[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

marietaki22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marietaki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
chris για 2ο πεδιο ημμυ?

ποσο λες να πανε οι ηλεκτρολογοι πατρας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Συγγνωμη αλλα 18400-18600 δεν ειναι προβλεψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Συγγνωμη αλλα 18400-18600 δεν ειναι προβλεψη

Αν γνώριζες από στατιστική θα καταλάβαινες τι μπούρδα πέταξες.
Πάντα υπάρχει περιθώριο σφάλματος, διότι έχουμε την ζήτηση άγνωστο X και εξάγουμε ceteris paribus συμπεράσματα με όσο το δυνατόν προσθήκη ποσοτικοποιημένων διαφορών των συστημάτων.

Το 18600 δεν είναι εκτίμηση, είναι ένα τυχαίο νούμερο. Αν όμως πείς 18600+-0,5% τότε είναι εκτίμηση.

----------

Σε περίπτωση που δεν το είδατε έχω κάνει μια ανάλυση σε σχέση με τις ιατρικές.
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=4272733&postcount=1647
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petmak97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petmak97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Δημήτρη, σε ευχαριστώ πολύ.
Όμως, πρέπει να προσέξεις ότι σύμφωνα με την κατανομή εντός της κάθε βαθμίδας, πάνω από 18.700 είναι 1000 άτομα MAX, για 940 θέσεις (Ιατρικών + υψηλών στρατιωτικών σχολών 3ου πεδίου).

Έχουμε 19+ 462 άτομα και προστίθενται 960 18.5-19 άρα αν υποθέσουμε ότι όσο κατεβαίνουμε αγριεύει (λογικό) τότε θα παρατηρήσουμε ότι στη μέση της κλάσης, δηλαδή στα 18.750 θα είναι περίπου 400 μαθητές. Και αν σπάσουμε το 18,5-18,75 σε 5 ίσες κλάσεις παρατηρούμε ότι στα 50 αυτά μόρια βρίσκονται άλλοι 100-120 μαθητές.
Συνεπώς, 462+400+120=980 κατα προσέγγιση 1000 για 940 θέσεις επισημαίνω.
Αν υπολογίσεις ότι οι υψηλόβαθμοι θα δηλώσουν και άλλες σχολές (Φαρμ, Οδον, Βιολ και άλλες σχολές) όπως επίσης θα έχουμε και μια διαρροή αριστούχων σε σχολές του 2ου/4ου πεδίου τότε αυτομάτως καταλαβαίνουμε ότι Ιατρική ΔΠΘ θα είναι 18.600 και κάτω. Δίνω 18.400-18.600!

Υπενθυμίζω ότι σύμφωνα με τα περσινά δεδομένα το 65% των μαθητών είχε τα μόρια για Ιατρική και επέλεγε να μπεί σε αυτή. Αν υποθέσουμε ότι η διαρροή μειώθηκε πάμε το πολύ 75%.
Άρα, για να καλυφθούν οι 930 θέσεις πρέπει να υπάρχουν 930/0,75= 1240 υποψήφιοι.

Οι 1240 υποψήφιοι έχουν βάλει 18.500-20.000.
Άρα, η βάση θα είναι 18.500 +- ανάλογα με την διαρροή.
Ιατρική ΔΠΘ 18.400-18.600.
αρα οδοντιατρικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Συγγνώμη που ίσως ρωτήσω κάτι που έχει ξανα ειπωθεί αλλά έχω μπερδευτεί.
Για τη θετική επιστήμες υγείας ο αριθμός ατόμων που βρίσκονται μεταξύ 19.000-19.500 προσεγγίζει περισσότερο τον αριθμό των υποψηφίων της θετικής με 19.000-19.500 του 2015 η του 2014; ( η του 2010 που πολλοί λέγαν οτι οι φετινές βάσεις θα ειναι σαν και αυτής της χρονιάς ) ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Συγγνώμη που ίσως ρωτήσω κάτι που έχει ξανα ειπωθεί αλλά έχω μπερδευτεί.
Για τη θετική επιστήμες υγείας ο αριθμός ατόμων που βρίσκονται μεταξύ 19.000-19.500 προσεγγίζει περισσότερο τον αριθμό των υποψηφίων της θετικής με 19.000-19.500 του 2015 η του 2014; ( η του 2010 που πολλοί λέγαν οτι οι φετινές βάσεις θα ειναι σαν και αυτής της χρονιάς ) ;

Δεν μπορείς να κάνεις άμεσο συσχετισμό διότι από τη μία έχεις κλιμάκωση ΓΒΠ από την άλλη μορίων.
Άρα, πρέπει εμπειρικά να συνδέσεις αυτούς τους 2 πίνακες.
Εσύ μην αγχώνεσαι. Ιατρική Αθήνας μπήκες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Χρήστο , ποια ειναι η πρόβλεψή σου για τη Νομική Κομοτηνής ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Χρήστο , ποια ειναι η πρόβλεψή σου για τη Νομική Κομοτηνής ;

Οριακή πτώση 100 μορίων παρατηρώ στα υψηλόβαθμα τμήματα του 1ου πεδίου (όπως και η πρώτη πρόβλεψή μου) αλλά επέτρεψε μου να το επεξεργαστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penitina

Νεοφερμένος

Η penitina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Αν γνώριζες από στατιστική θα καταλάβαινες τι μπούρδα πέταξες.
Πάντα υπάρχει περιθώριο σφάλματος, διότι έχουμε την ζήτηση άγνωστο X και εξάγουμε ceteris paribus συμπεράσματα με όσο το δυνατόν προσθήκη ποσοτικοποιημένων διαφορών των συστημάτων.

Το 18600 δεν είναι εκτίμηση, είναι ένα τυχαίο νούμερο. Αν όμως πείς 18600+-0,5% τότε είναι εκτίμηση.

----------

Σε περίπτωση που δεν το είδατε έχω κάνει μια ανάλυση σε σχέση με τις ιατρικές.
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=4272733&postcount=1647

Τελικά Chris στο 5ο πεδίο μ΄αυτά τα στατιστικά βλέπεις π΄τώση ή άνοδο ;(OΠΑ,ΠΑ.ΠΕΙ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Ιατρικη δπθ 18000-19000 ελπιζω να πεσω μεσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwinegp

Νεοφερμένος

Ο qwinegp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
θελω να τονισω οτι η κλιμακωση εχει σφαλμα επειδη περιλαμβανει ημερησια και εσπερινα μαζι .οι του εσπερινου ειναι 1000 ατομα που εχουν προφανως μικροτερους βαθμους .αρα για το ημερησιο εχουμε σφαλμα περιπου τα εκατο και για το εσπερινο δεν ισχυει τιποτε.Δεν ανακατευονται ανομοια πραγματα.Προφανως οι βασεις του ημερησιου ειναι πιο πανω απο οτι φαινεται και του εσπερινου πιο κατω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δημήτρη, σε ευχαριστώ πολύ.
Όμως, πρέπει να προσέξεις ότι σύμφωνα με την κατανομή εντός της κάθε βαθμίδας, πάνω από 18.700 είναι 1000 άτομα MAX, για 940 θέσεις (Ιατρικών + υψηλών στρατιωτικών σχολών 3ου πεδίου).

Έχουμε 19+ 462 άτομα και προστίθενται 960 18.5-19 άρα αν υποθέσουμε ότι όσο κατεβαίνουμε αγριεύει (λογικό) τότε θα παρατηρήσουμε ότι στη μέση της κλάσης, δηλαδή στα 18.750 θα είναι περίπου 400 μαθητές. Και αν σπάσουμε το 18,5-18,75 σε 5 ίσες κλάσεις παρατηρούμε ότι στα 50 αυτά μόρια βρίσκονται άλλοι 100-120 μαθητές.
Συνεπώς, 462+400+120=980 κατα προσέγγιση 1000 για 940 θέσεις επισημαίνω.
Αν υπολογίσεις ότι οι υψηλόβαθμοι θα δηλώσουν και άλλες σχολές (Φαρμ, Οδον, Βιολ και άλλες σχολές) όπως επίσης θα έχουμε και μια διαρροή αριστούχων σε σχολές του 2ου/4ου πεδίου τότε αυτομάτως καταλαβαίνουμε ότι Ιατρική ΔΠΘ θα είναι 18.600 και κάτω. Δίνω 18.400-18.600!

Υπενθυμίζω ότι σύμφωνα με τα περσινά δεδομένα το 65% των μαθητών είχε τα μόρια για Ιατρική και επέλεγε να μπεί σε αυτή. Αν υποθέσουμε ότι η διαρροή μειώθηκε πάμε το πολύ 75%.
Άρα, για να καλυφθούν οι 930 θέσεις πρέπει να υπάρχουν 930/0,75= 1240 υποψήφιοι.

Οι 1240 υποψήφιοι έχουν βάλει 18.550-20.000.
Άρα, η βάση θα είναι 18.550 +- ανάλογα με την διαρροή.
Ιατρική ΔΠΘ 18.400-18.600.

Με λεπτομερή στατιστικά δεν έχω το χρονο να ασχοληθώ, αλλά λογικά μού φαίνονται αυτά που αναφέρεις και αρχίζουμε να συγκλίνουμε. Αναλογίσου όμως τώρα, ότι στα 18.500-18.600 μόρια θα είναι στους 960 της κλίμακας 18.5-19.0 γβπ και αυτοί με γβπ 18.4-18.5. Παράδειγμα: 19.7 φυσική+χημεία, 19.1 βιολογία, 15.2 έκθεση = 18.602 μόρια και 18.425 γβπ... (και προς την ανάποδη κατεύθυνση, δηλαδή γβπ >18.5 και μόρια <18.500, δεν νομίζω να είναι κανένας). Ακόμα και αυτά τα 50-100 άτομα (λέω τώρα αθροιστικά, όπως στο μοντέλο σου με τις 5 κλάσεις) συμβάλλουν στις οριακές καταστάσεις των 18.600 που ανέφερα πριν ή/και των 18.500 που είπες. Και αυτό, γιατί αυτή η έκθεση με 1 βαθμό παραπάνω μπορεί να δίνει +200 μόρια στα 4 μαθήματα ακόμα και στις υψηλές βαθμολογίες! Αυτούς συνυπολόγισέ τους στις κλάσεις σου 18.50-18.55 και 18.55-18.60 και προτείνω να "ανέβεις" λίγο.

Οι διαρροές προς άλλο πεδίο λέω ότι θα περιοριστεί ακόμα παραπάνω από το 65% που λες για πέρσι, ή το 75% που εκτιμάς να είναι φέτος, γιατί αυτό το παρανοϊκό δίπολο "Ιατρική πρώτα και αν δεν το πιάσω ΗΜΜΥ" έσπασε από φέτος... και ναι είναι ο άγνωστος Χ πλέον, που όποιος τον αφουγκραστεί καλύτερα θα πέσει και πιο κοντά στην Ιατρική ΔΠΘ!

Οι διαρροές προς άλλα τμήματα του 3ου πεδίου δεν άλλαξε κάτι και θα είναι το ίδιο... και ίσως λίγο παραπάνω με τους 5-10 τρελλαμένους των τμημάτων της γεωπονίας με 18.500 φεύγα μόρια χαχαχα (ευλογώ τα γένια μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

somebody!

Νεοφερμένος

Η somebody! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
εχω 17918 και θελω νομικη. τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Εχω μια ερωτηση που εχει ως εξης:
Εστω οτι εχουμε δυο μαθητες οπου ο ενας εγραψε πολλα μορια και ο αλλος λιγα. Αυτος που εγραψε πολλα μορια εχει ως πρωτη επιλογη τη σχολη Β και ως δευτερη επιλογη την Α. Αυτος που εχει τα λιγα μορια εχει στο μηχανογραφικο του ως πρωτη επιλογη τη σχολη Α.
Αν ο μαθητης με τα πολλα μορια δεν περασει στην πρωτη επιλογη του, τη Β δηλαδη, θα περασει αυτος στην Α ή ο μαθητης με τα λιγοτερα μορια που ομως την ειχε ως πρωτη επιλογη; Υποθετοντας βεβαια οτι δεν υπηρχαν αλλες διαθεσιμες θεσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arsyn

Νεοφερμένος

Η Arsyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εχω μια ερωτηση που εχει ως εξης:
Εστω οτι εχουμε δυο μαθητες οπου ο ενας εγραψε πολλα μορια και ο αλλος λιγα. Αυτος που εγραψε πολλα μορια εχει ως πρωτη επιλογη τη σχολη Β και ως δευτερη επιλογη την Α. Αυτος που εχει τα λιγα μορια εχει στο μηχανογραφικο του ως πρωτη επιλογη τη σχολη Α.
Αν ο μαθητης με τα πολλα μορια δεν περασει στην πρωτη επιλογη του, τη Β δηλαδη, θα περασει αυτος στην Α ή ο μαθητης με τα λιγοτερα μορια που ομως την ειχε ως πρωτη επιλογη; Υποθετοντας βεβαια οτι δεν υπηρχαν αλλες διαθεσιμες θεσεις.

Έστω ότι εγώ έχω 20.000 μόρια και εσύ 1 μόριο.
Εγώ βάζω το Φυσικό Αθήνας 10η επιλογή ενώ εσύ 1η επιλογή.
Ποιός θα περάσει?

Με λεπτομερή στατιστικά δεν έχω το χρονο να ασχοληθώ, αλλά λογικά μού φαίνονται αυτά που αναφέρεις και αρχίζουμε να συγκλίνουμε. Αναλογίσου όμως τώρα, ότι στα 18.500-18.600 μόρια θα είναι στους 960 της κλίμακας 18.5-19.0 γβπ και αυτοί με γβπ 18.4-18.5. Παράδειγμα: 19.7 φυσική+χημεία, 19.1 βιολογία, 15.2 έκθεση = 18.602 μόρια και 18.425 γβπ... (και προς την ανάποδη κατεύθυνση, δηλαδή γβπ >18.5 και μόρια <18.500, δεν νομίζω να είναι κανένας). Ακόμα και αυτά τα 50-100 άτομα (λέω τώρα αθροιστικά, όπως στο μοντέλο σου με τις 5 κλάσεις) συμβάλλουν στις οριακές καταστάσεις των 18.600 που ανέφερα πριν ή/και των 18.500 που είπες. Και αυτό, γιατί αυτή η έκθεση με 1 βαθμό παραπάνω μπορεί να δίνει +200 μόρια στα 4 μαθήματα ακόμα και στις υψηλές βαθμολογίες! Αυτούς συνυπολόγισέ τους στις κλάσεις σου 18.50-18.55 και 18.55-18.60 και προτείνω να "ανέβεις" λίγο.

Οι διαρροές προς άλλο πεδίο λέω ότι θα περιοριστεί ακόμα παραπάνω από το 65% που λες για πέρσι, ή το 75% που εκτιμάς να είναι φέτος, γιατί αυτό το παρανοϊκό δίπολο "Ιατρική πρώτα και αν δεν το πιάσω ΗΜΜΥ" έσπασε από φέτος... και ναι είναι ο άγνωστος Χ πλέον, που όποιος τον αφουγκραστεί καλύτερα θα πέσει και πιο κοντά στην Ιατρική ΔΠΘ!

Οι διαρροές προς άλλα τμήματα του 3ου πεδίου δεν άλλαξε κάτι και θα είναι το ίδιο... και ίσως λίγο παραπάνω με τους 5-10 τρελλαμένους των τμημάτων της γεωπονίας με 18.500 φεύγα μόρια χαχαχα (ευλογώ τα γένια μου)

Μην σκέφτεσαι μόνο τις υψηλόβαθμες Ιατρικές. Δες λίγο πόσοι πέρσυ πέρασαν σε σχολές του 3ου πεδίου έχοντας πάνω από 18.174.
Πχ. Οδοντιατρικές 80 άτομα τουλάχιστον έπιαναν κάποια Ιατρική, το ίδιο πες και από τις Φαρμακευτικές (που έχει 3 τμήματα). Βάλε Κτηνιατρική ΑΠΘ, Βιολογικά. Μαζέψαμε ήδη καμιά 200άρα. Και δεν θα είναι καμιά 100αριά που θα προτιμήσουν Πολυτεχνικές σχολές? Το φτάσαμε το 75%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ovelix

Νεοφερμένος

Ο ovelix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Chris, την Πάτρα (ιατρική) που την υπολογίζεις; Έχω 18920...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Chris, την Πάτρα (ιατρική) που την υπολογίζεις; Έχω 18920...

Είσαι μέσα στην Πάτρα, μην αγχώνεσαι καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guesy 341133

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
chris με 16.920 (νεο συστημα) εχ πιθανοτητες για ΛΟΧΡΗ ΠΑΜΑΚ; (περσινη βαση 17007)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicknikolaras

Νεοφερμένος

Ο Nicknikolaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
για 2ο πεδιο μπορει να γινει καποια προβλεψη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top