[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

fanouris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fanouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Νόμιζα ότι αυτός που θέλει να γίνει γιατρός έχει και απωθημένα χασάπη (βλ. Πολάκη) οπότε θεωρούσα ότι το κοντινότερο με αίματα μετά την ιατρική είναι η οδοντιατρική και η κτηνιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
Ναυπηγοι εμπ 18.100-18200
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Πιθανόν η διαφορά σας στις Ιατρικές είναι το ποσοστό των μαθητών με υψηλό βαθμό που επιλέγουν άλλη σχολή διαφορετική από την Ιατρική για προσωπικούς λόγους. Εσύ βάζεις λίγο μεγαλύτερο ποσοστό.

Και αυτό έχει ένα μικρο μέρος αλλά η μεγάλη διαφορά μας έγκειται αλλού. Αλλά αφού δεν θέλεις να μάθεις και βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα, κάνοντας ρητορικά ερωτήματα και συγκρίνοντας, δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο και να σου εξηγήσω.
Θα φανεί στο χειροκρότημα. Αλλά αν έρθει η Ιατρική Αθήνας στο 19.050, μην μου πεις μετά λέξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dragon2097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragon2097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
μήπως μπορείται να μου πείτε πως θα κυμανθουν περίπου οι βάσεις πολιτικων μηχανικων εμπ (παλιό συστημα)
Δηλαδή ελάχιστο και μεγιστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Chris1993 σου έχω πάλι συγχαρεί αλλά αισθάνομαι πάλι την ανάγκη να σε συγχαρώ για την πολυ καλή δουλειά σου και φυσικά για την υπομονή σου.
Με ευγνωμοσύνη ένας πατέρας.

Να είστε καλα! Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena!

Νεοφερμένος

Η elena! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Θα μπορούσε κάποιος ν' απαντήσει πόσο θα είναι η βάσης φαρμακευτική Πάτρας και βιολογία και βιοτεχνολογία Λάρισα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ysemer

Νεοφερμένος

Ο ysemer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Ναυπηγοι εμπ 18.100-18200

Πάνο μη λες τέτοια και με τρομάζεις. Προφανώς διαισθητικά βλέπεις την άνοδο των Πολυτεχνικών.
Εγώ προτιμώ την άποψη του Chris η οποία με βολεύει βεβαίως , βεβαίως ...
Μία μικρή πτώση και είμαι μέσα Ναυπηγούς. Διαφορετικά θα καταλήξω Χημικών Μηχανικών και δεν το επιθυμώ ιδιαιτέρως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelisst

Νεοφερμένος

Ο vaggelisst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ο καθένας μπορεί να κάνει τις δικές του εκτιμήσεις.Άλλοι λένε ότι τα πολυτεχνεία θα ανεβούν,άλλοι ότι θα παραμείνουν σταθερά άλλοι ότι θα πέσουν.Η αλήθεια είναι ότι φέτος όπου υπάρχουν 2 συστήματα,εφαρμόζεται το νέο σύστημα για πρώτη φορά δηλαδή έχουμε στην ουσία νέες βάσεις,οι προβλέψεις είναι ιδιαίτερα δύσκολες.Οι δημοσιογραφικές προβλέψεις είναι απλά γελοίες,όταν βλέπεις πως αλλάζουν μέσα σε μία ημέρα.

Αυτό το πράγμα με τις Ιατρικές πια έχει πάει στο απροχώρητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon2097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragon2097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
μήπως μπορείται να μου πείτε πως θα κυμανθουν περίπου οι βάσεις πολιτικων μηχανικων εμπ (παλιό συστημα)
Δηλαδή ελάχιστο και μεγιστο.
Χρειαζομαι μια απαντηση για να οριστικοποιησω το μηχανογραφικο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
Δε ξερω ειναι 1300 ατομα πανω απο 18 υπαρχουν αρκετοι στην αθηνα και γυρω το εμπ ειναι τοπ λογιλα θα εχουμε αυξηση στο εμπ απο τα 18.080 στα 18.100 αν παεο παλι καλα να λετε αλλα θα εχουν αυξηση τουλαχιστον οι περοζητηττες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charistale

Νεοφερμένος

Η charistale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Εκτιμήσεις για ΤΕΙ Νοσηλευτικής Αθήνας-Θεσσαλονίκης?
Με 14.000 μόρια έχω ελπίδες?

Προσωπικά πιστεύω έχεις ελπίδες και για Αθήνα και για Θεσ/νίκη. Βάλε όμως και Πάτρα για να είσαι σίγουρος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariw98

Νεοφερμένος

Η mariw98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Με 17.283 μόρια πιάνω ψυχολογία Αθήνα ΕΚΠΑ ή Παντειο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΦανήA

Νεοφερμένος

Η ΦανήA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Chris1993 συγχαρητήρια κι από μένα για την εξαιρετική σου δουλειά. Θα μπορούσες να κάνεις και μια εκτίμηση για την κόρη μου; Πιάνει λες οικονομικό Κομοτηνής με 12.400 ή Διεθνών Ευρωπαικών Σπουδών Παμάκ με 13.880;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrispap1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Με 17.283 μόρια πιάνω ψυχολογία Αθήνα ΕΚΠΑ ή Πάντειο;
παντειο...εκπα πολυ δυσκολο εως απιθανο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dragon2097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragon2097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
μήπως μπορείται να μου πείτε πως θα κυμανθουν περίπου οι βάσεις πολιτικων μηχανικων εμπ (παλιό συστημα)
Δηλαδή ελάχιστο και μεγιστο.
Χρειαζομαι μια απαντηση για να οριστικοποιησω το μηχανογραφικο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrispap1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
μήπως μπορείται να μου πείτε πως θα κυμανθουν περίπου οι βάσεις πολιτικων μηχανικων εμπ (παλιό συστημα)
Δηλαδή ελάχιστο και μεγιστο.
Χρειαζομαι μια απαντηση για να οριστικοποιησω το μηχανογραφικο μου.
ησασταν λιγοι υποψηφιοι που δωσατε..τα νουμερα δεν τα ξερω ακριβως αλλα νομιζω οτι διαγωνιζεστε 550 ατομα για 520 θεσεις περιπου οποτε σχεδον ειστε ολοι μεσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
ησασταν λιγοι υποψηφιοι που δωσατε..τα νουμερα δεν τα ξερω ακριβως αλλα νομιζω οτι διαγωνιζεστε 550 ατομα για 520 θεσεις περιπου οποτε σχεδον ειστε ολοι μεσα!

Ακριβώς, η συντριπτική πλειοψηφία δηλώνει επιλεκτικά σχολές και κυρίως σε κεντρικές πόλεις.
Άρα, θα δούμε αύξηση στις κεντρικές και μείωση στις περιφερειακές (πλην τα τμήματα της πολύ υψηλής ζήτησης) με αρκετές κενές θέσεις και τμήματα κάτω από τη βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimlef

Νεοφερμένος

Ο Dimlef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γειά σας. Σημειώνω ότι με το παλαιό σύστημα, η αποτυχία σε ένα μάθημα καλύπτεται από τα υπόλοιπα σε μεγαλύτερο βαθμό, επιδη τα μαθήματα ήταν έξι. Συνεπώς εάν έκθεση 15, ανεβάζει το μέσο όρο λόγω των 6 μαθημάτων ( βλέπε βιολογία λατινικά) Ενώ τώρα μόνο λατινικά. Πχ εκθ 15 λατ 19 βιο 19 λογ 17 ΜΟ μαθημάτων μη βαρύτητας = 17.5, ενώ τώρα εκθ 15 λατ 19 ΜΟ = 17. Αυτό σημαίνει με όρους 2016 100 μόρια λιγότερα, ενώ με όρους 2015 400 - 700 μόρια εάν συνυπολογισουμε το προφορικο βαθμό.
Εάν υποθέσουμε ότι ένας υποψήφιος 2016 έχει λάβει τους ίδιους βαθμούς με έναν υποψήφιο. 2015 συνυπολογισμενου του προφορικου βαθμού ( που σημαίνει ότι ο 2016 έχει γράψει καλύτερα) Ως μέσο όρο μαθημάτων, λαμβάνει το 2016 λιγότερα μόρια.
Πχ 2015 εκθ16,8, λατ 19, βιο 19, λογ 17,3, αρχ 16,6 ιστ 18,7 ( συμπεριλαμβανομενου του προφορικου βαθμού) λαμβάνει ΓΒΠ 17,9 και 17833 μόρια. Ενώ 2016 με εκθ 16,5 λατ 19,5 ( 18 μέσος όρος μαθημάτων μη βαρύτητας το 2015) λαμβάνει ΓΒΠ 17,825 και μόρια 10727????
Τέλος δεν βλέπω σχόλια για τις προτιμήσεις των υποψηφίων. Πχ στο μαθηματικό οι πρώτοι έχουν υψηλοτατη βαθμολογία. Αυτοί δεν πρέπει να αφαιρεθούν από τους υποψήφιους για ημμυ, Υπάρχουν στατιστικά επιτυχοντων με πρώτη προτίμηση.
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki1998

Νεοφερμένος

Η maraki1998 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Xρήστο μας τρόμαξε ο Στρατηγάκης που μίλησε για άνοδο στα πολυτεχνεία. Ο γιος μου με 18240 μπαίνει Ναυπηγούς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Xρήστο μας τρόμαξε ο Στρατηγάκης που μίλησε για άνοδο στα πολυτεχνεία. Ο γιος μου με 18240 μπαίνει Ναυπηγούς;
Μαράκι πάντως για να έχεις γιο στα 18 σου πρέπει να είσαι τρελή MILFάρα! Μ'αρέσουν οι ώριμες! Στείλε μου μήνυμα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top