Ελεύθερες μετεγγραφές

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,806 μηνύματα.
Κανονικά ο καθένας ανάλογα με τους βαθμούς του, να περνάει εκεί που πρέπει. Αυτά περί "μετεγγραφών" μόνο σε τριτοκοσμικές χώρες γίνονται. Επειδή αρέσει στον Έλληνα η κλάψα, δεν σημαίνει ότι θα πρέπει ο καθένας να ανήκει σε μια ειδική κατηγορία...γιατί κύριοι, εκεί φτάσαμε πλέον. Ο καθένας κοιτάζει την πάρτη του. Πως θα βολέψει τη θεσούλα του. Κρίση, κρίση αλλά η διαφθορά και η ευνοιοκρατία δεν έχει τέλος. Αν τώρα φιλάτε κατουρημένες ποδιές για μια μετεγγραφή, αύριο θα περνάτε τα μαθήματα στο Πανεπιστήμιο μέσω τηλεφώνου ή πολιτικού μέσου (και με βαθμό); :confused:

Ρε παιδιά σταματήστε την καραμέλα με τους οικονομικά αδύναμους. Όσοι έχουν πράγματι τέτοιο πρόβλημα μπορεί να γίνει κάποια ρύθμιση...απλά ξαφνικά στην Ελλάδα γεμίσαμε με οικονομικά αδύναμους και με i-phone και με διακοπές για την επιτυχία στις πανελλήνιες! Τόσα μοδάτα μαγιώ των 70€ ποιος στο διάολο τα αγοράζει; Ξέρω ότι όποιος έχει ανάγκη για χρήματα για επιβίωση δεν πάει διακοπές αλλά κάνει ό,τι δουλειά προκύψει, ακόμη και να πλύνει ποτήρια σε καφετέρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Τι θα πει ελεύθερες μεταγραφές; Μα φυσικά αυτό που στον καθένα θα βόλευε. Σταχυολογώ μερικές ερωτήσεις ενδιαφερόμενων:

1) Πέτυχα Κρήτη. Είμαι πολύτεκνος. Ο τόπος διαμονής μου είναι Ιωάννινα. Μπορώ να πάρω μεταγραφή για Αθήνα;

2) Μένω Πάτρα. Πέτυχα στο Βόλο. Έχω αδερφό που σπουδάζει εκεί. Μπορώ να πάρω μεταγραφή για Θεσσαλονίκη;

3) Πέτυχα Σάμο. Ο αδερφός μου είναι φοιτητής στην Πάτρα αλλά είναι από αυτούς που θα διαγραφούν. Προλαβαίνω να πάρω μεταγραφή για Αθήνα που είναι το σπίτι μου;

4) Αν πάρω μεταγραφή και δεν μου αρέσει η νέα σχολή, μπορώ την επόμενη χρονιά να ξαναγυρίσω στην παλιά;

5) Πέτυχα Πάτρα το 2012 με την ειδική κατηγορία των τρίτεκνων. Μπορώ να πάρω τώρα μεταγραφή για Αθήνα όπου είναι το σπίτι μου;

6) Πέτυχα Τρίπολη όπου μένουν και οι γονείς μου. Είμαι πολύτεκνος. Μπορώ να πάρω μεταγραφή για Αθήνα;

7) Μένω με τους γονείς μου στη Πάτρα και είμαι τρίτεκνος. Πέτυχα στην Καλαμάτα. Μπορώ να πάρω μεταγραφή για Αθήνα, όπου μένουν και εργάζονται τα μεγαλύτερά μου κατά 20 χρόνια αδέρφια;

8.) Έχω μια αδερφή και η μητέρα μου είναι έγκυος στον 3ο μήνα. Ανήκω στην κατηγορία των τρίτεκνων;

9) Μένω Ιωάννινα και πέτυχα εκεί. Η αδελφή μου είναι φοιτήτρια επίσης στα Ιωάννινα. Έχω δικαίωμα μεταγραφής για τη Θεσσαλονίκη;

10) Πέτυχα Ρόδο όπου μένουν οι γονείς μου. Μπορώ να πάρω μεταγραφή για Αθήνα όπου σπουδάζει ο αδερφός μου;

11) Είμαι τρίτεκνος, μένω Αλεξανδρούπολη και πέτυχα εκεί. Του χρόνου όμως οι γονείς μου θα μετακομίσουν στη Θεσσαλονίκη. Μπορώ να πάρω μεταγραφή για εκεί;

12) Έχω μωρό. Δικαιούμαι μεταγραφή για τον τόπο της κατοικίας μου;

13) Το σπίτι μου είναι στην Πρέβεζα. Πέτυχα Κόρινθο. Έχω αδερφή που σπουδάζει στην Κρήτη. Μπορώ να πάρω μεταγραφή για Θεσσαλονίκη;




Υ.Γ. Έλεος!!!!
:whistle:
Νομίζω ότι το 13 κάπου με αφορά. Αλλά εγώ πέρασα Θεσσαλονίκη και ζητώ Αθήνα.
Πάντως σε γενικές γραμμές έχει τι δίκαιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Ο Δίας και nPb έχουν δίκιο, όλα αυτά είναι γελοιότητες. Υπάρχουν παιδιά που έχουν ξεσκιστεί στο διάβασμα για να περάσουν πχ στο ΗΜΜΥ στο ΕΜΠ που πολλές φορές δεν τα καταφέρνουν λόγω μερικών μορίων ενώ ο άλλος ο εξυπνάκιας περνάει στο ΗΜΜΥ Ξάνθης με πολύ λιγότερα μόρια και παίρνει τη μετεγγραφή στο ΕΜΠ. Ο καθένας να εισάγεται εκεί που είναι άξιος, το ότι είχε οικονομικά προβλήματα ή αδέρφια ας το σκεφτόταν πιο νωρίς και να έπραττε αναλόγως για να εισαγόταν εκεί που τον βόλευε, οι υπόλοιποι δεν είναι κορόιδα. Και πριν αρχίσετε την ολομέτωπη επίθεση εναντίον μου απλά σκεφτείτε τους μαθητές που ανέφερα αρχικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Νομίζω ότι το 13 κάπου με αφορά. Αλλά εγώ πέρασα Θεσσαλονίκη και ζητώ Αθήνα.
Πάντως σε γενικές γραμμές έχει τι δίκαιο!
Υποτίθεται ότι η μετεγγραφή έχει κοινωνικό χαρακτήρα και δίνεται για την οικονομική ελάφρυνση της οικογένειας και όχι για να εκμεταλλευτεί καταχρηστικά το νόμο κάποιος διαλέγοντας τη σχολή πόλης που θα του άρεσε και μάλιστα επιβαρύνοντας ακόμα περισσότερο τους γονείς του.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Linda123

Νεοφερμένος

Η Linda123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ο Δίας και nPb έχουν δίκιο, όλα αυτά είναι γελοιότητες. Υπάρχουν παιδιά που έχουν ξεσκιστεί στο διάβασμα για να περάσουν πχ στο ΗΜΜΥ στο ΕΜΠ που πολλές φορές δεν τα καταφέρνουν λόγω μερικών μορίων ενώ ο άλλος ο εξυπνάκιας περνάει στο ΗΜΜΥ Ξάνθης με πολύ λιγότερα μόρια και παίρνει τη μετεγγραφή στο ΕΜΠ. Ο καθένας να εισάγεται εκεί που είναι άξιος, το ότι είχε οικονομικά προβλήματα ή αδέρφια ας το σκεφτόταν πιο νωρίς και να έπραττε αναλόγως για να εισαγόταν εκεί που τον βόλευε, οι υπόλοιποι δεν είναι κορόιδα. Και πριν αρχίσετε την ολομέτωπη επίθεση εναντίον μου απλά σκεφτείτε τους μαθητές που ανέφερα αρχικά.

Έχεις εν μέρει ένα δίκιο αλλά σκέψου ότι υπάρχουν και άλλοι παράγοντες.Όταν κάποιος διάβαζε μόνος του όλη τη χρόνια χωρίς φροντιστήριο(μόνο με βοηθήματα),πέρασε από μια διαφορετική κατάσταση και κούραση,κατάφερε να γράψει καλύτερα από εκείνους που πήγαιναν φροντιστήριο και να περάσει στη σχολή που ήθελε αλλά μακριά από τους δικούς του,νομίζω θα ήταν δίκαιο να πάρει μια μετεγγραφή.Δεν είναι κακό να θέλεις να έχεις τους δικούς σου κοντά σε μια δύσκολη κατάσταση...Αλλά το να θέλει κάποιος μετεγγραφή για οτιδήποτε άσχετο λόγο(π.χ επειδή έτσι του κάπνισε να πάει Αθήνα) όντως δεν είναι σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,806 μηνύματα.
Σέβομαι το γεγονός ότι υπάρχουν οικονομικά και κοινωνικά προβλήματα. Σκέψου όμως, ότι το Πανεπιστήμιο δεν είναι χοάνη φιλόπτωχου. Δεν κάνει κοινωνική μέριμνα. Πρέπει κάποτε να μάθουμε να εκτιμούμε και να σεβόμαστε κανονισμούς όπως σεβόμαστε π.χ. τους κανονισμούς που θέτει το British Council για τις εξετάσεις γλωσσομάθειας. Εκεί ακόμη και αν φαίνονται άδικες σε ορισμένους, εν τέλει το αποδέχονται. Ακόμη και όσοι πηγαίνουν για σπουδές στο εξωτερικό. Ξεχνάνε τα ελληναράδικα που ξέρουν και προσαρμόζονται σε ότι βρίσκουν και όχι σε ότι ήξεραν. Μόνο στην Ελλάδα έχουμε μάθει δίπλα σε μια διαδικασία, σε έναν νόμο, ...να δημιουργούμε και επιπλέον παράθυρα και φεγγίτες από μια διεφθαρμένη πολυνομία που οδηγεί μόνο σε φαινόμενα γραφειοκρατίας και πελατειακών σχέσεων. Γιατί πάντα πρέπει να υπάρχουν ειδικές κατηγορίες; Γιατί πάντα να υπάρχουν κάποιοι που να μπαίνουν από το παράθυρο; Γιατί που να πάρει; Οι άλλοι τι είναι που πάνε με το σταυρό στο χέρι; Οι μαλάκες της παρέας; Μου θυμίζει λίγο το έργο "ο κατά φαντασίαν ασθενής", τα γνωστά φαινόμενα με τα πλαστά επιδόματα ασθενείας άνω του 67% από τους "τυφλούς" που οδηγούσαν και cayenne...:P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Έχεις εν μέρει ένα δίκιο αλλά σκέψου ότι υπάρχουν και άλλοι παράγοντες.Όταν κάποιος διάβαζε μόνος του όλη τη χρόνια χωρίς φροντιστήριο(μόνο με βοηθήματα),πέρασε από μια διαφορετική κατάσταση και κούραση,κατάφερε να γράψει καλύτερα από εκείνους που πήγαιναν φροντιστήριο και να περάσει στη σχολή που ήθελε αλλά μακριά από τους δικούς του,νομίζω θα ήταν δίκαιο να πάρει μια μετεγγραφή.Δεν είναι κακό να θέλεις να έχεις τους δικούς σου κοντά σε μια δύσκολη κατάσταση...Αλλά το να θέλει κάποιος μετεγγραφή για οτιδήποτε άσχετο λόγο(π.χ επειδή έτσι του κάπνισε να πάει Αθήνα) όντως δεν είναι σωστό.
Καλώς ή κακώς πάντα κάποιος θα αδικείται, κανένα σύστημα δεν είναι τέλειο. Αν είναι να μεριμνήσουμε για τους αδικημένους τότε ας το κάνουμε σωστα χωρίς να είναι εις βάρος του άλλου αλλιώς απλά αναιρούνται οι προσπάθειες μας αν είναι βοηθήσουμε τον έναν και να παρατήσουμε τον άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kerasi

Νεοφερμένος

Ο kerasi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω οτι θα πρεπε να μπορούμε να διαλέγουμε την πόλη της σχολής, ανεξάρτητα απο οικονομικούς ή αλλους λόγους. Ελεύθερες μετεγγραφές για ολους είναι το σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πιστεύω οτι θα πρεπε να μπορούμε να διαλέγουμε την πόλη της σχολής, ανεξάρτητα απο οικονομικούς ή αλλους λόγους. Ελεύθερες μετεγγραφές για ολους είναι το σωστό.

Ναι μωρέ να σπουδάζουμε όπου γουστάρουμε εν τέλει. Αν είναι να μη δίνουμε καν εξετάσεις.


Προσωπικά θεωρώ πως θα έπρεπε τα πανεπιστήμια να αποφασίζουν ποιους φοιτητές θα δεχθεί και ποιους όχι, ποιους κρίνει κατάλληλους και ποιους όχι. Θα μου πεις, οκ μπορεί να παιζόταν κανένα ρουσφέτι, αλλά δεν πιστεύω ότι και στις μετεγγραφές δε θα υπάρξει κάποιο φιλοδώρημα από μερικούς... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kerasi

Νεοφερμένος

Ο kerasi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Εγώ δε βρίσκω κάποιο κακό στο να δηλώνει ο καθένας ποιο μέρος θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,806 μηνύματα.
Ναι μωρέ να σπουδάζουμε όπου γουστάρουμε εν τέλει. Αν είναι να μη δίνουμε καν εξετάσεις.


Προσωπικά θεωρώ πως θα έπρεπε τα πανεπιστήμια να αποφασίζουν ποιους φοιτητές θα δεχθεί και ποιους όχι, ποιους κρίνει κατάλληλους και ποιους όχι. Θα μου πεις, οκ μπορεί να παιζόταν κανένα ρουσφέτι, αλλά δεν πιστεύω ότι και στις μετεγγραφές δε θα υπάρξει κάποιο φιλοδώρημα από μερικούς... :whistle:

Αδιανόητο για την νοοτροπία του μέσου Έλληνα. Θα γινόταν της πουτάνας από το ρουσφέτι και τη μίζα (παλιά μου τέχνη κόσκινο λέει ο Έλλην την οποία και μεταβιβάζει στο παιδί του)...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Εγώ δε βρίσκω κάποιο κακό στο να δηλώνει ο καθένας ποιο μέρος θέλει.
Ναι μωρέ σιγά, ποιό είναι το κακό; Άλλωστε, ποιός δίνει δεκάρα για τα περιφερειακά ΑΕΙ και ΤΕΙ που έχουν ερημοποιηθεί; Ποιός νοιάζεται αν ένας υποδεέστερος μαθητής εισάγεται εκεί που δεν ανήκει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kerasi

Νεοφερμένος

Ο kerasi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Το καλύτερο είναι να εκφράζεται η ελευθερία των προτιμήσεων των υποψηφίων αναφορικά με το μέρος. Εαν κάποιες σχολές δε τις δηλώνει κανεις, ας κλείσουν. Αδικία δεν υπάρχει γιατι οι βαθμολογικές διαφορές ανάμεσα στις πόλεις για την ιδια σχολή είναι τοσο μικρές που δε συνιστούν επιχείρημα οτι ο μαθητής είναι υποδεέστερος. Με τη λογική αυτή αν η ιατρική έχει 19,5 και κάποιος γράψει 19 σημαίνει οτι δεν κάνει για γιατρός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Αδικία δεν υπάρχει γιατι οι βαθμολογικές διαφορές ανάμεσα στις πόλεις για την ιδια σχολή είναι τοσο μικρές που δε συνιστούν επιχείρημα οτι ο μαθητής είναι υποδεέστερος.
Φέτος, των πολιτικών μηχανικών στη Ξάνθη με αυτή των πολιτικών μηχανικών στην Αθήνα είχαν διαφορά περίπου 2.500 μορίων και δεν απομόνωσα μια ειδική περίπτωση έτσι συμβαίνει γενικότερα.
Με τη λογική αυτή αν η ιατρική έχει 19,5 και κάποιος γράψει 19 σημαίνει οτι δεν κάνει για γιατρός;
Είπα εγώ κάτι τέτοιο; Το καταλαβαίνω ότι θα ήταν ωραίο να υπήρχαν ελεύθερες μετεγγραφές για όλους αλλά δεν υπάρχουν αρκετές θέσεις στα ιδρύματα εκεί που υπάρχει πολύς κόσμος όπως Αθήνα ή Θεσσαλονίκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Πάντως γενικά οι μετεγγραφές περισσότερο κακό έκαναν παρά καλό. Ανέβασαν τις βάσεις στα ύψη και ισχυροποίησαν το αίσθημα της αδικίας ανάμεσα σε αυτούς που μπήκαν κανονικά με αυτούς που θα μπουν με μετεγγραφή.Επίσης το να ζητάει κανείς να μην ισχύσουν οι μετεγγραφές ή να μπουν περιορισμοί είναι άτοπο κατ 'εμέ και αντισυνταγματικό εφόσον έχει κατοχυρωθεί νομικά!!! Και αυτό διότι με βάση τις μετεγγραφές κάναν πολλοί υποψήφιοι το μηχανογραφικό δελτίο τους και εκτοξεύτηκαν οι βάσεις! Αυτό το επιχείρημα θα είχε βάση πριν τις πανελλήνιες και όχι κατόπιν εορτής όπως τώρα.Δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι έχουν τα πράγματα. Πάντα κάποιος χάνει και ο άλλος κερδίζει.Φανταστείτε τι θα γίνει αν πουν ότι δεν ισχύουν.Ούτε που να το σκέφτεστε δεν θα θέλετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kerasi

Νεοφερμένος

Ο kerasi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Εγώ πάντως αν είχα περάσει στη σχολή μου και μετα μου λέγανε οτι θα έρθουν και κάποια αλλα παιδιά που γράψανε λιγότερο, ακόμα και πολύ λιγότερο, δε θα με πείραζε καθόλου. Γι' αυτό πιστεύω στο ελεύθερες μετεγγραφές για ολους. Ας δηλώσει ο καθένας ποιο μέρος επιθυμεί για τους χ δικους του λόγους. Καρφάκι δε μου καίγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gewrgia24221242

Νεοφερμένος

Η gewrgia24221242 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι τριτεκνοι και πολυτεκνοι να δικαιουνται μεταγραφη...αν καποιος βεβαια εχει αδερφο/αδερφη που εχει περασει σε μια πολη και αυτος για τον α' ή β΄ λογο δεν καταφερε να περασει στην ιδια πολη δικαιως να ζητησει μεταγραφη αλλα οποιος ειναι ο πρωτος στην οικογενεια και περναει σε μια πολη δεν θα επρεπε να δικαιειται μεταγραφη.αλλη μια λανθασμενη κινηση του ελληνικου συστηματος.δηλαδη καποιος που εχει ενα παιδι και εχει περασει στην ακρη της γης και δεν μπορει να αναλαβει τα εξοδα για να το σπουδασει στην συγκεκριμενη πολη αυτος γιατι να μην δικαιειται μεταγραφη;;;; ειναι πολυ αδικο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι τριτεκνοι και πολυτεκνοι να δικαιουνται μεταγραφη...αν καποιος βεβαια εχει αδερφο/αδερφη που εχει περασει σε μια πολη και αυτος για τον α' ή β΄ λογο δεν καταφερε να περασει στην ιδια πολη δικαιως να ζητησει μεταγραφη αλλα οποιος ειναι ο πρωτος στην οικογενεια και περναει σε μια πολη δεν θα επρεπε να δικαιειται μεταγραφη.αλλη μια λανθασμενη κινηση του ελληνικου συστηματος.δηλαδη καποιος που εχει ενα παιδι και εχει περασει στην ακρη της γης και δεν μπορει να αναλαβει τα εξοδα για να το σπουδασει στην συγκεκριμενη πολη αυτος γιατι να μην δικαιειται μεταγραφη;;;; ειναι πολυ αδικο..


Η πλάκα είναι ότι αυτοί που ευνοούνται περισσότερο είναι οι πολύτεκνοι (άσχετα αν ο άλλος είναι δισεκατομμυριούχος :P), στη συνέχεια ακολουθούν οι τρίτεκνοι και τελευταίοι και ... καταιδρωμένοι (:P) έρχονται όσοι ανήκουν στην κατηγορία με τον/ην αδερφό/ή που σπουδάζει σε μέρος μακριά από τον τόπο της μόνιμης κατοικίας.


Πάντως αυτό με τους τρίτεκνους δεν το καταλαβαίνω. Ενα στόμα παραπάνω από την τετραμελή οικογένεια ε; Τότε και η τελευταία θα έπρεπε να ανήκει στην ανύπαρκτη κατηγορία των "δίτεκνων", αφού θρέφει ένα στόμα παραπάνω από την τριμελή οικογένεια κοκ.

Και οικογένειες με τεράστια περιουσία ζητούν το κοινωνικό μέρισμα

Ντροπή τους πραγματικά ειδικά μάλιστα όταν ο βασικός μισθός κυμαίνεται στα 500€.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αξίζει να σημειωθεί ότι στις 20/8 σε συνέντευξη στον ΣΚΑΙ ο υπουργός αναφέρθηκε σε ένα κενό του νόμου για τις μετεγγραφές φοιτητών καθώς δεν προβλέπει τον τόπο μετεγγραφής όταν μένει αλλού η οικογένεια, αλλού σπουδάζει ένα παιδί και αλλού επιτυγχάνει το δεύτερο παιδί. Τόνισε ότι ο τόπος θα καθοριστεί με την υπουργική απόφαση που θα εκδοθεί. Αυτό σε συνδυασμό με τις έντονες αντιδράσεις της Αρχής Διασφάλισης της Ποιότητας (ΑΔΙΠ) της Ανώτατης Εκπαίδευσης για αδυναμία διεξαγωγής της εκπαιδευτικής διαδικασίας και σίγουρη υποβάθμιση των σπουδών λόγω συσσώρευσης φοιτητών σε κεντρικά ΑΕΙ, εσάς τι σας κάνει να πιστεύετε? Εμένα πάντως με κάνει να πιστεύω πως θα κάνουν ο,τι είναι δυνατόν για να μειώσουν στο ελάχιστο τις μετεγγραφές στις μεγαλουπόλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αξίζει να σημειωθεί ότι στις 20/8 σε συνέντευξη στον ΣΚΑΙ ο υπουργός αναφέρθηκε σε ένα κενό του νόμου για τις μετεγγραφές φοιτητών καθώς δεν προβλέπει τον τόπο μετεγγραφής όταν μένει αλλού η οικογένεια, αλλού σπουδάζει ένα παιδί και αλλού επιτυγχάνει το δεύτερο παιδί. Τόνισε ότι ο τόπος θα καθοριστεί με την υπουργική απόφαση που θα εκδοθεί. Αυτό σε συνδυασμό με τις έντονες αντιδράσεις της Αρχής Διασφάλισης της Ποιότητας (ΑΔΙΠ) της Ανώτατης Εκπαίδευσης για αδυναμία διεξαγωγής της εκπαιδευτικής διαδικασίας και σίγουρη υποβάθμιση των σπουδών λόγω συσσώρευσης φοιτητών σε κεντρικά ΑΕΙ, εσάς τι σας κάνει να πιστεύετε? Εμένα πάντως με κάνει να πιστεύω πως θα κάνουν ο,τι είναι δυνατόν για να μειώσουν στο ελάχιστο τις μετεγγραφές στις μεγαλουπόλεις.

Κάπου είχα διαβάσει ότι ο υπουργός Παιδείας είχε πει πως εκτιμάται ότι οι μετεγγραφές θα φθάσουν τις 10-12.000 ενώ τα ΑΕΙ κάνουν λόγο για περισσότερες από 20.000 μετεγγραφές. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top