Ελεύθερες μετεγγραφές

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Δηλαδή κατά τη δική σου ερμηνεία του νόμου ένας πολύτεκνος υποψήφιος που πέρασε στην Κρήτη, έχει αδελφό που σπουδάζει στην Αλεξανδρούπολη, οι δικοί του μένουν μόνιμα στη Θεσσαλονίκη, μπορεί να πάρει ελεύθερη μετεγγραφή για την Πάτρα? Δεν νομίζω. Κοινή λογική χρειάζεται.

εγω περσι καπως ετσι ηταν η κατάσταση και πηρα :) απο την στιγμη που δεν αναφερει γεωγραφικο προσδιορισμο απλα τον όρο αντιστοιχο τμήμα η ερμηνεια που δέχεται ο συγκεκριμένος νόμος είναι οτι ο δικαιουχος πάει όπου δηλώσει. Εξαλλου το παιδι παραπανω εχει ηδη αδερφο που σπουδαζει στη θεσσαλονικη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανος12396

Νεοφερμένος

Ο Στεφανος12396 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Οχι δεν μπορεις

εγω περσι καπως ετσι ηταν η κατάσταση και πηρα :) απο την στιγμη που δεν αναφερει γεωγραφικο προσδιορισμο απλα τον όρο αντιστοιχο τμήμα η ερμηνεια που δέχεται ο συγκεκριμένος νόμος είναι οτι ο δικαιουχος πάει όπου δηλώσει. Εξαλλου το παιδι παραπανω εχει ηδη αδερφο που σπουδαζει στη θεσσαλονικη!
Υπαρχει ομως ενα ακομη διλλημα , καθως ανηκω και στους τριτεκνους και στο κριτηριο του αδερφου . Αλλα πρεπει να επιλεξω ενα απο τα δυο . Ποιο πιστευετε οτι συμφερει περισσοτερο , ή μηπως δεν εχει σημασια ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Υπαρχει ομως ενα ακομη διλλημα , καθως ανηκω και στους τριτεκνους και στο κριτηριο του αδερφου . Αλλα πρεπει να επιλεξω ενα απο τα δυο . Ποιο πιστευετε οτι συμφερει περισσοτερο , ή μηπως δεν εχει σημασια ?

αυτο δεν νομίζω οτι εχει σημασια πλέον :P οταν βγει η υπουργικη αποφαση λογικα θα λεει ποτε και που πρεπει να καταθεσετε τα χαρτια και θα πας εκει δικαιολογητικα και απο τα δυο αν και το ένα αρκει πιστεύω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
αυτο δεν νομίζω οτι εχει σημασια πλέον :P οταν βγει η υπουργικη αποφαση λογικα θα λεει ποτε και που πρεπει να καταθεσετε τα χαρτια και θα πας εκει δικαιολογητικα και απο τα δυο αν και το ένα αρκει πιστεύω

Οι μετεγγραφες δεν ειναι τοσο ροδινες και "ελευθερες" οπως τα παρουσιαζεις. Δες τι εχει γινει με πολλα παιδια αλλες χρονιες και δες τι θα γινει και φετος. Οπως λεει και ο undead νομιζουν ολοι πως αν περασουν στο οποιοδηποτε καφεδοχωρι θα παρουν μετεγγραφη για εμπ και δεν συμμαζευεται. Μην λεμε ο,τι θελουμε και στο τελος την πατησουν τα παιδια, βρεθουν οπου να ναι και στο τελος απορουν. Οι μετεγγραφες θα εξαρτηθουν απο πολλους παραγοντες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Οι μετεγγραφες δεν ειναι τοσο ροδινες και "ελευθερες" οπως τα παρουσιαζεις. Δες τι εχει γινει με πολλα παιδια αλλες χρονιες και δες τι θα γινει και φετος. Οπως λεει και ο undead νομιζουν ολοι πως αν περασουν στο οποιοδηποτε καφεδοχωρι θα παρουν μετεγγραφη για εμπ και δεν συμμαζευεται. Μην λεμε ο,τι θελουμε και στο τελος την πατησουν τα παιδια, βρεθουν οπου να ναι και στο τελος απορουν. Οι μετεγγραφες θα εξαρτηθουν απο πολλους παραγοντες...
Πάντως έτσι μας είχαν δώσει να καταλάβουμε στην αρχη και τώρα αρχίζουν να τα γυρίζουν. Απαράδεκτοι, ένα μπάχαλο γίνεται οταν δεν είναι ξεκάθαροι. Ενθουσιάζουν τον κόσμο και μετά το παίρνουν πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Οι μετεγγραφες δεν ειναι τοσο ροδινες και "ελευθερες" οπως τα παρουσιαζεις. Δες τι εχει γινει με πολλα παιδια αλλες χρονιες και δες τι θα γινει και φετος. Οπως λεει και ο undead νομιζουν ολοι πως αν περασουν στο οποιοδηποτε καφεδοχωρι θα παρουν μετεγγραφη για εμπ και δεν συμμαζευεται. Μην λεμε ο,τι θελουμε και στο τελος την πατησουν τα παιδια, βρεθουν οπου να ναι και στο τελος απορουν. Οι μετεγγραφες θα εξαρτηθουν απο πολλους παραγοντες...

Ο νομος λεει οτι οσοι ανηκουν στην κατηγορια των ειδικων κατηγοριων παιρνουν μετεγγραφη χωρις κανενα αλλο κριτηριο για όποιο τμήμα θέλουν το ιδιο ειπε και ο Λοβερδος.Η αναφορα σχετικα με το αν θα σε εγκρινει η σχολη κλπ ειναι τελειως τυπικη οπως ηταν και περσι οπως ηταν και παντα.ΚΑΝΕΝΑΣ δεν εμεινε εκτος σχολης απο την στιγμη που πηρε την μεταγγραφη εκτος και αν ειχε δηλωσει ψευδη στοιχεια. Ο ιδιος ο Λοβερδος ειπε "Η διάταξη του Μαΐου δεν έχει κανένα όριο, ισχύει δικαίωμα, όχι δυνατότητα μετεγγραφής. Δικαιούνται όλοι όσοι αναφέρει ο νόμος μετεγγραφής και τα τμήματα των πανεπιστημίων είναι αρμόδια να τις διεκπεραιώνουν." Αν εσεις αυτο το ερμηνευεται οτι καποιος που ειναι πολυτεκνος κλπ φετος θα μεινει απ'εξω οπως καταλαβαινεται. Όσο και να σας ξενίζει και να μην σας αρεσει σε κάποιους η σωστη ερμηνεια του νόμου ειναι αυτο που λεω και εδω και σε ολα τα παραπανω μηνυματα. Οι πολλοί παραγοντες που λες δεν ξερω σε τι αναφερονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο νομος λεει οτι οσοι ανηκουν στην κατηγορια των ειδικων κατηγοριων παιρνουν μετεγγραφη χωρις κανενα αλλο κριτηριο για όποιο τμήμα θέλουν το ιδιο ειπε και ο Λοβερδος.Η αναφορα σχετικα με το αν θα σε εγκρινει η σχολη κλπ ειναι τελειως τυπικη οπως ηταν και περσι οπως ηταν και παντα.ΚΑΝΕΝΑΣ δεν εμεινε εκτος σχολης απο την στιγμη που πηρε την μεταγγραφη εκτος και αν ειχε δηλωσει ψευδη στοιχεια. Ο ιδιος ο Λοβερδος ειπε "Η διάταξη του Μαΐου δεν έχει κανένα όριο, ισχύει δικαίωμα, όχι δυνατότητα μετεγγραφής. Δικαιούνται όλοι όσοι αναφέρει ο νόμος μετεγγραφής και τα τμήματα των πανεπιστημίων είναι αρμόδια να τις διεκπεραιώνουν." Αν εσεις αυτο το ερμηνευεται οτι καποιος που ειναι πολυτεκνος κλπ φετος θα μεινει απ'εξω οπως καταλαβαινεται. Όσο και να σας ξενίζει και να μην σας αρεσει σε κάποιους η σωστη ερμηνεια του νόμου ειναι αυτο που λεω και εδω και σε ολα τα παραπανω μηνυματα. Οι πολλοί παραγοντες που λες δεν ξερω σε τι αναφερονται.

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι το νόημα των μετεγγραφών είναι να ανακουφιστούν κάποιες "ασθενείς" ομάδες. Γιαυτό γίνονται. Και πώς θα ανακουφιστούν? Πηγαίνοντας πχ ένας φοιτητής στον τόπο μόνιμης κατοικίας του ώστε να μην επιβαρυνθεί οικονομικά η πολύτεκνη οικογένειά του ή σπουδάζοντας μαζί με τον αδελφό του έτσι ώστε να μη χρειάζεται η οικογένειά του να συντηρεί 3 σπίτια ή αν είναι ασθενής να είναι κοντά στους γιατρούς που τον φροντίζουν κλπ. Σε καμία περίπτωση δεν γίνονται για να διαλέξει ποια πόλη του αρέσει περισσότερο να περάσει τα φοιτητικά του χρόνια και να πάρει μετεγγραφή σε αυτήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannhs95

Νεοφερμένος

Ο Giannhs95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σε όλους, είμαι νέο μέλος σε αυτό το forum και έχω αρκετές απορίες σχετικά με τα ΤΕΙ και με τις μετεγγραφές.

Λοιπόν, πέρσι είχα δώσει πανελλήνιες από ΕΠΑ.Λ.(ειδικότητα: Πληροφορική) και είχα περάσει στο ΤΕΙ Καστοριάς, τμήμα Πληροφορικής. Πότε μου δεν έκανα τον κόπο να γραφτώ διότι δεν βόλευαν τα οικονομικά. Φέτος έκανα το μηχανογραφικό για να μπω στο ΤΕΙ της Θεσσαλονίκης, τμήμα Πληροφορικής. Επειδή κοίταξα τις περσινές βάσεις για το 10% οι πιθανότητες για να εισαχθώ δεν είναι και οι καλύτερες, σαν δεύτερη σχολή δήλωσα το ΤΕΙ της Λάρισας, εκεί η πιθανότητα να περάσω είναι πολύ μεγάλη όμως το οικονομικό πάλι δεν βολεύει(κάτι που ξέχασα να αναφέρω, ο λόγος που επιθυμώ να περάσω στο ΤΕΙ της Θεσσαλονίκης είναι γιατί είναι κοντά στον τόπο κατοικίας μου ).
Οπότε οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1. Μπορώ να κάνω μετεγγραφή στο ΤΕΙ της Θεσσαλονίκης χωρίς να χρειαστεί να κάνω το πρώτο έτος στην Λάρισα ή οπουδήποτε αλλού περάσω;
2. Εάν ναι, τότε τι πρέπει να κάνω, που να πάω και πότε(π.χ. με το που βγουν τα αποτελέσματα);
3. Εάν όχι, υπάρχουν φοιτητικές εστίες στην Λάρισα; Ποιες οι πιθανότητες να μπορώ να μείνω εκεί και ποιες οι πιθανότητες αφότου τελειώσω το πρώτο έτος να πάρω μετεγγραφή στην Θεσσαλονίκη, στο αντίστοιχο τμήμα Πληροφορικής;

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω, ανήκω στην ειδική κατηγορία πολυτέκνων, αν και δεν δήλωσα την κατηγορία αυτή πέρσι όταν έδινα πανελλήνιες, ούτε και φέτος με το 10%, επίσης το ετήσιο οικονομικό εισόδημα της οικογένειας μου είναι σχετικά χαμηλό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,779 μηνύματα.
3. Εάν όχι, υπάρχουν φοιτητικές εστίες στην Λάρισα; Ποιες οι πιθανότητες να μπορώ να μείνω εκεί και ποιες οι πιθανότητες αφότου τελειώσω το πρώτο έτος να πάρω μετεγγραφή στην Θεσσαλονίκη, στο αντίστοιχο τμήμα Πληροφορικής;

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω, ανήκω στην ειδική κατηγορία πολυτέκνων, αν και δεν δήλωσα την κατηγορία αυτή πέρσι όταν έδινα πανελλήνιες, ούτε και φέτος με το 10%, επίσης το ετήσιο οικονομικό εισόδημα της οικογένειας μου είναι σχετικά χαμηλό.
Tο TEI Λαρ έχει εστίες μέσα στο οίκημα της σχολής και από το επόμενο εξάμηνο λογικά θα λειτουργούν και οι καινούργιες, οπότε θα μπουν περισσότερα άτομα. Σαν πολύτεκνος, χαμηλοεισοδηματίας και από μακρινή περιοχή θα έλεγα έχεις πολύ καλές πιθανότες, βασικά το θεωρώ σίγουρο. Δε ξέρω τι γίνεται με τις μεταγραφές αλλά αν είσαι στις εστίες της Λάρισας, που σημαίνει όχι μεταφορικά (τα λεωφορεία πονάνε εδώ!), νοίκι ~20-40Ε και φαγητό στη λέσχη (επίσης μέσα στη σχολή) κοιτάς για μια πολύ φθηνή φοιτική επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι το νόημα των μετεγγραφών είναι να ανακουφιστούν κάποιες "ασθενείς" ομάδες. Γιαυτό γίνονται. Και πώς θα ανακουφιστούν? Πηγαίνοντας πχ ένας φοιτητής στον τόπο μόνιμης κατοικίας του ώστε να μην επιβαρυνθεί οικονομικά η πολύτεκνη οικογένειά του ή σπουδάζοντας μαζί με τον αδελφό του έτσι ώστε να μη χρειάζεται η οικογένειά του να συντηρεί 3 σπίτια ή αν είναι ασθενής να είναι κοντά στους γιατρούς που τον φροντίζουν κλπ. Σε καμία περίπτωση δεν γίνονται για να διαλέξει ποια πόλη του αρέσει περισσότερο να περάσει τα φοιτητικά του χρόνια και να πάρει μετεγγραφή σε αυτήν.

Πηγαινοντας με το νομο ομως ειναι εφικτο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Η εγκριση της αιτησης γινεται απο το πανεπιστημιο οχι απο τον υπουργο. Οταν το ταδε πανεπιστημιο εχει 100 θεσεις για παιδια με μετεγγραφη και δει 300 αιτησεις(πρεπει να αποκλισει 200 ατομα δηλαδη) απο τις οποιες οι 50 ειναι απο "εξυπνους" σαν την meloveyoudo και οι υπολοιπες ειναι απο ατομα που μενουν στην πολη του πανεπιστημιου, οι πρωτες που θα αποκλισει θα ειναι αυτες των "εξυπνων". Ουτε που θα τις κοιταξει. Αν νομιζει κανεις οτι με καταχρηση του νομου θα κερδισει κατι ειναι γελασμενος σαν την κοπελια απο δω. no offence
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
αν γινει κατι τετοιο οι σχολες σε αθηνα και θεσσαλονικη θα βουλιαξουν.
ειδικα αυτες με το "ονομα", εμπ πχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Η εγκριση της αιτησης γινεται απο το πανεπιστημιο οχι απο τον υπουργο. Οταν το ταδε πανεπιστημιο εχει 100 θεσεις για παιδια με μετεγγραφη και δει 300 αιτησεις(πρεπει να αποκλισει 200 ατομα δηλαδη) απο τις οποιες οι 50 ειναι απο "εξυπνους" σαν την meloveyoudo και οι υπολοιπες ειναι απο ατομα που μενουν στην πολη του πανεπιστημιου, οι πρωτες που θα αποκλισει θα ειναι αυτες των "εξυπνων". Ουτε που θα τις κοιταξει. Αν νομιζει κανεις οτι με καταχρηση του νομου θα κερδισει κατι ειναι γελασμενος σαν την κοπελια απο δω. no offence

Eιναι πια ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Eιναι πια ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ!!

εμ εδω κανεις λαθος φιλαρακι....ασε τον υπουργο να σου λεει οτι θελει. οι μετεγγραφες ποτε δεν θα ειναι "ελευθερες". το καθε πανεπιστημιο διαλεγει ποσες θεσεις μπορει να διαθεσει. αν δεν χωρας δεν θα μπεις δεν πα να σαι και δεκατεκνος. τελος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
εμ εδω κανεις λαθος φιλαρακι....ασε τον υπουργο να σου λεει οτι θελει. οι μετεγγραφες ποτε δεν θα ειναι "ελευθερες". το καθε πανεπιστημιο διαλεγει ποσες θεσεις μπορει να διαθεσει. αν δεν χωρας δεν θα μπεις δεν πα να σαι και δεκατεκνος. τελος.

Εγω ουτως ή αλλως δικαιολογητικα εχω γιατι ο πατερας μου εχει σπιτι Αθηνα στο ονομα του και θεωρειται μονιμη κατοικια με τα ολα της!!! Αντικειμενικα παντα θα το δεις οτι ειναι ελευθερες...!! ΠΟΣΟΙ ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΙ ΚΑΙ ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Εγω ουτως ή αλλως δικαιολογητικα εχω γιατι ο πατερας μου εχει σπιτι Αθηνα στο ονομα του και θεωρειται μονιμη κατοικια με τα ολα της!!! Αντικειμενικα παντα θα το δεις οτι ειναι ελευθερες...!! ΠΟΣΟΙ ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΙ ΚΑΙ ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ;;

ποσοι!? καλα οταν ουτε οι μισοι θα παρουν μετεγγραφη ξαναμιλαμε. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Εγω ουτως ή αλλως δικαιολογητικα εχω γιατι ο πατερας μου εχει σπιτι Αθηνα στο ονομα του και θεωρειται μονιμη κατοικια με τα ολα της!!! Αντικειμενικα παντα θα το δεις οτι ειναι ελευθερες...!! ΠΟΣΟΙ ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΙ ΚΑΙ ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ;;
Πίστεψε με υπάρχουν πάρα πολλοί...Τα περισσότερα παιδιά που ξέρω είναι πολύτεκνοι και κυρίως τρίτεκνοι (άπειροι τρίτεκνοι)..δικαιούνται μεταγραφή λοιπόν και στηρίζονται σε αυτήν..Τώρα αν την πάρουν είναι άλλο θέμα..Γιατί έχω ακούσει τα χίλια μύρια για αυτές τις μεταγραφές και δεν έχω καταλάβει ακόμα τι θα γίνει.. :confused::hmm: τελευταία βέβαια έμαθα ότι όντως είναι ελεύθερες αλλά μου φαίνεται εντελώς παράλογο ( χωρίς παρεξήγηση )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι το νόημα των μετεγγραφών είναι να ανακουφιστούν κάποιες "ασθενείς" ομάδες. Γιαυτό γίνονται. Και πώς θα ανακουφιστούν? Πηγαίνοντας πχ ένας φοιτητής στον τόπο μόνιμης κατοικίας του ώστε να μην επιβαρυνθεί οικονομικά η πολύτεκνη οικογένειά του ή σπουδάζοντας μαζί με τον αδελφό του έτσι ώστε να μη χρειάζεται η οικογένειά του να συντηρεί 3 σπίτια ή αν είναι ασθενής να είναι κοντά στους γιατρούς που τον φροντίζουν κλπ. Σε καμία περίπτωση δεν γίνονται για να διαλέξει ποια πόλη του αρέσει περισσότερο να περάσει τα φοιτητικά του χρόνια και να πάρει μετεγγραφή σε αυτήν.
για να απαντησω και στο αλλο το μ.... που μας τα εχει πριξει, ενα απο τους αλλους λογους (εναν απο τους οποιους πηρα και εγω μεταγραφη) ειναι να πας σε καποια πολη που α) εχεις σπιτι β) εχει εστια γ) μπορεις να μεινεις σε καποιον γνωστο δ) κατι άλλο..οποτε οχι δεν ειναι μονο αυτα που αναφερεις. βαλτε το λιγο το ρημαδι να σκεφτει περα απο αυτά που αναλώνουν όλοι, χρησιμοποιηστε το αφου το έχετε !

Η εγκριση της αιτησης γινεται απο το πανεπιστημιο οχι απο τον υπουργο. Οταν το ταδε πανεπιστημιο εχει 100 θεσεις για παιδια με μετεγγραφη και δει 300 αιτησεις(πρεπει να αποκλισει 200 ατομα δηλαδη) απο τις οποιες οι 50 ειναι απο "εξυπνους" σαν την meloveyoudo και οι υπολοιπες ειναι απο ατομα που μενουν στην πολη του πανεπιστημιου, οι πρωτες που θα αποκλισει θα ειναι αυτες των "εξυπνων". Ουτε που θα τις κοιταξει. Αν νομιζει κανεις οτι με καταχρηση του νομου θα κερδισει κατι ειναι γελασμενος σαν την κοπελια απο δω. no offence
απλα σε αγνοω. προς πληροφορηση σου οι μετεγγραφες θα γινουν. αν δεν σαρεσει οταν μπεις στη σχολη ρωτα ποιος πηρε και μην τον κανεις παρεα ενταξει?
αν γινει κατι τετοιο οι σχολες σε αθηνα και θεσσαλονικη θα βουλιαξουν.
ειδικα αυτες με το "ονομα", εμπ πχ.
εντελως ομως και εδω φαινεται ποσο σαπιο ειναι το συστημα. πολυτεκνοι δεν ειναι τοσοι αλλα με τους τριτεκνους και τα ατομα που εχουν αδερφο/η που σπουδαζει θα υπαρξει θεμα. θα το καταλαβουν οταν θα ειναι αργα οπως και το φιασκο διαμαντοπουλου που τη πρωτη χρονια υπηρχε ατομο που μπηκε νομικη πχ με 13-14κατι και σε αλλες σχολες ακομα πιο κατω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Πίστεψε με υπάρχουν πάρα πολλοί...Τα περισσότερα παιδιά που ξέρω είναι πολύτεκνοι και κυρίως τρίτεκνοι (άπειροι τρίτεκνοι)..δικαιούνται μεταγραφή λοιπόν και στηρίζονται σε αυτήν..Τώρα αν την πάρουν είναι άλλο θέμα..Γιατί έχω ακούσει τα χίλια μύρια για αυτές τις μεταγραφές και δεν έχω καταλάβει ακόμα τι θα γίνει.. :confused::hmm: τελευταία βέβαια έμαθα ότι όντως είναι ελεύθερες αλλά μου φαίνεται εντελώς παράλογο ( χωρίς παρεξήγηση )

Φαντασου ποσοι πχ περνανε Βιολογικο σε 2-3 πολεις..ποσοι απο αυτους θελουν Αθηνα,ποσοι ειναι τριτεκνοι και πολυτεκνοι!! ΑΥΤΟΙ θα παρουν την ελευθερη!! Αρα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γνωρίζω ένα παιδί που το λένε Μάριο και μένει στη Σάμο. Τελείωσε φέτος το Λύκειο και το όνειρό του πάντα ήταν να σπουδάσει στο Μαθηματικό του νησιού του. Έχει αρκετά παραπάνω μόρια από την περσινή βάση της Σχολής. Όμως, έχει βάσιμους φόβους ότι δεν θα τα καταφέρει να εισαχθεί. Αν δηλώσουν το συγκεκριμένο τμήμα πολλοί που ανήκουν στις "ειδικές κατηγορίες" με σκοπό να το χρησιμοποιήσουν σαν "transit" για μεταγραφή, οι βάσεις θα ανέβουν και αυτός θα μείνει "απέξω". Οι "ευνοούμενοι από το νόμο" θα μπούν και αμέσως θα πάρουν τη μεταγραφή τους για Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Έτσι ο Μάριος, θα κοιτάζει το Πανεπιστήμιο Αιγαίου από το δρόμο να λειτουργεί με πολλές κενές θέσεις και αυτός να μην είναι μέσα...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top