[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2019

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως εγώ δεν καταλαβαίνω το νόημα αυτής της συζήτησης. Και 10.000 μόρια κάτω από τη περσινή βάση μιας σχολής να είσαι, τι πειράζει να την δηλώσεις; Δεν επιβαρύνεται κανείς. Ίσως είναι περιττό, ε και;
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως εγώ δεν καταλαβαίνω το νόημα αυτής της συζήτησης. Και 10.000 μόρια κάτω από τη περσινή βάση μιας σχολής να είσαι, τι πειράζει να την δηλώσεις; Δεν επιβαρύνεται κανείς. Ίσως είναι περιττό, ε και;
Απλα εχουν αγχος και απλα περιμενουν να ακουσουν κατι που τους κανει να νιωσουν καλυτερα. Προφανως οι περισσοτεροι δεν γνωριζουν τι θα γινει και δεν θα πρεπει να παρουν την συζητηση εδω πολυ σοβαρα.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως θα συμβούλευα όσους δεν αγγίζουν τις υψηλόβαθμες να μην τις δηλώσουν και να σκεφτούν λογικά. Τώρα να βλέπεις κάποιον με 15.000 να δηλώνει ψυχολογία ως 1η, 2η και 3η επιλογή δηλαδή έλεος

Δεν εννοώ γενικά τις εκτιμήσεις, κατανοώ το άγχος και την αγωνία. Αναφέρομαι στη συζήτηση που προέκυψε από εδώ ^ και κα΄τω. :P
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ γενικά προβλέπω κάποια πτώση στα τμήματα ψυχολογίας φέτος. Πάντως θα συμβούλευα όσους δεν αγγίζουν τις υψηλόβαθμες να μην τις δηλώσουν και να σκεφτούν λογικά. Τώρα να βλέπεις κάποιον με 15.000 να δηλώνει ψυχολογία ως 1η, 2η και 3η επιλογή δηλαδή έλεος:offtopic:


Λοιπόν αγαπητή BlueIvy ο,τι και να πεις σχετικά με το να μην δηλώσει κάποιος μια σχολή που δεν θέλει γιατί στην στερεί από κάποιον άλλον που είναι το όνειρο της ζωής του ή να παρακαλάς να μην δηλώσουν τη Νομική ΔΠΘ ή να μην δηλώσουν υψηλόβαθμες σχολές αν έχουν λίγα μόρια, ο καθένας θα κάνει αυτό που θέλει! Θα μου πεις γιατί; Και θα σου απαντήσω επειδή έτσι του αρέσει! Ο καθένας για τους λόγους του. Μπορεί κάποιος να απέτυχε στις εξετάσεις αλλά να θέλει για ψυχολογικούς λόγους να δει τη Νομική Αθήνας στο μηχανογραφικό του άσχετα αν ξέρει ότι αποκλείεται να την πιάσει ή να δηλώσει τη Νομική ΔΠΘ ξέροντας ότι δεν έχει τη δυνατότητα να πάει στην Κομοτηνή μόνο και μόνο για να πάρει το πάσο και να κάνει του χρόνου με το 10% "τρώγοντάς" σου τη θέση!΄Η να πιστεύει στα θαύματα και να ελπίζει ότι όλα είναι πιθανά στον μάταιο τούτο κόσμο! Παλαιότερα είχα κάνει κι εγώ αυτές τις σκέψεις βλέποντας παιδιά να παίρνουν μετεγγραφή ή να παίρνουν τη θέση που ζήτησαν μέσω του 10% αλλά τελικά να παραμένουν στην παλιά τους σχολή. Μετά όμως που το σκέφτηκα κατέληξα ότι οι πανελλαδικές είναι ένα εξαιρετικά ανταγωνιστικό, ατομικό άθλημα.΄Αλλος πολύ και άλλος λίγο, όλοι έχουν κάνει την προσπάθειά τους γι αυτές τις εξετάσεις και έχουν το δικαίωμα να χειριστούν το αποτέλεσμα όπως ακριβώς αυτοί κρίνουν!
 

Alex2001

Νεοφερμένος

Ο Alex2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Παιδια το ΗΜΜΥ Κοζανης τι βαση λετε να εχει περιπου;
 

niboz1

Νεοφερμένος

Ο niboz1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Στο 3ο πεδίο πάντως στην Αργολίδα που ξερω έχουν συνολικά από 18000-18500 καμία δεκαριά και 18500-19000 7-8 άτομα . Αν ξέρετε αντίστοιχα για τα σχολεία σας η τις περιοχές σας γράψτε το .
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο Χρήστος Πάτσης για τον οποίο συζητούσαμε στο θέμα "[Πρώιμες Εκτιμήσεις] Βάσεις 2019", έχει κάνει μια πρώτη ανάλυση επιδόσεων για το 2ο και 3ο επιστημονικό πεδίο. Ασφαλώς θα ακολουθήσουν και πιο συγκεκριμένες εκτιμήσεις.΄Οποιος ενδιαφέρεται μπορεί να τον παρακολουθεί. https://panhellenicexams.blogspot.com/2019/06/blog-post.html
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Λοιπόν αγαπητή BlueIvy ο,τι και να πεις σχετικά με το να μην δηλώσει κάποιος μια σχολή που δεν θέλει γιατί στην στερεί από κάποιον άλλον που είναι το όνειρο της ζωής του ή να παρακαλάς να μην δηλώσουν τη Νομική ΔΠΘ ή να μην δηλώσουν υψηλόβαθμες σχολές αν έχουν λίγα μόρια, ο καθένας θα κάνει αυτό που θέλει! Θα μου πεις γιατί; Και θα σου απαντήσω επειδή έτσι του αρέσει! Ο καθένας για τους λόγους του. Μπορεί κάποιος να απέτυχε στις εξετάσεις αλλά να θέλει για ψυχολογικούς λόγους να δει τη Νομική Αθήνας στο μηχανογραφικό του άσχετα αν ξέρει ότι αποκλείεται να την πιάσει ή να δηλώσει τη Νομική ΔΠΘ ξέροντας ότι δεν έχει τη δυνατότητα να πάει στην Κομοτηνή μόνο και μόνο για να πάρει το πάσο και να κάνει του χρόνου με το 10% "τρώγοντάς" σου τη θέση!΄Η να πιστεύει στα θαύματα και να ελπίζει ότι όλα είναι πιθανά στον μάταιο τούτο κόσμο! Παλαιότερα είχα κάνει κι εγώ αυτές τις σκέψεις βλέποντας παιδιά να παίρνουν μετεγγραφή ή να παίρνουν τη θέση που ζήτησαν μέσω του 10% αλλά τελικά να παραμένουν στην παλιά τους σχολή. Μετά όμως που το σκέφτηκα κατέληξα ότι οι πανελλαδικές είναι ένα εξαιρετικά ανταγωνιστικό, ατομικό άθλημα.΄Αλλος πολύ και άλλος λίγο, όλοι έχουν κάνει την προσπάθειά τους γι αυτές τις εξετάσεις και έχουν το δικαίωμα να χειριστούν το αποτέλεσμα όπως ακριβώς αυτοί κρίνουν!

:clapping::clapping:
Δεν θα μπορούσα να τα γράψω καλύτερα!
Θα ήθελα απλά να προσθέσω ότι εγώ πάντα λέω (και το έλεγα και σε εμένα όταν έδωσα): "Κάντε το μηχανογραφικό σας σα να είχατε βγάλει 20.000 μόρια", ακριβώς επειδή πιστεύω πως κάθε παιδί νιώθει καλύτερα με το να δηλώνει αυτά ακριβώς που θέλει, με τη σειρά ακριβώς που θέλει. Κι ας περάσει στην 7η επιλογή, ας περάσει και στη 14η. Είναι ένας τρόπος κι αυτός να δει τι θέλει παραπάνω απ' όλα, να αφουγκραστεί τις επιθυμίες του.
Και κάτι τελευταίο: δεν έχει κανένα νόημα να τα βάζουμε με συνυποψήφια άτομα, ποτέ και πουθενά. Οι εξετάσεις είναι σίγουρα και θέμα προσπάθειας και μελέτης και θέμα τύχης και πολλών άλλων παραγόντων. Μην εξαγριώνεστε με τα παιδιά που έκαναν την ίδια προσπάθεια με εσάς σε αυτό το "ανταγωνιστικό, ατομικό άθλημα", όπως τόσο σωστά το χαρακτηρίζει η Λένω. Και αυτά θυσίασαν πράγματα σίγουρα, το ίδιο και οι οικογένειές τους. Είναι σαν εσάς, σε λίγο καλύτερη, σε λίγο χειρότερη μοίρα αλλά έκαναν την προσπάθειά τους, όπως κι εσείς. Κατανοώ τα νεύρα και την πικρία, γιατί τα πέρασα κι εγώ τις δυο χρονιές που έδωσα, αλλά δεν οδηγούν πουθενά, πραγματικά πουθενά.
Σας εύχομαι τα καλύτερα, σε όλους/ες σας!:)
 

Jowanna

Νεοφερμένος

Η Jowanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Παιδιά γειά σας!
Θέλω να ρωτήσω κάτι,πιστεύετε το τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής και Υπολογιστών στο Αιγάλεω θα ανέβει και αν ναι πόσο;
Η βάση που είχε το 2018 είναι 13.204 μόρια,έχω γράψει 339 μόρια πιο πάνω λέτε να πιάσω την σχολή ή να την χάσω :no:
Μακάρι να πάνε όλα καλά γιατί θέλω πολύ να περάσω σε αυτή την σχολή :smartass:
 

Panelele19

Νεοφερμένος

Ο Panelele19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Παιδιά γειά σας!
Θέλω να ρωτήσω κάτι,πιστεύετε το τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής και Υπολογιστών στο Αιγάλεω θα ανέβει και αν ναι πόσο;
Η βάση που είχε το 2018 είναι 13.204 μόρια,έχω γράψει 339 μόρια πιο πάνω λέτε να πιάσω την σχολή ή να την χάσω :no:
Μακάρι να πάνε όλα καλά γιατί θέλω πολύ να περάσω σε αυτή την σχολή :smartass:


Πιστεύω πως υπάρχουν ελάχιστες πιθανότητες να μην την πιάσεις
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Panelele19

Νεοφερμένος

Ο Panelele19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Και εγω συμφωνω μαζι σας αλλα και μενα μου το ειπε ο χημικος μου συγκεκριμενα αφου ειδε τα στατιστικα με τις βαθμολογιες οχι καμια θεια μου για να με εμψυχωσει επειδη δε περναω ιατρικη


Βρε μηπως εχουμε τον ιδιο χημικο? :laugh: και μενα κατι τετοια κουλα μου λεει για μεγαλη πτωση, ενω αποκλειεται να πεσουν τοσο πολυ.
 

Vasilis2000kak

Νεοφερμένος

Ο Vasilis2000kak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Στην Πιερία γράψαμε 9 άτομα πάνω από 18.000 στο 3ο πεδίο , έχουμε 4 ιατρικές σίγουρες και η 5η ειμαι εγω και παίζεται (18.299). Αυτό που λέτε για την χημεία δεν ισχύει, σε καμία περίπτωση δεν καλύφθηκε από την βιολογία. Άμα δείτε τα ποσοστά και τους αριθμούς θα δείτε ότι όσοι δεν έγραψαν 19-20, δεν έγραψαν ούτε 18-19 ούτε καν 17-18. Η συσπείρωση γίνεται σε βαθμολογιες 15-16. Ο καθένας έγραψε σε αντιστοιχία 2 βαθμούς παρακάτω αποτι θα εγραφε περσυ. Βιολογια ειδα απειρες περιπτωσεις με τα ματια μου που εγραψαν μεχρι και 20 καθαρο και δεν ηταν αρκετο για να πλησιασουν ιατρικες, γιατι εμειναν εκτος λόγω φυσικής χημείας. Η βιολογία συγκρατεί την χημεία, αλλά δεν υπάρχει περιθώριο να γράψεις 22 βιολογια για να πιάσεις ιατρική. Η Έκθεση θα αυξήσει τις βάσεις 50 μορια, η Φυσική θα τις ρίξει 100, η βιολογία θα τις ανεβασει 330 και η χημεια θα τις ριξει 540. Το ισοζύγιο είναι πτώση 260 μορια. Οι βάσεις θα πέσουν 200-250 μορια Αλεξανδρούπολη (170 μορια στην χειρότερη των περιπτωσεων). Και θα φανει και στην κλιμακωση. Περσυ πανω απο 18.500 μορια εγραψαν 917 άτομα. Φέτος θα ειναι 500-700. Από εκεί θα κριθεί η βάση της Αλεξανδρούπολης. Μπορεί να έχω και άδικο αλλά όλα τα στατιστικά εκει καταλήγουν. Διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος. Οι θέσεις ιατρικής για τα ημερησια γελ ειναι 800 ακριβώς. Και οι αριστούχοι φέτος εξανεμιστηκαν. Ακομα και οταν ακουμε για πρώτους των πρώτων βλέπουμε παιδιά με 18.800 (η πρώτη στον νομο μας εγραψε 18.809). Κραταμε μικρο καλαθι αλλα οχι και πτωση 70 μορίων ρε παιδια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pull

Νεοφερμένος

Ο Pull αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Βρε μηπως εχουμε τον ιδιο χημικο? :laugh: και μενα κατι τετοια κουλα μου λεει για μεγαλη πτωση, ενω αποκλειεται να πεσουν τοσο πολυ.
απο που εισαι;

Στην Πιερία γράψαμε 9 άτομα πάνω από 18.000 στο 3ο πεδίο , έχουμε 4 ιατρικές σίγουρες και η 5η ειμαι εγω και παίζεται (18.299). Αυτό που λέτε για την χημεία δεν ισχύει, σε καμία περίπτωση δεν καλύφθηκε από την βιολογία. Άμα δείτε τα ποσοστά και τους αριθμούς θα δείτε ότι όσοι δεν έγραψαν 19-20, δεν έγραψαν ούτε 18-19 ούτε καν 17-18. Η συσπείρωση γίνεται σε βαθμολογιες 15-16. Ο καθένας έγραψε σε αντιστοιχία 2 βαθμούς παρακάτω αποτι θα εγραφε περσυ. Βιολογια ειδα απειρες περιπτωσεις με τα ματια μου που εγραψαν μεχρι και 20 καθαρο και δεν ηταν αρκετο για να πλησιασουν ιατρικες, γιατι εμειναν εκτος λόγω φυσικής χημείας. Η βιολογία συγκρατεί την χημεία, αλλά δεν υπάρχει περιθώριο να γράψεις 22 βιολογια για να πιάσεις ιατρική. Η Έκθεση θα αυξήσει τις βάσεις 50 μορια, η Φυσική θα τις ρίξει 100, η βιολογία θα τις ανεβασει 330 και η χημεια θα τις ριξει 540. Το ισοζύγιο είναι πτώση 260 μορια. Οι βάσεις θα πέσουν 200-250 μορια Αλεξανδρούπολη (170 μορια στην χειρότερη των περιπτωσεων). Και θα φανει και στην κλιμακωση. Περσυ πανω απο 18.500 μορια εγραψαν 917 άτομα. Φέτος θα ειναι 500-700. Από εκεί θα κριθεί η βάση της Αλεξανδρούπολης. Μπορεί να έχω και άδικο αλλά όλα τα στατιστικά εκει καταλήγουν. Διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος. Οι θέσεις ιατρικής για τα ημερησια γελ ειναι 800 ακριβώς. Και οι αριστούχοι φέτος εξανεμιστηκαν. Ακομα και οταν ακουμε για πρώτους των πρώτων βλέπουμε παιδιά με 18.800 (η πρώτη στον νομο μας εγραψε 18.809). Κραταμε μικρο καλαθι αλλα οχι και πτωση 70 μορίων ρε παιδια.
Σιγα μην πεσουν μονο 70 μορια
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Γεια σας ποιο θεωρειται θα ειναι πιο υψηλοβαθμη σχολη το μαθηματικο ιωαννινων η της καστοριας?
 

Γιάννης/98

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης/98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Γεια σας ποιο θεωρειται θα ειναι πιο υψηλοβαθμη σχολη το μαθηματικο ιωαννινων η της καστοριας?

Λογικά Ιωαννίνων. Της Καστοριάς είναι νέο τμήμα, οπότε λογικά θα είναι πιο χαμηλά η βάση του.
 

Ευα24

Νεοφερμένος

Η Ευα24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
ΠΠόσο λέτε να μειωθούν οι βάσεις στο 3ο πεδιο και περισσότερο οι περιφερειακες;
 

ChrisFromGreece

Νεοφερμένος

Ο ChrisFromGreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
https://panhellenicexams.blogspot.com/2019/07/4.html
μεγάλη αύξηση των βάσεων δείχνουν οι εκτιμήσεις του Κ.Πατση στο 4ο πεδίο.Μπούρδες οτι έλεγαν οι ιστοσελίδες για μείωση βάσεων..
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top