[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2019

Katerinaa

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα^.^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Αρχίζω να πιστεύω ότι απλά δεν το 'χω. Μου 'χει κοπεί όλη η όρεξη για τα πάντα. Βαρέθηκα να τρώει κλωτσιές το κατακερματισμένο ηθικό μου. Δεν περίμενα να περνούσα από φέτος, αλλά εδώ μιλάμε για σοβαρή απόκλιση. Και έτσι όπως άλλαξε η ύλη, νιώθω πως πέφτω στο κενό. Δεν βλέπω φως. Τέλος πάντων.


Ο ξάδερφός μου, ένα ιδιαίτερα έξυπνο και χαρισματικό παιδί, έδωσε το 2017 για Νομική και συγκέντρωσε 7.200, έχοντας πάθει αμέτρητες κρίσεις πανικού μέσα στη χρόνια. Ένα χρόνο αργότερα, ενώ ακόμη και το φροντιστήριο προσπαθούσε να τον αποτρέψει από το να ξαναδώσει και ιδιαίτερα για Νομική, συγκέντρωσε 19.063. Η απόφαση δική σου.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
Ο ξάδερφός μου, ένα ιδιαίτερα έξυπνο και χαρισματικό παιδί, έδωσε το 2017 για Νομική και συγκέντρωσε 7.200, έχοντας πάθει αμέτρητες κρίσεις πανικού μέσα στη χρόνια. Ένα χρόνο αργότερα, ενώ ακόμη και το φροντιστήριο προσπαθούσε να τον αποτρέψει από το να ξαναδώσει και ιδιαίτερα για Νομική, συγκέντρωσε 19.063. Η απόφαση δική σου.
Κάτι παρόμοιο ανέφερα κι εγώ εδώ. Το πρώτο που έχει να κάνει ένας υποψήφιος που ξανά δίνει είναι να μην ετεροπροσδιορίζεται (δηλαδή να μην διαμορφώνει άποψη για τον εαυτό του από τους άλλους). Και το παιδί που αναφέρω στο μήνυμα δέχθηκε κριτική, ακόμα και ότι σπαταλάει τα χρήματα των γονιών του άσκοπα.
Κι εγώ που πήγα 30 για να δώσω 3η φορά αντιμετώπισα δυσπιστία από τον περίγυρο του στυλ είσαι τριάντα τι το ψάχνεις τώρα :P (βέβαια αυτή την αντιμετώπιση την εξέλαβα από συγγενικά πρόσωπα που έχουν βγάλει μόνο γυμνάσιο, κουτσά στραβά λύκειο)

Η άποψή μου είναι ότι αν αντέχετε να ξανά προσπαθήσετε, κάντε το. Το τι λένε οι άλλοι είναι το λιγότερο. Αν όχι θα βρείτε άλλα πράγματα, απλά.
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Έδωσα 2η φορά και έβγαλα 17.465. Πέρυσι είχα βγάλει 17.586 και είχα περάσει βιολογικό. Ήθελα για ιατρικη αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να την πιάσω με αυτά τα μόρια. Πιστεύετε πως έχω ελπίδες για οδοντιατρικη ή φαρμακευτική; (δε με νοιάζει σε ποια πόλη). Πέρυσι η τελευταία ιατρικη είχε 18.451,η τελευταία οδοντιατρικη είχε 18.344 και η τελευταία φαρμακευτική είχε 18.008
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Έδωσα 2η φορά και έβγαλα 17.465. Πέρυσι είχα βγάλει 17.586 και είχα περάσει βιολογικό. Ήθελα για ιατρικη αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να την πιάσω με αυτά τα μόρια. Πιστεύετε πως έχω ελπίδες για οδοντιατρικη ή φαρμακευτική; (δε με νοιάζει σε ποια πόλη). Πέρυσι η τελευταία ιατρικη είχε 18.451,η τελευταία οδοντιατρικη είχε 18.344 και η τελευταία φαρμακευτική είχε 18.008


Φαρμακευτική είναι πιθανό, οδοντιατρική αρκετά δύσκολο αλλά όχι απίθανο, και δυστυχώς ιατρική είναι αρκετά απίθανο ξα πέσει τόσο.
 

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Οι εκτιμήσεις, ως επί το πλείστον (γιατί με ακρίβεια δεν μπορεί κανείς να ξέρει) ισχύουν, ή από κει που λέει για πτώση θα δούμε καμιά άνοδο 300 μόρια και θα γελάμε;
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Οι εκτιμήσεις, ως επί το πλείστον (γιατί με ακρίβεια δεν μπορεί κανείς να ξέρει) ισχύουν, ή από κει που λέει για πτώση θα δούμε καμιά άνοδο 300 μόρια και θα γελάμε;


Πρέπει κανείς να είναι επιφυλακτικός. Οι εκτιμήσεις δίνουν μια τάση, ωστόσο κάθε χρόνο υπάρχουν σχολές που ανεβαίνουν και σχολές που κατεβαίνουν οπότε χρειάζεται μεγάλη προσοχή στην υποβολή του μηχανογραφικού. Προσωπικά συνιστώ να βάζετε τις σχολές με κριτήριο τη σειρά προτίμησης και όχι τις βάσεις. Ακόμη κι αν είστε σίγουροι ότι θα περάσετε στην πρώτη επιλογή σας βάλτε και μια δυο αντίστοιχες σχολές γιατί κανείς ποτέ δεν ξέρει τι γίνεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εκτιμήσεις.

Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να είστε επιφυλακτικοί με αυτά που διαβάζετε. Μπορεί η γενική εικόνα να δείχνει πτώση, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όλες οι σχολές θα κινηθούν με τον ίδιο τρόπο. =)

Προσοχή λοιπόν, στο μηχανογραφικό σας. Ψάξτε προσεκτικά τις σχολές που σας ενδιαφέρουν, δείτε σε ποια πανεπιστήμια υπάγονται και πού βρίσκονται. Όσοι έχετε δικαίωμα μεταγγραφής, βεβαιωθείτε για τις αντιστοιχίσεις τμημάτων!
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Παιδιά, πριν την οριστικοποίηση των μηχανογραφικών δεν μπορούν να γίνουν υπεύθυνες εκτιμήσεις για μεμονωμένες σχολές. Μην ξεχνάτε ότι οι βάσεις καθορίζονται σημαντικά από την ζήτηση των θέσεων, δεν είναι αποκλειστικά θέμα επιδόσεων.

Μην ακούτε αόριστες εκτιμήσεις για σχολές που δίνουν δεξιά και αριστερά αυτή την περίοδο. Κάνετε το μηχανογραφικό σας με γνώμονα την δική σας προτίμηση και αφήστε στην άκρη παράγοντες όπως βάσεις, επιδόσεις κτλ.
 

BlueIvy_

Νεοφερμένος

Η BlueIvy_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Μια συμβουλή !Να δηλώνετε σχολές που θέλετε πραγματικά και όχι με βάση αυτά που γράψατε. Οι βάσεις πάντα είναι απρόβλεπτες. Επίσης, μην δηλώσετε νομική αν δεν θέλετε νομική, μην δηλώσετε βιολογικό αν δεν θέλετε βιολογικό καθώς έτσι στερείτε αυτές τις σχολές από υποψηφίους που τις θέλουν πραγματικά. :thumbup:
 

Terminator2213

Νεοφερμένος

Ο Terminator2213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παιδιά έχω βγάλει 12553 μορια..έχω απελπιστεί με βάση τις περσινές βασεις Δεν πιάνω κανένα τμήμα φυσικής..πιστεύετε έχω πιθανότητες να πιάσω την σχολή με τις νεες βασεις ;;;????????
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Καλημέρα

Η Γαλλική ΕΚΠΑ λέτε να είναι στα ίδια επίπεδα;Η περσινή βάση ήταν 10900
Έχω 12039 μόρια και με το ειδικό υπολογίζω γύρω στα 14000.
 

BlueIvy_

Νεοφερμένος

Η BlueIvy_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά έχω βγάλει 12553 μορια..έχω απελπιστεί με βάση τις περσινές βασεις Δεν πιάνω κανένα τμήμα φυσικής..πιστεύετε έχω πιθανότητες να πιάσω την σχολή με τις νεες βασεις ;;;????????


Λοιπόν αγαπητέ όταν θέλουμε να δούμε περίπου τι θα γίνει για κάτι που μας αφορά, κάνουμε μια μικρή έρευνα. Στην περίπτωσή σου: 1) Βλέπουμε ότι τα τμήματα Φυσικής αύξησαν φέτος τον αριθμό εισακτέων τους. Το Αθήνας από 199 σε 205, το Ηρακλείου από 170 σε 176, το Θεσσαλονίκης από 183 σε 189, το Ιωαννίνων από 228 σε 235 και το Πάτρας από 205 σε 212. 2) Ενημερωνόμαστε για το πολύ σημαντικό γεγονός ότι φέτος δημιουργήθηκαν δύο καινούρια τμήματα Φυσικής το ένα στο ΔΙ.ΠΑ.Ε με έδρα την Καβάλα με αριθμό εισακτέων 200 και το άλλο στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας με έδρα τη Λαμία με αριθμό εισακτέων 110. 3) Βλέπουμε τις περσινές βάσεις των τμημάτων Φυσικής και διαπιστώνουμε ότι τη χαμηλότερη βάση την είχε το τμήμα του Πανεπιστημίου Κρήτης (Ηράκλειο) με 13163 μόρια. 4) Χωρίς να το λαμβάνουμε ιδιαίτερα υπόψη μας αλλά απλά και μόνο για να δούμε τη φετινή τάση των βάσεων βλέπουμε ότι όλοι πιστεύουν ότι στο 2ο πεδίο φέτος οι βάσεις θα πέσουν. ΄Εχοντας λοιπόν υπόψη μας όλα τα παραπάνω στοιχεία καταλήγουμε ότι με 12553 μόρια δεν είναι καθόλου απίθανο να διεκδικήσεις μια θέση σε κάποιο από τα τμήματα Φυσικής.
 

JerryPap

Νεοφερμένος

Ο JerryPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα, ποια ειναι η αποψή σας για τα τμήματα που είναι και 2ο και 4ο πεδίο? Πως θα κινηθούν? Έχω συγκεντρώσει 17086, και θελω να περάσω πληροφορική ΕΚΠΑ (περυσι είχε 16550), πιστεύετε μπορώ να περάσω?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.
Καλησπέρα, ποια ειναι η αποψή σας για τα τμήματα που είναι και 2ο και 4ο πεδίο? Πως θα κινηθούν? Έχω συγκεντρώσει 17086, και θελω να περάσω πληροφορική ΕΚΠΑ (περυσι είχε 16550), πιστεύετε μπορώ να περάσω?
Άνετα.Σταθεροτητα στο 4ο πεδίο.
 

Aggelos_mptz

Νεοφερμένος

Ο Aggelos_mptz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς αν το χημικό στο Ηράκλειο μπορεί να πέσει 170 μόρια ή παραπανω;
 

Giorno

Νεοφερμένος

Ο Giorno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Μια αύξηση των θέσεων εισακτέων κατά 33 στα ναυτιλιακά μπορεί να μειώσει ή έστω μαν αυξήσει καταβολή λίγο την βάση της σε σχέση με πέρσι ;
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Μια αύξηση των θέσεων εισακτέων κατά 33 στα ναυτιλιακά μπορεί να μειώσει ή έστω μαν αυξήσει καταβολή λίγο την βάση της σε σχέση με πέρσι ;
Στα ναυτιλιακά μη ξεχνάς παίζει ρόλο και η επίδοση των υποψηφίων στο ειδικό μάθημα.
Πιστεύω ότι θα μείνει πάνω κάτω ίδια, αντε να αυξηθεί λίγο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top