[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Χαίρεται! Έχω συγκεντρώσει 15.760 μόρια συμπεριλαμβανομένου του ειδικού μαθήματος έχοντας στόχο την γερμανική φιλολογία ΑΠΘ, πιστεύετε ότι θα τα καταφέρω;:hmm::D

Δεν έχεις λόγο να αγχώνεσαι θεωρώ. Αλλά θα αυξηθεί πολύ η βάση της γιατί ενώ πέρσυ πέρασαν τη βάση 418 άτομα φέτος την πέρασαν 593 και ακόμα και το 2014 είχα περάσει τη βάση 564 άτομα αλλά λιγότερα από το 2013 που το είχαν περάσει 650 άτομα.

Επισημαίνω, ότι δεν έχεις λόγο να αγχώνεσαι αλλά δεν θα μου κάνει έκπληξη να τη δω γύρω στα 15.000!

Υπολόγισε, λοιπόν, πόσοι ήταν πέρσυ με μόρια πάνω από τη βάση της σχολής αυτής, μαζί με το 20-25% των αριστούχων της Θετικής.

Chris , είναι στατιστικό το μέγεθος (20% - 25% των αριστούχων της Θετικής) ή αυθαίρετο ?

Είναι εμπειρικό το μέγεθος. Μέχρι πέρσυ ήταν 20% προς πολυτεχνικές και άλλες σχολές (ενώ πιάνουν Ιατρικές) και 15% προς άλλες σχολές του 3ου πεδίου.

Γεια σας !Να σας ρωτήσω , ειμαι στο 3ο πεδίο και εβγαλα 18794 μορια πιστευετε οτι ειμαι μεσα για την Βιολογια Θεσσαλονίκης ? Παρακαλω να μου απαντήσετε σοβαρα γιατι εχω αγχωθει λιγο με ολα αυτα που διαβαζω στο ιντερνετ για μεγαλη ανοδο βασεων ...:redface:(ειμαι 1350 μορια πανω απο το 2015)
Ευχαριστώ πολυ και καλη επιτυχια σε ολους ...

Είσαι 100% μέσα, δεν έχεις λόγο να αγχώνεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitrapapaman

Νεοφερμένος

Η Dimitrapapaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Τι πράγμα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miranata

Νεοφερμένος

Ο miranata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εργοθεραπεία με 16240?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikhon

Νεοφερμένος

Η nikhon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Παιδιά με 18679 υπάρχει περίπτωση για ιατρική στο Ηράκλειο;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!

Ήθελα να ρωτήσω με 16.216 μόρια (μαζί με τα ειδικά μαθήματα) σε ποιες από τις αρχιτεκτονικές έχω πιθανότητα να περάσω?

Ευχαριστώ

Έχουμε πολύ χαμηλή προσέλευση και συνεπώς επιτυχία.

Κατάφεραν να περάσουν τη βάση του Γραμμικού 1.000 άτομα και σίγουρα κάποιοι από τους 86 που κόπηκαν στο Ελεύθερο θα έχουν περάσει το Γραμμικό. Ας πούμε λοιπόν ότι είναι οι 30. Έχουμε 970 άτομα για 652 θέσεις και τέτοιο ποσοστό. Περίπου το 65-68% που έχουν δώσει σχέδιο θα περάσουν Αρχιτεκτονική. Δεν έχουμε ξαναδεί ποτέ τέτοιο νούμερο σε γραμμικό και ελεύθερο. Βέβαια στο Γραμμικό σχέδιο έχουν γράψει καλύτερα από το 2014 που είναι η πιο κοντινή χρονιά αλλά στο Ελέυθερο αρκετά χειρότερα.

Άρα, νομίζω ότι επειδή έχουμε μια πτωτική τάση ζήτησης, θα πέσουν πολύ οι βάσεις ειδικά των περιφερειακών Αρχιτεκτονικών.

Διαισθητικά, σου λεω Βόλο, Ιωάννινα δε σου λεω διότι είναι ένα τμήμα με 45 θέσεις που άνοιξε πέρσυ και θα είναι λογικά πάνω από τον Βόλο φέτος-μπορεί όμως και να περνάς και εκεί-δεν θα βρεθώ άφωνος δηλαδή.
Χανιά και Ξάνθη πάντως 10000%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μπακα

Νεοφερμένος

Η μπακα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Chris, είμαι 54 μόρια κάτω στην Αγγλική Θε/νίκης. Εχεις κάνει κάποια εκτίμηση για τα ξενόγλωσσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Chris, είμαι 54 μόρια κάτω στην Αγγλική Θε/νίκης. Εχεις κάνει κάποια εκτίμηση για τα ξενόγλωσσα;

Την πιάνεις γιατί σε σχέση με πέρσυ έχουμε 128 άτομα λιγότερα στα Αγγλικά 18-20 και 622 λιγότερα στο 15-18.

Συνήθως αυτοί που ενδιαφέρονται για Αγγλική Φιλολογία είναι σε αυτές τις κλίμακες, οπότε θαρρώ σίγουρα μέσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
ΟΣΟΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΤΕ ΓΙΑ 2ο ΠΕΔΙΟ ΨΗΦΙΣΤΕ ΣΤΟ ΓΚΑΛΟΠ https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=165269
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μπακα

Νεοφερμένος

Η μπακα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Την πιάνεις γιατί σε σχέση με πέρσυ έχουμε 128 άτομα λιγότερα στα Αγγλικά 18-20 και 622 λιγότερα στο 15-18.

Συνήθως αυτοί που ενδιαφέρονται για Αγγλική Φιλολογία είναι σε αυτές τις κλίμακες, οπότε θαρρώ σίγουρα μέσα!
Ευχαριστώ. Χάρηκα τώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrPanos

Νεοφερμένος

Ο DrPanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Chris επειδή βλέπω οτι το έχεις ψάξει το θεμα, πιστεύεις οτι με 17200 περνάω ΔΕΤ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
πιστευετε μεγαλυτερη ζητηση θα εχουν τα παραιατρικά(εργοθεραπεια,λογοθεραπεια,φυσικοθεραπεια) ή οι γεωπονικές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Chris επειδή βλέπω οτι το έχεις ψάξει το θεμα, πιστεύεις οτι με 17200 περνάω ΔΕΤ ;

100%

πιστευετε μεγαλυτερη ζητηση θα εχουν τα παραιατρικά(εργοθεραπεια,λογοθεραπεια,φυσικοθεραπεια) ή οι γεωπονικές;

Ε, η φυσικοθεραπεία και οι Γεωπονικές.
Μετά εργοθεραπεία και μετά λογοθεραπεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
πιστευετε μεγαλυτερη ζητηση θα εχουν τα παραιατρικά(εργοθεραπεια,λογοθεραπεια,φυσικοθεραπεια) ή οι γεωπονικές;

λογικο διοτι μαθητης με 16,500> που δεν πιανει αυτες που θα ηθελε,,..δε νομιζω να εχει ορεξη να μεινει τελειως εκτος σχολων οποτε θα επιλεξει οτι απομεινει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Καλημερα παιδια! Επειδη βλεπω οτι εδω γινεται συνεχεια λογος για τις σχολες του 3ου πεδιου και επειδη προσωπικα δεν εχω δει ακομα καποια σαφη προβλεψη για τις σχολες του 1ου μπορει καποιος σχετικα αναλυτικα να παραθεσει τις εκτιμησεις του οσον αφορα το θεμα αυτο; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mabl

Νεοφερμένος

Η Mabl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
100%



Ε, η φυσικοθεραπεία και οι Γεωπονικές.
Μετά εργοθεραπεία και μετά λογοθεραπεία.


Κάποιος από το χώρο εκπαίδευσης μου είπε ότι μεγάλη άνοδο θα παρουσιάσει και το Βιοτεχνολογίας Αθήνας, δηλαδή θα ξεπεράσει τα 1.000 μόρια. Με κάθε επιφύλαξη, πληροφορίες μεταφέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Καλημερα παιδια! Επειδη βλεπω οτι εδω γινεται συνεχεια λογος για τις σχολες του 3ου πεδιου και επειδη προσωπικα δεν εχω δει ακομα καποια σαφη προβλεψη για τις σχολες του 1ου μπορει καποιος σχετικα αναλυτικα να παραθεσει τις εκτιμησεις του οσον αφορα το θεμα αυτο; :)

Αρκετοί λένε οριακή αύξηση εγώ επιμένω σε πτώση 50-200 μορίων ανάλογα το τμήμα (το έχω πει τουλάχιστον 20 φορές).
Περιμένω και τον κύριο Κουτρουμπέλη να δω τι θα εξάγει και αυτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrPanos

Νεοφερμένος

Ο DrPanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση φίλε μου , το μόνο που με ανησυχεί είναι οτι με βάση τα στατιστικά του υπουργείου περιπου 660 άτομα εχουν γράψει μεγαλύτερο βαθμό....για να δούμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Κάποιος από το χώρο εκπαίδευσης μου είπε ότι μεγάλη άνοδο θα παρουσιάσει και το Βιοτεχνολογίας Αθήνας, δηλαδή θα ξεπεράσει τα 1.000 μόρια. Με κάθε επιφύλαξη, πληροφορίες μεταφέρω.

Eγω εχω 2.665 μορια απο την περσινη βαση γεωπονιας στο Βολο και αισθανομαι ανασφαλεια..ας ελπισω να μη δηλωσουν και πολλοί το συγκεκριμένο τμήμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Αρκετοί λένε οριακή αύξηση εγώ επιμένω σε πτώση 50-200 μορίων ανάλογα το τμήμα (το έχω πει τουλάχιστον 20 φορές).
Περιμένω και τον κύριο Κουτρουμπέλη να δω τι θα εξάγει και αυτός.


Το ξερω Χρηστο σε εχω δει να το λες! Σε ευχαριστουμε για τη προσπαθεια σου αλλα εγω αναφερομουν σε κατι πιο συγκεκριμενο (π.χ ανα τμημα ) τωρα που βγηκαν και τα στατιστικα. Αλλα τι να κανουμε περιμενουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikhon

Νεοφερμένος

Η nikhon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
ΧΡΗΣΤΟ με 18679 υπάρχουν ελπιδες για ιατρική Ηράκλειο;Αν έχεις χρόνο απαντησέ μου σε παρακαλώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top