Ελεύθερες μετεγγραφές

dreamboxer

Νεοφερμένος

Η dreamboxer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
δεν μου βγαζει καν τη σελιδα dreamboxer ως κατι σχετικο με τετοια θεματα μονο ακυρα αν μπορεις γραψε μου ακριβως το λινκ αλλιως δεν πειραζει :)
Η Γενική Συνέλευση του Τμήματος Υποδοχής των φοιτητών που κάνουν αίτηση μετεγγραφής χωρίζει τις αιτήσεις σε δυό ομάδες:α) ειδικές κατηγορίες (πολύτεκνοι, τρίτεκνοι, με αδέρφια φοιτητές, ορφανά, κλπ) και
β) με εισοδηματικά κριτήρια
και ελέγχει τα δικαιολογητικά των αιτούντων.
Για τις ειδικές κατηγορίες, εφόσον ανήκουν οι φοιτητές όντως σε αυτές με βάση τα δικαιολογητικά που προσκομίζουν, η Γεν. Συνέλευση προχωρά στην μετεγγραφή τους (αυτό σημαίνει "ελεύθερες", υποχρεούται δηλαδή να τους δεχτεί) χωρίς άλλες προϋποθέσεις (πχ. 10%,βαθμοί εισαγωγής, κλπ)

Για τα εισοδηματικά κριτήρια, εφόσον οι αιτούντες που τα πληρούν (και προσκομίσουν δικαολογητικά όπως εκκαθαριστικά εφορίας κλπ) είναι λιγότεροι από το 10% των -ήδη- εισαχθέντων στο Τμήμα υποδοχής, παίρνουν μετεγγραφή όλοι. Αν οι αιτούντες (που πληρούν τις προϋποθέσεις των εοδηματικών κριτηρίων, μη ξεχνιόμαστε) είναι περισσότεροι από το 10% των -ήδη- εισαχθέντων στο Τμήμα υποδοχής, γίνονται δεκτοί (μέχρι το ποσοστό 10% των -ήδη- εισαχθέντων) με κριτήριο το βαθμό εισαγωγής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην αρχική σελίδα του ischool πατάς πάνω στην "Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" μετά στα "Φοιτητικά θέματα" και μετά στις "Ελεύθερες μετεγγραφές". Εκεί γίνεται η σχετική συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Αντε να βγει η αποφαση να γελασουμε λιγο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kinezaki9312

Νεοφερμένος

Η Kinezaki9312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Και εγώ πολύτεκνη είμαι,αλλά κατάλαβα ότι μας κοροιδεύουν.... :( Όλοι περιμένουν να δουν αν ισχύουν οι μετεγγραφές για να οριστικοποιήσουν το μηχανογραφικό(και εγώ αυτό περίμενα) αλλά ο καθένας λέει ότι θέλει.Γι'αυτό ας βάλουμε τώρα ότι θέλουμε και βλέπουμε....και μερικοί που λένε οτι η επαρχία όλη θα μαζευτεί στις πόλεις,πόσοι πολύτεκνοι και τρίτεκνοι νομίζετε ότι υπάρχουν;Όλοι στις μεγαλουπόλεις θα πάνε;Και τι δηλαδή,δεν είμαστε άξιοι εμείς να σπουδάσουμε στις "πόλεις"; :mad: :(

Μπορεί τρίτεκνοι και πολύτεκνοι να μην υπάρχουν πολλοί, αλλά υπάρχουν πάαααααααααρα πολλοί που έχουν αδέρφια φοιτητές σε άλλη πόλη. Γι' αυτό λέω ότι δεν είναι λογικό να πάρουν όλοι αυτοί μετεγγραφή :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Μπορεί τρίτεκνοι και πολύτεκνοι να μην υπάρχουν πολλοί, αλλά υπάρχουν πάαααααααααρα πολλοί που έχουν αδέρφια φοιτητές σε άλλη πόλη. Γι' αυτό λέω ότι δεν είναι λογικό να πάρουν όλοι αυτοί μετεγγραφή :/:

Επισης μπορει να υπαρχουν πολλοι που χρωστανε 1-2 μαθηματα για πτυχιο και να φαινονται ως φοιτητες. Για μένα θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος έλεγχος και για αυτό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamboxer

Νεοφερμένος

Η dreamboxer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Μπορεί τρίτεκνοι και πολύτεκνοι να μην υπάρχουν πολλοί, αλλά υπάρχουν πάαααααααααρα πολλοί που έχουν αδέρφια φοιτητές σε άλλη πόλη. Γι' αυτό λέω ότι δεν είναι λογικό να πάρουν όλοι αυτοί μετεγγραφή :/:
πολύτεκνοι ίσως όχι....τρίτεκνοι πολλοί...!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kinezaki9312

Νεοφερμένος

Η Kinezaki9312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Επισης μπορει να υπαρχουν πολλοι που χρωστανε 1-2 μαθηματα για πτυχιο και να φαινονται ως φοιτητες. Για μένα θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος έλεγχος και για αυτό..

μαζί σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Γιατι μπαινουμε σε προσωπικα επιπεδα; Ελεος ρε παιδια, ανωριμα ειστε και οι 2 χωρις παρεξηση. Τωρα οι τριτεκνοι-πολυτεκνοι δικαιουστε μετεγγραφη αλλα μην προκαλειτε και ολας μερικοι. Ποτε δεν καταλαβα γιατι στο κατω κατω οι μετεγγραφες των τριτεκνων-πολυτεκνων να μην συνοδευονται απο οικονομικα κριτηρια. Πολλοι γνωστοι μου δεν ξερουν τι εχουν και μου κοκορευονται οτι παιρνουν και μετεγγραφη. Επισης οι σχολες καλα θα κανουν να βαλουν ενα αυστηρο οριο στις μετεγγραφες. Δεν ειναι δυνατον να περασω εγω ιατρικη που μου εφυγε ο πατος και να συναντησω ενα μπουλουκι εκει μεσα. Και αλλο 18600 που θα παει η Θρακη και αλλο το 19250 της Αθηνας. Οσον αφορα το γεγονος πως οι ειδικες κατηγοριες δεν τρωνε θεσεις και αυτο παραμυθι ειναι. Αν ειναι μια σχολη να καταληξει απο 200 να εχει 300 ατομα, τα 100 ταχα μου καθ' υπερβαση, τοτε να γινοταν η γενικη σειρα 300 ατομα να εμπαιναν και αλλοι. Αλλα ολα αυτα ειναι απλα μια ενδειξη της ελληνικης πραγματικοτητας, η ολη ιστορια κου θυμιζει τους στρατιωτικους με τις παχιες συνταξεις απο τα 40 (πολεμουσαν οι ανθρωποι, το δικαιουνται...) ενω οι αλλοι θα βγουν στα 70 με 500€. Πατρικιοι και πληβειοι... Τουλαχιστον στη θεση πολλων τριτεκνων-πολυτεκνων τουλαχιστον δεν θα εβγαινα να προκαλω. Απο ολες τις κατηγοριες δικαιολογω μονο το 5% των προβληματων υγειας και τα σοβαροτατα οικονομικα προβληματα (η εφορια να κανει τη δουλεια της σωστα). Γνωστοι μου μοναχοπαιδια δεν θα τολμησουν να δηλωσουν καν αλλη πολη! Ο αλλος εβγαλε 19150, ονειρο του ηταν ιατρικη και δεν μπορει να δηλωσει αλλη πολη (θα μου πειτε μπορει να πληρει οικονομικα κριτηρια, δεν μπορει σε καμια περιπτωση να το ρισκαρει ομως) Αισχος... Φυσικα δεν ειναι μονο οι τριτεκνοι, ειναι αθλητες, μειονοτητες, ομογενεις, αιωνιοι φοιτητες κλπ κλπ...

Ολα αυτα σε φιλικο κλιμα. Και εγω αν δικαιουμουν κατι θα το εκμεταλλευομουν, ωστοσο λιγο αξιοπρεπεια απο μερικους που θα πρεπει να αναγνωρισουν πως πραγματι συμβαινουν αδικιες.

Υ.Γ: Δεν τα λεω μονο για το forum, μια χαρα ειναι τα παιδια εδω. Μιλαω για αυτο που βλεπω γυρω μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frpan96

Νεοφερμένος

Η frpan96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Απ' όσο γνωρίζω οι μεταγγραφές αποτελούν θέμα της εκάστοτε σχολής και μάλλον αυτό θα σημαίνει ότι δεν είναι σίγουρο ότι ακόμα και αν κάποιος δικαιούται μεταγγραφή, θα γίνει και απαραίτητα δεκτός. Δυστυχώς το όλο θέμα δεν έχει γίνει ακόμα απόλυτα ξεκάθαρο από το Υπουργείο, οπότε αναγκαστικά πρέπει να περιμένουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
:warn:Σημείωση Συντονιστή:warn:

Καταλαβαίνουμε το άγχος που σας διακατέχει αυτές τις μέρες αλλά εδώ πέρα βρισκόμαστε για να συζητήσουμε
πολιτισμένα. Οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί και οι διαπληκτισμοί δεν οδηγούν πουθενά. Για το λόγο αυτό παρακαλείστε να
ηρεμίσετε, να σταματήσουν οι χλευασμοί και οι προσωπικές επιθέσεις!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon71

Νεοφερμένος

Ο dragon71 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Μωρε στην ιδια μοιρα ειμαι και γω.. τριτεκνος με 18.900 πιανω ΗΜΜΥ ΑΠΘ σιγουρα, και δεν ξερω αν θα παρω τη μεταγραφη στο ΕΜΠ.... θεσ/νικη δε παιζει να μεινω λογω οικονομικου, ενω πιανω μηχανολογους αθηνα, οι οποιοι μαρεσουν(οχι οσο η ΗΜΜΥ αλλα ικανοποιουμαι)... δεν ξερω τι να κανω ακομα :P

Καταρχάς, συγχαρητήρια για την εξαιρετική επίδοσή σου.
Νομίζω ότι σε αφορά η παραπάνω ανάρτηση : https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=4069269&postcount=130
Σου εύχομαι κάθε επιτυχία ότι και να επιλέξεις! (απλά η Θεσ/κη δεν παίζεται, ειδικά για την πολύ ποιοτική φοιτητική ζωή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Σχετικά με το εισοδηματικό κριτήριο , μπορεί να συμβαίνει μόνο στους γονείς μου αυτό ( αν και δεν το νομίζω) αλλά στην εφορία φαίνεται πως ο εργοδότης της μητέρας μου καταθέτει τον μισθό της κανονικά ενώ είναι απλήρωτη εδώ και μήνες γτ όπως λέει ο ίδιος δεν έχει χρήματα τώρα. Οπότε το εισόδημα που φαίνεται πως έχουμε σαν οικογένεια διαφέρει σε μεγάλο βαθμό απ'το πραγματικό. Και ορισμένοι πρέπει να καταλάβετε πως η σχολή στην οποία περάσατε δεν σας δίνει και κάποιο πρεστίζ κατεβείτε απ'το καλάμι. Απλά διαβάσατε πολύ και μπράβο σας. Και σχετικά με τις φοιτητικές εστίες που λέτε φυσικά και δεν πρόκειται ένα παιδί μίας οικογένειας που ανήκει στην "μεσαία" τάξη να πάρει τη θέση στην εστία ενός παιδιού που πραγματικά την έχει ανάγκη. Κατ' αυτόν τον τρόπο μια οικογένεια με 2+ παιδιά που σπουδάζουν σε διαφορετικές πόλεις θα δυσκολέψουν πολύ οικονομικά τους γονείς τους, εκεί κολλάει η μετεγγραφή στους τρίτεκνους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mattypocket

Νεοφερμένος

Ο mattypocket αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Παιδια αν μπορει καποιος να μου εξηγησει αυτο το οριο του 10 % τι ακριβως σημαινει με ενα παραδειγμα. Ας πουμε πως απο ολα τα τμηματα μαθηματικων 1000 μαθητες κανουν αιτηση για μαθηματικο αθηνας, θα παρει τους 100? Αυτο σημαινει η το καταλαβαινω λαθος? Μαλλον λαθος οποτε ας μου εξηγησει καποιος για να κανω το μηχανογραφικο παρακαλω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Παιδια αν μπορει καποιος να μου εξηγησει αυτο το οριο του 10 % τι ακριβως σημαινει με ενα παραδειγμα. Ας πουμε πως απο ολα τα τμηματα μαθηματικων 1000 μαθητες κανουν αιτηση για μαθηματικο αθηνας, θα παρει τους 100? Αυτο σημαινει η το καταλαβαινω λαθος? Μαλλον λαθος οποτε ας μου εξηγησει καποιος για να κανω το μηχανογραφικο παρακαλω :)

υπαρχουν 7 (νομίζω) τμήματα μαθηματικού σε όλη την ελλάδα, αυτο σημαίνει ότι καθε τμήμα απο αυτά ξεχωριστα θα δέχεται επι το συνολικο αριθμό των εισακτέων 10% με μεταγραφή. Αν δηλαδή ενα τμήμα δέχεται 100 φοιτητές θα μπορέσουν να πάρουν μεταγραφη 10.
(αν ειναι λαθος ας το διορθωσει καποιος.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Em_19011

Νεοφερμένος

Η Em_19011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα. Εγώ που έδωσα πέρισυ και σπουδάζω ήδη ένα έτος, έχω δικαίωμα για μεταγραφή; Που μπορώ να βρω τα κριτήρια και τις προθεσμίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δείτε τη συνέντευξη που έδωσε ο Υπουργός στον alpha χθες σχετικά με τις μετεγγραφές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mattypocket

Νεοφερμένος

Ο mattypocket αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Παιδια αν μπορει καποιος να μου εξηγησει αυτο το οριο του 10 % τι ακριβως σημαινει με ενα παραδειγμα. Ας πουμε πως απο ολα τα τμηματα μαθηματικων 1000 μαθητες κανουν αιτηση για μαθηματικο αθηνας, θα παρει τους 100? Αυτο σημαινει η το καταλαβαινω λαθος? Μαλλον λαθος οποτε ας μου εξηγησει καποιος για να κανω το μηχανογραφικο παρακαλω :)

Ξερει κανεις η οχι?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Εδω δεν ξερουν οι ιδιοι....τι περιμενεις? θα γινει μεγαλο μπαχαλο φετος...! Το αγαπημενο μας υπουργειο συνεχεια βρισκει κατι για να μας κραταει σε εγρηγορση! Πρωτα ο μαθητης που λεει και ενα συνθημα....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mattypocket

Νεοφερμένος

Ο mattypocket αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Καλα να ρωτησω κατι αλλο. Αν περασω πληροφορικη επαρχια και μενω πειραια, δικαιουμαι μετεγγραφη μονο για ΠαΠει η για οποιοδηποτε πανεπιστημιο στην Αθηνα? Εκπα, Ασσοε κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kinezaki9312

Νεοφερμένος

Η Kinezaki9312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Από τη συνέντευξη του υπουργου:
"Όταν αυτή η διαδικασία ολοκληρωθεί θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε αν υπάρξει -τα Πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ λένε πως θα υπάρξει- την υπερπληθώρα στην Αθήνα, τον Πειραιά, τη Θεσσαλονίκη και την Πάτρα και απερήμωση των περιφερειακών Πανεπιστημίων. Θα πρέπει δηλαδή να κάνουμε κάποιους χειρισμούς."

Τι σημαίνει πάλι αυτό???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top