Ελεύθερες μετεγγραφές

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Ασχολείστε με ό,τι άρθρο βγαίνει που το ένα αναιρεί το άλλο. Θα ανακοινωθούν επίσημα οι αποφάσεις τις επόμενες ημέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Στο πλησιεστερο ΑΕΙ της κατοικιας τους θα μετεγγραφονται όσοι ΔΕΝ εχουν αδερφο που σπουδαζει σε καποια πολη;
Δεν το διευκρινίζει αλλά λογικά ναι.Αν έχεις αδερφό ή γονείς απ ότι φαίνεται μέχρι τώρα τουλάχιστον θα την πάρεις την μεταγραφή.

Ασχολείστε με ό,τι άρθρο βγαίνει που το ένα αναιρεί το άλλο. Θα ανακοινωθούν επίσημα οι αποφάσεις τις επόμενες ημέρες.

Φυσικά και ασχολούμαστε,φίλε μου.Τί άλλο να κάνουμε; Δεν ξέρω αν το συνειδητοποιείς εσύ και γενικά όλοι αλλά τις τελευταίες μέρες αρκετές οικογένειες βρίσκονται σε αναμμένα κάρβουνα.Κι αυτό ακριβώς επειδή οι επίσημες ανακοινώσεις δεν ...ΑΝΚΟΙΝΏΝΟΝΤΑΙ.
Σε λίγες μέρες ξεκινούν τα Πανεπιστήμια πόσο άλλο να περιμένουμε; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Το θέμα είναι να ψηφιστεί κιόλας την Παρασκευή..!
αν δεν ψηφιστεί τελικώς να δείτε πόσο ακόμα θα περιμένουμε......
προσωπικα και εγώ συμφωνώ ότι είναι πιο σωστό!
Απορία: ο βαθμός πρόσβασης τι ρόλο έχει ακριβώς γιατί δεν κατάλαβα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Deco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Το θέμα είναι να ψηφιστεί κιόλας την Παρασκευή..!
αν δεν ψηφιστεί τελικώς να δείτε πόσο ακόμα θα περιμένουμε......
προσωπικα και εγώ συμφωνώ ότι είναι πιο σωστό!
Απορία: ο βαθμός πρόσβασης τι ρόλο έχει ακριβώς γιατί δεν κατάλαβα :P
Εαν υπαρχει το ιδιο τμημα σε 2 πανεπιστημια στην ιδια πολη,οποιος εχει μεγαλυτερο βαθμο προσβασης θα παει και στο αντιστοιχο πανεπιστημιο,για παραδειγμα πληροφορικη στο ΕΚΠΑ και πληροφορικη στο ΠΑΠΕΙ.αυτος με το μεγαλυτερο βαθμο προσβασης θα παει ΕΚΠΑ και ο αλλος ΠΑΠΕΙ.αυτο νομιζω:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Το θέμα είναι να ψηφιστεί κιόλας την Παρασκευή..!
αν δεν ψηφιστεί τελικώς να δείτε πόσο ακόμα θα περιμένουμε......
προσωπικα και εγώ συμφωνώ ότι είναι πιο σωστό!
Απορία: ο βαθμός πρόσβασης τι ρόλο έχει ακριβώς γιατί δεν κατάλαβα :P


Ότι σε περίπτωση που υπάρχουν δύο τμήματα του ίδιου αντικειμένου στη ίδια πόλη (πχ Στην Αθήνα έχει δύο τμήματα Ψυχολογίας,ένα στο ΕΚΠΑ και ένα στη Πάντειο) οι φοιτητές με το μεγαλύτερο βαθμό εισαγωγής θα μετεγγράφονται στο πιο υψηλόβαθμο τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Ευχαριστώ και τους 2 !
Στην περίπτωση όμως που είναι 1 το τμήμα δεν παίζει δηλαδή κανένα ρόλο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria__bk

Νεοφερμένος

Η maria__bk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
PHP:
Ευχαριστώ και τους 2 !
Στην περίπτωση όμως που είναι 1 το τμήμα δεν παίζει δηλαδή κανένα ρόλο :)

Πιθανώς να παίξει ρόλο σε περίπτωση που πάρουν 50 φοιτητές, ενώ κάνουν αίτηση 100. Αυτό φυσικά είναι δικη μου εκτίμηση, αλλά πιστεύω πως μάλλον θα ισχύσει.

___

Σήμερα σε δήλωση του στο κοινωνία ώρα mega, ο υπουργός Παιδείας ανέφερε πως οι μετεγγραφές θα γίνουν τον Φεβρουάριο ή όπως πέρσυ. Σε περίπτωση που αυτό ισχύσει, θα ήταν βλακεία κάποιος να πάει να παρακολουθήσει τα μαθήματα στην πόλη που θέλει να μετεγγραφεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tazmaniac

Νεοφερμένος

Ο tazmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Ευχαριστώ και τους 2 !
Στην περίπτωση όμως που είναι 1 το τμήμα δεν παίζει δηλαδή κανένα ρόλο :)
Και τοτε γιατι ανεφερε το εμπ που δεν εχει αντιστοιχο στην αθηνα οτι θα παιξουν ρολο τα μορια??? Κατι μου βρομαει....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
PHP:

Πιθανώς να παίξει ρόλο σε περίπτωση που πάρουν 50 φοιτητές, ενώ κάνουν αίτηση 100. Αυτό φυσικά είναι δικη μου εκτίμηση, αλλά πιστεύω πως μάλλον θα ισχύσει.

___

Σήμερα σε δήλωση του στο κοινωνία ώρα mega, ο υπουργός Παιδείας ανέφερε πως οι μετεγγραφές θα γίνουν τον Φεβρουάριο ή όπως πέρσυ. Σε περίπτωση που αυτό ισχύσει, θα ήταν βλακεία κάποιος να πάει να παρακολουθήσει τα μαθήματα στην πόλη που θέλει να μετεγγραφεί;

εγω ειχα παει στο τμημα που ειχα περασει και πραγματικα ηταν χαμενα λεφτα. μου αναγνωρισαν ενα μαθημα μονο και τωρα δεν εχω ουτε σημειωσεις απο το α εξαμηνο για τα υπολοιπα μαθηματα (που αναγκαστηκα θα παρακολουθησω τωρα μαζι με το γ). Οσοι ειστε σιγουροι οτι θα γινει δεκτη η μετεγγραφη σας να πατε στο τμημα που θελετε να μεταφερθειτε. Δεν εχει νόημα να πάτε στο παλιό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria__bk

Νεοφερμένος

Η maria__bk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
εγω ειχα παει στο τμημα που ειχα περασει και πραγματικα ηταν χαμενα λεφτα. μου αναγνωρισαν ενα μαθημα μονο και τωρα δεν εχω ουτε σημειωσεις απο το α εξαμηνο για τα υπολοιπα μαθηματα (που αναγκαστηκα θα παρακολουθησω τωρα μαζι με το γ). Οσοι ειστε σιγουροι οτι θα γινει δεκτη η μετεγγραφη σας να πατε στο τμημα που θελετε να μεταφερθειτε. Δεν εχει νόημα να πάτε στο παλιό..

Και με την εξεταστική πως θα γίνει; Αν όντως βγει τον Φεβρουάριο ή πιο αργά τότε αναγκαστικά δεν πρέπει να δώσουμε στην πόλη μας; Οπότε έιτε τα παρακολουθήσουμε στην πολή που περάσαμε είτε εκεί που θέλουμε να μετεγγραφούμε, όταν έρθει η ώρα δεν πρέπει να τα δώσουμε εκεί που περάσαμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Αν γινει οπως περσι τοτε ναι, θα πρεπει να βγαλετε την εξεταστικη του φεβρουαριου στο τμημα που περασατε και οχι εκει που θα περιμενετε να μεταγραφειτε. Αλλα ποιος τους ξερει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bdj96

Νεοφερμένος

Ο bdj96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ρε παιδια τη συμβουλη σας θα ηθελα....
Εγω ζω μονιμα στη Θεσσαλονικη και περασα στην Ιατρικη Αλεξανδρουπολης.Υποτιθεται δικαιουμαι μεταγγραφη στον τοπο κατοικιας ως πολυδυμο τεκνο.Η αρχικη μου σκεψη,και της οικογενειας μου,ηταν να παρακολουθησω εδω τα μαθηματα,ετσι ωστε οταν με το καλο γινοταν η μεταγγραφη να μπορεσω να περασω καποια μαθηματα,να μην χαθει τελειως το εξαμηνο.Καποια,γιατι απο τα 6-7 μαθηματα τα 4-5 εχουν εργαστηρια,δηλαδη θα κοπομουν ετσι κι αλλιως ακομα και αν μεταγγραφες γινοταν σε συντομο χρονικο διαστημα γιατι δεν θα μπορουσα να παρακολουθησω...
Τωρα,ομως,με αυτα που ακουγονται,ειμαι οπως πολλοι αλλοι σε αναμμενα καρβουνα.Και αυτο γιατι:
1)Ειναι πιθανον εντελει να προστεθει βαθμολογικο κριτηριο,το οποιο λογικα θα με κοψει διοτι απεχω 400 μορια απο την κανονικη βαση του ΑΠΘ
2)Στην καλυτεη περιπτωση να γινει η μεταγγραφη τον Φεβρουαριο,οποτε παει το εξαμηνο...
Αλλα και η επιλογη να παω αλεξανδρουπολη αρχικα δεν ειναι καλη,γιατι μονο τα μισα μαθηματα ειναι κοινα και απο αυτα ποιος ξερει ποσα θα αναγνωριστουν.Αφηστε που πρεπει να βρισκω αρον των αρον σπιτι για 4 μηνες.
Οποτε θεωρω οτι οι πιθανες επιλογες ειναι¨
Α)Να περιμενω εδω να χαθει το εξαμηνο,αλλα τουλαχιστον να παρακολουθω τα μαθηματα,ισως και τα εργαστηρια χωρις να ειμαι εγγεγγραμενος.Γενικα ομως υπαρχει τοση γραφειοκρατια που χωρις να ειμαι εγγεγγραμενος στη σχολη δυσκολα....
Β)Να παω για 4 μηνες στη σχολη που περασα,ελπιζοντας οτι θα γυρισω και οτι θα αναγνωριστουν τα μαθηματα
Γ)Να το παρω αποφαση και να παω μονιμα στην αλεξανδρουπολη


Σας παρακαλω θα ηθελα πολυ την αποψη σας για το θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moudy

Νεοφερμένος

Ο Moudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ρε παιδια τη συμβουλη σας θα ηθελα....
Εγω ζω μονιμα στη Θεσσαλονικη και περασα στην Ιατρικη Αλεξανδρουπολης.Υποτιθεται δικαιουμαι μεταγγραφη στον τοπο κατοικιας ως πολυδυμο τεκνο.Η αρχικη μου σκεψη,και της οικογενειας μου,ηταν να παρακολουθησω εδω τα μαθηματα,ετσι ωστε οταν με το καλο γινοταν η μεταγγραφη να μπορεσω να περασω καποια μαθηματα,να μην χαθει τελειως το εξαμηνο.Καποια,γιατι απο τα 6-7 μαθηματα τα 4-5 εχουν εργαστηρια,δηλαδη θα κοπομουν ετσι κι αλλιως ακομα και αν μεταγγραφες γινοταν σε συντομο χρονικο διαστημα γιατι δεν θα μπορουσα να παρακολουθησω...
Τωρα,ομως,με αυτα που ακουγονται,ειμαι οπως πολλοι αλλοι σε αναμμενα καρβουνα.Και αυτο γιατι:
1)Ειναι πιθανον εντελει να προστεθει βαθμολογικο κριτηριο,το οποιο λογικα θα με κοψει διοτι απεχω 400 μορια απο την κανονικη βαση του ΑΠΘ
2)Στην καλυτεη περιπτωση να γινει η μεταγγραφη τον Φεβρουαριο,οποτε παει το εξαμηνο...
Αλλα και η επιλογη να παω αλεξανδρουπολη αρχικα δεν ειναι καλη,γιατι μονο τα μισα μαθηματα ειναι κοινα και απο αυτα ποιος ξερει ποσα θα αναγνωριστουν.Αφηστε που πρεπει να βρισκω αρον των αρον σπιτι για 4 μηνες.
Οποτε θεωρω οτι οι πιθανες επιλογες ειναι¨
Α)Να περιμενω εδω να χαθει το εξαμηνο,αλλα τουλαχιστον να παρακολουθω τα μαθηματα,ισως και τα εργαστηρια χωρις να ειμαι εγγεγγραμενος.Γενικα ομως υπαρχει τοση γραφειοκρατια που χωρις να ειμαι εγγεγγραμενος στη σχολη δυσκολα....
Β)Να παω για 4 μηνες στη σχολη που περασα,ελπιζοντας οτι θα γυρισω και οτι θα αναγνωριστουν τα μαθηματα
Γ)Να το παρω αποφαση και να παω μονιμα στην αλεξανδρουπολη


Σας παρακαλω θα ηθελα πολυ την αποψη σας για το θεμα

Νομίζω πώς χιλιάδες οικογένειες έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά τα ερωτήματα...
Προσωπικά έχω ξενερώσει με όλο αυτό το μπάχαλο που γίνεται και τις ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ δηλώσεις ενός Υπουργού (εδώ γελάμε)....
Δεν ξέρω γιατί.... αλλά στο τέλος μας βλέπω να στήνουμε σκηνές έξω απο τις σχολές ή στις παραλίες για να παρακολουθήσουμε τα μαθήματα...
Γιατί ''ΚΑΠΟΙΟΙ'' δεν μπορούν να κατανοήσουν ότι θέλουμε να ΣΠΟΥΔΑΣΟΥΜΕ το αντικείμενο που ποθούμε!
Τι νομίζουν ότι είμαστε στο america και μπορούμε να έχουμε τρία ενοίκια ? Ακόμη και δύο είναι αρκετά...
Εγώ προτείνω να συνεχίσουν το αντισυνταγματικό τους έργο ,να αποσύρουν τον νόμο εξ'ολοκλήρου και να προσφέρουν κάτι σωστό μιά φορά στην ζωή τους...Να εξασφαλίσουν οικίες στις ειδικες κατηγορίες και εκεί θα φανεί ποιός πραγματικά θέλει να σπουδάσει και ποιός απλώς θέλει να μεταφερθεί στην Αθήνα/Θεσσαλονίκη για να περάσει ''καλά''!:hmm:
Έχουν καταπατήσει το σύνταγμα με τέτοιο τρόπο.... που είναι πρωτοφανές φαινόμενο...ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ!:mad:
Από Δευτέρα στα περισσότερα Πανεπιστήμια αρχίζουν τα μαθήματα και οι περισσότερες οικογένειες είναι σε ΑΔΙΕΞΟΔΟ...γεγονός που δεν το έχουν καταλάβει ή καλύτερα που παραβλέπουν οι ιθύνοντες...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria__bk

Νεοφερμένος

Η maria__bk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ρε παιδια τη συμβουλη σας θα ηθελα....
Εγω ζω μονιμα στη Θεσσαλονικη και περασα στην Ιατρικη Αλεξανδρουπολης.Υποτιθεται δικαιουμαι μεταγγραφη στον τοπο κατοικιας ως πολυδυμο τεκνο.Η αρχικη μου σκεψη,και της οικογενειας μου,ηταν να παρακολουθησω εδω τα μαθηματα,ετσι ωστε οταν με το καλο γινοταν η μεταγγραφη να μπορεσω να περασω καποια μαθηματα,να μην χαθει τελειως το εξαμηνο.Καποια,γιατι απο τα 6-7 μαθηματα τα 4-5 εχουν εργαστηρια,δηλαδη θα κοπομουν ετσι κι αλλιως ακομα και αν μεταγγραφες γινοταν σε συντομο χρονικο διαστημα γιατι δεν θα μπορουσα να παρακολουθησω...
Τωρα,ομως,με αυτα που ακουγονται,ειμαι οπως πολλοι αλλοι σε αναμμενα καρβουνα.Και αυτο γιατι:
1)Ειναι πιθανον εντελει να προστεθει βαθμολογικο κριτηριο,το οποιο λογικα θα με κοψει διοτι απεχω 400 μορια απο την κανονικη βαση του ΑΠΘ
2)Στην καλυτεη περιπτωση να γινει η μεταγγραφη τον Φεβρουαριο,οποτε παει το εξαμηνο...
Αλλα και η επιλογη να παω αλεξανδρουπολη αρχικα δεν ειναι καλη,γιατι μονο τα μισα μαθηματα ειναι κοινα και απο αυτα ποιος ξερει ποσα θα αναγνωριστουν.Αφηστε που πρεπει να βρισκω αρον των αρον σπιτι για 4 μηνες.
Οποτε θεωρω οτι οι πιθανες επιλογες ειναι¨
Α)Να περιμενω εδω να χαθει το εξαμηνο,αλλα τουλαχιστον να παρακολουθω τα μαθηματα,ισως και τα εργαστηρια χωρις να ειμαι εγγεγγραμενος.Γενικα ομως υπαρχει τοση γραφειοκρατια που χωρις να ειμαι εγγεγγραμενος στη σχολη δυσκολα....
Β)Να παω για 4 μηνες στη σχολη που περασα,ελπιζοντας οτι θα γυρισω και οτι θα αναγνωριστουν τα μαθηματα
Γ)Να το παρω αποφαση και να παω μονιμα στην αλεξανδρουπολη


Σας παρακαλω θα ηθελα πολυ την αποψη σας για το θεμα


Eγω πιστευω πως τα 400 μόρια δεν είναι πολλά.
Απο κει και πέρα καλύτερα να παρακολουθήσεις στην πόλη που πέρασες, έστω και για 4 μήνες. Και έγω αυτό θα κάνω. Και ακόμα να μην αναγνωριστούν θα μπορέσεις να τα ξαναδώσεις και ίσως με καλύτερο βαθμό γιατί θα τα έχεις ξαναδώσει. Και τα μαθήματα που δεν τα διδάσκονται και στο ΑΠΘ στο α εξάμηνο, μπορεί να τα διδασκονται στα αλλα εξάμηνα, οπότε θα είναι πιο εύκολα για σενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Να εξασφαλίσουν οικίες στις ειδικες κατηγορίες και εκεί θα φανεί ποιός πραγματικά θέλει να σπουδάσει και ποιός απλώς θέλει να μεταφερθεί στην Αθήνα/Θεσσαλονίκη για να περάσει ''καλά''!:hmm:

Εφόσον θέλησαν να ασκήσουν κοινωνική πολιτική, αυτό ακριβώς όφειλαν να κάνουν. Αλλά κοινωνική πολιτική εις βάρος τρίτων και όπως μας βολεύει, είδες τι εύκολο ήταν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φλοισβοςλαερ

Νεοφερμένος

Ο φλοισβοςλαερ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ο Λοβέρδος δήλωσε ότι οι φοιτητές θα μεταγραφούν στο κοντινότερο τμήμα που υπάρχει στην περιοχή που ζουν μόνιμα... Εγώ βρίσκομαι πιο κοντά στην Αθήνα, αλλά φοβάμαι ότι δε θα με δεχτούν λόγω της μεγάλης ζήτησης για τη συγκεκριμένη πόλη. Άραγε μπορώ να δηλώσω Πάτρα αντί για Αθήνα για να έχω περισσότερες πιθανότητες να με δεχτούν; ή δε θα με δεχτούν επειδή δε βρίσκομαι τόσο κοντά στην Πάτρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moudy

Νεοφερμένος

Ο Moudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Εφόσον θέλησαν να ασκήσουν κοινωνική πολιτική, αυτό ακριβώς όφειλαν να κάνουν. Αλλά κοινωνική πολιτική εις βάρος τρίτων και όπως μας βολεύει, είδες τι εύκολο ήταν;

Από χθές...συμφωνούσαμε!
Αλλά μάλλον δεν το κατάλαβες!:D
Εγώ ουδέποτε είπα να πάρει ο καθένας μετεγγραφή αυθαίρετα...Απλώς αν δεν εφαρμοστεί ο νόμος θα τους πάρει όλους...
Και ίσως πάρει τελικά μόνο όσους την έχουν ανάγκη γιατί οι υπόλοιποι θα βολευτούν καλά εκεί που περάσαν...
Από την στιγμή που έχουμε αρχίσει να μιλάμε για απώλεια εξαμήνου τότε αλλάζουν τα δεδομένα...
Ας χορηγήσουν οικίες ή κάποιο επίδομα κατοικίας(κάθε μήνα) να μείνουν οι δικαιούχοι και τοτε θα δούνε πώς λύνεται...το θέμα των μετεγγραφών!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Ώρες ώρες λυπάμαι που γεννήθηκα σ'αυτή τη χώρα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο?!

Πέρασα Μηχανικών Πληροφορικής στο ΤΕΙ Λαμίας. Λόγω οικονομικών θεμάτων, θέλω να ζητήσω μετεγγραφή για το ΤΕΙ Αθήνας. Ανήκω στους τρίτεκνους.
Στο ενδιάμεσο, ΔΕΝ θα παρακολουθήσω τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου..

Ερώτηση: Στην περίπτωση που δεν γίνει δεκτή η αίτηση μου, και αναγκαστώ να πάω στην Λαμία να σπουδάσω, τι γίνεται με τα μαθήματα που θα έχω χάσει?
Αν πάω του χρόνου, θα μπορώ να ξεκινήσω από το 0, δηλαδή από το πρώτο εξάμηνο? Αν πάλι γίνει δεκτή, ξεκινάω το Β' εξάμηνο κανονικά τον Φεβρουάριο?! Το Α' πότε αναπληρώνεται?

Ευχαριστώ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CIVILALEX

Νεοφερμένος

Η CIVILALEX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
παιδια να ρωτήσω κάτι που δεν έχει διευκρινιστεί
εγώ είμαι κάτοικος Καβάλας και οι γονεις μου εχουν ιδιοκτητο σπιτι στην Θεσσαλονίκη, στο όνομα της μητέρας μου, αλλα μενουν Καβάλα και αυτος ειναι ο τόπος μόνιμης κατοικίας τους και δικός μου.
Αυτό σημαίνει ότι δεν έχω δικαίωμα μεταγγραφής απο Ξανθη σε Θεσσαλονίκη?Δηλάδη με την έννοια να εχουν σπίτι οι γονεις του φοιτητη που είπε ο Λοβέρδος, εννοεί να μένουν αυτοί η και να εχουν στην ιδιοκτησία τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top