[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Τη ζήτηση εν καιρώ κρίσης και ανεργίας ποιο κριτήριο την καθορίζει; Ρωτάω λόγω της εικόνας των βάσεων (ως εκτίμηση) στο link του Γιώργου. Μου φαίνεται ότι περισσότερο προσανατολίζεται ένα κοπάδι προς συγκεκριμένες σχολές λόγω μιας φημολογούμενης ζήτησης χωρίς να επισημαίνεται η πραγματική επιθυμία των υποψηφίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Τη ζήτηση εν καιρώ κρίσης και ανεργίας ποιο κριτήριο την καθορίζει; Ρωτάω λόγω της εικόνας των βάσεων (ως εκτίμηση) στο link του Γιώργου. Μου φαίνεται ότι περισσότερο προσανατολίζεται ένα κοπάδι προς συγκεκριμένες σχολές λόγω μιας φημολογούμενης ζήτησης χωρίς να επισημαίνεται η πραγματική επιθυμία των υποψηφίων.
Εγω αγαπητε Νικο δεν μπορω να καταλαβω γιατι ανεβαζει το τμημα οικονομικων επιστημων πατρας απο 13150 σε 13400-13500.Μπορεις να μου το εξηγησεις?Επισης μπορεις να μου εξηγησεις γιατι στα χαμηλοβαθμα του 5ου πεδιου λεει για ανοδο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Φταίει ο υποψήφιος για την ποιότητα του Τμήματός του; :P
Νpb εμενα θα μου απαντησεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Νpb εμενα θα μου απαντησεις?

Αδυνατώ να παρακολουθήσω την Ελληνική (παρα)λογική συμπλήρωσης των μηχανογραφικών και της πρόβλεψης των βάσεων που είναι εκτός κάθε επαγγελματικής πραγματικότητας (όχι μόνο στην Ελλάδα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

legisperitus

Νεοφερμένος

Ο legisperitus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Καλο μηνα!!!!!:D
Ευχομαι ο μηνας αυτος να μας δικαιωσει ολους ανεξαιρετως!!!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Καλό μήνα βρε παιδιά...Ποιός αντέχει άλλες 25+ μέρες άγχους; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΕΩΝ300

Νεοφερμένος

Ο ΛΕΩΝ300 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Υπάρχει περίπτωση η Κτηνιατρική Καρδιτσας να βρεθεί πάνω από 17600 μόρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Τα "Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΚΠΑ" και "Ναυπηγών Μηχανολόγων ΑΜΠ" καινούργια τμήματα είναι; :P
Και για να σοβαρευτούμε, γενικά κάποιοι αρθρογράφοι δε γνωρίζουν το σύστημα και το ποιος έχει πρόσβαση που, άρα δεν ερμηνεύουν σωστά τα στατιστικά.

Εγω αγαπητε Νικο δεν μπορω να καταλαβω γιατι ανεβαζει το τμημα οικονομικων επιστημων πατρας απο 13150 σε 13400-13500.Μπορεις να μου το εξηγησεις?Επισης μπορεις να μου εξηγησεις γιατι στα χαμηλοβαθμα του 5ου πεδιου λεει για ανοδο?
1)Κάτω από τις 13.000 παρατηρείται μια συσσώρευση υποψηφίων, αυτός είναι και ο λόγος που εμποδίζεται η πτώση.

2)Επίσης, παρότι λόγω της μείωσης των μετεγγραφών προτιμάται η Αθήνα, τα παιδιά συνεχίζουν να δηλώνουν περιφέρεια ως "έσχατη λύση". Κάπου σε αυτές τις βαθμολογίες τελειώνουν και οι σχολές της Αθήνας, άρα από το να μείνει απέξω ο άλλος, δηλώνει τμήματα και από περιφέρεια.

3)Η πτώση λόγω δύσκολων θεμάτων αφορά περισσότερο τις υψηλόβαθμες σχολές και λιγότερο τις χαμηλόβαθμες. Θέλω να πω ότι αυτά τα μόρια (αν μιλάμε για το 5ο) βγαίνουν γράφοντας πολύ καλά σε ΑΟΘ, ΑΟΔΕ, κάπως καλά ΑΕΠΠ (στα οποίο έτσι κι αλλιώς οι επιδόσεις είναι καλύτερες από πέρυσι) κάπως μέτρια μαθηματικά γενικής και κάτω από τη βάση σε Μαθηματικά Κατ και Φυσική. Τα πιο δύσκολα Μαθηματικά ΓΠ (σε σύγκριση με τα περσινά) και τα δύσκολα Μαθ Κατ και Φυσική Κατ δε σε εμποδίζουν να γράψεις ένα 10-12 Μαθ ΓΠ, ένα 6-8 Μαθ Κατ, ένα 3-5 Φυσ Κατ. Με άλλα λόγια όποιος είναι προετοιμασμένος για θεωρία γράφει και τα πολύ στοιχειώδη σε ασκήσεις (πχ Β1 ή καμιά παράγωγο) γράφει περίπου το ίδιο σε θέματα 2013 2014 2015. Άρα η δυσκολία αφορά περισσότερο τις υψηλότερες βαθμολογίες που δεν επιτυχγάνονται τόσο εύκολα με τα φετινά θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικολαμπας 03

Νεοφερμένος

Ο Νικολαμπας 03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ερωτηση εκ μερους ενος φιλου μου.Πιστευετε οτι με 9500 μπορει να πιασει την Επιστημης Υλικων στα Γιαννενα??Δεν γνωριζω τη παραξενο συμβαινει με αυτη τη σχολη παντως περυσι που τα θεματα ηταν σαφως πιο βατα σε σχεση με του 2013 επεσε πανω απο 1500 μορια.Ακουσα οτι ισως σχετιζεται με το γεγονος οτι οι αποφοιτοι της σχολης αυτης δεν εχουν αναγνωρισμενα εργασιακα δικαιωματα.Τι πιστευετε εσεις???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Έλεγα να μην ασχοληθώ περαιτέρω με τις αναμενόμενες βάσεις, αλλά θα το κάνω. :ρ πληροφορική ΟΠΑ: 14926 το 2013 και 15820 το 2014. Με 15553 φέτος;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John_07

Νεοφερμένος

Ο John_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Εγω παντως συγκεντρωσα 13167 και παω τεχνολογια τροφιμων ατει ενω μπορουσα να περασω και απθ και αλλα πολλα αλλα θεωρω οτι εχει καλυτερες προοπτικες απο αλλα τμηματα :) Το μονο που "μετανιωνω" ειναι οτι θα μπορουσα να παω μηχανικων πληροφορικης τε αλλα δεν εχω καμια επαφη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά φέτος δώσατε πανελλαδικές οπότε πρέπει να καταλάβετε ότι τα πράγματα δεν είναι ρόδινα. Και εγώ πριν μπω στο πανεπιστήμιο πίστευα ότι θα διάβαζα όλη την ώρα, θα πήγαινα φρεσκοξυρισμένος στις διαλέξεις, θα έβγαζα σε κάθε μάθημα 8+, θα τελείωνα με εξαιρετικό ακαδημαϊκό προφίλ, θα προχωρούσα σε μεταπτυχιακό και στη συνέχεια θα κατακτούσα τον κόσμο. Ύστερα ήρθε η φάπα από την πραγματικότητα...

Παιδιά, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά, καταρχήν πρέπει να αποβάλλετε οτιδήποτε έχει σχέση με το λύκειο ακόμα και τον βαθμό των πανελλαδικών είτε είναι υψηλός είτε χαμηλός. Στο πανεπιστήμιο θα κάνετε reset και οποιαδήποτε επιτυχία ή αποτυχία που καταφέρατε πιο πριν (Δημοτικό Γυμνάσιο Λύκειο) θα εκμηδενιστεί και θα ξεκινήσετε πάλι ως φοιτητής. Το οποίο είναι καλό βέβαια, διότι τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά από τις πανελλαδικές, δεν θα έχετε πάντα διαθέσιμα φροντιστήρια (εκτός αν υπάρχουν λεφτά για πέταμα) και ένα μεγάλο μέρος της επιτυχίας εξαρτάται από προσωπική ενασχόληση (μεράκι δηλαδή). Και όχι, η αποκατάσταση δεν είναι σίγουρη και δεν έχει σημασία αν είσαι από Αθήνα, Καβάλα, Ρέθυμνο κτλ. Οι μόνες σχολές που προσφέρουν 100% σίγουρη αποκατάσταση είναι οι στρατιωτικές και οι αστυνομικές, οι υπόλοιπες απλά προσφέρουν εξειδίκευση σε ένα επιστημονικό πεδίο, τίποτα παραπάνω.

Ίσως να ακούγομαι παράλογος τώρα αλλά όταν μπείτε με το καλό στο πανεπιστήμιο θα δείτε τι εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Για το Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης ΕΚΠΑ ποια είναι η γνώμη σας ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Για ΕΠΑΛ εχετε ακουσει τιποτα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννα17

Νεοφερμένος

Η Αννα17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=J0TbOutQPBw
Δείτε το μετράει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john97

Νεοφερμένος

Ο john97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Παιδιά με 17.953 πιανω ΜΜΕ ΕΚΠΑ ή Παντειο ή κανενα απο τα 2 =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis83

Νεοφερμένος

Ο antonis83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Παιδιά με 17.953 πιανω ΜΜΕ ΕΚΠΑ ή Παντειο ή κανενα απο τα 2 =/

και τα δυο ανετα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Awerq

Νεοφερμένος

Ο Awerq αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Με 10.022 έχω ελπίδες για Ηλεκτρονικών μηχανικών (ΤΕΙ Θεσ/νίκης) ? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paokara4ever

Νεοφερμένος

Ο paokara4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Τυχερό (Έβρος). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
για ΗΜΜΥ ΕΜΠ με 18574, πως τα βλέπετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariast

Νεοφερμένος

Η Mariast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Στην καθημερινή δημοσίευσαν οτι ολα τα ΤΕΙ απο 10.000-13.000 μόρια θα ανέβουν τουλαχιστον 400-500 μόρια ..το πιστεύετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top