[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2019

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.

maria200

Νεοφερμένος

Η maria200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Με 15.270 πιστεύετε περνάω νοσηλευτικη/μαιευτικη παδα ή βιοιατρικών επιστημών;
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Θα προτεινα εμεις του 3ου πεδιου να κραταμε μικρο καλαθι γιατι μολονοτι η χημεια φετος εχει φτασει χωμα η βιολογια εχει εκτοξευτει.Μπορει τα ποσοστα αποτυχιας χημεια να ειναι μεγαλυτερα απο τα ποσοστα επιτυχιας στην βιολογια ,ωστοσο μην ξεχναμε οτι η βιολογια εχει μεγαλυτερο συντελεστη συνεπως ισοσταθμιζεται καπως η κατασταση.Απο την αλλη τα ποσοστα αριστων γραπτων φυσικης δεν ειναι σημαντικα μικροτερα απο περυσι ενω οι βαθμολογιες στην εκθεση ειναι επισης αυξημενες συνεπως και η φυσικη εξουδετερωνεται σε καποιο βαθμο,η οποια εντουτοις δεν ειναι και βαρυτητας(!).Προσωπικη εκτιμηση ειδικα στις σχολες υψηλης ζητησης (ιατρικη-οδον/κη) η διαφορα το φετινων με τις περσινες βασεις δεν νομιζω να ξεπερασει διψηφιο αριθμο (ενδεχομενως σε εξαιρετικες περιπτωσεις να κυμανθει κοντα στο -/+ 100 μορια) ενω οι φαραμακευτικες το πολυ να πεσουν 200-250 μορια.Δεν θελω να κνδυνολογησω ουτε να απογοητευσω τους συμμαθητες μου αφου και εγω υποψηφιος 3ου πεδιου ειμαι και δεν με συμφερουν ουτε εμενα αυτα που εικαζω και λεω.Επαναλαμβανω ειναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ αποψη και οχι κατι εμπεριστατωμενο δυναται να απεχει πολυ απο την πραγματικοτητα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pull

Νεοφερμένος

Ο Pull αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πως πιστευέτε οτι θα κυμανθούν οι βάσεις των ιατρικών και γενικότερα των σχόλων αυτού του πεδίου φετος;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Πως πιστευέτε οτι θα κυμανθούν οι βάσεις των ιατρικών και γενικότερα των σχόλων αυτού του πεδίου φετος;


Οι Ιατρικές θα πέσουν λογικά κατά 50 έως 100 μόρια πιστεύω. Οι υπόλοιπες σχολές εξαρτάται από τη ζήτησή τους φέτος αλλά υπολογίζω 100-200 μόρια.
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Θα προτεινα εμεις του 3ου πεδιου να κραταμε μικρο καλαθι γιατι μολονοτι η χημεια φετος εχει φτασει χωμα η βιολογια εχει εκτοξευτει.Μπορει τα ποσοστα αποτυχιας χημεια να ειναι μεγαλυτερα απο τα ποσοστα επιτυχιας στην βιολογια ,ωστοσο μην ξεχναμε οτι η βιολογια εχει μεγαλυτερο συντελεστη συνεπως ισοσταθμιζεται καπως η κατασταση.Απο την αλλη τα ποσοστα αριστων γραπτων φυσικης δεν ειναι σημαντικα μικροτερα απο περυσι ενω οι βαθμολογιες στην εκθεση ειναι επισης αυξημενες συνεπως και η φυσικη εξουδετερωνεται σε καποιο βαθμο,η οποια εντουτοις δεν ειναι και βαρυτητας(!).Προσωπικη εκτιμηση ειδικα στις σχολες υψηλης ζητησης (ιατρικη-οδον/κη) η διαφορα το φετινων με τις περσινες βασεις δεν νομιζω να ξεπερασει διψηφιο αριθμο (ενδεχομενως σε εξαιρετικες περιπτωσεις να κυμανθει κοντα στο -/+ 100 μορια) ενω οι φαραμακευτικες το πολυ να πεσουν 200-250 μορια.Δεν θελω να κνδυνολογησω ουτε να απογοητευσω τους συμμαθητες μου αφου και εγω υποψηφιος 3ου πεδιου ειμαι και δεν με συμφερουν ουτε εμενα αυτα που εικαζω και λεω.


Λοιπον, το ψηλοτερο ποσοστο της εκθεσης εξουδευερωνεται απο την φυσικη (και παλι ομως περισσευει λιγη φυσικη). Ναι μεν η βιολογια ηταν αρκετα ψηλοτερη απο περσι, αλλα οπως ειπες η χημεια ηταν τραγικη. Ναι μεν γινεται μερικη ισοσταθμιση της βιολογιας με το τραγικο ποσοστο χημειας(και το μικρο ποσοστο φυσικης που απομενει), αλλα το ποσοστο της χημειας παραμενει αρκετα μεγαλο και μετα την ισοσταθμιση, οποτε πιστευω θα εχουμε σιγουρη πτωση 90-100 μοριων στις πολυ υψηλοβαθμες σχολες.
Αν σκεφτουμε οτι περσι ειχαμε πτωση 100-300 μοριων μονο απο την χειροτερη επιδοση σε φυσικη και βιολογια( που η βιολογια δεν ειχε μεγαλη πτωση), τοτε και φετος λογικα η πτωση θα ειναι πανω κατω η ιδια, με τα περιφερειακα τμηματα προφανως να εχουν μεγαλυτερη πρωτη και τα κεντρικα μικροτερη.
Αν κανεις πραξεις, παντως, θα δεις οτι απο τους 30.400 που εδωσαν χημεια, μονο οι 1330 εγραψαν πανω απο 18. Ε, ας πουμε οτι οι μισοι απο αυτους ειναι στο 2ο και οι αλλοι μισοι ατο 3ο πεδιο (πραγμα που στατιστικα μαλλον δεν ισχυει, καθος στο 2ο πεδιο εχουμε περισσοτερους υποψηφιους απο το 3ο). Δηλαδη στο 3ο ειναι 665 ατομα με πανω απο 18. Εστω (που δεν ισχυει καν) οτι αυτοι οι 665 ειναι και αυτοι που εγραψαν τα περισσοτερα μορια απο οοολους του 3ου πεδιου. Οι ιατρικες χωρανε πανω απο 700 ατομα αν θυμαμαι καλα. Αν μπουν ολοι ιατρικες (που ουτε αυτο ισχυει), οι βασεις της ιατρικης αθηνας πεφτουν καπου στο 18940, αν υποθεσουμε οτι εχουν γραψει φυσικη και βιολογια 20 και εκθεση γυρω στο 18 (που παλι δεν ισχυει, γιατι εχουμε μονο 556 ατομα που εχουν γραψει πανω απο 18 στην εκθεση, αρα μαλλον η βαση ειναι ακομα πιο χαμηλα).
Οπως και να χει, πιο ασφαλη συμπερασματα θα βγαλουμε σε 10 μερες που θα βγουν οι κλιμακωσεις. Εκει θα φανουν ολα.
 

Pull

Νεοφερμένος

Ο Pull αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Μάγκες πάντως κάποιοι καθηγητές που έχω ρωτήσει υπολογίζουν πτώση 300-500 μορίων σε ιατρικές και φαρμακευτικές.Συγκεκριμένα εγώ είμαι από τα Γιάννενα και φέτος εδώ έγινε πανωλεθρία.Προσωπικά μέχρι στιγμής ξέρω 3 παιδιά που πιάνουν ιατρική και οι 2 παίζονται
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Μάγκες πάντως κάποιοι καθηγητές που έχω ρωτήσει υπολογίζουν πτώση 300-500 μορίων σε ιατρικές και φαρμακευτικές.Συγκεκριμένα εγώ είμαι από τα Γιάννενα και φέτος εδώ έγινε πανωλεθρία.Προσωπικά μέχρι στιγμής ξέρω 3 παιδιά που πιάνουν ιατρική και οι 2 παίζονται


Όλες οι εκτιμήσεις μιλάνε για μικρή πτώση. Τώρα θα δείξει.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Περιπου τα ιδια υπλογιζω και εγω δηλαδη πτωση της ταξεως των 70-110 μοριων ακομα και στις χαμηλοτερες ιατρικες.Το σιγουρο ειναι παντως οτι η πτωση θα ειναι σαφως μικροτερη σε σχεση με αυτα που ακουγονταν μερικες μερες πριν καθως η "πανωλεθρια" δεν ηταν τοσο μεγαλη τελικα με εξαιρεση τη χημεια.Το γεγονος ομως οτι ο συντελεστης τους πρωτου μαθηματος δηλαδη της βιολογιας ειναι πολυ μεγαλυτερος απο αυτον της χημειας καθως και οι παρα πολυ καλες επιδοσεις των μαθητων στη βιολογια συγκρατει σε πολυ μεγαλο βαθμο τις βασεις σε σημειο οπου πρακτικα για τις πολυ υψηλοβαθμες η διαφορα να ειναι ανεπαισθητη.

Όλες οι εκτιμήσεις μιλάνε για μικρή πτώση. Τώρα θα δείξει.


Χωρις να θελω να υπερβαλω αλλα το 300-500 μορια πιο πολυ για σεναριο επιστημονικης φαντασιας μοιαζει.Στην ιδια λογικη το βιολογικο αθηνας θα πεσει 1000 μορια και οι φαρμακευτικες 800.
 

dm1276

Νεοφερμένος

Η dm1276 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εκτίμηση για τα νέα τμήματα Ψυχολογίας; (Ιωάννινα, Φλώρινα)
 

BlueIvy_

Νεοφερμένος

Η BlueIvy_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Εκτίμηση για τα νέα τμήματα Ψυχολογίας; (Ιωάννινα, Φλώρινα)
Εγώ γενικά προβλέπω κάποια πτώση στα τμήματα ψυχολογίας φέτος. Πάντως θα συμβούλευα όσους δεν αγγίζουν τις υψηλόβαθμες να μην τις δηλώσουν και να σκεφτούν λογικά. Τώρα να βλέπεις κάποιον με 15.000 να δηλώνει ψυχολογία ως 1η, 2η και 3η επιλογή δηλαδή έλεος:offtopic:
 

dm1276

Νεοφερμένος

Η dm1276 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εγώ γενικά προβλέπω κάποια πτώση στα τμήματα ψυχολογίας φέτος. Πάντως θα συμβούλευα όσους δεν αγγίζουν τις υψηλόβαθμες να μην τις δηλώσουν και να σκεφτούν λογικά. Τώρα να βλέπεις κάποιον με 15.000 να δηλώνει ψυχολογία ως 1η, 2η και 3η επιλογή δηλαδή έλεος:offtopic:


Έγραψα 16.768 μόρια και δήλωσα τα δύο αυτά τμήματα, αφού έχω μηδαμινές πιθανότητες να περάσω ΕΚΠΑ ή Πάντειο. Εύχομαι, η βάση τους να μη ξεπεράσει τα 17.000. Σ' ευχαριστώ για την απάντηση! :hello:
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Σιγά μην ρωτήσουν και τι μηχανογραφικό θα κάνουν. 1η ,2η,3η επιλογή βάζεις τις σχολές που ΕΣΥ θες ανεξάρτητα αν τις πιάνεις ή όχι.
 

Pull

Νεοφερμένος

Ο Pull αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Όλες οι εκτιμήσεις μιλάνε για μικρή πτώση. Τώρα θα δείξει.
Και εγω συμφωνω μαζι σας αλλα και μενα μου το ειπε ο χημικος μου συγκεκριμενα αφου ειδε τα στατιστικα με τις βαθμολογιες οχι καμια θεια μου για να με εμψυχωσει επειδη δε περναω ιατρικη
 

lenaki001

Νεοφερμένος

Η Λένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Εγώ γενικά προβλέπω κάποια πτώση στα τμήματα ψυχολογίας φέτος. Πάντως θα συμβούλευα όσους δεν αγγίζουν τις υψηλόβαθμες να μην τις δηλώσουν και να σκεφτούν λογικά. Τώρα να βλέπεις κάποιον με 15.000 να δηλώνει ψυχολογία ως 1η, 2η και 3η επιλογή δηλαδή έλεος:offtopic:
Γιατί καλέ, το ψωμί σου τρώνε;
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Εγώ γενικά προβλέπω κάποια πτώση στα τμήματα ψυχολογίας φέτος. Πάντως θα συμβούλευα όσους δεν αγγίζουν τις υψηλόβαθμες να μην τις δηλώσουν και να σκεφτούν λογικά. Τώρα να βλέπεις κάποιον με 15.000 να δηλώνει ψυχολογία ως 1η, 2η και 3η επιλογή δηλαδή έλεος:offtopic:



Σε πολλές λογικές αντιφάσεις πέφτεις. Μήπως δε σου πολυταιριάζει τελικά η νομική;
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Σιγά μην ρωτήσουν και τι μηχανογραφικό θα κάνουν. 1η ,2η,3η επιλογή βάζεις τις σχολές που ΕΣΥ θες ανεξάρτητα αν τις πιάνεις ή όχι.


4η επιλογή βάζεις αυτή που θέλει η μαμά σου
5η αυτή που θέλει ο μπαμπάς σου
6η πάλι της μαμάς, γιατί αυτή κάνει κουμάντο, ας μη γελιόμαστε... :P

ΠΑΙΔΙΑ, στο μηχανογραφικό, βάζετε αυτό που θέλετε ΕΣΕΙΣ σε όλες τις θέσεις. Μη κοιτάτε βάσεις!
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Oι γονείς έχουν τους τρόπους να σε ελέγξουν ψυχοσωματικά και να βάλουν τις δικές τους επιλογές ως επιλογές του παιδιού τους. Ο μαθητής απλώς έχει τη ψευδαίσθηση ότι αυτός είναι κύριος του εαυτού του.
 

BlueIvy_

Νεοφερμένος

Η BlueIvy_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.


Σε πολλές λογικές αντιφάσεις πέφτεις. Μήπως δε σου πολυταιριάζει τελικά η νομική;

Δεν θα έλεγα ότι πέφτω σε αντιφάσεις αφού κι εγώ η ίδια έχω ως σχολή πρώτης επιλογής τη Νομική που δεν την πιάνω για ελάχιστα μόρια. Μιλάμε για ελαχιστα όμως...όχι για διαφορά 2000 μορίων. Άλλωστε πόσο απρόβλεπτος να είναι ο καθορισμος των βάσεων στην θεωρητική. Ο χρονος το έχει δείξει. Μια τέτοια διαφορα τόσων μορίων θα ήταν αδύνατον να καλυφθεί. Ίσως να ήμουν κάπως ασαφής. Εξακολουθώ να πιστεύω στην δήλωση σχολών που προέρχεται από πραγματική επιθυμία των υποψηφίων με την προϋπόθεση να υπάρχει κάποια λογική. Μακάρι να μην υπήρχε αυτή η δυσάρεστη εικόνα με τις βάσεις που αποτελούν αριθμητικό καθώς και ψυχολογικό «ασανσέρ» για τους υποψηφίους και εντείνουν το άγχος τους καθορίζοντας εν τέλει την επαγγελματική τους πορεία , ωστόσο υπάρχει γι αυτό και πρέπει «εν μέρει» να λαμβάνονται υπόψην και οι βάσεις του περσινού έτους . Εύχομαι να πραγματοποιηθούν οι στόχοι όλων των παιδιών που κόπιασαν ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα.

Τέλος, θα ήθελα να εκφράσω τη δυσαρέσκεια μου γι’αυτή την ειρωνική αντιπαράθεση προς το πρόσωπο μου αν και ξέρω πραγματικά τι μου ταιριάζει. Ελπίζω όλοι να βρουν μέσα από τις πανελλήνιες και όχι μόνο φυσικά αυτό που ταιριάζει στην προσωπικότητα τους. Καλή σταδιοδρομία σε όλους!
 

Pull

Νεοφερμένος

Ο Pull αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.


Σε πολλές λογικές αντιφάσεις πέφτεις. Μήπως δε σου πολυταιριάζει τελικά η νομική;
Αυτο που λες ειναι λαθος.Πρεπει να συμπληρωνουμε το μηχανογραφικο με βαση αυτο που θελουμε.Ποτε δε ξερεις τι συμβαινει με τις βασεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top