Ελεύθερες μετεγγραφές

sophie zisi

Νεοφερμένος

Η sophie zisi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γιατι μενω Καστορια και η Θεσσαλονικη ειναι πιο κοντα απο την Κορινθο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Εγώ φοβάμαι πως αν δεν γίνει δεκτή η μετεγγραφή θα μείνω χωρίς σχολή αδσφαφηξγσδηωισθεηι -_-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sophie zisi

Νεοφερμένος

Η sophie zisi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εγώ φοβάμαι πως αν δεν γίνει δεκτή η μετεγγραφή θα μείνω χωρίς σχολή αδσφαφηξγσδηωισθεηι -_-
και εγω το φοβαμαι αυτο... ειναι ομως δυνατον; Αν ανηκεις σε μια απο τις κατηγοριες θα την παρεις τελος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
και εγω το φοβαμαι αυτο... ειναι ομως δυνατον; Αν ανηκεις σε μια απο τις κατηγοριες θα την παρεις τελος

Ιδέα δεν έχω , μακάρι να τις πάρουμε τις μετεγγραφές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Γιατι μενω Καστορια και η Θεσσαλονικη ειναι πιο κοντα απο την Κορινθο.

Και για αυτό το λόγο θα μείνει κάποιο άλλο παιδί εκτός Θεσσαλονίκης (που μπορεί να είναι όντως θεσσαλονικιός) για να κάνεις εσύ μια φορά το μήνα 2 ώρες λιγότερο δρόμο; Αφού σου δίνει όμως το δικαίωμα ο υπουργός, καλά κάνεις. Δεν τσατίζομαι με σένα συγκεκριμένα, με την λαϊκίστικη πολιτική τους τσατίζομαι. Τέσπα, συγγνώμη για το off-topic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Επίσης δεν έχουν όλες οι οικογένειες λεφτά για να συντηρούν 3 σπίτια και να σπουδάζουν δυο παιδιά.

Στις εστίες πρέπει να καταργηθούν τα βύσματα και να υπάρχουν έτσι αρκετές θέσεις μόνο για όσουν δεν έχουν πραγματικά την οικονομική δυνατότητα. Δωρεάν διαμονή, δωρεάν σίτιση, τζάμπα σπουδές. Ούτε μετεγγραφές ούτε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tazmaniac

Νεοφερμένος

Ο tazmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Να σας πω εγω τι θα κανω για να μου πειτε τι πιστευετε;
Εχασα την σχολη στην θεσσαλονικη για 20 μορια εβαλα ομως δευτερη επιλογη μια αντιστοιχη στην κορινθο για να αξιοποιησω το δικαιωμα της μεταγραφης αφου οι γονεις μου ειναι τριτεκνοι. Θα παω τον Οκτωβρη να γραφτω αλλα δεν θα παρακολουθησω κανενα μαθημα εκει. Θα παω ομως να νοικιασω σπιτι στην Θεσσαλονικη και θα παρακολουθω μαθηματα στο πανεπιστημιο σαν να ειχα περασει σε αυτο κανονικοτατα. Θα περιμενω απλα και υπομονετικα να οριστικοποιηθει η διαδικασια μετεγγραφης. Νομιζετε θα προκυψουν προβληματα; Αυτην την ιδεα μου την εδωσε ενας πρυτανης του αριστοτελειου που μιλησε στο ραδιοφωνο σημερα.
Ξερετε κανεναν αλλο που εκανε το ιδιο;
Ετσι ακριβως κανεις!!!ετσι εκαναν και παλια με τις μετεγγραφες οι πολυτεκνοι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Οι τριτεκνοι δικαιούνται σίγουρα;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Και για αυτό το λόγο θα μείνει κάποιο άλλο παιδί εκτός Θεσσαλονίκης (που μπορεί να είναι όντως θεσσαλονικιός) για να κάνεις εσύ μια φορά το μήνα 2 ώρες λιγότερο δρόμο; Αφού σου δίνει όμως το δικαίωμα ο υπουργός, καλά κάνεις. Δεν τσατίζομαι με σένα συγκεκριμένα, με την λαϊκίστικη πολιτική τους τσατίζομαι. Τέσπα, συγγνώμη για το off-topic.

Δεν υπάρχει τίποτα δίκαιο σχετικά με τις ελεύθερες μετεγγραφές, είναι απίστευτο που όταν κάποιος επωφελείται από έναν άδικο θεσμό, στην καλύτερη περίπτωση δε μιλάει. Στη χειρότερη, η οποία συνηθίζεται, τον υπερασπίζεται κιόλας. :whatever:

Στις εστίες πρέπει να καταργηθούν τα βύσματα και να υπάρχουν έτσι αρκετές θέσεις μόνο για όσουν δεν έχουν πραγματικά την οικονομική δυνατότητα. Δωρεάν διαμονή, δωρεάν σίτιση, τζάμπα σπουδές. Ούτε μετεγγραφές ούτε τίποτα.

Ακριβώς αυτό θα έπρεπε να γίνει αν το κράτος ήθελε να δείξει κοινωνικό χαρακτήρα. Αλλά ήθελε να δείξει κοινωνικό χαρακτήρα και να μην πληρώσει τα σπασμένα, αντίθετα να τα πληρώσουν οι υπερφορτωμένες κεντρικές σχολές και οι φοιτητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Εγώ που έχω αδερφό φοιτητή σ' άλλη πόλη, και το εισοδηματικό είναι κάτω απ' το όριο, πιστεύετε έχω ελπίδες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Εγώ που έχω αδερφό φοιτητή σ' άλλη πόλη, και το εισοδηματικό είναι κάτω απ' το όριο, πιστεύετε έχω ελπίδες;

Ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Να σημειώσω οτι θα πάω 2ο ετος τωρα

σχετικα με το αν εσεις μπορειτε να παρετε θα βγει ανακοινωση λογικα Δευτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Γνωρίζει κανεις την διαδικασία της μεταγραφής;
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην μας δεχτούν στο άλλο τμημα έτσι;
Περιμένουμε ανακοίνωση σύντομα έτσι κ αλλιώς για περαιτέρω πληροφορίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Παιδιά ένας φίλος μου από Λάρισα πέρασε Θεσσαλονίκη και μου λέει ότι θα πάρει μεταγραφή για Αθήνα επειδή είναι πολύτεκνος.Γίνεται αυτό όταν η σχολή που έχεις περάσει είναι πιο κοντά στον τόπο κατοικίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Παιδιά ένας φίλος μου από Λάρισα πέρασε Θεσσαλονίκη και μου λέει ότι θα πάρει μεταγραφή για Αθήνα επειδή είναι πολύτεκνος.Γίνεται αυτό όταν η σχολή που έχεις περάσει είναι πιο κοντά στον τόπο κατοικίας;

Θα πω όχι. Όχι ότι ξέρεις ποτέ με το ανατρεπτικό ελληνικό σύστημα παιδείας, αλλά νομίζω πως αυτό δεν προβλέπεται σε καμία περίπτωση. Πες στον φίλο σου να σοβαρευτεί, δε χρειάζεται να πουλάει περισσότερη μούρη (εκτός αν έχει σπίτι στην Αθήνα, τότε πάσο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tazmaniac

Νεοφερμένος

Ο tazmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Παιδιά ένας φίλος μου από Λάρισα πέρασε Θεσσαλονίκη και μου λέει ότι θα πάρει μεταγραφή για Αθήνα επειδή είναι πολύτεκνος.Γίνεται αυτό όταν η σχολή που έχεις περάσει είναι πιο κοντά στον τόπο κατοικίας;
Νομιζω οτι θα παρει μετεγγραφη ο νομος δεν τον περιοριζει αν δεν υπερχει αντιστοιχη στη λαρισα η πιο κοντα....τη δευτερα θα βγει η εγκυκλιος και ελπιζω να λυθουν οι αποριες ολων μας....:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top