ειναι πιο ευκολη απο την κλασσικη.
4) Οι καθηγητες ειναι γενικα πιο προσιτοι και το περιβαλλον ποιο φιλικο και οικογενειακο απ' ότι στα αλλα φιλολογικα τμηματα των μεγαλων πανεπιστημιων (Αθηνα, Θεσσαλονικη)
5) Οι αποστασεις ειναι πιο κοντινες, αφου η Κομοτηνη ειναι μια μικρη πολη, και δεν χανεις ασκοπα το χρονο σου στις μετακινησεις με τα λεωφορεια. Διαθετει επισης φοιτητικη ζωη με πολλα μαγαζια και κινηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστος γκρα

Νεοφερμένος

Ο χρηστος γκρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αχαχαχα τους ξέρω κάτι τέτοιους τύπους. Κάποτε είχα ακούσει ότι αν τελειώσεις 2ο έτος Πολιτική επιστήμη μπορείς να μεταπηδήσεις στη Νομική. Και μάλιστα η κοπέλα που μου το είπε ήταν σίγουρη ότι ένας φίλος της το είχε κάνει και δεν άκουγε κουβέντα! ;) Ο καθένας μπορεί να λέει ότι του γουστάρει. Το θέμα είναι τι αληθεύει. Γι' αυτό πάντα να παίρνετε τηλέφωνο στο υπουργείο και να τα διασταυρώνετε.

Όσον αφορά το θέμα σου, νομίζω ότι αν θέλεις να πας οπωσδήποτε στη Θεσσαλονίκη να ξαναδώσεις εξετάσεις. Αν αυτό δεν είναι εφικτό (λόγω οικονομικών προβλημάτων ή ψυχολογικών παραγόντων) τότε κάνε 10%, απλά εκεί θα παίξεις πολύ με τον παράγοντα τύχη. Πάντως πιστεύω πως ακόμα και οικονομικός παράγοντας να παίζει, οι γονείς σου θα προτιμήσουν να πας 1 χρόνο φροντιστήριο από το να πας 4 χρόνια στην Κομοτηνή, αφού το κόστος είναι σημαντικά μικρότερο.

οι λογοι δεν ειναι οικονομικοι μωρε απλως την λεξη βαρεμαρα την εχεις ακουστα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
οι λογοι δεν ειναι οικονομικοι μωρε απλως την λεξη βαρεμαρα την εχεις ακουστα???

Αν την έχω λέει... Εδώ 2 ώρες κάνω να πάω στη σχολή μου και κάτι με πιάνει. Όχι να μετακινούμαι και σε άλλη πόλη! :P

Πάντως αν σε ικανοποιεί η σχολή μείνε και κάνε ένα 10%. Δεν ξέρεις τι γίνεται. Μια πολυ καλή μου φίλη ήταν Χημεία στη Θεσσαλονίκη και έκανε μηχανογραφικό έτσι για να δει τι γίνεται και τελικά πέρασε Αθήνα. Πάντως να τσεκάρεις αν σε συμφέρει να πας Θεσσαλονίκη, και εννοώ σε ότι αφορά την αναγνώριση μαθημάτων. Μου είπε η φίλη μου ότι ο οδηγός σπουδων έλεγε "σε φοιτητές από μετεγγραφή σε μεταγενέστερο εξάμηνο ή εισαχθέντες με το 10% ή μετά από πανελλαδικές από ίδια σχολή αναγνωρίζονται τα συναφή μαθήματα με το βαθμό 5 και εφόσον το επιθυμούν μπορούν να επανεξεταστούν σ' αυτά με σκοπό τη βελτίωση της βαθμολογίας τους". Εκείνη δεν το ήξερε και βρέθηκε γεμάτη πεντάρια ενώ είχε περάσει όλα σχεδόν τα μαθήματα με 8 και 9.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστος γκρα

Νεοφερμένος

Ο χρηστος γκρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αν την έχω λέει... Εδώ 2 ώρες κάνω να πάω στη σχολή μου και κάτι με πιάνει. Όχι να μετακινούμαι και σε άλλη πόλη! :P

Πάντως αν σε ικανοποιεί η σχολή μείνε και κάνε ένα 10%. Δεν ξέρεις τι γίνεται. Μια πολυ καλή μου φίλη ήταν Χημεία στη Θεσσαλονίκη και έκανε μηχανογραφικό έτσι για να δει τι γίνεται και τελικά πέρασε Αθήνα. Πάντως να τσεκάρεις αν σε συμφέρει να πας Θεσσαλονίκη, και εννοώ σε ότι αφορά την αναγνώριση μαθημάτων. Μου είπε η φίλη μου ότι ο οδηγός σπουδων έλεγε "σε φοιτητές από μετεγγραφή σε μεταγενέστερο εξάμηνο ή εισαχθέντες με το 10% ή μετά από πανελλαδικές από ίδια σχολή αναγνωρίζονται τα συναφή μαθήματα με το βαθμό 5 και εφόσον το επιθυμούν μπορούν να επανεξεταστούν σ' αυτά με σκοπό τη βελτίωση της βαθμολογίας τους". Εκείνη δεν το ήξερε και βρέθηκε γεμάτη πεντάρια ενώ είχε περάσει όλα σχεδόν τα μαθήματα με 8 και 9.

καταλαβα εεε θα συνεχισω για λιγο ακομη στην σχολη μου και μετα θα αποφασισω οριστικα και σοβαρα τι θα κανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Κατα 90% θα είμαι Κομοτηνή απο Αύγουστο. Πείτε μου εντυπώσεις απο τη σχολή ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Ιστορια-εθνολογία κομοτηνής ή φιλολογία ;

Αυτό που φοβάμαι στη φιλολογία είναι μήπως βρω γολγοθά τα λατινικά.

Ιστορία και εθνολογία μου αρέσει το πρόγραμα σπουδών , είναι πιο κοντά στα ενδιαφέροντα μου , αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι δε θα ειμαι καθαρος φιλολογος.Τα μαθήματα ιστορίας ειναι παπαγαλία , όπως στη θεωρ.κατεύθυνση;

Εσείς τι εχετε να προτείνετε ; διαφωτίστε με παρακαλώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Ιστορια-εθνολογία κομοτηνής ή φιλολογία ;

Αυτό που φοβάμαι στη φιλολογία είναι μήπως βρω γολγοθά τα λατινικά.

Ιστορία και εθνολογία μου αρέσει το πρόγραμα σπουδών , είναι πιο κοντά στα ενδιαφέροντα μου , αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι δε θα ειμαι καθαρος φιλολογος.Τα μαθήματα ιστορίας ειναι παπαγαλία , όπως στη θεωρ.κατεύθυνση;

Εσείς τι εχετε να προτείνετε ; διαφωτίστε με παρακαλώ.

Εσύ με τι θες να ασχοληθείς περισσότερο. Τι θες να διδάξεις; Αρχαία/λατινικά ή ιστορία;
Τα μαθήματα δεν είναι παπαγαλία. Εχω τα συγγράμματα και αυτά τα πράγματα απλά δε παπαγαλίζονται !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Δε θα διδάξω τίποτα chaos, δε με ενδιαφέρει η αποκατάσταση σε αυτους τους κλαδους.
Θα το κάνω για τη γνώση.Για μένα βασικά,για να δαμάσω αρχαια/λατινικά ή την ιστορία.:P
Για να κάνω πιο ξεκάθαρα τα πράγματα ,φιλολογια - ιστορια/εθνολογια ειναι δευτερη επιλογη,ειναι πολυ πιθανο να μη περασω φετος στη πρωτη επιλογη που πραγματικα αγαπαω και θελω να ασχοληθώ.Οπότε σκέφτομαι να ξαναδώσω πανελλήνιες ή κατατακτήριες για εκει που με ενδιαφέρει, μόλις πάρω το πρώτο πτυχίο.
Θα εχω γνώση και εμπειρία και επίσης , σαν απόφοιτος φιλολογίας / ιστοριας-εθνολογιας , θα μπορέσω να αριστεύσω στα μαθήματα της θεωρητικής + εκθεση χωρίς βοήθεια.

Το θέμα ειναι ποιο απο τα δυο να βαλω δευτερη επιλογη.
Σκεφτόμουν χωρις αμφιβολία τμημα ιστοριας και εθνολογίας αλλα τώρα λίγο πριν οριστικοποιήσω το μηχανογραφικό ξανασκεφτομαι τη φιλολογια.

Στη φιλολογια φοβάμαι το βαθμό δυσκολίας , κυρίως στα λατινικά.
Απο εκει και πέρα , θα ηθελα να πουν περισσοτερα οι φοιτητες για εγκαταστασεις / καθηγητές / προγράματα(οπως erasmus) στη φιλολογια κομοτηνής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Δε θα διδάξω τίποτα chaos, δε με ενδιαφέρει η αποκατάσταση σε αυτους τους κλαδους.
Θα το κάνω για τη γνώση.Για μένα βασικά,για να δαμάσω αρχαια/λατινικά ή την ιστορία.:P
Για να κάνω πιο ξεκάθαρα τα πράγματα ,φιλολογια - ιστορια/εθνολογια ειναι δευτερη επιλογη,ειναι πολυ πιθανο να μη περασω φετος στη πρωτη επιλογη που πραγματικα αγαπαω και θελω να ασχοληθώ.Οπότε σκέφτομαι να ξαναδώσω πανελλήνιες ή κατατακτήριες για εκει που με ενδιαφέρει, μόλις πάρω το πρώτο πτυχίο.
Θα εχω γνώση και εμπειρία και επίσης , σαν απόφοιτος φιλολογίας / ιστοριας-εθνολογιας , θα μπορέσω να αριστεύσω στα μαθήματα της θεωρητικής + εκθεση χωρίς βοήθεια.

Το θέμα ειναι ποιο απο τα δυο να βαλω δευτερη επιλογη.
Σκεφτόμουν χωρις αμφιβολία τμημα ιστοριας και εθνολογίας αλλα τώρα λίγο πριν οριστικοποιήσω το μηχανογραφικό ξανασκεφτομαι τη φιλολογια.

Στη φιλολογια φοβάμαι το βαθμό δυσκολίας , κυρίως στα λατινικά.
Απο εκει και πέρα , θα ηθελα να πουν περισσοτερα οι φοιτητες για εγκαταστασεις / καθηγητές / προγράματα(οπως erasmus) στη φιλολογια κομοτηνής.

Η αλήθεια είναι οτι στη φιλολογία αν δε σ' αρέσουν τα λατινικά θα έχεις πρόβλημα. Είναι ενας φίλος μου στη φιλολογία Κομοτηνής και μου είπε τι γίνεται στα λατινικά. Σου δίνει ο καθηγητής ένα άγνωστο κείμενο, δε σου δίνει λεξιλόγιο - τίποτα δε σου δίνει γενικότερα, και σου λέει βγάλε μετάφραση. Και το λεξιλόγιο (υποτίθεται) πρέπει να το γνωρίζεις απο την Β και Γ λυκείου, απο τα σχολικά κείμενα που έκανες. Αν έχεις άγνωστες λέξεις φυσικά σε βοηθάει, αλλά το λεξιλόγιο που έμαθες στο σχολείο δε στο λέει. Γι' αυτό πολλοί μαθητές κάνουν χαζομάρα που μαθαίνουν τις μεταφράσεις παπαγαλία και δε μαθαίνουν τη σημασία των λέξεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ιστορια-εθνολογία κομοτηνής ή φιλολογία ;

Αυτό που φοβάμαι στη φιλολογία είναι μήπως βρω γολγοθά τα λατινικά.

Ιστορία και εθνολογία μου αρέσει το πρόγραμα σπουδών , είναι πιο κοντά στα ενδιαφέροντα μου , αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι δε θα ειμαι καθαρος φιλολογος.Τα μαθήματα ιστορίας ειναι παπαγαλία , όπως στη θεωρ.κατεύθυνση;

Εσείς τι εχετε να προτείνετε ; διαφωτίστε με παρακαλώ.

Δεν υπάρχουν καθαροί φιλόλογοι και μη καθαροί.Αυτά είναι για κομπλεξικούς.Επιλέγεις τι σου αρέσει περισσότερο.Τα λατινικά δεν είναι πολλά μαθήματα άντε να είναι 4-5,κυρίως αρχαία κάνεις στο κλασικό.Κατά την γνώμη μου σαφώς πιο ενδιαφέρον το Ιστορικό αλλά το θέμα είναι εσένα τι ενδιαφέρει περισσότερο.Τα μαθήματα που διδάσκεις είναι τα ίδια.Καθηγητης ελληνικής φιλολογίας και ιστορίας βγαίνεις και απο τα δύο τμήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bagtzim

Νεοφερμένος

Ο bagtzim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
ε αυτή ειναι η βλακεία βγαίνεις φιλόλογος απο 500 τμήματα ενω κανονικά πρέπει να βγαίνεις μόνο απ την καθαρή φιλολογία! είπαν οτι απο εδώ και πέρα που η Ελλάδα αρχίζει να φτιάχνει υποτίθεται θα αλλάξει αυτό για να δούμε... διοτι απο φιλολογία είσαι φιλόλογος από ιστορικό ιστορικός απο φπψ τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ναί.Μετά το δημοσιονομικό της χώρας σειρά παίρνει στην ατζέντα της κυβέρνησης το άν θα διδάσκουν τα αρχαία οι του ιστορικού.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bagtzim

Νεοφερμένος

Ο bagtzim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Κι όμως απο εδώ και πέρα! τα πράγματα αλλάζουν παντού! προφανώς επειδή σε κόβω ψιλοάσχετο ( σε κανα φπψ θα είσαι) με τέτοια θέματα καλό θα ήταν να μην απαντας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν καθαροί φιλόλογοι και μη καθαροί.Αυτά είναι για κομπλεξικούς.Επιλέγεις τι σου αρέσει περισσότερο.Τα λατινικά δεν είναι πολλά μαθήματα άντε να είναι 4-5,κυρίως αρχαία κάνεις στο κλασικό.Κατά την γνώμη μου σαφώς πιο ενδιαφέρον το Ιστορικό αλλά το θέμα είναι εσένα τι ενδιαφέρει περισσότερο.Τα μαθήματα που διδάσκεις είναι τα ίδια.Καθηγητης ελληνικής φιλολογίας και ιστορίας βγαίνεις και απο τα δύο τμήματα

Kirdou,αν θες διαβασε και το δεύτερο post μου για να με βοηθήσεις περισσότερο.
Η διδασκαλία δεν ειναι προτεραιότητα.
Οταν ανέφερα καθαρος φιλολογος,το ειπα με την εννοια πιο δυνατος σε γνωση(π.χ δε νομιζω ο αποφοιτος ιστοριας/εθνολογιας να ξερει τοσο καλα λατινικα και λογοτεχνια )

Τείνω προς ελληνική φιλολογια κομοτηνης για δευτερη επιλογη αλλα πραγματικα θελω να δω τις αποψεις φοιτητων απο εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
ε αυτή ειναι η βλακεία βγαίνεις φιλόλογος απο 500 τμήματα ενω κανονικά πρέπει να βγαίνεις μόνο απ την καθαρή φιλολογία! είπαν οτι απο εδώ και πέρα που η Ελλάδα αρχίζει να φτιάχνει υποτίθεται θα αλλάξει αυτό για να δούμε... διοτι απο φιλολογία είσαι φιλόλογος από ιστορικό ιστορικός απο φπψ τίποτα!

Σε λίγα χρόνια θα αποκτήσουν επαγγελματικά δικαιώματα φιλολόγων οι απόφοιτοι «Σπουδες στον ελληνικο πολιτισμό» του ΕΑΠ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
ήρεμησε και περαστικά

Kirdou,αν θες διαβασε και το δεύτερο post μου για να με βοηθήσεις περισσότερο.
Η διδασκαλία δεν ειναι προτεραιότητα.
Οταν ανέφερα καθαρος φιλολογος,το ειπα με την εννοια πιο δυνατος σε γνωση(π.χ δε νομιζω ο αποφοιτος ιστοριας/εθνολογιας να ξερει τοσο καλα λατινικα και λογοτεχνια )

Τείνω προς ελληνική φιλολογια κομοτηνης για δευτερη επιλογη αλλα πραγματικα θελω να δω τις αποψεις φοιτητων απο εκει.
Αν δεν έχεις την διδασκαλία προτεραιότητα δεν υπάρχει λόγος να δηλώσεις το τμήμα φιλολογίας πραγματικά.Τσάμπα κόπος.Δεν υπάρχει πιο δυνατός σε γνώση.Καθένας ειδικεύεται σε ενα επιστημονικό πεδίο και έχει γνώσεις και στα συναφή.Στο ιστορικό κάνεις αρκετά αρχαία,λατινικά και νέα και φυσικά πολύ ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bagtzim

Νεοφερμένος

Ο bagtzim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
λοιπόν blood sparrow προσωπική μου άποψη σαν φοιτητής καθαρής φιλολογίας! αν θες να μάθεις αρχαία και λατινικά και θες να θεωρείσαι φιλόλογος πήγαινε φιλολογία αν θες να ασχοληθείς με την ιστορία πήγαινε ιστορικό!(απο εκεί βγαίνεις ιστορικός) το ιστορικό έχει ελάχιστα μαθήματα αρχαίων γύρω στα 4-5 στα 4 χρόνια για να πειστείς κοίταξε των οδηγό σπουδών του κάθε τμήματος στο ιντερνετ! δεν έχει νέα ελληνικά δηλαδή λογοτεχνίες παρα μόνο μηδαμινές αντε να έχει μια-δυο και τέλος έχει πολλη πολλή ιστορία! Μην ακούς κανέναν διάλεξε αυτό που θες εσύ αλλά πρώτα ψάξτο καλά! ο καθένας εδώ μέσα μπορεί να μεταφέρει άχρηστες πληροφορίες και μη! Η απόφαση είναι δική σου! Υ.Γ το φπψ δεν κάνει απλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Κοίτα εγώ θέλω φιλολογία γιατί ξέρω οτι θέλω να ασχοληθώ με την εκπαίδευση και μόνο. Αν θες δηλαδή να μπεις σε σχολείο/φροντιστήριο τότε μόνο φιλολογία.
Και απο το ιστορικό μπορείς να ασχοληθείς με την εκπαίδευση, κυρίως να διδάσκεις ιστορία αλλά και τα άλλα μαθήματα (αν ψαχτείς ολα γίνονται). Το κακό της φιλολογίας είναι οτι σε περιορίζει Ελλάδα. Τι να τον κάνουν εναν απόφοιτο ελληνικης φιλολογίας στο εξωτερικό; Ενώ απο την άλλη, μ' ένα πτυχίο ιστορικού ή αρχαιολόγου μπορείς να βγεις στο εξωτερικό αλλά και στην Ελλάδα και να κάνεις πολλά πράγματα (πχ να δουλέψεις σε μουσείο ή σε καμια αρχαιολογική υπηρεσία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bagtzim

Νεοφερμένος

Ο bagtzim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Σε λίγα χρόνια θα αποκτήσουν επαγγελματικά δικαιώματα φιλολόγων οι απόφοιτοι «Σπουδες στον ελληνικο πολιτισμό» του ΕΑΠ :)
ε εντάξει είπαμε χαχαχαχαχαχ:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Δεν υπάρχει "να ψαχτείς".Απόφοιτοι ιστορικού-αρχαιολογικού διδάσκουν κανονικότατα ιστορία,αρχαία,λατινικά και νέα στη δημόσια εκπαίδευση και στα φροντιστήρια.Ανήκεις στο ΠΕ Φιλόλογων με πλήρη δικαιώματα.Αυτοί είναι οι νόμοι του κράτους εδώ και 50 χρόνια.Για αυτό και στα αντίστοιχα τμήματα διδάσκεσαι σημαντικό αριθμό σχετικών μαθημάτων.Ολα τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top