[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Μακαρι να ανακοινωθουν μεχρι τις 29...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Έπιασε η ευχή σου Διονύση. Επιτέλους, οι βάσεις θα ανακοινωθούν στο διάστημα από 25 έως 29 Αυγούστου! Καλή συνέχεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanasis778

Νεοφερμένος

Ο Θανασης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Έπιασε η ευχή σου Διονύση. Επιτέλους, οι βάσεις θα ανακοινωθούν στο διάστημα από 25 έως 29 Αυγούστου! Καλή συνέχεια..

It was about fuckin' time!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Πως εισαι σιγουρος Νοτη, που το ειδες; Μακαρι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Επειδή γνωρίζω την αγωνία που έχουμε για τις βάσεις σας παραθέτω τις νέες ενημερώσεις.

19/08/2014 - 08:30

Βάσεις 2014 πότε βγαίνουν

Σύμφωνα με τις τελευταίες εκτιμήσεις του υπουργείου Παιδείας οι βάσεις 2014 θα ανακοινωθούν στο διάστημα από 25 έως και 29 Αυγούστου , παρά το γεγονός ότι φέτος λόγω των διπλών εκλογών (αυτοδιοικητικές και ευρωεκλογές) οι πανελλαδικές εξετάσεις διεξήχθησαν πιο αργά από κάθε άλλη χρονιά με αποτέλεσμα το χρονοδιάγραμμα για την ανακοίνωση των βαθμολογιών και την υποβολή του μηχανογραφικού δελτίου να πάει πιο πίσω.

Σχετικά με τις βάσεις 2014 η διακύμανση τους, δεν θα εξαρτηθούν μόνο από τις βαθμολογικές επιδόσεις των υποψηφίων, αλλά και οι προτιμήσεις τους στο μηχανογαφικό. Στο 2ο και 4ο επιστημονικό πεδίο αναμένεται να παρουσιαστεί φέτος η μεγαλύτερη άνοδος, ενώ όπως εκτιμάται τα χαμηλόβαθμα τμήματα δεν αποκλείεται να δουν τις βάσεις τους να παρασύρονται προς τα κάτω.

1ο Επιστημονικό Πεδίο: Παραδοσιακά οι Νομικές Σχολές κρατούν τα «σκήπτρα» και έτσι φέτος οι τρεις σχολές σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη και Κομοτηνή θα βρεθούν στις πιο ψηλές θέσεις του πίνακα του πρώτου πεδίου. Στις Νομικές εκτιμάται ότι θα υπάρξει μικρή άνοδος των βάσεων σε σύγκριση με την περσινή χρονιά, η οποία όμως δεν θα ξεφύγει από τα 300 μόρια. Παρά το γεγονός ότι οι θέσεις εκπαιδευτικών έχουν μειωθεί στο ελάχιστο, λόγω της αδυναμίας προσλήψεων οι σχολές και τα τμήματα των παιδαγωγικών επιστημών και των φιλολογιών αναμένεται να συγκρατηθούν στα ίδια επίπεδα σε ό,τι αφορά τις μεγάλες σχολές σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Αντίθετα, πτωτική εκτιμάται ότι θα είναι η πορεία των βάσεων σε φιλολογίες και παιδαγωγικά τμήματα της περιφέρειας.

2ο Επιστημονικό Πεδίο: Με βάση τις καλές βαθμολογικές επιδόσεις των υποψηφίων στο 2ο επιστημονικό πεδίο αναμένεται άνοδος των βάσεων εισαγωγής στα φυσικομαθηματικά τμήματα που πιθανόν να ξεπεράσει τα 600-700 μόρια σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη ενώ άνοδος αναμένεται και στα τμήματα της Γεωπονίας που το τελευταίο διάστημα παρατηρείται στροφή πολλών υποψηφίων σε αυτά. Πιθανόν να παρατηρηθεί μείωση των βάσεων σε χαμηλόβαθμα τμήματα χωρίς τη δυνατότητα μετεγγραφής.

3ο Επιστημονικό Πεδίο: «Πρωταθλήτρια» Σχολή σε ό,τι αφορά τις βάσεις αναμένεται να «στεφθεί» για μια ακόμη χρονιά η Ιατρική της Αθήνας, ενώ είναι πολύ πιθανό να «σπάσει» στο φράγμα των 19.000 μορίων. Σε πολύ υψηλά επίπεδα, σε σύγκριση με άλλες σχολές από όλα τα πεδία, θα κινηθούν όλες οι ιατρικές σχολές, ενώ άνοδος εκτιμάται για τα τμήματα Οδοντιατρικής και Φαρμακευτικής. Παρόμοια αναμένεται η εικόνα και στα υπόλοιπα τμήματα. Όσον αφορά τα δημοφιλή τμήματα των ΤΕΙ και συγκεκριμένα αυτά της Φυσικοθεραπείας και της Εργοθεραπείας εκτιμάται ότι θα ανεβάσουν τις βάσεις τους.

4ο Επιστημονικό Πεδίο: Στο 4ο επιστημονικό πεδίο αναμένεται μεγάλη άνοδος των βάσεων στα τμήματα Ηλεκτρολόγων και Μηχανολόγων Μηχανικών που δηλώνονται κατά κόρον από τους μαθητές της τεχνολογικής κατεύθυνσης. Τα τμήματα αυτά σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη πιθανόν να εκτοξεύσουν τις βάσεις τους κατά 700-900 μόρια συγκριτικά με την προηγούμενη χρονιά. Σημαντική άνοδος αναμένεται και στα υπόλοιπα πολυτεχνικά τμήματα όπως είναι των Χημικών Μηχανικών, Πολιτικών Μηχανικών, Ναυπηγών και των Τοπογράφων Μηχανικών.

5ο Επιστημονικό Πεδίο: Στο 5ο επιστημονικό πεδίο οι εκτιμήσεις κάνουν λόγο για δυο τάσεις των βάσεων. Ανοδική στα κεντρικά οικονομικά τμήματα Αθήνας και Θεσσαλονίκης και καθοδική στα τμήματα της περιφέρειας. Στα τελευταία αναμένεται πτώση που πιθανόν να φθάσει και τα 1000 μόρια. Όσον αφορά τα περιφερειακά τμήματα των ΤΕΙ ίσως παρατηρηθεί το φαινόμενο να εισαχθούν υποψήφιο με βαθμολογίες κοντά στο 0 ενώ οι εκτιμήσεις κάνουν λόγο για μείωση των βάσεων που πιθανόν να ξεπεράσει ακόμα και τα 2000 μόρια. Ο λόγος δεν είναι τόσο οι επιδόσεις των υποψηφίων όσο ο μικρός αριθμός όσων επέλεξαν να εξεταστούν στις Αρχές Οικονομικής Θεωρίας.

Μετεγγραφές: Μετά την ανακοίνωση των βάσεων εισαγωγής και πιθανόν μέσα στις πρώτες εβδομάδες του Σεπτεμβρίου θα ακολουθήσει η Υπουργική Απόφαση που θα καθορίζει τα διαδικαστικά θέματα για τις μετεγγραφές των υποψηφίων που ανήκουν στις ειδικές κατηγορίες. Σύμφωνα με το υπουργείο Παιδείας οι μετεγγραφές θα είναι ελεύθερες και η απόφαση των τμημάτων θα είναι απλά διαπιστωτική, ενώ θα τεθούν χρονικά πλαίσια ώστε όσοι πάρουν μετεγγραφή να μη χάσουν το πρώτο εξάμηνο όπως συνέβη το ακαδημαϊκό έτος 2013-14.

dikaiologitika.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Th3

Νεοφερμένος

Ο Th3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Παιδια ποσα μορια θα πανε οι στρατιωτικες σχολες ΣΜΥ ΟΠΛΑ ??? Ολοι βγαζουν εκτιμησεις αλλα για τις στρατιωτικες σχολες τιποτα?????? Αν ξερει καποιος ας απαντησει. Ποσα μορια ειναι οι εκτιμησεις? εχω 15641
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Παιδια ποσα μορια θα πανε οι στρατιωτικες σχολες ΣΜΥ ΟΠΛΑ ??? Ολοι βγαζουν εκτιμησεις αλλα για τις στρατιωτικες σχολες τιποτα?????? Αν ξερει καποιος ας απαντησει. Ποσα μορια ειναι οι εκτιμησεις? εχω 15641

Καλησπέρα. Άμα θέλεις μπορώ να σου δώσω την εκτίμηση του Στρατηγάκη για αυτή την σχολή. Εγώ σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να προσδιορίσω κάποια βάση αλλά μπορώ να δώσω μια γενική εικόνα για την πορεία των βάσεων των πεδίων (και αυτά από τις πληροφορίες που διαβάζω στο διαδίκτυο :P)

Ο ερευνητής Στρατηγάκης δίνει την σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού (ΣΜΥ) - Όπλα Γεν. Σειρά 15.600 μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Th3

Νεοφερμένος

Ο Th3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Καλησπέρα. Άμα θέλεις μπορώ να σου δώσω την εκτίμηση του Στρατηγάκη για αυτή την σχολή. Εγώ σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να προσδιορίσω κάποια βάση αλλά μπορώ να δώσω μια γενική εικόνα για την πορεία των βάσεων των πεδίων (και αυτά από τις πληροφορίες που διαβάζω στο διαδίκτυο :P)

Ο ερευνητής Στρατηγάκης δίνει την σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού (ΣΜΥ) - Όπλα Γεν. Σειρά 15.600 μόρια.

ευχαριστω αλλα αυτο το γνωριζω δηλαδη υπαρχει και περιπτωση να κοπω για 41 μορια αν δεν εκανε καλη εκτιμηση ετσι?? παντως εχω ελπιδες?? ο στρατηγακης γνωριζεις ποσο ελεγε πέρυσι οτι θα ειναι η σμυ οπλα 2013?? επεσε ακριβως μεσα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
ευχαριστω αλλα αυτο το γνωριζω δηλαδη υπαρχει και περιπτωση να κοπω για 41 μορια αν δεν εκανε καλη εκτιμηση ετσι?? παντως εχω ελπιδες?? ο στρατηγακης γνωριζεις ποσο ελεγε πέρυσι οτι θα ειναι η σμυ οπλα 2013?? επεσε ακριβως μεσα?

Δεν ξέρω φίλε μου, δεν έχω ιδέα από στατιστικά προς το παρών ούτε έχω κάτσει να ασχοληθώ με την κάθε σχολή :p

Έχεις ελπίδες βεβαίως...

Ο Στρατηγάκης δεν πέφτει και πολύ μέσα κάθε χρονιά, αλλά στο περίπου..

Υπομονή, στην καλύτερη σε 6 μέρες θα ξέρουμε όλοι, στην χειρότερη σε 10... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Rhodes13 Οταν στις πιο πανω κλιμακες ειναι πολλαπλασιοι οι υποψηφιοι ειναι απολυτως λογικο στην κλιμακα του 14-15 να εμφανιζεται σταθεροτητα και στις πιο κατω μειωση.Γι'αυτο κοιταμε τα αθροιστικα Νi και Fi%. Ειναι ατοπο αυτο που λες. Οσο για το παιδι που εκανε συγκρισεις παραπανω. Ολα φαινονται και στα στατιστικα του καθε μαθηματος και ΔΗ στη κλιμακωση ΓΒΠ που ειναι το 80% των εικονων των συνολικων βαθμολογιων των μαθητων. Και συμφωνα με αυτα οι μαθητες εχουν γραψει πολυ καλυτερα απο περσυ. Τωρα το ποσο καλυτερα προετοιμασμενοι ηταν κτλπ ειναι ενας παραγοντας για τον οποιο δεν εχουμε καμια πληροφορια και κανενα διαθεσιμο δεδομενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Κρις καθε φορα που γραφεις η ψυχη μου παει στην κουλουρη. Ξουτ! :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giota1896

Νεοφερμένος

Η giota1896 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
προς Chris1993... Πρώτη φορά μπαίνω στο site και δεν έχω παρακολουθήσει συζητήσεις... έχετε κάνει εκτίμηση για Ιατρική Πάτρας?
Με 18964 έχω πιθανότητες?? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
προς Chris1993... Πρώτη φορά μπαίνω στο site και δεν έχω παρακολουθήσει συζητήσεις... έχετε κάνει εκτίμηση για Ιατρική Πάτρας?
Με 18964 έχω πιθανότητες?? :confused:
Πιστευω η οτι θα εισαι οριακα μεσα η οριακα εκτος.Σιγουρα εχεις πιθανοτητες.Αλλα και τα Γιαννενα πολυ ωραια ειναι!ντοντ γουρι! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giota1896

Νεοφερμένος

Η giota1896 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
κρίμα...:worry: δεν έχω βάλει Γιάννενα μετά.. έβαλα Λάρισα... Θα δούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skyscraper

Νεοφερμένος

Ο skyscraper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Αρα chris προφανως και συμφωνουμε ... Το λογικο ειναι οι μαθητες να ηταν καλυτερα προετοιμασμενοι φετος παρα πχ το 2007... Αυτο δεν μπορουμε να το ξερουμε με δεδομενα ειναι ομως ενα λογικο συμπερασμα ... Οπως ειπες αυτο που ξερουμε ειναι οτι η μεγαλη ανοδος ειναι βεβαιη... Εγω ηθελα να τονισω οτι και με δυσκολα και με ευκολα θεματα η δυσκολια των πανελληνιων ειναι η ιδια , εφοσον προκειται για διαγωνισμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Έτσι όπως τα βλέπω, πιστεύω θα βγουν την άλλη Παρασκευή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΙΑΚΩΒΟΥ

Νεοφερμένος

Η ΙΑΚΩΒΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παρακαλώ μια εκτίμηση για κτηνιατρική Θεσσαλονίκης....Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Πιστευω η οτι θα εισαι οριακα μεσα η οριακα εκτος.Σιγουρα εχεις πιθανοτητες.Αλλα και τα Γιαννενα πολυ ωραια ειναι!ντοντ γουρι! ;)

Εχεις αναθεωρησει για καποιες; 18860-18910 ειχες δωσει την Πατρα... 60-110 μορια ειναι πολλα, ειδικα οταν μιλαμε για βαθμολογιες κοντα στα 19000 και πανω. Επισης αλεξανδρουπολη ειχες πει κατω απο 18600, το πιστευεις ακομα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εχεις αναθεωρησει για καποιες; 18860-18910 ειχες δωσει την Πατρα... 60-110 μορια ειναι πολλα, ειδικα οταν μιλαμε για βαθμολογιες κοντα στα 19000 και πανω. Επισης αλεξανδρουπολη ειχες πει κατω απο 18600, το πιστευεις ακομα;
Δεν εχω αναθεωρησει απλα δινω και μεγαλυτερα ακρα λογω των μετεγγραφων.Ειδικα στην σχολη αφροκρεμα της θετικης! Λογικα εκει θα κατσει παντως!
Οσο αφορα την ΔΠΘ εχω δωσει ανωτατο ακρο 18.660!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PetrosKouk

Νεοφερμένος

Ο PetrosKouk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Υποψήφιοι που κρίθηκαν κατάλληλοι-ικανοί στις προκαταρκτικές εξετάσεις των Στρατιωτικών Σχολών, Αστυνομικών Σχολών, των Σχολών των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού και της Πυροσβεστικής Ακαδημίας
https://www.minedu.gov.gr/grafeio-ty...-typoy-main/11694-19-08-14-dt-ikanotites.html
Σιγά-Σιγά έρχονται και οι βάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top