Ελεύθερες μετεγγραφές

sophie zisi

Νεοφερμένος

Η sophie zisi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Μερικοί, δυστυχώς δεν καταλαβαίνετε τι διαβάζετε...
Σου εξηγώ, λοιπόν την απορία σου...
Τα μόρια εισαγωγής ΔΕΝ παίζουν ρόλο στον αν θα πάρεις την μετεγγραφή (ως ειδική κατηγορία) στο τόπο κατοικίας σου ΑΛΛΑ .... ΜΟΝΟ στην περίπτωση που υπάρχουν δύο όμοια τμήματα!
Σου δίνω ένα παράδειγμα:
Εσύ είσαι φοιτήτρια Οικονομικών επιστημών εκτός Αθήνας,ανήκεις σε ειδική κατηγορία -ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ-,μένουν μόνιμα στην Αθήνα οι γονείς σου!
Εσύ καταθέτεις αίτηση μετεγγραφής στο Οικονομικών επιστημών ΟΠΑ και δηλώνεις μετά και του ΕΚΠΑ ως δεύτερη επιλογή...
Το ΟΠΑ έχει μεγαλύτερη βάση οπότε θεωρείται ''ανώτερο'' του ΕΚΠΑ...
Εσύ όμως έχεις συγκεντρώσει λιγότερα μόρια απο όλους αυτούς που έχουν βάλει ως πρώτη επιλογή του ΟΠΑ....ΟΠΟΤΕ σε πηγαίνουν στου ΕΚΠΑ!
Αυτό το κάνανε γιατί ΟΛΟΙ θα θέλαν ΟΠΑ και κανένας (ή ελάχιστοι) του ΕΚΠΑ με αποτέλεσμα να γίνει χαμός στο ένα τμήμα και στο άλλο να μην πάει κανείς....
Οπότε για να μοιραστεί το ''βάρος'' των δικαιούχων αλλά και για να γίνει κάπως ένας ισομερισμός ανάμεσα στους φοιτητές και το μέγεθος της βαθμολογίας τους....Βάζουν αυτόν τον όρο για να μην υπάρξουν ''λαμογιές''!
Επομένως,εσύ πάς στου ΕΚΠΑ και είσαι και κοντά στο σπίτι σου...

Στην περίπτωση όμως που υπάρχει ένα τμήμα....Δεν ισχύει κάτι τέτοιο!;)

οκαυ ευχαριστω ξεκαθαριστηκε. Τωρα με ποιο κριτηριο θα γινει δεκτη η αιτηση μου για μεταγραφη? Απλως με το κριτηριο οτι ειναι οι γονεις μου τριτεκνοι θα την παρω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Στην περίπτωση όμως που υπάρχει ένα τμήμα....Δεν ισχύει κάτι τέτοιο!;)
Ναι αλλα ειπε κατι οτι στο ΕΜΠ θα μπουν οι αριστοι ή κατι τετοιο δεν καταλαβα..
Δηλαδη θα μπει ο τριτεκνος απο Θεσσαλονικη και ο τριτεκνος απο Κοζανη (που εχει λιγοτερα μορια) θα μεινει εξω??
Υπαρχει περιπτωση να παιζει κατι τετοιο?? Μιλαω για περιπτωση που μονιμη κατοικια γονεων ειναι η Αθηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Αυτη τη βεβαιωση μονιμης κατοικιας των γονεων την παιρνουμε απο το κεπ/δημο της περιοχης μας ή απλα προσκομιζουμε καποιο λογαριασμο που γραφει τη διεθυνση? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaihlo

Νεοφερμένος

Η Kaihlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Για τη βεβαίωση μόνιμης κατοικίας, οι γονείς του εκάστοτε ενδιαφερόμενου πρέπει να προσκομίσουν μαζί με την αστυνομική τους ταυτότητα ένα λογαριασμό ΔΕΚΟ (πρόσφατο) και ένα φωτοαντίγραφο Ε1 των δύο τελευταίων ετών (2013 και 2014). Η διαδικασία γίνεται στο Δήμο, πιθανώς και στα ΚΕΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fotini Aspt

Νεοφερμένος

Η Fotini Aspt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

Kaihlo

Νεοφερμένος

Η Kaihlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος με βεβαιότητα αν ισχύουν τα ηλικιακά όρια (βλ. 26ο έτος για τρίτεκνους) αναφορικά με τις φετινές μετεγγραφές;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Ειμαι κατα 99,9% σιγουρος πως δεν υπαρχει ηλικιακο οριο για τους τριτεκνους... Αν κανω λαθος, διορθωστε με
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dream Theater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dream Theater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
οχι, αν δεις το νομο που αντικαταστηθηκε το 2007. Απο τη στιγμη που οι γονεις σου απεκτησαν την πολυτεκνικη ιδιοτητα(σ.σ. οταν γεννηθηκες ΔΕΝ ειχες αδερφο πανω απο 26), τοτε θεωρεισαι τεκνο πολυτεκνου. Π.χ. εγω εχω 3 μεγαλυτερα αδερφια που ειναι 35-38 και εχω αποδεικτικο απο την ΑΣΠΕ οτι ειμαι πολυτεκνος. Καπως ετσι παει και για τους τριτεκνους λογικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fotini Aspt

Νεοφερμένος

Η Fotini Aspt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ρε παιδιά εγώ πήρα τηλέφωνο στη σχολή μου και μου είπαν ότι 9-17 θα γίνουν οι αιτήσεις και από εκεί και πέρα θα ορισθούν άλλες ημερομηνίες για να δουν αν μας πήραν ή όχι..και μου είπε ότι με τα εργαστήρια δεν μπορεί να γίνει κάτι...δηλαδή παίζει να χάσουμε τσάμπα το εξάμηνο ; Εγώ νόμιζα ότι ταυτόχρονα θα γίνουν και τα δύο σ'αυτές τις ημερομηνίες :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Ρε παιδιά εγώ πήρα τηλέφωνο στη σχολή μου και μου είπαν ότι 9-17 θα γίνουν οι αιτήσεις και από εκεί και πέρα θα ορισθούν άλλες ημερομηνίες για να δουν αν μας πήραν ή όχι..και μου είπε ότι με τα εργαστήρια δεν μπορεί να γίνει κάτι...δηλαδή παίζει να χάσουμε τσάμπα το εξάμηνο ; Εγώ νόμιζα ότι ταυτόχρονα θα γίνουν και τα δύο σ'αυτές τις ημερομηνίες :/

Ο Λοβέρδος είχε πει ότι τελικά θα χαθεί το εξάμηνο και ότι οι μετεγγραφές θα ολοκληρωθούν το Φεβρουάριο..
Δεν νομίζω να αλλάξει κάτι..
Προσωπικά θα πηγαίνω να παρακολουθώ ότι μπορώ για να κρατάω σημειώσεις για το Σεπτέμβριο..Τα εργαστήρια στο 3ο εξάμηνο τι να κάνουμε..Ας ζοριστούμε λίγο παραπάνω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~ιω

Νεοφερμένος

Η ~ιω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
παιδια εσεις που δεν ειστε σιγουροι σε ποιο πανεπιστημιο θα γινει η μετεγγραφη τι θα κανετε μεχρι τοτε? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dream Theater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dream Theater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
εγω θα παρακολουθησω στο μετσοβιο παντως(ανηκω στην ειδικη κατηγορια των πολυτεκνων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fotini Aspt

Νεοφερμένος

Η Fotini Aspt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Κοίτα να χαθεί δεν νομίζω...αφού η αμέσως επόμενη βδομάδα θα είναι η προθεσμία για την αποδοχή από ότι διάβασα...το θέμα είναι ότι τι θα γίνει άμα χαθούν κάποια εργαστήρια ; Υπάρχει όριο απουσιών ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Κοίτα να χαθεί δεν νομίζω...αφού η αμέσως επόμενη βδομάδα θα είναι η προθεσμία για την αποδοχή από ότι διάβασα...το θέμα είναι ότι τι θα γίνει άμα χαθούν κάποια εργαστήρια ; Υπάρχει όριο απουσιών ;

Υπάρχει όριο απουσιών ..Κόβεσαι και τα παρακολουθείς στο 3ο εξάμηνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vicky7

Νεοφερμένος

Η vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Η αδερφή μου περασε φετος οικονομικα στη θεσσαλονικη και θελει να μετεγγραφει στην αθηνα οπου σπουδαζουμε εγω και ο αδερφος μου.απο οτι διαβασα μπορει να δηλωσει μονο μια κατηγορια ,την τριτεκνια ή αδερφια που σπουδαζουν στην ιδια πολη.
ποια ειναι πιο σιγουρη να δηλωσει απο τις δυο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fotini Aspt

Νεοφερμένος

Η Fotini Aspt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Nαι αλλά τα θεωρητικά μπορείς να τα δώσεις ή όχι ; Τουλάχιστον μην μας μείνουν όλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moudy

Νεοφερμένος

Ο Moudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Καλησπέρα,μπορεί κάποιος σχετικός να μου εξηγήσει το συγκεκριμένο δικαιολογητικό ''4) Βεβαίωση μόνιμης κατοικίας γονέων.'' ?
Προχθές,πήγα στον Δήμο με το Ε1 του πατέρα μου και την ταυτότητά μου και ζήτησα βεβαίωση μόνιμης κατοικίας των γονέων...
Ο υπάλληλος δεν ήξερε τι είναι...και τελικώς μου είπε ότι κατάλαβε τι θέλω....
Ωστόσο,μετά την συμπλήρωση ορισμένων εγγράφων με τα στοιχεία μου καθώς και μιά υπεύθυνη δήλωση που έκανα..μου χορήγησαν μιά βεβαίωση που γράφει ''Ο ΤΑΔΕ (εγώ) του ΤΑΔΕ (επώνυμο) με αριθμό ταυτότητας ΤΑΔΕ είναι κάτοικος ΤΑΔΕ ,αριθμό (ΤΑΔΕ)!
Είναι τελικά αυτό που ζητάνε????????
Γιατί πάνω-πάνω γράφει απλώς βεβαίωση!
Και αν όχι...τότε τι πρέπει να ζητήσω ακριβώς????
Προφανώς,όταν θα ξαναπάω θα είναι ο ίδιος υπάλληλος οπότε δεν θα γίνει σίγουρα σοφότερος...

Σας το επισυνάπτω και όλας...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Νομιζω πρεπει να παρεις ενα ιδιο χαρτι αλλα με τα στοιχεια του πατερα σου,οχι τα δικα σου.
Αλλιως η ολη δουλεια ισως να γινεται με εναν λογαριασμο στο ονομα του πατερα σου και μια δικια σου υπευθυνη δηλωση που να λεει οτι ο λογαριασμος ειναι αυθεντικος και οτι οι γονεις σου μενουν "εκει".
Εν τελη μαλλον θα χρειαστει να παρεις ενα τηλεφωνο στην γραμματεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaihlo

Νεοφερμένος

Η Kaihlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Για τα δικαιολογητικά που αναφέρονται στην υπουργική απόφαση, ζητείται βεβαίωση μόνιμης κατοικίας γονέων (και όχι του ίδιου του υποψηφίου). Απλώς δε γίνεται ξεκάθαρο αν αρκεί η βεβαίωση μόνο του ενός γονέα ή απαιτείται και των δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tazmaniac

Νεοφερμένος

Ο tazmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
παιδια εμενα μου ζητησαν λογαριασμο δεκο και το συμβολαιο του σπιτιου...τα οποια είναι στο ονομα του πατερα μου μονο..μια τετοια βεβαιωση γραφει ένα ονομα μονο..αρα χρειαζεται του ενός γονέα διότι στην υπουργικη απόφαση θα ζητουσε βεβαιώσεις και όχι βεβαιωση...παλαιοτερα που κοιταξα ζητουσε βεβαιωση μονιμης κατοικιας στις μετεγγραφες ηθελε έναν λογαριασμο δεκο αρα μονο του ενός γονέα...νομιζω ζητανε και για τη σιτηση βεβαιωση μονιμης κατοικίας αρα οποιος ξερει να μας πει αν ηθελε και από τους δυο γονεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top