[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2018

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
η ζήτηση για τα τμήματα πολιτικών μηχανικών όντως έχει πέσει πολύ, άλλωστε φαίνεται και από τις βάσεις...ωστόσο ο πολιτικός μηχανικός δεν ασχολείται μονο με οικοδομή... ασχολείται και με την υδραυλική μηχανική,λιμάνια,αποχετεύσεις και αλλα πολλά , και με συγκοινωνίες-τεχνολογία περιβάλλοντος...πιστεύω ότι στο 5 έτος ο τομέας κατασκευών εξασφαλίζει πολύ ανεργία στην ελλάδα πάντα...ποσα μόρια πιστεύεις ότι θα πέσουν τα τμήματα αυτά?λένε για πτώση 300 και πάνω ιδίως στις επαρχίες


Υδραυλική μηχανική είναι τα δίκτυα ύδρευσης και αποχέτευσης. Λιμάνια πάμε σε άλλη κλίμακα μεγέθους, δεν μιλάμε για πολιτικό μηχανικό, μιλάμε για τεχνική εταιρεία. Συγκοινωνίες είναι κυρίως οι οδοποιίες. Όσο για τεχνολογία περιβάλλοντος, δεν το σχολιάζω καν.

Αναβάθμιση δικτύων ύδρευσης και αποχέτευσης γίνεται πολύ δύσκολα, κυρίως όταν προκύψει κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Δες τα προβλήματα που δημιουργήθηκαν στη Θεσσαλονίκη το Πάσχα του 2018 με τη ΔΕΥΑΘ. Οδοποιίες επίσης δεν γίνονται πολλές και αφορούν κυρίως επιδιόρθωση ήδη υπάρχοντων τμημάτων. Και στις δύο περιπτώσεις, η ζήτηση (μηχανικοί) είναι πολύ περισσότεροι από την προσφορά (έργα).Όσον αφορά την αγορά εργασίας αυτήν την περίοδο περισσότεροι δουλειά έχουν οι Ενεργειακοί Επιθεωρητές (Πολιτικοί, Μηχανολόγοι και Ηλεκτρολόγοι) με το Εξοικονομώ ΙΙ. Αλλά αυτό μεταβάλλεται χρόνο με το χρόνο.

Για τη σχολή τώρα, και εγώ κάπου εκεί πιστεύω ότι θα κυμανθούν οι βάσεις για τις σχολές ΠολΜηχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the purge

Νεοφερμένος

Ο the purge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Υδραυλική μηχανική είναι τα δίκτυα ύδρευσης και αποχέτευσης. Λιμάνια πάμε σε άλλη κλίμακα μεγέθους, δεν μιλάμε για πολιτικό μηχανικό, μιλάμε για τεχνική εταιρεία. Συγκοινωνίες είναι κυρίως οι οδοποιίες. Όσο για τεχνολογία περιβάλλοντος, δεν το σχολιάζω καν.

Αναβάθμιση δικτύων ύδρευσης και αποχέτευσης γίνεται πολύ δύσκολα, κυρίως όταν προκύψει κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Δες τα προβλήματα που δημιουργήθηκαν στη Θεσσαλονίκη το Πάσχα του 2018 με τη ΔΕΥΑΘ. Οδοποιίες επίσης δεν γίνονται πολλές και αφορούν κυρίως επιδιόρθωση ήδη υπάρχοντων τμημάτων. Και στις δύο περιπτώσεις, η ζήτηση (μηχανικοί) είναι πολύ περισσότεροι από την προσφορά (έργα).Όσον αφορά την αγορά εργασίας αυτήν την περίοδο περισσότεροι δουλειά έχουν οι Ενεργειακοί Επιθεωρητές (Πολιτικοί, Μηχανολόγοι και Ηλεκτρολόγοι) με το Εξοικονομώ ΙΙ. Αλλά αυτό μεταβάλλεται χρόνο με το χρόνο.

Για τη σχολή τώρα, και εγώ κάπου εκεί πιστεύω ότι θα κυμανθούν οι βάσεις για τις σχολές ΠολΜηχ.


υπάρχει μάθημα στους πολιτικούς μηχανικούς,λιμενικά έργα, στο πανεπιστήμιο πατρών...κοίτα εγώ φέτος έδωσα πανελλαδικές και θέλω πολιτικών μηχανικών,μονο αυτό μου αρέσει πολύ...εσύ από τι βλέπω σπουδάζεις πολιτικός μηχανικός θεσσαλονίκη, σε πιο έτος είσαι? ποιον τομέα θα πάρεις ?πάντως είσαι πολύ αρνητικός με το αντικείμενο που σπουδάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
υπάρχει μάθημα στους πολιτικούς μηχανικούς,λιμενικά έργα, στο πανεπιστήμιο πατρών...κοίτα εγώ φέτος έδωσα πανελλαδικές και θέλω πολιτικών μηχανικών,μονο αυτό μου αρέσει πολύ...εσύ από τι βλέπω σπουδάζεις πολιτικός μηχανικός θεσσαλονίκη, σε πιο έτος είσαι? ποιον τομέα θα πάρεις ?πάντως είσαι πολύ αρνητικός με το αντικείμενο που σπουδάζεις.


Το μάθημα της Ακτομηχανικής και των Λιμενικών Έργων διδάσκεται σε όλα τα τμήματα πολιτικών μηχανικών ως μάθημα κορμού. Είναι αρκετά ενδιαφέρον εάν σε απασχολεί η δυναμική συμπεριφορά των ρευστών και τα γενικότερα έργα υδραυλικού πολιτικού μηχανικού.

Κατά τα άλλα μπαίνω στο 5ο έτος τώρα έχοντας επιλέξει Κατασκευαστικό τομέα (Δομοστατικό-Τεχνολογία Κατεσκευών).

Το αντικείμενο που σπουδάζω με ενδιαφέρει πάρα πολύ και για αυτό σκέφτομαι να συνεχίσω και σε επίπεδο μεταπτυχιακών σπουδών. Ο αρνητισμός είναι με την αγορά εργασίας που σου ανοίγουν οι εν λόγω σπουδές. Οι οποίες, κακά τα ψέματα, με την πορεία που ακολουθεί η οικονομία δεν φαίνεται να βελτιώνονται στο άμεσο μέλλον. Μπορεί όταν βγεις εσύ τα πράγματα να είναι καλύτερα, ποτέ δεν ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SotirisR.

Νεοφερμένος

Ο SotirisR. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Μπορεί να έχει απαντηθεί ήδη.

Μήπως γνωρίζετε πότε θα ανακοινωθούν οι βασεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
αν και δεν εχει ανακοινωθει κατι καινουργιο προς το παρον απο το υπουργειο οι βασεις λενε οτι θα βγουν απο τις 27 και μετα... δηάδη απο τη δευτερα που μας ερχεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arie

Νεοφερμένος

Η Arie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Δεν μου το βγάζετε από το μυαλό ότι τελικά θα κάνουν το σουρπράϊζ και θα τις ανακοινώσουν Παρασκευή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
arie μακάρι να γίνει ενα τέτοιο σουρπραίζ μπας και ηρεμησουμε λιγακι γιατι δεεεε ...εχει κουρασει αυτη η αναμονη.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

not_james_bond

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
αν και δεν εχει ανακοινωθει κατι καινουργιο προς το παρον απο το υπουργειο οι βασεις λενε οτι θα βγουν απο τις 27 και μετα... δηάδη απο τη δευτερα που μας ερχεται


Εγω διαβασα οτι δεν εχουν αποκλείσει την πιθανότητα να ανακοινωθούν και την Παρασκευή, αλλα δεν μου φαινεται τοσο πιθανό. Λογικά λενε η τη Δευτερα η την Τριτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SotirisR.

Νεοφερμένος

Ο SotirisR. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Κάθε χρόνο το ίδιο λένε! Και εγώ πιστεύω ότι θα τις βγάλουν αύριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christianam23

Νεοφερμένος

Η Christianam23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Αν ήταν να τις βγάλουν αύριο δεν θα είχαν βγάλει ανακοινωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 576641

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν ήταν να τις βγάλουν αύριο δεν θα είχαν βγάλει ανακοινωση;


Περσι νομιζω την προηγουμενη μερα το ανακοινωσαν. Ισως μεσα στη μερα πουν κατικατικατικατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Πάντως μπείτε στο σάιτ τού υπουργείου Παιδείας .. γιατί ότι αφορα τις πανελλήνιες εκει ανακοινωνονται πρώτα και είναι 100%αληθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christianam23

Νεοφερμένος

Η Christianam23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ναι την προηγούμενη το είχαν ανακοινώσει γιατί θυμάμαι ότι δεν περιμέναμε να βγουν νωρις(υποψήφια με το 10%). Είχαν πει ότι θα καθυστερήσουν. Απλά έβγαλαν την ανακοινώση το πρωι. Μακάρι να πουν κάτι μέσα στην μερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnyjohnny

Νεοφερμένος

Ο Johnnyjohnny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Λογικά Δευτέρα θα βγουν!Άμα έβγαιναν αύριο θα το είχαν ανακοινώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
αντε, ας βγαλουν αυριο την ανακοινωση, να ετοιμαστουμε ψυχολογικα το σαββατοκυριακο και να τα ανακοινωσουν την Δευτερα :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SotirisR.

Νεοφερμένος

Ο SotirisR. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ναι την προηγούμενη το είχαν ανακοινώσει γιατί θυμάμαι ότι δεν περιμέναμε να βγουν νωρις(υποψήφια με το 10%). Είχαν πει ότι θα καθυστερήσουν. Απλά έβγαλαν την ανακοινώση το πρωι. Μακάρι να πουν κάτι μέσα στην μερα
Και εγώ με το 10% είμαι, δεύτερη χρόνια όμως (4%). Ελπίζω φέτος να μπω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christianam23

Νεοφερμένος

Η Christianam23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Και εγώ με το 10% είμαι, δεύτερη χρόνια όμως (4%). Ελπίζω φέτος να μπω..


Στο εύχομαι,είναι δύσκολο να περιμένεις τόσο καιρό. Τι θέλεις να περασεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
ετσι και δεν βγαλουν ανακοινωσηηηη....θα γινει χαμος ειπαμε καθηστερυση αλλα οχι και ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eff1e

Νεοφερμένος

Η Eff1e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Φυσικής Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
ετσι και δεν βγαλουν ανακοινωσηηηη....θα γινει χαμος ειπαμε καθηστερυση αλλα οχι και ετσι


Για το ποτε θα έρθει Δευτέρα-Τρίτη ουτε που θα το καταλάβουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Ποσο δυσκολο ρε @@@@ θα ηταν να τις βγαλουν αυριο δηλαδη εφοσον ειναι ολα ετοιμα..αν εχουν λιγη τσιπα αυριο βγαζουν ανακοινωση και δευτερα βασεις..αλλα κατι μου λεει για 29-30 με αυτους π μπλεξαμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top