[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

mariakl1

Νεοφερμένος

Η mariakl1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
με 18077 περναω λογικα ψυχολογια απθ ετσι? (περσι ειχε 18197 και οι εισακτεοι θα ειναι 15 λιγοτεροι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Διοίκηση επιχηρησεων Πάτρας ποσο λέτε α κατεβει;Επεισης μια εκτίμηση θα ήθελα για οικονομικό Ρεθύμνου και Τρίπολης.Καποιος που συγκεντρώνει 11700 στο 5 πεδίο έχει ελπίδες να πιάσει κάποια απο αυτά τα τμήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eva kan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eva kan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
με 18077 περναω λογικα ψυχολογια απθ ετσι? (περσι ειχε 18197 και οι εισακτεοι θα ειναι 15 λιγοτεροι)
Ναι σίγουρα! Θα πέσει αρκετά η σχολή!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Διοίκηση επιχηρησεων Πάτρας ποσο λέτε α κατεβει;Επεισης μια εκτίμηση θα ήθελα για οικονομικό Ρεθύμνου και Τρίπολης.Καποιος που συγκεντρώνει 11700 στο 5 πεδίο έχει ελπίδες να πιάσει κάποια απο αυτά τα τμήματα;

Θα μου απαντήσει κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul7100

Νεοφερμένος

Ο paul7100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Να ρωτησω και εγω... ποσο πιστευετε οτι θα παει το τμημα αγροτικης οικονομιας και αναπτυξης του γεωπονικου αθηνων;
περσι ηταν 12900 κατι το 2013 12600 κατι. Πιστευετε οτι με 12051 εχω ελπιδες για εκει; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasia4ml

Νεοφερμένος

Η Vasia4ml αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
18368 για Ιατρική στη Λάρισα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Η Γίδα

Νεοφερμένος

Ο Η Γίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Περνας αλλα μην το κανεις.

Γίδα εγω με 11664 στο 5 πεδίο έχω ελπίδες για οικονομικών Ιωαννίνων που έχει 13209;Επίσης τι λες πιάνω διοίκηση επιχηρησεων Πάτρας αει που έχει 12389:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αγγελικη123

Νεοφερμένος

Η αγγελικη123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.

supito33

Νεοφερμένος

Ο supito33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδια εβγαλα 15507! λετε να περναω χρηματοοικονομικα στο παπει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Κοινοποιώ την κλιμάκωση των γενικών βαθμών πρόσβασης φέτος σε σχέση με τα έτη 2013 και 2014 ανά κατεύθυνση που το έφτιαξα.
Αυτό είναι το 80% του πάζλ των βάσεων.

Ερμηνείες θα έρθουν μετά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ΚΛΙΜΑΚΩΣΗ 2015 (ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ 2013-2014.xlsx
    27.9 KB · Εμφανίσεις: 516

kpap12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kpap12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Κοινοποιώ την κλιμάκωση των γενικών βαθμών πρόσβασης φέτος σε σχέση με τα έτη 2013 και 2014 ανά κατεύθυνση που το έφτιαξα.
Αυτό είναι το 80% του πάζλ των βάσεων.

Ερμηνείες θα έρθουν μετά :)
Chris δεν μου ανοίγει μπορείς να μου πεις για το χημικό Κρήτης και Ιωάννινα πιστεύω πολύ στη κρίση σου από περσυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Η Γίδα

Νεοφερμένος

Ο Η Γίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Με βαση την κλιμακωση οι υψηλοβαθμες σχολες θα κινηθουν σχεδον στα ιδια επιπεδα με το 2013.
Σε τεχνολογικη και θετικη οι μεσαιες και χαμηλοβαθμες θα βρισκονται λιγο υψηλοτερα απο 13.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kpap12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kpap12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Με βαση την κλιμακωση οι υψηλοβαθμες σχολες θα κινηθουν σχεδον στα ιδια επιπεδα με το 2013.


Να είσαι καλά άρα εγώ με 400 μόρια πάνω από 13 να έχω μια σιγουριά??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Η Γίδα

Νεοφερμένος

Ο Η Γίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Να είσαι καλά άρα εγώ με 400 μόρια πάνω από 13 να έχω μια σιγουριά??

Τι θες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kpap12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kpap12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 144 μηνύματα.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Εγώ λέω για ΗΜΜΥ Ξάνθης. Έχω βγάλει 17192. Πέρυσι ήταν 17278. Το πιάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Kοινοποιώ την κλιμάκωση των γενικών βαθμών πρόσβασης φέτος σε σχέση με τα έτη 2013 και 2014 ανά κατεύθυνση που το έφτιαξα.
Αυτό είναι το 80% του πάζλ των βάσεων.

Και επίσης προσθέτω τα στατιστικά βαθμολογιών κατά μάθημα 2015 σε σχέση με τα έτη 2010-2014 που επίσης έφτιαξα.
Ανάλογα με το πεδίο, αυτό είναι το 20% του παζλ των βάσεων.
(Έχω χρωματίσει τα μαθήματα που ανάλογα με το πεδίο επηρεάζουν τις βάσεις, το πιο σκούρο είναι της 1ης βαρύτητας, το πιο ελαφρύ είναι της 2ης βαρύτητας - δεν έχω υπολογίσει μαθήματα μειωμένης βαρύτητας)

Μην ξεχνάτε βέβαια ότι το 80% και το 20% είναι ceteris paribus δηλαδή αν όλα τα άλλα είναι σταθερά (όπως η ζήτηση)
Για να υπολογίσουμε πραγματικά τις βάσεις πρέπει να συνυπολογίσουμε:

1) Το κόψιμο των μετεγγραφών που θα ωθήσει κόσμο σε κεντρικές σχολές παρά περιφερειακές από τις οποίες θα έπαιρναν μετεγγραφή
2) Δυσχερείς οικονομικές καταστάσεις που δεν επιτρέπουν σε άτομα να σπουδάσουν στη περιφέρεια
3) Ιδιόμορφες τάσεις βάσεων σε συγκεκριμένα τμήματα (όπως Πολιτικούς Μηχανικούς)

Ζήτηση δυστυχώς δεν μπορούμε να ξέρουμε οπότε εκτιμούμε σύμφωνα με την παρελθοντική.

Έτσι, συνθέτουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα.

Παραθέτω τα υποσχόμενα και τα σχόλια δικά σας και σύντομα τα δικά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΩΝ 2015 ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ 2010-2014.xlsx
    18.5 KB · Εμφανίσεις: 397
  • ΚΛΙΜΑΚΩΣΗ 2015 (ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ 2013-2014.xlsx
    27.9 KB · Εμφανίσεις: 294

Η Γίδα

Νεοφερμένος

Ο Η Γίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top