Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία: Γενικό Θέμα

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Τελικα μετα απο απειρα παρακαλια (με το ζορι τους επεισα να με αφησουν να κατεβω ) Αθηνα .Τα λεμε εκει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarkAngel2010

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Και εγω περασα!!!!:clapup: και πιστευω οτι θα περασω και αρχιμηδη(δεν ειναι τοσο δυσκολα)Τα λεμε στην Αθηνα στις 27;).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Τρομερή η Ε.Μ.Ε. Τελικά περνάω κι έτσι θα χαρώ να δω όσα περισσότερα άτομα μπορώ στις 27 στον Αρχιμήδη. cu :hello:


και πιστευω οτι θα περασω και αρχιμηδη(δεν ειναι τοσο δυσκολα)Τα λεμε στην Αθηνα στις 27;).

Μηδένα προ του τέλους...κάνε ότι μπορείς κι άσε το καλό να έρθει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarkAngel2010

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
εγραψα 2 θεματα γεματα,το ενα το πεδεψα και το εφτασα αρκετα μακρια και της γεωμετριας επισης το εφτασα μακρια.τι λετε?υπαρχει περιπτωση να περασω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Πως ηταν τα θεματα παιδια???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Τα θέματα ήταν απαιτητικά...3 γεμάτα θέματα (καλά με κάποιους ενδοιασμούς πάντα), δυστυχώς με βάρεσε και τη Γεωμετρία που την άφησα για το τέλος δεν την έκανα καν.

Ωραία ήταν αλλά την πρόκριση δεν τη βλέπω φέτος! Τα θέματα μας τα πήραν όταν τελειώσαμε, οπότε θεωρώ πως δεν θα ήταν σωστό να τα πούμε πριν τα ανεβάσει κάποιος στο mathematica ή στο official site
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nilos

Νεοφερμένος

Ο nilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Και εγω παρελειψα την Γεωμετρια κανοντας ολα τα αλλα. Στο 1ο τι γραψατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Περιπτώσεις :P για k = 0, l = 0, k = l και μετά μια γενική θέτοντας υποπεριπτώσεις k = 3m, k = 3m+1, k = 3m +2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nilos

Νεοφερμένος

Ο nilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Βγηκαν τα αποτελεσματα; Αν ναι, πού; Γιατι δεν τα βρισκω............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Βγήκαν αλλά όχι στο διαδίκτυο. Πήρα αργυρό μετάλλιο. :)

Παίρνουν τηλέφωνο όσους πέρασαν

Επί τη ευκαιρία εδώ βρίσκονται τα θέματα και των μεγάλων και των μικρών

https://mathematica.gr/forum/viewtopic.php?f=58&t=5790&p=32831#p32831
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nilos

Νεοφερμένος

Ο nilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Συγχαρητηρια!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros11

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Βγήκαν αλλά όχι στο διαδίκτυο. Πήρα αργυρό μετάλλιο. :)

Παίρνουν τηλέφωνο όσους πέρασαν

Επί τη ευκαιρία εδώ βρίσκονται τα θέματα και των μεγάλων και των μικρών

https://mathematica.gr/forum/viewtopic.php?f=58&t=5790&p=32831#p32831
Συγχαρητήρια φίλε :).
Έδινα κι εγώ Αρχιμήδη το Σαββάτο, αλλά δυστυχώς δεν πέρασα... Έγραψα όλα τα θέματα, αλλά δεν ολοκλήρωσα κανένα (μόνο το τελευταίο, αλλά μάλλον λάθος). Αγχώθηκα κυρίως λόγω χρόνου, προσωπικά το θεωρώ λίγο αδικία να δίνει 3 ώρες για το Θαλή και 3 για τον Αρχιμήδη, ενώ τα θέματα δεν έχουν καμία σχέση ως προς τη δυσκολία. Είναι η πρώτη φορά που πήρα μέρος σε διαγωνισμό της ΕΜΕ (πέρσι δεν είχα δώσει, κακώς βέβαια γιατί θα είχα μεγαλύτερη εμπειρία και πολύ πιθανόν να είχα περισσότερες ελπίδες για πρόκριση φέτος). Τέλος πάντων, ευτυχώς που κατάφερα να φτάσω μέχρι εδώ. Με λίγη παραπάνω προετοιμασία μπορεί να έκανα κάτι καλύτερο...
Θέματα με λύσεις για μικρούς που μπορώ να βρω?? Γιατί στο site της ΕΜΕ δεν τα έχουν βάλει και στο mathematica το μεσημέρι που είχα δει είχε μόνο θέματα, αλλά όχι λύσεις.
Και επειδή είμαι από Ρόδο και επέστρεφα το πρωί αφού έμαθα ότι δεν πέρασα και δεν είδα την απονομή (ήρθα λίγο στην αρχή, αλλά δεν πρόλαβα να δω πολλά), υπάρχει περίπτωση να βάλουν κανένα video στο youtube να δω πως είναι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
συγχαρητηρια σε οσους περασαν!υπαρχουν καπου οι λυσεις των θεματων των μεγαλων?στο σιτε της μαθηματικης δεν εχουν αναρτηθει...

A! και συγχαρητηρια σε οσους βραβευτηκαν στον ευκλειδη!!πηρα 3ο βραβειο αλλα δεν μπορεσα να παω στην απονομη(ημουν τριημερη) και θα παω να το παραλαβω απ τα κεντρικα.παντως ευχομαι εστω του χρονου να μπορεσω να σας γνωρισω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stavros11

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
συγχαρητηρια σε οσους περασαν!υπαρχουν καπου οι λυσεις των θεματων των μεγαλων?στο σιτε της μαθηματικης δεν εχουν αναρτηθει...

A! και συγχαρητηρια σε οσους βραβευτηκαν στον ευκλειδη!!πηρα 3ο βραβειο αλλα δεν μπορεσα να παω στην απονομη(ημουν τριημερη) και θα παω να το παραλαβω απ τα κεντρικα.παντως ευχομαι εστω του χρονου να μπορεσω να σας γνωρισω!
Καταρχήν συγχαρητήρια και σε σένα για το βραβείο που πήρες.
Δύο ερωτήσεις μιας και μάλλον θα ξέρεις, επειδή έχω βάλει κι εγώ στόχο να χτυπήσω βραβείο στον Ευκλείδη του χρόνου που θα είμαι Α' Λυκείου (αφού δυστυχώς απέτυχα στον φετινό Αρχιμήδη και δεν βραβεύτηκα και στον Ευκλείδη) και να περάσω τον Αρχιμήδη των μεγάλων του χρόνου είναι από δύσκολο έως ακατόρθωτο.
1) Θύμασε πόσα θέματα είχες γράψει περίπου στον Ευκλείδη φέτος και πήρες το 3ο?? Και γενικά ήταν δύσκολα ή εύκολα τα θέματα σας ?? (Νομίζω ότι το πρώτο ήταν αρκετά εύκολο, λίγο που τα είχα δει). Γιατί στη Γ'Γυμνασίου ενώ τα θέματα άκουσα από κάποιον που ξέρω από το παράρτημα της Δωδεκανήσου της ΕΜΕ ότι τα θεωρούσαν δύσκολα, εγώ με 2,8 περίπου θέματα δεν πήρα βραβείο (πρέπει να έγραψα γύρω στο 13 ή 14 στα 20). Άρα τα μετάλλια της Γ'Γυμνασίου φέτος στον Ευκλείδη πήγαν πάνω από 3 θέματα σίγουρα...
2) Αν πάρεις βραβείο (οποιοδήποτε κι αν είναι αυτό) στον Ευκλείδη σου δίνουν και μετάλλιο ή απλά ένα χαρτί?? Στον Αρχιμήδη νομίζω δίνουν μετάλλιο, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος (βασικά το λέω γιατί βλέπω τους επιτυχόντες στα φόρουμ που λένε εγώ πήρα αργυρό κτλ....). Δεν είχα την τύχη να δω την απονομή όπως είπα και στο προηγούμενο ποστ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Καταρχήν συγχαρητήρια και σε σένα για το βραβείο που πήρες.
Δύο ερωτήσεις μιας και μάλλον θα ξέρεις, επειδή έχω βάλει κι εγώ στόχο να χτυπήσω βραβείο στον Ευκλείδη του χρόνου που θα είμαι Α' Λυκείου (αφού δυστυχώς απέτυχα στον φετινό Αρχιμήδη και δεν βραβεύτηκα και στον Ευκλείδη) και να περάσω τον Αρχιμήδη των μεγάλων του χρόνου είναι από δύσκολο έως ακατόρθωτο.
1) Θύμασε πόσα θέματα είχες γράψει περίπου στον Ευκλείδη φέτος και πήρες το 3ο?? Και γενικά ήταν δύσκολα ή εύκολα τα θέματα σας ?? (Νομίζω ότι το πρώτο ήταν αρκετά εύκολο, λίγο που τα είχα δει). Γιατί στη Γ'Γυμνασίου ενώ τα θέματα άκουσα από κάποιον που ξέρω από το παράρτημα της Δωδεκανήσου της ΕΜΕ ότι τα θεωρούσαν δύσκολα, εγώ με 2,8 περίπου θέματα δεν πήρα βραβείο (πρέπει να έγραψα γύρω στο 13 ή 14 στα 20). Άρα τα μετάλλια της Γ'Γυμνασίου φέτος στον Ευκλείδη πήγαν πάνω από 3 θέματα σίγουρα...
2) Αν πάρεις βραβείο (οποιοδήποτε κι αν είναι αυτό) στον Ευκλείδη σου δίνουν και μετάλλιο ή απλά ένα χαρτί?? Στον Αρχιμήδη νομίζω δίνουν μετάλλιο, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος (βασικά το λέω γιατί βλέπω τους επιτυχόντες στα φόρουμ που λένε εγώ πήρα αργυρό κτλ....). Δεν είχα την τύχη να δω την απονομή όπως είπα και στο προηγούμενο ποστ...

Στον ευκλειδη φετος εγραψα 3 θεματα τα οποια τα ολοκληρωσα αλλα ειχα κανει ισως καποιες παραλλειψεις και στο 4ο(γεωμετρια)μονο το σχημα.Παντως οι βασεις ειναι διαφορετικες καθε χρονο οποτε δε μπορεις να προβλεψεις...:/:οσον αφορα το βραβειο τουλαχιστον στον ευκλειδη ειναι 1 χαρτι και αυτο νομιζα και για τον αρχιμηδη χωρις να μαι σιγουρη...Απ' οσο ξερω τα μεταλλια ειναι μονο για διεθνεις/βαλκανιακες ολυμπιαδες και τετοια αλλα μπορει να κανω και λαθος!

Anyway οπως και να ναι σου ευχομαι να πετυχεις του χρονου τους στοχους σου;)(σε ολους μας το ευχομαι δηλαδη:clapup:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
**τελικα στον αρχιμηδη παιρνεις μεταλλιο το δα σημερα στην εφημεριδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros11

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Στον ευκλειδη φετος εγραψα 3 θεματα τα οποια τα ολοκληρωσα αλλα ειχα κανει ισως καποιες παραλλειψεις και στο 4ο(γεωμετρια)μονο το σχημα.Παντως οι βασεις ειναι διαφορετικες καθε χρονο οποτε δε μπορεις να προβλεψεις...:/:οσον αφορα το βραβειο τουλαχιστον στον ευκλειδη ειναι 1 χαρτι και αυτο νομιζα και για τον αρχιμηδη χωρις να μαι σιγουρη...Απ' οσο ξερω τα μεταλλια ειναι μονο για διεθνεις/βαλκανιακες ολυμπιαδες και τετοια αλλα μπορει να κανω και λαθος!

Anyway οπως και να ναι σου ευχομαι να πετυχεις του χρονου τους στοχους σου;)(σε ολους μας το ευχομαι δηλαδη:clapup:)
**τελικα στον αρχιμηδη παιρνεις μεταλλιο το δα σημερα στην εφημεριδα
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Στον Αρχιμήδη ήμουν σίγουρος ότι έδιναν μετάλλια, αφού ο διαγωνισμός θεωρείτε Ολυμπιάδα. Νομίζω δίνουν μετάλλια σε όλες τις Ολυμπιάδες ανεξάρτητα αν είναι Διεθνής, Βαλκανιάδες ή Ελληνική όπως ο Αρχιμήδης. Περίμενα όμως να δίνουν και στον Ευκλείδη μετάλλια, αφού κάνουν που κάνουν την βράβευση...
Όσο για τις βάσεις, από κάπου πρέπει να πάρω ένα παράδειγμα. Εννοείτε ότι αποκλείεται να είναι ίδιες κάθε χρόνο, αλλά για να ξέρω πάνω κάτω που παίζουν. Πάντως πιστεύω ότι αν πας πάνω από 3 θέματα (ολόκληρα για σίγουρα), θα πάρεις διάκριση (έστω και Γ). Γιατί αν για να πάρεις την Γ θες πάνω από 3,5, για την Α πόσα θα θες??

ΥΓ. Είδα τα θέματα του Θαλή της Α' Λυκείου (νομίζω του 2008, αλλά δεν είμαι σίγουρος), γιατί αυτά θα δώσω του χρόνου και ξαφνιάστηκα από το πρώτο πρόβλημα... Μία κλασματική εξίσωση πρώτου βαθμού με έναν άγνωστο ήταν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Στον Αρχιμήδη ήμουν σίγουρος ότι έδιναν μετάλλια, αφού ο διαγωνισμός θεωρείτε Ολυμπιάδα. Νομίζω δίνουν μετάλλια σε όλες τις Ολυμπιάδες ανεξάρτητα αν είναι Διεθνής, Βαλκανιάδες ή Ελληνική όπως ο Αρχιμήδης. Περίμενα όμως να δίνουν και στον Ευκλείδη μετάλλια, αφού κάνουν που κάνουν την βράβευση...
Όσο για τις βάσεις, από κάπου πρέπει να πάρω ένα παράδειγμα. Εννοείτε ότι αποκλείεται να είναι ίδιες κάθε χρόνο, αλλά για να ξέρω πάνω κάτω που παίζουν. Πάντως πιστεύω ότι αν πας πάνω από 3 θέματα (ολόκληρα για σίγουρα), θα πάρεις διάκριση (έστω και Γ). Γιατί αν για να πάρεις την Γ θες πάνω από 3,5, για την Α πόσα θα θες??

ΥΓ. Είδα τα θέματα του Θαλή της Α' Λυκείου (νομίζω του 2008, αλλά δεν είμαι σίγουρος), γιατί αυτά θα δώσω του χρόνου και ξαφνιάστηκα από το πρώτο πρόβλημα... Μία κλασματική εξίσωση πρώτου βαθμού με έναν άγνωστο ήταν...

ναι οντως το πρωτο θεμα του θαλη ειναι παντα πολυ ευκολο.Για τη διακριση στον ευκλειδη που λες πιστευω πως φετος το Γ βραβειο ηταν κατω απο 3 θεματα γιατι εγω υπολογιζω ειχα γραψει καπου 13...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Εγω παντως που ημουν β λυκειου ειχα γραψει το 1ο,3ο,4ο και απο το 2ο το σχημα και πηρα β βραβειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Να κάνω κι εγώ κάποιες διευκρινήσεις για όποιον ενδιαφέρεται.

(1) Στον Ευκλείδη δίνεται έπαινος, στον Αρχιμήδη δίνεται μετάλλιο και έπαινος. Σωστά, όπως είπε κάποιος, διότι ο Αρχιμήδης πρόκειται για Ολυμπιάδα ενώ ο Ευκλείδης για διαγωνισμό πρόκρισης στην Ολυμπιάδα. Γενικά είναι γνωστό ότι η ΕΜΕ διοργανώνει τους διαγωνισμούς Θαλή κι Ευκλείδη για να επιλεχτούν οι 300-400 που θα πάρουν μέρος στην εθνική ολυμπιάδα, έτσι ώστε από αυτούς να επιλεγεί η ομάδα για τις Βαλκανικές και Παγκόσμιες ολυμπιάδες (αυτό συμβαίνει γενικά, λ.χ. στη Φυσική, στη Βιολογία, όχι μόνο στον τομέα των Μαθηματικών). Τον έπαινο στον Ευκλείδη τον δίνουν σε αυτούς που τα πήγαν πολύ καλά ως επιβράβευση για το "ως εδώ που έφτασες" - από ό,τι έχω καταλάβει. Παλιά νομίζω έδιναν και στο Θαλή αλλά σταμάτησαν γιατί φαίνεται ότι πολλοί χτυπούν τα 17-20αρια.

(2) Ειδικά με τη Γ' Γυμνασίου είναι μια περίεργη ιστορία, δεν ξέρω αν ισχύει και σε άλλες τάξεις. Προσωπικά δεν ξέρω πώς γίνεται να πέρασες με 2,8 στα 4 και ένας άλλος που σίγουρα έγραψε 3 και τα παράτησε στο 4ο να μην πέρασε - κάποιος ίσως δεν εξήγησε κάτι καλά (στην προκειμένη μάλλον ο φίλος μου :P). Και πάλι, γνωρίζω άτομα που είχαν γράψει 3 με 3,5 θέματα στον Ευκλείδη όντας Γ' Γυμνασίου και δεν τον πέρασαν - παραλίγο να ήμουν κι εγώ ένας από αυτούς, αφού αρχικά το όνομά μου δεν είχε ανεβεί στους επιτυχόντες ενώ είχα γράψει 3,6 με 3,7. Δεν μου φαίνεται καθόλου παράξενο που οι έπαινοι πάνε τόσο υψηλά, αφού να φανταστείς με τόσο που έγραψα πήρα Γ' Βραβείο...άρα μπορούμε να κάνουμε προβλέψεις ότι το 2ο Βραβείο της Γ' Γυμνασίου ήταν 3,8-3,9 και το 1ο το απόλυτο 4/4 ;)...Όπως πάντα αυτά πάνε ανάλογα με το πώς πήγαν οι διαγωνιζόμενοι. Μπορεί, δηλαδή, μια χρονιά να γράψεις 3,5 θέματα και να μην περάσεις διότι τα θέματα ήταν πολύ εύκολα και γράψανε αρκετοί από 3,5 και πάνω...μπορεί μια χρονιά να γράψεις 3 και να πάρεις 1ο βραβείο επειδή ένα θέμα ήταν "άπιαστο" (παράδειγμα το 3ο θέμα Β' Λυκείου του 2007...κανείς δεν το είχε λύσει από Αθήνα νομίζω).

(3) Δεν ξέρω αν εκεί που μένεις δίνουν βραβεία - πρόσεξε ότι δεν ισχύει για όλη την Ελλάδα. Βραβείο παίρνουν οι μαθητές στα όρια του Νομού Αττικής και οι μαθητές από τα μέρη "όπου δεν υπάρχει παράρτημα της Ε.Μ.Ε." Αν δεν είσαι σίγουρος, μπορείς να ανατρέξεις σε προηγούμενους βραβευθέντες και να δεις αν υπάρχει κανείς από το μέρος που είσαι. Αλλιώς ψάξε για παράρτημα -πχ. στα Τρίκαλα μάλλον δεν θα δίνονται βραβεία, αλλιώς έχω κατά νου 2-3 που θα χτυπούσαν το 1ο συνέχεια :P.

(4) Είναι γεγονός ότι το πρώτο θέμα της Α' Λυκείου του 2008 ήταν σχολική άσκηση για Α' - Β' Γυμνασίου. Το κλασσικό θεματάκι-δώρο, σημασία βέβαια δεν έχει να λύσεις μόνο αυτό όπως θα έκανε ο οποιοσδήποτε σχετικά καλός στα μαθηματικά, αλλά να προσπαθήσεις και τα άλλα.

Γενικά με τις βάσεις και τα θέματα και το ένα και το άλλο στην Ε.Μ.Ε. δεν αξίζει να το πολυφιλοσοφείς...εκτός αν νιώθεις κάπου αδικημένος. Οι ίδιοι υποστηρίζουν ότι δεν είναι εξετάσεις αλλά "αγώνας πνεύματος", οπότε take it easy και γράφε όσο μπορείς. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top