[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Litspan σου απάντησα στο προσωπικό.

CHRIS το ξερω οτι σε εχουμε πρηξει αλλα καταλαβαινεις το αγχος... Καταλαβαίνω για το 3ο πεδιο οτι παμε εκθετικα οσο κατεβαινουμε αφου υπαρχει συσσωρευση 17000 με 18500. μπορείς ομως να εκτιμησεις καπως και τις βιολογιες; φανταζομαι δεν θα ειναι οπως αλλες χρονιες που βιολογικο ΑΠΘ ειχε 500 διαφορα απο βιολογικο Κρητης.

Ακριβώς, θα έχουμε ίσως και 209 μορια απόκλιση. Υπάρχει υπερσυσσωρευση. Λογικά θα δούμε 18.050-18.100 το βιολογικό ΑΠΘ και 17.900-17.950 το Βιολογικό Κρήτης.

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι νέα στο ishool και είναι το πρώτο μου μήνυμα.

Απευθύνομαι κυρίως στον Chris που από ότι διαβάζω επιβεβαιώνεται στις εκτιμήσεις του:)

Ενδιαφέρομαι σχεδόν αποκλειστικά για το 4ο πεδίο,των παιδαγωγικών και μόνο των δασκάλων.

Μπορείς,σε παρακαλώ πολύ Chris, να κάνεις κάποιες εκτιμήσεις γι αυτά τα τμήματα;;
Ευχαριστώ πολύ -πολύ☺

Σε ευχαριστώ.
Έχουμε σφοδρή πτώση που λχ στο Παιδαγωγικό Πάτρας θα είναι 2.000 μορίων και ίσως φτάσει σε άλλα τμήματα τα 2.500 μορια. Κάτω από 9.5 πάντως Νηπιαγωγων δεν θα υπάρξει.

Χρήστο με 19004 στο παλαιο εχω ελπιδες για Ιατρικη ΕΚΠΑ?

ΓΒΠ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georginatsi

Νεοφερμένος

Η Georginatsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Τωρα με τα νέα δεδομένα Χρήστο , με 17.955 υπάρχει περίπτωση να πιάσω καμια κτηνιατρικη;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Τωρα με τα νέα δεδομένα Χρήστο , με 17.955 υπάρχει περίπτωση να πιάσω καμια κτηνιατρικη;;

Είναι πολύ οριακά τα πράγματα. Αν υπάρξει μια επιπρόσθετη διαρροή σε πολυτεχνικές ίσως τα καταφέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georginatsi

Νεοφερμένος

Η Georginatsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Μακάρι, αλλιως ΤΕΙ διαιτολογίας θεσσαλονικη που λογικά το πιάνω, μην τρελαθούμε κιωλας..! Ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μακάρι, αλλιως ΤΕΙ διαιτολογίας θεσσαλονικη που λογικά το πιάνω, μην τρελαθούμε κιωλας..! Ευχαριστω πολυ!

Καλά αυτό δεν το συζητώ!!!
Ελπίζω όμως να πιάσεις Κτηνιατρική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos1337

Νεοφερμένος

Ο nikos1337 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Απόκλιση 50 μορίων για τα βιολογικά; Πώς το εντοπιζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικήτας

Νεοφερμένος

Ο Νικήτας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Είμαι καθηγητής και η κόρη μου με 17935 μόρια ενδιαφέρεται για νομική ΑΠΘ. Επιπλέον παρακολουθόντας το φορουμ , θέλω να συγχαρώ τον chris1993,που με ελάχιστα στατιστικά στοιχεία , πριν βγει ο ΓΒΠ, προέβλεψε με μεγάλη στατιστική ακρίβεια τις βάσεις.
Chris1993 σου εύχομαι καλή επιτυχία στην ζωή σου και πάντα ότι κάνεις να επιτυγχάνεις.Συγχαρητήρια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Απόκλιση 50 μορίων για τα βιολογικά; Πώς το εντοπιζεις;

Η αλήθεια είναι ότι είναι επίφοβα τα πράγματα και λόγω συμπίεσης των βαθμολογιών, μειώνεται το περιθώριο απόκλισης.
Φαντάσου η εκτίμηση του κάθε τμήματος ξεχωριστά μου παίρνει τουλάχιστον 10-15 λεπτά το ένα και όσο προχωράω αναδιαμορφώνω ώστε να εξαχθεί μια τελική εικόνα.

Είμαι καθηγητής και η κόρη μου με 17935 μόρια ενδιαφέρεται για νομική ΑΠΘ. Επιπλέον παρακολουθόντας το φορουμ , θέλω να συγχαρώ τον chris1993,που με ελάχιστα στατιστικά στοιχεία , πριν βγει ο ΓΒΠ, προέβλεψε με μεγάλη στατιστική ακρίβεια τις βάσεις.
Chris1993 σου εύχομαι καλή επιτυχία στην ζωή σου και πάντα ότι κάνεις να επιτυγχάνεις.Συγχαρητήρια!!!

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.
Η Νομική ΔΠΘ είναι στο τσεπάκι.
Για την Νομική ΑΠΘ παρατηρώ μια πτώση 100 μορίων, οπότε υπάρχουν πολλές πιθανότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

somebody!

Νεοφερμένος

Η somebody! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
chris, Με 17918 σε ποια νομικη μπαινω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.

Είσαι στους 20 πρώτους περίπου με τα μόρια αυτά.

Άρα, Ιατρική ΕΚΠΑ νομίζω ότι δεν θα καταφέρεις να πιάσεις.
Όμως, ΑΠΘ έχεις πάρα πολλές πιθανότητες και Πάτρα είσαι 1000% μέσα.

chris, Με 17918 σε ποια νομικη μπαινω??

ΔΠΘ και αναμένεις μήπως πέσει λίγο παραπάνω από 100 μόρια η Νομική ΑΠΘ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικήτας

Νεοφερμένος

Ο Νικήτας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Chris1993 , σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση αλλά και για το έργο που προσφέρεις.
Σου εύχομαι τα καλύτερα στη ζωή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phoenix93

Νεοφερμένος

Ο phoenix93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ο Βαθμος προσβασης ειναι υψηλοτερος των μοριων συνηθως ή το αντιθετο; και αν ναι ποσο; σε εμενα χαμηλοτερος ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos1337

Νεοφερμένος

Ο nikos1337 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ Χριστο!!! Να εισαι παντα καλα!!! Συνεχισε την καλη δουλεια!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Chris1993 , σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση αλλά και για το έργο που προσφέρεις.
Σου εύχομαι τα καλύτερα στη ζωή σου.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! :)
Εύχομαι τα καλύτερα σε εσάς και στην κόρη σας πόσο μάλλον που ξεκινάει το ακαδημαικό της βάδην σε λίγους μήνες.

Ο Βαθμος προσβασης ειναι υψηλοτερος των μοριων συνηθως ή το αντιθετο; και αν ναι ποσο; σε εμενα χαμηλοτερος ειναι

Είναι ανάλογα. Ο ΓΒΠ είναι ο μέσος όρος των γραπτών βαθμολογιών με προσαρμοσμένες τις προφορικές σου βαθμολογίες. Αν στα μαθήματα βαρύτητας έχεις γράψει κάτω από ΓΒΠ τότε τα συνολικά μόρια είναι < ΓΒΠ και το αντίθετο. Μπορείς να δοκιμάσεις κάθε πιθανό συνδιασμό αφού ξέρεις ότι τα μόρια σου είναι = 800*ΓΒΠ+130*ΜΒ1+70*ΜΒ2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ραφαηλ98

Νεοφερμένος

Ο ραφαηλ98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
εγω εβγαλα 16929 μορια, πιστευετε (με το 90%) οτι μπορω να πιασω την επιστημη τροφιμων και διατροφης του ανθρωπου που περσι ειχε 15050 μορια? γινεται να ανεβει πανω απο 1880 περιπου μορια.το λεω αυτο γιατι ολα τα σαιτ λενε πως θα ανεβουν οι γεωπονικες αλλα δεν λενε ποσο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
εγω εβγαλα 16929 μορια, πιστευετε (με το 90%) οτι μπορω να πιασω την επιστημη τροφιμων και διατροφης του ανθρωπου που περσι ειχε 15050 μορια? γινεται να ανεβει πανω απο 1880 περιπου μορια.το λεω αυτο γιατι ολα τα σαιτ λενε πως θα ανεβουν οι γεωπονικες αλλα δεν λενε ποσο!

Είναι πολύ δύσκολο να υπολογιστούν διότι δεν ξέρουμε πόσοι τις έχουν δηλώσει από τις Επιστήμες υγείας.
Είναι πραγματικά άγνωστο το τι θα γίνει με αυτές τις γεωπονικές. Ξέρω κοπέλα με 17500 που θα δηλώσει Φυτική Παραγωγή φαντάσου.
Έχεις πιθανότητες ασφαλώς αλλά κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τίποτα.
Αν τις πάρουν οι υποψήφιοι σβάρνα τότε με τέτοιες επιδόσεις κάπου εκεί θα τις δούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ραφαηλ98

Νεοφερμένος

Ο ραφαηλ98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καταλαβα!, εχω βαλει και τη φυτικη παραγωγη ως δευτερη βεβαια επιλογη, εχω 2800 μορια πιο πανω απο το τμημα αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phoenix93

Νεοφερμένος

Ο phoenix93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ευχαριστω φιλε.δλδ αν γραψω καλα στα μαθηματα βαρυτητας εχω περισσοτερα μορια απο το γβπ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annania

Νεοφερμένος

Η annania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Χρήστο, καταρχην συγχαρητήρια για τις εύστοχες παρατηρήσεις σου. Στάθηκες επάξια απέναντι στην παραφιλολογία των μμε περί αστάθμητης ανόδου των βάσεων. Ωστόσο θεωρώ οτι η πτώση στις Νομικες θα είναι μεγαλύτερη από ο, τι υπολογίζεις (όχι επειδή με θίγει προσωπικά, εγω με 18. 320 σε όλες περνάω). Όμως κοίτα:

2015:
17-18 -> 2.660 ατομα ( 8. 2 % )
18-19 -> 1.890 ατομα ( 5. 8 % )
19-20 -> 320 ατομα ( 1% )

2016:
17-18 -> 1.670 ατομα ( 6. 6 % )
18-19 -> 920 ατομα ( 3. 6 % )
19-20 -> 75 ατομα ( 0. 3 % )

Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι η πτώση θα κλιμακώνεται ανάλογα με τη σχολη, μικροτερη πτωση η Αθηνα, μετα η Θεσσαλονικη, μετα Κομοτηνη. Συγκεκριμενα τα νουμερα που μου καθονται ειναι λιγο πανω απο 18.000 η Αθηνα, γυρω στα 17.800 η Θεσσαλονικη και 17.200 Κομοτηνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top