Ελεύθερες μετεγγραφές

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ρε παιδιά να ρωτήσω...

Οι μετεγγραφές δεν είναι κάτι καινούργιο. Ίσχυαν και παλιά.

Γιατί φέτος ειδικά έχει δημιουργηθεί τόσος σάλος;; Δεν ξέραμε από παλιά τα μειονεκτήματά τους;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Οι μετεγγραφές δεν είναι κάτι καινούργιο. Ίσχυαν και παλιά. Γιατί φέτος ειδικά έχει δημιουργηθεί τόσος σάλος;; Δεν ξέραμε από παλιά τα μειονεκτήματά τους;;
Παλιά οι μεταγραφές ίσχυαν μόνον για τους πολύτεκνους που δεν ήταν πολλοί. Πριν μερικά χρόνια έβαλαν και τους τρίτεκνους και μερικές άλλες περιπτώσεις. Αυτοί ήταν αρκετοί και υπήρξαν θέματα με τις Σχολές. Έτσι κατήργησαν τις μεταγραφές και έκαναν τα "ειδικά ποσοστά θέσεων" για κάθε κατηγορία. Φέτος επαναφέρουν τις μεταγραφές, τις κάνουν πιο εύκολες και προσθέτουν πολλές νέες περιπτώσεις. Έτσι, τουλάχιστον ο ένας στους δύο νέους φοιτητές θα δικαιούται μεταγραφή και προφανώς θα θέλει Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Η συνέχεια και οι συνέπειες είναι προφανείς...



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Γνωρίζω ένα παιδί που το λένε Μάριο και μένει στη Σάμο. Τελείωσε φέτος το Λύκειο και το όνειρό του πάντα ήταν να σπουδάσει στο Μαθηματικό του νησιού του. Έχει αρκετά παραπάνω μόρια από την περσινή βάση της Σχολής. Όμως, έχει βάσιμους φόβους ότι δεν θα τα καταφέρει να εισαχθεί. Αν δηλώσουν το συγκεκριμένο τμήμα πολλοί που ανήκουν στις "ειδικές κατηγορίες" με σκοπό να το χρησιμοποιήσουν σαν "transit" για μεταγραφή, οι βάσεις θα ανέβουν και αυτός θα μείνει "απέξω". Οι "ευνοούμενοι από το νόμο" θα μπούν και αμέσως θα πάρουν τη μεταγραφή τους για Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Έτσι ο Μάριος, θα κοιτάζει το Πανεπιστήμιο Αιγαίου από το δρόμο να λειτουργεί με πολλές κενές θέσεις και αυτός να μην είναι μέσα...


Και εδώ βλέπουμε το φιασκο :clapup::mad: Ειναι αδικο από τον Θεο πραγματικά να μεταφέρονται έτσι όλοι οι πολυτεκνοι και τριτεκνοι ακομα και οσοι εχουν αδερφια που σπουδαζουν μονο και μονο επειδη εχουν καποια ιδιοτητα. Ακόμα και σε αυτη την κατηγορια θα επρεπε να οριστει ενα λογικο εισοδηματικό όριο. Δεν μπορεί ο κάθε πολύτεκνος με 50000 εισοδηματικό να κάνει αίτηση και να την παίρνει. Αυτοί ειναι που θα ζητήσουν μετεγγραφή μόνο και μόνο για να πάνε σε μεγάλη πόλη και θα κανουν καταχρηση τα όσα ο νόμος ορίζει.

plus: στο εκπα (υποθετω και άλλες σχολές) έχει αρχισει και ακουγεται απο τωρα για καταληψη σχολών λογω της "διαγραφης φοιτητών" απο αρχες σεπτέμβρη. Σε εκπα και εμπ παλι οι διοικητικοι προβλεπεται να ξεκινησουν νεο γυρω απεργιακων κινητοποιήσεων.Αυτά μαζί με το χαος τον μετεγγραφών και όταν ακόμα κάποιοι δεν έχουμε τελειώσει καν με την εξεταστική του ιουνιού (ουλιου δηλαδη) προβλέπουν μια γεμάτη ακαδημαική χρονιά. Καλο κουραγιο για όσα έπονται..

Ρε παιδιά να ρωτήσω...

Οι μετεγγραφές δεν είναι κάτι καινούργιο. Ίσχυαν και παλιά.

Γιατί φέτος ειδικά έχει δημιουργηθεί τόσος σάλος;; Δεν ξέραμε από παλιά τα μειονεκτήματά τους;;

Γιατί φέτος μετεγγραφή έχει το δικαίωμα να αιτηθεί ένα παρα πολύ μεγάλο ποσοστό. Τα πανεπιστήμια ήδη έχουν εσωτερικά προβλήματα και τους προσθέτουν ένα επιπλέον. Πάνε να μας κάνουν να ζητήσουμε εμεις οι ίδιοι την ιδιωτικοποίηση τους. Ποτέ πριν δεν υπήρχαν αυτές οι "ελεύθερες μετεγγραφές" όπου χωρις κανενα εισοδηματικό κριτήριο μπορείς να μεταφερθείς όχι κοντά στη πόλη σου αλλά σε οποιαδήποτε σχολή θες.

Και μιας και το προηγουμενο λογοκριθηκε or somth (αθανατη Χουντα) θα τα ξανα γράψω.

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι το νόημα των μετεγγραφών είναι να ανακουφιστούν κάποιες "ασθενείς" ομάδες. Γιαυτό γίνονται. Και πώς θα ανακουφιστούν? Πηγαίνοντας πχ ένας φοιτητής στον τόπο μόνιμης κατοικίας του ώστε να μην επιβαρυνθεί οικονομικά η πολύτεκνη οικογένειά του ή σπουδάζοντας μαζί με τον αδελφό του έτσι ώστε να μη χρειάζεται η οικογένειά του να συντηρεί 3 σπίτια ή αν είναι ασθενής να είναι κοντά στους γιατρούς που τον φροντίζουν κλπ. Σε καμία περίπτωση δεν γίνονται για να διαλέξει ποια πόλη του αρέσει περισσότερο να περάσει τα φοιτητικά του χρόνια και να πάρει μετεγγραφή σε αυτήν.
Αυτό που εσείς δεν καταλαβαίνεται είναι ότι περα απο τους λόγους που αναφερεις υπάρχουν και άλλοι οπως α) το να εχει καποιος σπίτι περα απο αυτό που διαμένει μόνιμα β) η ύπαρξη εστίας γ) το να έχει να μεινει κάπου!

Η εγκριση της αιτησης γινεται απο το πανεπιστημιο οχι απο τον υπουργο. Οταν το ταδε πανεπιστημιο εχει 100 θεσεις για παιδια με μετεγγραφη και δει 300 αιτησεις(πρεπει να αποκλισει 200 ατομα δηλαδη) απο τις οποιες οι 50 ειναι απο "εξυπνους" σαν την meloveyoudo και οι υπολοιπες ειναι απο ατομα που μενουν στην πολη του πανεπιστημιου, οι πρωτες που θα αποκλισει θα ειναι αυτες των "εξυπνων". Ουτε που θα τις κοιταξει. Αν νομιζει κανεις οτι με καταχρηση του νομου θα κερδισει κατι ειναι γελασμενος σαν την κοπελια απο δω. no offence
απλα σε αγνοω για δευτερη φορα και αν δεν το ειδες πριν να σου ξανα πω οτι όταν με το καλό γίνουν οι μετεγγραφές βαλε σε μαυρη λίστα όσους συμφοιτητές σου θα είναι απο μετεγγραφή και μην τους κανεις παρεα.

αν γινει κατι τετοιο οι σχολες σε αθηνα και θεσσαλονικη θα βουλιαξουν.
ειδικα αυτες με το "ονομα", εμπ πχ.
Ναι αυτό είναι η μαύρη αλήθεια. Φαίνεται η αποτυχια του ΥΠΑΙΘ να κάνει μια φορά κάτι σωστό. Κατήργησε τις για πολλούς άδικες ειδικες κατηγορίες και δημιούργησε τις 'ελεύθερες μετεγγραφές' που ειναι 2 φορές πιο άδικες . Όπως είχε γίνει και με το νόμο Διαμαντοπούλου, που έμπαιναν παιδιά νομική και ιατρική με 12-13-14 χιλιάδες και σε άλλες σχολές ακόμα πιο κάτω (θυμαμαι ενα επικο φιλολογια αθηνας 1500!?), έτσι και τώρα θα φανεί το λάθος όταν θα είναι αργά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Γνωρίζω ένα παιδί που το λένε Μάριο και μένει στη Σάμο. Τελείωσε φέτος το Λύκειο και το όνειρό του πάντα ήταν να σπουδάσει στο Μαθηματικό του νησιού του. Έχει αρκετά παραπάνω μόρια από την περσινή βάση της Σχολής. Όμως, έχει βάσιμους φόβους ότι δεν θα τα καταφέρει να εισαχθεί. Αν δηλώσουν το συγκεκριμένο τμήμα πολλοί που ανήκουν στις "ειδικές κατηγορίες" με σκοπό να το χρησιμοποιήσουν σαν "transit" για μεταγραφή, οι βάσεις θα ανέβουν και αυτός θα μείνει "απέξω". Οι "ευνοούμενοι από το νόμο" θα μπούν και αμέσως θα πάρουν τη μεταγραφή τους για Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Έτσι ο Μάριος, θα κοιτάζει το Πανεπιστήμιο Αιγαίου από το δρόμο να λειτουργεί με πολλές κενές θέσεις και αυτός να μην είναι μέσα...



Ετσι παει αφου οι βασεις καθοριζονται απο τη ζητηση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγω περσι καπως ετσι ηταν η κατάσταση και πηρα :)

για να απαντησω και στο αλλο το μ.... που μας τα εχει πριξει, ενα απο τους αλλους λογους (εναν απο τους οποιους πηρα και εγω μεταγραφη) ειναι να πας σε καποια πολη που α) εχεις σπιτι β) εχει εστια γ) μπορεις να μεινεις σε καποιον γνωστο δ) κατι άλλο..οποτε οχι δεν ειναι μονο αυτα που αναφερεις. βαλτε το λιγο το ρημαδι να σκεφτει περα απο αυτά που αναλώνουν όλοι, χρησιμοποιηστε το αφου το έχετε !

Μήπως τελικά δεν έγινε ενδελεχής έλεγχος του τόπου κατοικίας σου και του τμήματος που ζήτησες μετεγγραφή και για αυτό στην έδωσαν? ΄Οσο για τη λειτουργία του "ρημαδιού" δεν σημαίνει ότι λειτουργεί λάθος επειδή δεν λειτουργεί με τον τρόπο που λειτουργεί το δικό σου. Πρόσεχε τις εκφράσεις σου. Εμείς δεν έχουμε να κερδίσουμε τίποτα (τουλάχιστον εγώ προσωπικά). Να βοηθήσουμε προσπαθούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannhs95

Νεοφερμένος

Ο Giannhs95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Tο TEI Λαρ έχει εστίες μέσα στο οίκημα της σχολής και από το επόμενο εξάμηνο λογικά θα λειτουργούν και οι καινούργιες, οπότε θα μπουν περισσότερα άτομα. Σαν πολύτεκνος, χαμηλοεισοδηματίας και από μακρινή περιοχή θα έλεγα έχεις πολύ καλές πιθανότες, βασικά το θεωρώ σίγουρο. Δε ξέρω τι γίνεται με τις μεταγραφές αλλά αν είσαι στις εστίες της Λάρισας, που σημαίνει όχι μεταφορικά (τα λεωφορεία πονάνε εδώ!), νοίκι ~20-40Ε και φαγητό στη λέσχη (επίσης μέσα στη σχολή) κοιτάς για μια πολύ φθηνή φοιτική επιλογή.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Θα ρωτήσω ξανά σχετικά με τις μετεγγραφές με μια πιο απλή ερώτηση :P
Σαν πολύτεκνος, με χαμηλό κατά κεφαλήν εισόδημα μπορώ να πάρω μετεγγραφή στο ΤΕΙ της Θεσσαλονίκης το οποίο είναι κοντά στον τόπο κατοικίας μου(20 χλμ.);
Πανελλήνιες είχα δώσει πέρσι από ΕΠΑ.Λ.(ειδικότητα: Πληροφορική, Ομάδα Α) και φέτος έκανα το 10%, πρώτη σχολή δήλωσα το ΤΕΙ Θεσ/νίκης, τμήμα Πληροφορικής και δεύτερη το αντίστοιχο τμήμα στο ΤΕΙ της Λάρισας. Το πιο πιθανό είναι να περάσω στο ΤΕΙ της Λάρισας, σύμφωνα με τις περσινές βάσεις του 10%. Είχα γράψει 1270 μόρια(απ'τα 2000).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannhs95

Νεοφερμένος

Ο Giannhs95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Κανείς ρε παιδιά; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Γιατί να μην προστεθούν στις μετεγγραφές πολυτέκνων και τριτέκνων εισοδηματικά και (γιατί οχι; ) βαθμολογικά κριτήρια; Ξέρω παιδί που περνάει στη Χίο διοίκηση επιχειρήσεων, με περσινή βάση 10.600, και επειδή είναι πολύτεκνο, παίρνει μετγγραφή για σχολή του Ο.Π.Α, 16.000 μορίων. Γιατί να παίρνει τη θέση κάποιου που χτυπήθηκε στην καρέκλα, για να βγάλει 16.000 μόρια; :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Γιατί να μην προστεθούν στις μετεγγραφές πολυτέκνων και τριτέκνων εισοδηματικά και (γιατί οχι; ) βαθμολογικά κριτήρια; Ξέρω παιδί που περνάει στη Χίο διοίκηση επιχειρήσεων, με περσινή βάση 10.600, και επειδή είναι πολύτεκνο, παίρνει μετγγραφή για σχολή του Ο.Π.Α, 16.000 μορίων. Γιατί να παίρνει τη θέση κάποιου που χτυπήθηκε στην καρέκλα, για να βγάλει 16.000 μόρια; :mad:

Ιδια σχολη,ιδια δικαιωματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Πιστεύω οτι δεν θα καταφέρουν να πάρουν μετεγγραφή οοοολοι όσοι δικαιούνται και κάποιοι θα μείνουν στο Πανεπιστήμιο Κολοπετινίτσας που πέρασαν γιατί έβγαλαν 18.000 μόρια και ήθελαν Ιατρική..Άσε μας κουκλίτσα μου!Κοινή λογική είναι...Απλά τα πράγματα!
Με αγάπη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Eντάξει, μακάρι. Γιατί ούτε λογικό είναι, ούτε δίκαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Γιατί να μην προστεθούν στις μετεγγραφές πολυτέκνων και τριτέκνων εισοδηματικά και (γιατί οχι; ) βαθμολογικά κριτήρια; Ξέρω παιδί που περνάει στη Χίο διοίκηση επιχειρήσεων, με περσινή βάση 10.600, και επειδή είναι πολύτεκνο, παίρνει μετγγραφή για σχολή του Ο.Π.Α, 16.000 μορίων. Γιατί να παίρνει τη θέση κάποιου που χτυπήθηκε στην καρέκλα, για να βγάλει 16.000 μόρια; :mad:

Πες τα χρυσοστομη :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristotelis

Νεοφερμένος

Ο aristotelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Εγω ουτως ή αλλως δικαιολογητικα εχω γιατι ο πατερας μου εχει σπιτι Αθηνα στο ονομα του και θεωρειται μονιμη κατοικια με τα ολα της!!! Αντικειμενικα παντα θα το δεις οτι ειναι ελευθερες...!! ΠΟΣΟΙ ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΙ ΚΑΙ ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ;;

φιλε μην λες οτι θες εγω ειμαι απο 9μελη οικογενεια και δεν πηρα περυσι
το θεμα δεν ειναι το ποσοι υπαρχουν το θεμα ειναι ποσες ειναι οι θεσεις σου δινω το δικο το παραδειγμα που περυσι για το ΑΠΘ δωσανε 7 θεσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Γιατί να μην προστεθούν στις μετεγγραφές πολυτέκνων και τριτέκνων εισοδηματικά και (γιατί οχι; ) βαθμολογικά κριτήρια; Ξέρω παιδί που περνάει στη Χίο διοίκηση επιχειρήσεων, με περσινή βάση 10.600, και επειδή είναι πολύτεκνο, παίρνει μετγγραφή για σχολή του Ο.Π.Α, 16.000 μορίων. Γιατί να παίρνει τη θέση κάποιου που χτυπήθηκε στην καρέκλα, για να βγάλει 16.000 μόρια; :mad:

Γνωστος μου σε τρίτεκνη οικογένεια που εχει ωραιότατη οικονομική άνεση θέλει να περάσει ΕΜΠ με περίπου 16.000 μόρια την ίδια στιγμή που εγω ξεσκιζομουν, οχι για ΕΜΠ, για Βόλο που εχει πολυ λιγότερα μόρια. Και τελικά εγω ίσως περνάω ΕΜΠ, γνωστοί μου που είχαν μια ατυχία ενώ διάβαζαν σκληρά οχι μόνο μια χρονια, δυστυχώς δεν περνάνε. Αυτός όμως γιατι να πάρει μια μετεγγραφή που δεν του αξίζει και να παει Αθηνα ενώ πατούσε στα μαθηματα οποτε θυμόταν και στο σχεδιο μια φορά τον μήνα; Στην αρχή βασιζονταν στις ειδικές κατηγορίες, οταν καταργήθηκαν τρελάθηκε απο το κακό του γιατι κατάλαβε πως δεν θα περνούσε και μετα ανακοινώθηκαν οι μετεγγραφές και...πήρε ξανά θάρρος. Εννοείται πως πρέπει να βοηθήσουμε αυτούς που πραγματικά εχουν ανάγκη αλλα για αυτο το λόγο ειναι αναγκαία κάποια κριτήρια. Εδω υπάρχουν οικογένειες με δυο παιδιά που εχουν δυσκολίες και δεν τα βγάζουν πέρα. Και όπως είπε ο Δίας, ειναι απολύτως άδικο να μένουν εξω απο επαρχιακές σχολές παιδιά που δεν ανήκουν σε κάποια ειδική κατηγορία, ωστόσο αντιμετωπίζουν οικονομικά προβλήματα και δεν μπορούν να πανε αλλού. Σοβαρά δεν μπορούν να σκεφτούν ένα δίκαιο σύστημα ή δεν θέλουν; (Τι ρωτάω και εγω τωρα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Να κάνω μια αφελή ερώτηση. Οι τρίτεκνοι για ποιο λόγο θεωρούνται πολύτεκνοι και εντάσσονται στις κατηγορίες πολυτέκνων; Για ποιο λόγο επιτρέπεται η λογική "transit" για μεταγραφή σε ομοειδές Τμήμα; Αφού και ομοειδή να είναι τα Τμήματα έχουν διαφορές στο πρόγραμμα σπουδών. Δηλαδή ένας φτωχός Γάλλος φοιτητής που δεν μπορεί να σπουδάσει στην Τουλούζη παίρνει μετεγγραφή και σπουδάζει Σορβόννη; Ήθελα να ξέρω σε ποια χώρα κάνουν τέτοια τερτίπια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
φιλε μην λες οτι θες εγω ειμαι απο 9μελη οικογενεια και δεν πηρα περυσι
το θεμα δεν ειναι το ποσοι υπαρχουν το θεμα ειναι ποσες ειναι οι θεσεις σου δινω το δικο το παραδειγμα που περυσι για το ΑΠΘ δωσανε 7 θεσεις
περσι υπηρχαν θεσεις που εβγαζε καθε σχολη, φετος δεν υπαρχουν μιας και υποτιθεται δικαιουνται ολη την μετεγγραφή. Περσι θα σε δέχονταν πρώτο πρώτο ξερω γω :Ρ

Να κάνω μια αφελή ερώτηση. Οι τρίτεκνοι για ποιο λόγο θεωρούνται πολύτεκνοι και εντάσσονται στις κατηγορίες πολυτέκνων; Για ποιο λόγο επιτρέπεται η λογική "transit" για μεταγραφή σε ομοειδές Τμήμα; Αφού και ομοειδή να είναι τα Τμήματα έχουν διαφορές στο πρόγραμμα σπουδών. Δηλαδή ένας φτωχός Γάλλος φοιτητής που δεν μπορεί να σπουδάσει στην Τουλούζη παίρνει μετεγγραφή και σπουδάζει Σορβόννη; Ήθελα να ξέρω σε ποια χώρα κάνουν τέτοια τερτίπια;

Ναι, αλλά ποιο είναι το σύστημα εισαγωγής τους στα πανεπιστήμια εκεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Ναι, αλλά ποιο είναι το σύστημα εισαγωγής τους στα πανεπιστήμια εκεί?

Οποιο και να ειναι δικαιολογει αυτο που γινεται εδω; Ελεος δηλαδη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
https://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bbb19498-1ec8-431f-82e6-023bb91713a9/8413359.pdf
Σελίδα 12/150 στο αρχείο .pdf, Άρθρο 10, Μεταφορά Θέσης Εισαγωγής Πολυτέκνων, Τριτέκνων και Ειδικών Κατηγοριών:
1. Ορίζονται οι κατηγορίες που δικαιούνται μετεγγραφές
2. Η κατά τα ανωτέρω μεταφορά της θέσης πραγματοποιείται με απόφαση της Γενικής Συνεύλεσης του Τμήματος υποδοχής.

https://www.alfavita.gr/arthron/τι-ε...ήψεις-αναπληρωτών-την-τράπεζα-θεμάτων-και-τις :
Αυτή η διάταξη όριζε με σαφή τρόπο ότι την τελική απόφαση -χωρίς να βάζει ποσοστώσεις- για το πόσοι και ποιοι θα μετεγγραφούν την έχουν τα οικεία Τμήματα των Ανωτάτων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων και των ΤΕΙ. Άρα το Τμήμα αποφασίζει χωρίς την ανάγκη ποσόστωσης πόσους θα πάρει. Η τελική επιλογή είναι σε αυτούς.


Κάτσε να πάρουν πρέφα όλοι αυτοί που υπέβαλλαν μηχανογραφικό νομίζοντας ότι παίρνουν "τζαμπέ" μετεγγραφές, ότι, ξαφνικά, υπάρχει "ταβάνι" που ορίζεται από την εκάστοτε σχολή, να δεις τι γλέντια έχουν να γίνουν.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Οποιο και να ειναι δικαιολογει αυτο που γινεται εδω; Ελεος δηλαδη...

Δεν ξερω αν το δικαιολογει, δεν ζω στη γαλλία οποτε δεν εχω ιδεα πως ειναι απο οικονομική πλευρα εκεί και τι επιδοματα κλπ παίρνουν τέτοιες ομάδες ή τι αλλα προνομια έχουν..Παντως μην παραπονιεστε ,στη χωρα που δεν εχει κρατος προνοιας η πρόνοια στις πανελλήνιες για τις "ασθενείς ομάδες" είναι απλόχερη :P
Απλά αν εκει η εισαγωγή γίνεται κατευθείαν με εξετάσεις στη κάθε σχολή δεν έχει νόημα να κάνουμε σύγκριση ελλάδα-γαλλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Melove όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, διαπιστώνω ότι ζω σε μια χώρα που ορισμένοι είναι εκ γενετής πολίτες Β' κατηγορίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top