Ελεύθερες μετεγγραφές

gewrgia24221242

Νεοφερμένος

Η gewrgia24221242 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Εγώ πάντως αν είχα περάσει στη σχολή μου και μετα μου λέγανε οτι θα έρθουν και κάποια αλλα παιδιά που γράψανε λιγότερο, ακόμα και πολύ λιγότερο, δε θα με πείραζε καθόλου. Γι' αυτό πιστεύω στο ελεύθερες μετεγγραφές για ολους. Ας δηλώσει ο καθένας ποιο μέρος επιθυμεί για τους χ δικους του λόγους. Καρφάκι δε μου καίγεται.

δεν ειναι αυτο που λες γιατι δεν ειναι πραγματικα ελευθερες για ολους γιατι καποιοι που εχουν πραγματικα εναν λογο να σπουδασουν καπου αλλου απο εκει που περασαν τοτε ναι συμφωνω αλλα αν δεν υπαρχει λογος ειναι πολυ αδικο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Κάπου είχα διαβάσει ότι ο υπουργός Παιδείας είχε πει πως εκτιμάται ότι οι μετεγγραφές θα φθάσουν τις 10-12.000 ενώ τα ΑΕΙ κάνουν λόγο για περισσότερες από 20.000 μετεγγραφές. :whistle:
Καλά δεν παίζει όλοι αυτοί να πάρουν μεταγραφή. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά δεν παίζει όλοι αυτοί να πάρουν μεταγραφή. :worry:

Ναι και μένα απίθανο μου φαίνεται. :P Πρώτα θα πάρουν τα φιλαράκια (:rolleyes:) και μετά όποιον να 'ναι. Προσωπικά και 100 άτομα επιπλέον σε κάποιο τμήμα της Αθήνας μου φαίνονται ΠΟΛΛΑ. Ούτε στα αμφιθέατρα δε θα χωράνε. :worry:



Καλά, το θέμα των ελεύθερων μετεγγραφών τέθηκε καθαρά για πολιτκούς λόγους. Και πολλοί για άλλη μια φορά τσίμπησαν. Βέβαια όταν θα πέσουν από τα σύννεφα θα είναι ήδη πολύ αργά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ναι και μένα απίθανο μου φαίνεται. :P Πρώτα θα πάρουν τα φιλαράκια (:rolleyes:) και μετά όποιον να 'ναι. Προσωπικά και 100 άτομα επιπλέον σε κάποιο τμήμα της Αθήνας μου φαίνονται ΠΟΛΛΑ. Ούτε στα αμφιθέατρα δε θα χωράνε. :worry:
Αυτό είναι σίγουρο.. Το μόνο που μπορεί να γίνει σαν πιο καλή λύση είναι αν από ένα τμήμα πχ φύγουν και έρθουν αντίστοιχα κάποια άτομα.. Αλλά να θέλουν όλοι να πάνε σε ένα τμήμα (κυρίως στις μεγάλες πόλεις) δεν θα έχει καλό αποτέλεσμα.. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Ξέρετε πότε συνήθως βγαίνουν τα αποτελέσματα των μεταγραφών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Καλά δεν παίζει όλοι αυτοί να πάρουν μεταγραφή. :worry:
Δεν ξέρω αν θα πάρουν όλοι αυτοί μεταγραφή πάντως με όσα έχουν βγει προς τα έξω όλοι δικαιούνται μεταγραφή.Βλέποντας και κρίνοντας από τα παιδιά στο σχολείο μου αυτοί που δικαιούνταν μεταγραφή για κάποιον λόγο ήταν αρκετά περισσότεροι από τους υπόλοιπους που δεν δικαιούνταν.Οπότε όπως το βλέπω ή θα έχουμε υπερσυσσώρευση φοιτητών σε κάποια τμήματα(κυρίως Αθήνα-Θεσ/νικη) ή θα πάρουν μεταγραφή μόνο ή κυρίως τα βύσματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν θα πάρουν όλοι αυτοί μεταγραφή πάντως με όσα έχουν βγει προς τα έξω όλοι δικαιούνται μεταγραφή.Βλέποντας και κρίνοντας από τα παιδιά στο σχολείο μου αυτοί που δικαιούνταν μεταγραφή για κάποιον λόγο ήταν αρκετά περισσότεροι από τους υπόλοιπους που δεν δικαιούνταν.Οπότε όπως το βλέπω ή θα έχουμε υπερσυσσώρευση φοιτητών σε κάποια τμήματα(κυρίως Αθήνα-Θεσ/νικη) ή θα πάρουν μεταγραφή μόνο ή κυρίως τα βύσματα
Το να μαζέψουν τα τμήματα των μεγάλων πόλεων περισσότερους φοιτητές από όσους μπορούν να έχουν και να ερημώσουν οι άλλες πόλεις είναι ότι χειρότερο πραγματικά. Ας βγάλουν έναν αριθμό που να μπορεί να ανταπεξέλθει το κάθε τμήμα και όποιος πάρει μεταγραφή. Αν και βλέπω να γίνεται της τρελής με αυτό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ελεύθερες μετεγγραφές σημαίνει χωρίς κανένα απολύτως κριτήριο. Εδώ το ίδιο το υπουργείο Παιδείας έχει ανακοινώσει εισοδηματικό κριτήριο 9000€ για κάθε μέλος της οικογένειας (του επιτυχόντα). Εχει ανακοινωθεί επίσης ότι ο αριθμός των επιτυχόντων που θα δικαιούνται μετεγγραφής, δεν θα ξεπερνά το 10% επί των εισαχθέντων στα Πανεπιστήμια -ΤΕΙ υποδοχής και πως σε περίπτωση που ο αριθμός των δικαιουμένων μεταφοράς θέσεων (μετεγγραφής) είναι ανώτερος του ποσοστού του 10%, μοναδικό κριτήριο κατάταξης θα είναι ο βαθμός εισαγωγής.


Το ότι τις "βάφτισαν" ελεύθερες δεν πάει να πει και ότι είναι. :P :whistle:

Το να μαζέψουν τα τμήματα των μεγάλων πόλεων περισσότερους φοιτητές από όσους μπορούν να έχουν και να ερημώσουν οι άλλες πόλεις είναι ότι χειρότερο πραγματικά. Ας βγάλουν έναν αριθμό που να μπορεί να ανταπεξέλθει το κάθε τμήμα και όποιος πάρει μεταγραφή. Αν και βλέπω να γίνεται της τρελής με αυτό το θέμα.


Καταλήψεις... :angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
δεν ειναι αυτο που λες γιατι δεν ειναι πραγματικα ελευθερες για ολους γιατι καποιοι που εχουν πραγματικα εναν λογο να σπουδασουν καπου αλλου απο εκει που περασαν τοτε ναι συμφωνω αλλα αν δεν υπαρχει λογος ειναι πολυ αδικο..
Ο νόμος δεν καθορίζει με σαφήνεια το πού θα πηγαίνει ο μεταγραφόμενος. Φαντάζομαι ότι σύντομα θα δοθούν διευκρινήσεις. Όμως, κάθε νόμος εκτός από το γράμμα του, έχει και το πνεύμα του. Το πνεύμα του νόμου για τις μετεγγραφές, όπως περιγράφεται και στην εισαγωγή του, είναι να μην επιβαρύνεται οικονομικά η οικογένεια διατηρώντας πολλά σπίτια σε διάφορα μέρη.
Με βάση αυτό το σκεπτικό, θα απαντήσω στις "ακραίες" απορίες που μάζεψα στο μήνυμα 349.
1) Πέτυχα Κρήτη. Είμαι πολύτεκνος. Ο τόπος διαμονής μου είναι Ιωάννινα. Μπορώ να πάρω μεταγραφή για Αθήνα;
-- Μόνο για Ιωάννινα (και αν υπάρχει εκεί αντίστοιχη σχολή)
2) Μένω Πάτρα. Πέτυχα στο Βόλο. Έχω αδερφό που σπουδάζει εκεί. Μπορώ να πάρω μεταγραφή για Θεσσαλονίκη;
-- Θεσσαλονίκη σίγουρα όχι. Νομίζω ούτε και για Πάτρα.
3) Πέτυχα Σάμο. Ο αδερφός μου είναι φοιτητής στην Πάτρα αλλά είναι από αυτούς που θα διαγραφούν. Προλαβαίνω να πάρω μεταγραφή για Αθήνα που είναι το σπίτι μου;
-- Ουσιαστικά ο αδερφός σου δεν σπουδάζει. Γιατί να δικαιούσαι μεταγραφή;
4) Αν πάρω μεταγραφή και δεν μου αρέσει η νέα σχολή, μπορώ την επόμενη χρονιά να ξαναγυρίσω στην παλιά;
-- Τίποτε άλλο;
5) Πέτυχα Πάτρα το 2012 με την ειδική κατηγορία των τρίτεκνων. Μπορώ να πάρω τώρα μεταγραφή για Αθήνα όπου είναι το σπίτι μου;
-- Ο νόμος είναι για τους φετινούς. Η περίπτωσή σου είναι προπέρσινα ξινά σταφύλια. Στο κάτω-κάτω ήδη έκανες χρήση των ευεργετικών διατάξεων του νόμου που ίσχυε τότε.
6) Πέτυχα Τρίπολη όπου μένουν και οι γονείς μου. Είμαι πολύτεκνος. Μπορώ να πάρω μεταγραφή για Αθήνα;
-- Ασφαλώς και όχι. Θα ήταν καταχρηστική εκμετάλλευση του νόμου.
7) Μένω με τους γονείς μου στη Πάτρα και είμαι τρίτεκνος. Πέτυχα στην Καλαμάτα. Μπορώ να πάρω μεταγραφή για Αθήνα, όπου μένουν και εργάζονται τα μεγαλύτερά μου κατά 20 χρόνια αδέρφια;
-- Μόνο για Πάτρα, αφού εκεί είναι ο τόπος κατοικίας σου.
8.) Έχω μια αδερφή και η μητέρα μου είναι έγκυος στον 3ο μήνα. Ανήκω στην κατηγορία των τρίτεκνων;
-- Αυτό δεν το ξέρω. (Πάντως τέτοιες περιπτώσεις μπορεί και να κρύβουν λαμογιά).
9) Μένω Ιωάννινα και πέτυχα εκεί. Η αδελφή μου είναι φοιτήτρια επίσης στα Ιωάννινα. Έχω δικαίωμα μεταγραφής για τη Θεσσαλονίκη;
-- Πόσα έξυπνα παιδάκια σαν εσένα έχει η μαμά σου;
10) Πέτυχα Ρόδο όπου μένουν οι γονείς μου. Μπορώ να πάρω μεταγραφή για Αθήνα όπου σπουδάζει ο αδερφός μου;
-- Κάτσε καλά.
11) Είμαι τρίτεκνος, μένω Αλεξανδρούπολη και πέτυχα εκεί. Του χρόνου όμως οι γονείς μου θα μετακομίσουν στη Θεσσαλονίκη. Μπορώ να πάρω μεταγραφή για εκεί;
-- Ο νόμος δεν προβλέπει τι θα σου συμβεί στο μέλλον.
12) Έχω μωρό. Δικαιούμαι μεταγραφή για τον τόπο της κατοικίας μου;
-- Δε νομίζω ότι ο νόμος προβλέπει τέτοια περίπτωση.
13) Το σπίτι μου είναι στην Πρέβεζα. Πέτυχα Κόρινθο. Έχω αδερφή που σπουδάζει στην Κρήτη. Μπορώ να πάρω μεταγραφή για Θεσσαλονίκη;
-- Μόνον για Πρέβεζα ή Κρήτη (και αν φυσικά υπάρχει αντίστοιχη σχολή).
Εγώ πάντως αν είχα περάσει στη σχολή μου και μετα μου λέγανε οτι θα έρθουν και κάποια αλλα παιδιά που γράψανε λιγότερο, ακόμα και πολύ λιγότερο, δε θα με πείραζε καθόλου.
Αν η σχολή σου είχε αίθουσες, εργαστήρια, όργανα, υπολογιστές, χρήματα, προσωπικό, υποδομές για 100 φοιτητές και ξαφνικά γίνονταν 200, θα σε πείραζε και πολύ μάλιστα.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kerasi

Νεοφερμένος

Ο kerasi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Είναι τοσο μαζική η εκπαίδευση στην Ελλάδα που έχει ξεπεράσει τα ελάχιστα προαπαιτούμενα για να γίνεται σωστά. Τι να χεις 300 άτομα τι να χεις 400 το ιδιο είναι. Και πάλι υπάρχουν λύσεις, δόξα τω θεώ απο καθηγητές και αίθουσες γεμάτος ο τόπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Έχω χαθεί λίγο :P


  1. Αρχικά οι μετεγγραφές θα επιτρέπουν και την αλλαγή τμήματος πέρα απο ίδρυμα; πχ κάποιος που μπήκε φαρμακευτικη θεσσ θα μπορει να πάει ιατρική αθήνας εφόσον ο αδερφός του σπουδάζει στην αθήνα;
  2. Οι μετεγγραφές θα ισχύουν μόνο για τους φετινούς πρωτοετείς φοιτητές ή μπορεί και κάποιος που πληρεί τα κριτήρια και είναι 2ο έτος να δικαιούται;
  3. Εφόσον μιλάμε για ελέυθερες μετεγγραφές, δεν τίθεται ζήτημα "βάσης" ή και συγκεκριμένου αριθμού φοιτητών. Σωστά;
  4. Δικαίωμα μετεγγραφής (είτε ελέυθερης είτε όχι) έχουν και οι φοιτητές που πέρασαν σε κάποιο τμήμα με το 10% στις πανελλήνιες 2014 ή προηγούμενων ετών;

:hmm:

Ο νόμος δεν καθορίζει με σαφήνεια το πού θα πηγαίνει ο μεταγραφόμενος. Φαντάζομαι ότι σύντομα θα δοθούν διευκρινήσεις. Όμως, κάθε νόμος εκτός από το γράμμα του, έχει και το πνεύμα του. Το πνεύμα του νόμου για τις μετεγγραφές, όπως περιγράφεται και στην εισαγωγή του, είναι να μην επιβαρύνεται οικονομικά η οικογένεια διατηρώντας πολλά σπίτια σε διάφορα μέρη.
Με βάση αυτό το σκεπτικό, θα απαντήσω στις "ακραίες" απορίες που μάζεψα στο μήνυμα 349.
1) Πέτυχα Κρήτη. Είμαι πολύτεκνος. Ο τόπος διαμονής μου είναι Ιωάννινα. Μπορώ να πάρω μεταγραφή για Αθήνα;
-- Μόνο για Ιωάννινα (και αν υπάρχει εκεί αντίστοιχη σχολή)
2) Μένω Πάτρα. Πέτυχα στο Βόλο. Έχω αδερφό που σπουδάζει εκεί. Μπορώ να πάρω μεταγραφή για Θεσσαλονίκη;
-- Θεσσαλονίκη σίγουρα όχι. Νομίζω ούτε και για Πάτρα.
3) Πέτυχα Σάμο. Ο αδερφός μου είναι φοιτητής στην Πάτρα αλλά είναι από αυτούς που θα διαγραφούν. Προλαβαίνω να πάρω μεταγραφή για Αθήνα που είναι το σπίτι μου;
-- Ουσιαστικά ο αδερφός σου δεν σπουδάζει. Γιατί να δικαιούσαι μεταγραφή;
4) Αν πάρω μεταγραφή και δεν μου αρέσει η νέα σχολή, μπορώ την επόμενη χρονιά να ξαναγυρίσω στην παλιά;
-- Τίποτε άλλο;
5) Πέτυχα Πάτρα το 2012 με την ειδική κατηγορία των τρίτεκνων. Μπορώ να πάρω τώρα μεταγραφή για Αθήνα όπου είναι το σπίτι μου;
-- Ο νόμος είναι για τους φετινούς. Η περίπτωσή σου είναι προπέρσινα ξινά σταφύλια. Στο κάτω-κάτω ήδη έκανες χρήση των ευεργετικών διατάξεων του νόμου που ίσχυε τότε.
6) Πέτυχα Τρίπολη όπου μένουν και οι γονείς μου. Είμαι πολύτεκνος. Μπορώ να πάρω μεταγραφή για Αθήνα;
-- Ασφαλώς και όχι. Θα ήταν καταχρηστική εκμετάλλευση του νόμου.
7) Μένω με τους γονείς μου στη Πάτρα και είμαι τρίτεκνος. Πέτυχα στην Καλαμάτα. Μπορώ να πάρω μεταγραφή για Αθήνα, όπου μένουν και εργάζονται τα μεγαλύτερά μου κατά 20 χρόνια αδέρφια;
-- Μόνο για Πάτρα, αφού εκεί είναι ο τόπος κατοικίας σου.
8.) Έχω μια αδερφή και η μητέρα μου είναι έγκυος στον 3ο μήνα. Ανήκω στην κατηγορία των τρίτεκνων;
-- Αυτό δεν το ξέρω. (Πάντως τέτοιες περιπτώσεις μπορεί και να κρύβουν λαμογιά).
9) Μένω Ιωάννινα και πέτυχα εκεί. Η αδελφή μου είναι φοιτήτρια επίσης στα Ιωάννινα. Έχω δικαίωμα μεταγραφής για τη Θεσσαλονίκη;
-- Πόσα έξυπνα παιδάκια σαν εσένα έχει η μαμά σου;
10) Πέτυχα Ρόδο όπου μένουν οι γονείς μου. Μπορώ να πάρω μεταγραφή για Αθήνα όπου σπουδάζει ο αδερφός μου;
-- Κάτσε καλά.
11) Είμαι τρίτεκνος, μένω Αλεξανδρούπολη και πέτυχα εκεί. Του χρόνου όμως οι γονείς μου θα μετακομίσουν στη Θεσσαλονίκη. Μπορώ να πάρω μεταγραφή για εκεί;
-- Ο νόμος δεν προβλέπει τι θα σου συμβεί στο μέλλον.
12) Έχω μωρό. Δικαιούμαι μεταγραφή για τον τόπο της κατοικίας μου;
-- Δε νομίζω.
13) Το σπίτι μου είναι στην Πρέβεζα. Πέτυχα Κόρινθο. Έχω αδερφή που σπουδάζει στην Κρήτη. Μπορώ να πάρω μεταγραφή για Θεσσαλονίκη;
-- Μόνον για Πρέβεζα ή Κρήτη (και αν φυσικά υπάρχει αντίστοιχη σχολή).

Αν η σχολή σου είχε αίθουσες, εργαστήρια, όργανα, υπολογιστές, χρήματα, προσωπικό, υποδομές για 100 φοιτητές και ξαφνικά γίνονταν 200, θα σε πείραζε και πολύ μάλιστα.
Μου φαίνεται θα γίνει όπως ακριώς με τις μεταθέσεις των εκπαιδευτικών που δικαιούνται μετάθεση σε περίπτωση τριτεκνίας και η μισή Ελλάδα κάνει παιδιά για να πάρει μετάθεση. :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αξίζει να σημειωθεί ότι στις 20/8 σε συνέντευξη στον ΣΚΑΙ ο υπουργός αναφέρθηκε σε ένα κενό του νόμου για τις μετεγγραφές φοιτητών καθώς δεν προβλέπει τον τόπο μετεγγραφής όταν μένει αλλού η οικογένεια, αλλού σπουδάζει ένα παιδί και αλλού επιτυγχάνει το δεύτερο παιδί. Τόνισε ότι ο τόπος θα καθοριστεί με την υπουργική απόφαση που θα εκδοθεί. Αυτό σε συνδυασμό με τις έντονες αντιδράσεις της Αρχής Διασφάλισης της Ποιότητας (ΑΔΙΠ) της Ανώτατης Εκπαίδευσης για αδυναμία διεξαγωγής της εκπαιδευτικής διαδικασίας και σίγουρη υποβάθμιση των σπουδών λόγω συσσώρευσης φοιτητών σε κεντρικά ΑΕΙ, εσάς τι σας κάνει να πιστεύετε? Εμένα πάντως με κάνει να πιστεύω πως θα κάνουν ο,τι είναι δυνατόν για να μειώσουν στο ελάχιστο τις μετεγγραφές στις μεγαλουπόλεις.

Να αναρωτιέστε πάντα τι κρύβεται πίσω από τις δηλώσεις των υπευθύνων. Με λίγα λόγια "Τι θέλει να πει ο ποιητής"? Σκέφτεστε την περίπτωση να πέρασε κάποιος στην Κρήτη, να μένει η οικογένειά του στην Αθήνα και επειδή ο αδελφός του σπουδάζει στα Γιάννενα να του δώσουν μετεγγραφή για τα Γιάννενα εφόσον βέβαια υπάρχει εκεί αντίστοιχη σχολή με αυτήν που πέρασε? Σκέφτεται ο κάθε υπεύθυνος ότι έτσι κι αλλιώς βοηθιέται η οικογένεια αφού συνεχίζει να διατηρεί μόνο 2 σπίτια και συγχρόνως δεν επιβαρύνεται η Αθήνα με επιπλέον φοιτητές. Ακραίο μεν αλλά έτσι όπως έχουν στριμωχτεί από όλους τους πανεπιστημιακούς φορείς, όλα είναι πιθανά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kerasi

Νεοφερμένος

Ο kerasi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Μπορεί να συμβαίνει και το ανάποδο, να συμφέρει να γίνουν οι μετεγγραφές στις κεντρικές πόλεις, για να δικαιολογήσει την κατάργηση τμημάτων και πανεπιστημιών, οπως έγινε πρόσφατα με πολλά παραδείγματα. Εγώ πιστεύω οτι θα σε αφήνει να διαλέγεις στην αίτηση και αν υπάρχουν πολλοί που θέλουν το ιδιο θα παίζουν ρόλο και τα μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EleniKat

Νεοφερμένος

Η EleniKat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Παιδια εχω την εντυπωση οτι τελικα οι πρυτανεις θα κοθορισουν τον αριθμο των φοιτητων που τελικα θα παρουν μετεγγραφη.. Και επειδη ειναι πολλοι αυτοι που δικαιούνται θα βασιστουν στα μορια..

Δεν το λεω επισημα, απλα το ακουσα απο γνωστο στο υπουργειο.. Λιγη υπομονη και συντομα θα μαθουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Δεν ξερω τι θα γίνει αλλα ολα αυτά έπρεπε να εχουν ξεκαθαριστεί πλήρως πριν τα μηχανογραφικά ώστε να ξέρουμε και να δηλώσουμε αναλόγως! Αφού τώρα παρά πολλοί τα έχουμε κανει με βάση τις ελεύθερες μετεγγραφες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξερω τι θα γίνει αλλα ολα αυτά έπρεπε να εχουν ξεκαθαριστεί πλήρως πριν τα μηχανογραφικά ώστε να ξέρουμε και να δηλώσουμε αναλόγως! Αφού τώρα παρά πολλοί τα έχουμε κανει με βάση τις ελεύθερες μετεγγραφες.

Μα δεν καταλαβαίνεις ότι το έκαναν επίτηδες; :angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Δεν ξερω τι θα γίνει αλλα ολα αυτά έπρεπε να εχουν ξεκαθαριστεί πλήρως πριν τα μηχανογραφικά ώστε να ξέρουμε και να δηλώσουμε αναλόγως! Αφού τώρα παρά πολλοί τα έχουμε κανει με βάση τις ελεύθερες μετεγγραφες.

Αυτό είναι το πρόβλημα. Ότι πολλοί (ή καλύτερα οι περισσότεροι!) δήλωσαν σχολή με το σκεπτικό και την προοπτική ότι ΘΑ πάρουν μετεγγραφή ΚΑΠΟΙΑ στιγμή στο άμεσο μέλλον. Με αποτέλεσμα να δηλώσουν σχολές πιο υψηλόβαθμες, σε επαρχιακές πόλεις, με την πεποίθηση πως θα μεταφερθούν στο ίδιο τμήμα στην πρωτεύουσα/συμπρωτεύουσα. Κάτι τέτοιο όμως εννοείται πως είναι κατάχρηση του σχετικού νόμου. Δηλαδή, περνάς στην πόλη σου (Αθήνα/Θεσσαλονίκη) κανονικά σε μία σχολή 16000 μορίων φερειπήν και προτιμάς να δηλώσεις κάποια που απαιτεί μεγαλύτερη συγκομιδή μορίων (πχ 18.000 στην πόλη σου), η οποία στην επαρχία θα έχει 16000 και λογικά την πιάνεις. Και ρωτώ: Είναι αυτό ορθή λογική; Ή μήπως είναι προσπάθεια του τύπου "ότι φάμε , ότι πιούμε κι ότι αρπάξει ο κώλος μας";;;
Δηλαδή είναι ορθό να δηλώνεις τη σχολή που θα ακολουθήσεις και θα σπουδάσεις με βάση έναν "μεταγραφικό νόμο" που ΘΑ ισχύσει στο μέλλον και όχι και 100% ;;; Έτσι προσπαθείς να εκμεταλλευτείς καταστάσεις χωρίς ουσιαστικά να βάζεις ως πρώτο κριτήριο πχ την οικονομική σου κατάσταση ώστε να διευκολύνεις την οικογένειά σου. :hmm:

Και εννοείται βάζω β ενικό παραπάνω όχι για σένα προς Θεού, αλλά για αμεσότητα και να γίνει καλύτερα αντιληπτό!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Stavri_ αυτό ακριβώς. Δηλαδή με ποια λογική δήλωσαν τόσα άτομα άλλες πόλεις που ήξεραν ότι δεν μπορούν να πάνε επειδή ήταν ΠΙΘΑΝΌ να πάρουν μεταγραφή; Μερικοί μπορεί να το έκαναν γιατί ίσως είχαν σίγουρα κριτήρια (πχ πολύ χαμηλό εισόδημα) αλλά φαντάζομαι τι γινόταν στους πολύτεκνους. Σαφώς δεν μπορούν να πάρουν όλοι αυτοί μεταγραφή. Και θα έπρεπε να το σκεφτούν καλά όταν έκαναν τον μηχανογραφικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandkonst

Νεοφερμένος

Ο alexandkonst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
παιδιά, εγω μένω Καβάλα αλλά έχουμε σπίτι στη Θεσσαλονική, εγω ομως έπιασα τα μορια για τη σχολη που ήθελα στη Ξάνθη, με λίγα λόγια ο τόπος μόνιμης κατοικίας μου είναι η Καβάλα και θέλω μεταγγραφη για Θεσσαλονικη, ενω είμαι ξανθη
να σημειωσω οτι το μόνο κριτήριο είναι το εισοδηματικό και ότι είμαι καλα βαθμολογικα για να διεκδικήσω τη μεταγγραφη, απλά το θέμα είναι ότι μπορω, ή επειδη είναι η ξανθη πιο κοντα στη Καβάλα δεν μπορω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Stavri_ αυτό ακριβώς. Δηλαδή με ποια λογική δήλωσαν τόσα άτομα άλλες πόλεις που ήξεραν ότι δεν μπορούν να πάνε επειδή ήταν ΠΙΘΑΝΌ να πάρουν μεταγραφή; Μερικοί μπορεί να το έκαναν γιατί ίσως είχαν σίγουρα κριτήρια (πχ πολύ χαμηλό εισόδημα) αλλά φαντάζομαι τι γινόταν στους πολύτεκνους. Σαφώς δεν μπορούν να πάρουν όλοι αυτοί μεταγραφή. Και θα έπρεπε να το σκεφτούν καλά όταν έκαναν τον μηχανογραφικό.

Α, μπράβο! Να αγιάσει το στόμα σου. Τι λέμε τόση ώρα;!:D

Αλλά εντάξει. Στο Ελλάντα κοιτάμε πάντα τα "παράθυρα" . Πάντα να γλιτώσουμε από εκεί, πάντα να κερδίσουμε, πάντα να εξαιρεθούμε από κάτι, και πάει λέγοντας.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top