[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Εntombed

Νεοφερμένος

Ο Εntombed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δυσκολο...
8000 μαζι με αγγλικα;

Οχι, 8000 μορια και ξεχωρισα 12 στα Αγγλικα.Λογικα 9.00 με τα Αγλλικα μαζι.:/:

Δυσκολο...
8000 μαζί με αγγλικά;

Οχι, 8000 μόρια και ξεχωριστά 12 στα Αγγλικά.Λογικά 9.00 με τα Αγγλικά μαζί.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Οχι, 8000 μορια και ξεχωρισα 12 στα Αγγλικα.Λογικα 9.00 με τα Αγλλικα μαζι.:/:



Οχι, 8000 μόρια και ξεχωριστά 12 στα Αγγλικά.Λογικά 9.00 με τα Αγγλικά μαζί.:/:

Δυσκολα θα μπορεσεις να πιασεις κατι...μπορει τις ιερατικες σχολες..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gewrgia24221242

Νεοφερμένος

Η gewrgia24221242 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
ρε παιδια μια φιλη μου εχει 18,800 περιπου και θελει ιατρικη πατρας.ειναι μεσα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.


09/08/2014

Πότε ανακοινώνονται οι βάσεις του 2014

Την τελευταία εβδομάδα του Αυγούστου αναμένεται η ανακοίνωση των βάσεων εισαγωγής με πιθανό διάστημα της ανακοίνωσής τους από τις 27 Αυγούστου έως και τις 29 Αυγούστου.

Το Υπουργείο Παιδείας έχει επιδοθεί σε έναν αγώνα δρόμου ώστε να καταφέρει να ανακοινώσει τις βάσεις στα συνηθισμένα χρονικά πλαίσια αν και φέτος οι πανελλαδικές ολοκληρώθηκαν πιο αργά ενώ καθυστέρησαν και οι διαδικασίες για τις σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων της Αστυνομίας.

Να θυμίσουμε ότι το προηγούμενο έτος οι βάσεις ανακοινώθηκαν στις 29 Αυγούστου, ημέρα Πέμπτη, το 2012 στις 27 Αυγούστου , το 2011 στις 29 Αυγούστου και το 2010 στις 25 Αυγούστου. Την τελευταία, λοιπόν εβδομάδα του Αυγούστου θα μπει τέλος στην αγωνία των υποψηφίων.

1ο Επιστημονικό Πεδίο

Στο 1ο επιστημονικό πεδίο η αδιοριστία των δασκάλων και των νηπιαγωγών φαίνεται να λειτουργεί ως τροχοπέδη για την άνοδο των εν λόγω τμημάτων στα οποία αναμένεται πτώση των βάσεων κυρίως στα περιφερειακά τμήματα που μπορεί να φθάσει έως και τα 300 μόρια. Άνοδος αναμένεται στις Νομικές Σχολές η οποία θα κυμανθεί στα 100-250 μόρια. Τα τμήματα Ψυχολογίας αναμένεται να ψηλώσουν ελαφρά τη βάση εισαγωγής τους ενώ μικρή άνοδο της τάξης των 100 μορίων περιμένουν οι ειδικοί στα τμήματα Φιλολογίας και τα Ιστορικά τμήματα σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

2ο Επιστημονικό Πεδίο

Στο 2ο επιστημονικό πεδίο αναμένεται άνοδος των βάσεων εισαγωγής στα φυσικομαθηματικά τμήματα που πιθανόν να ξεπεράσει τα 600-700 μόρια σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη ενώ άνοδος αναμένεται και στα τμήματα της Γεωπονίας που το τελευταίο διάστημα παρατηρείται στροφή πολλών υποψηφίων σε αυτά. Πιθανόν να παρατηρηθεί μείωση των βάσεων σε χαμηλόβαθμα τμήματα χωρίς τη δυνατότητα μετεγγραφής.

3ο Επιστημονικό Πεδίο

Σημαντική άνοδος αναμένεται στα τμήματα της Ιατρικής όλων των πόλεων ενώ πιθανόν είναι η τελευταία Ιατρική στην Αλεξανδρούπολη να διαμορφώσει τη βάση της πάνω από τα 18.500 μόρια. Άνοδος της τάξης των 500 μορίων εκτιμάται για τα τμήματα Οδοντιατρικής και Φαρμακευτικής ενώ φαίνεται ότι και στα υπόλοιπα τμήματα θα έχουμε αύξηση των βάσεων. Όσον αφορά τα δημοφιλή τμήματα των ΤΕΙ και συγκεκριμένα αυτά της Φυσικοθεραπείας και της Εργοθεραπείας εκτιμάται ότι θα ανεβάσουν τις βάσεις τους.

4ο Επιστημονικό Πεδίο

Στο 4ο επιστημονικό πεδίο αναμένεται μεγάλη άνοδος των βάσεων στα τμήματα Ηλεκτρολόγων και Μηχανολόγων Μηχανικών που δηλώνονται κατά κόρον από τους μαθητές της τεχνολογικής κατεύθυνσης. Όπως έχει γράψει το news.gr τα τμήματα αυτά σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη πιθανόν να εκτοξεύσουν τις βάσεις τους κατά 700-900 μόρια συγκριτικά με την προηγούμενη χρονιά. Σημαντική άνοδος αναμένεται και στα υπόλοιπα πολυτεχνικά τμήματα όπως είναι των Χημικών Μηχανικών, Πολιτικών Μηχανικών, Ναυπηγών και των Τοπογράφων Μηχανικών.

5ο Επιστημονικό Πεδίο

Στο 5ο επιστημονικό πεδίο οι εκτιμήσεις κάνουν λόγο για δυο τάσεις των βάσεων. Ανοδική στα κεντρικά οικονομικά τμήματα Αθήνας και Θεσσαλονίκης και καθοδική στα τμήματα της περιφέρειας. Στα τελευταία αναμένεται πτώση που πιθανόν να φθάσει και τα 1000 μόρια. Όσον αφορά τα περιφερειακά τμήματα των ΤΕΙ ίσως παρατηρηθεί το φαινόμενο να εισαχθούν υποψήφιο με βαθμολογίες κοντά στο 0 ενώ οι εκτιμήσεις κάνουν λόγο για μείωση των βάσεων που πιθανόν να ξεπεράσει ακόμα και τα 2000 μόρια. Ο λόγος δεν είναι τόσο οι επιδόσεις των υποψηφίων όσο ο μικρός αριθμός όσων επέλεξαν να εξεταστούν στις Αρχές Οικονομικής Θεωρίας.

Μετεγγραφές

Όσον αφορά τις μετεγγραφές των υποψηφίων που ανήκουν στις ειδικές κατηγορίες ο Υπουργός Παιδείας έχει αναφέρει ότι θα είναι ελεύθερες και η απόφαση των τμημάτων θα είναι απλά διαπιστωτική. Μετά την ανακοίνωση των βάσεων εισαγωγής και πιθανόν μέσα στις πρώτες εβδομάδες του Σεπτεμβρίου θα ακολουθήσει η Υπουργική Απόφαση που θα καθορίζει τα διαδικαστικά θέματα ενώ θα τεθούν χρονικά πλαίσια ώστε όσοι πάρουν μετεγγραφή να μη χάσουν το πρώτο εξάμηνο όπως συνέβη το ακαδημαϊκό έτος 2013-14.

Πηγή: news.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Έφη96

Νεοφερμένος

Η Έφη96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
εγω θελω μαθηματικο ηρακλειου και ειμαι 1700 πανω απο τη περσινη βαση. στην αρχη δεν ανησυχουσα πολυ, αλλα ειδα σε ενα site προβλεψεις για αλλες πολεις +2000 και τωρα πλεον εχω απογοητευτει. εσεις τι λετε? περναω? σε καθε site βλεπω κατι διαφορετικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
εγω θελω μαθηματικο ηρακλειου και ειμαι 1700 πανω απο τη περσινη βαση. στην αρχη δεν ανησυχουσα πολυ, αλλα ειδα σε ενα site προβλεψεις για αλλες πολεις +2000 και τωρα πλεον εχω απογοητευτει. εσεις τι λετε? περναω? σε καθε site βλεπω κατι διαφορετικο!

1700 μόρια πάνω από τη βάση του 2013? :P Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μην περάσεις, ούτε με σφαίρες...είσαι ήδη μέσα! :)

Αν ήσουν + 700 να ανησυχούσες, τώρα δεν χρειάζεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas08

Νεοφερμένος

Ο kostas08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
θα ήθελα να ρωτησω με 14781 μορια πιστεύεται οτι ποιάνω το οικονομικό του εκπα;;;

Πέρυσι είχε 13551 αποτι θυμάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

glotos

Νεοφερμένος

Ο glotos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Συγκεντρωτικά μέχρι τώρα έχουμε
Τελευταία Ιατρική θράκης:

Κουτρούμπελης 18680
Στρατηγάκης 18700
Χατζητέγας 18400
Chris (ischool) λιγο κάτω από 18600
Καθημερινή 18600
ΦΝ ( #####) 18500-18700 ανάλογα με το ποσοστό διαρροής : 33% -11%
διάφορα sites και εφημερίδες (Εθνος) : 18400-18600
AXK ? (σε σχόλιο -απάντηση στον Κουτρούμπελη) : 18592
στο Facebook panelladikes 2014 : Η Βάση της Ιατρικής Θράκης δεν θα ανέβει περισσότερο από 18750

Μαζέψτε ήλιο. Τον χρειαζόμαστε στην ψυχρολουσία των αποτελεσμάτων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanasis778

Νεοφερμένος

Ο Θανασης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
5ο Επιστημονικό Πεδίο

Στο 5ο επιστημονικό πεδίο οι εκτιμήσεις κάνουν λόγο για δυο τάσεις των βάσεων. Ανοδική στα κεντρικά οικονομικά τμήματα Αθήνας και Θεσσαλονίκης και καθοδική στα τμήματα της περιφέρειας. Στα τελευταία αναμένεται πτώση που πιθανόν να φθάσει και τα 1000 μόρια. Όσον αφορά τα περιφερειακά τμήματα των ΤΕΙ ίσως παρατηρηθεί το φαινόμενο να εισαχθούν υποψήφιο με βαθμολογίες κοντά στο 0 ενώ οι εκτιμήσεις κάνουν λόγο για μείωση των βάσεων που πιθανόν να ξεπεράσει ακόμα και τα 2000 μόρια. Ο λόγος δεν είναι τόσο οι επιδόσεις των υποψηφίων όσο ο μικρός αριθμός όσων επέλεξαν να εξεταστούν στις Αρχές Οικονομικής Θεωρίας.

Μετεγγραφές

Όσον αφορά τις μετεγγραφές των υποψηφίων που ανήκουν στις ειδικές κατηγορίες ο Υπουργός Παιδείας έχει αναφέρει ότι θα είναι ελεύθερες και η απόφαση των τμημάτων θα είναι απλά διαπιστωτική. Μετά την ανακοίνωση των βάσεων εισαγωγής και πιθανόν μέσα στις πρώτες εβδομάδες του Σεπτεμβρίου θα ακολουθήσει η Υπουργική Απόφαση που θα καθορίζει τα διαδικαστικά θέματα ενώ θα τεθούν χρονικά πλαίσια ώστε όσοι πάρουν μετεγγραφή να μη χάσουν το πρώτο εξάμηνο όπως συνέβη το ακαδημαϊκό έτος 2013-14.

Εχω συγκεντρωσει 14951 μορια στο 5ο Πεδιο, πιστευεται οτι πιανω το Οικονομικων Επιστημων ΑΠΘ? (εχει βαση 14084 μορια) :worry:

Γιατι οταν λενε ανοδικα στα κεντρικα τμηματα της Αθηνας και Θεσσαλονικης ελπιζω να μην εννωουν και πανω απο 800-900 μορια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

glotos

Νεοφερμένος

Ο glotos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Σε μια παλαιότερη εφημερίδα των Συντακτών ο Κάτσικας είχε την ιατρική Θράκης 18300-18750 (.......χαίρε πλάτος αμέτρητο!) και την ιατρική κρήτης (18300-18600) . Λέτε να υπάρχει περίπτωση η Κρήτη να πάει πιο κάτω από Αλεξανδρούπολη ?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διαγόρας

Νεοφερμένος

Ο Διαγόρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
σας αρεσει τοσο η Ιατρική ε; μωρέ μπράβο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vilas

Νεοφερμένος

Ο Vilas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Σε μια παλαιότερη εφημερίδα των Συντακτών ο Κάτσικας είχε την ιατρική Θράκης 18300-18750 (.......χαίρε πλάτος αμέτρητο!) και την ιατρική κρήτης (18300-18600) . Λέτε να υπάρχει περίπτωση η Κρήτη να πάει πιο κάτω από Αλεξανδρούπολη ?????

Δεν νομιζω....Οσους βλέπω να ρωτάνε για εκτιμήσεις , έχουν ως τελευταία επιλογη την Αλεξανδρούπολη. Ποτε δεν ξέρεις, βεβαια :D
Προσωπικά έβαλα το Ηράκλειο 1η επιλογή και τελευταία την Αλεξανδρούπολη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Πότε ανακοινώνονται οι βάσεις 2014;

Με μικρή καθυστέρηση θα ανακοινωθούν οι βάσεις για το 2014 χωρίς όμως να ευθύνεται το υπουργείο Παιδείας για την μικρή αυτή αναβολή της ανακοίνωσης.

Οι βάσεις, λοιπόν, θα ανακοινωθούν από τις 28 Αυγούστου έως την 1 Σεπτεμβρίου.

Η καθυστέρηση αυτή οφείλεται στην Αστυνομία όπου άργησε να εκδώσει την προκήρυξη εισαγωγής των υποψηφίων για τις Αστυνομικές Σχολές.

Αναλυτές συγκρίνουν τις βάσεις 2014 με αυτές του 2012 και καλούν τους υποψηφίους να συγκρίνουν τις βαθμολογίες τους με τα μόρια με του εν λόγω έτους. Οι βάσεις δεν αναμένεται να ανέβουν εξίσου σε όλες τις σχολές. Οι μέχρι τώρα εκτιμήσεις των ειδικών κάνουν λόγο για αύξηση σε όλα σχεδόν τα επιστημονικά πεδία, με αρκετές σχολές να μην πέφτουν και να διατηρούνται στα περσινά επίπεδα. Ελάχιστες θα είναι αυτές που αναμένεται να κινηθούν πτωτικά.

Πηγή: panelladikes.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Πόσο χαίρομαι που μετά από 1 μήνα συγκλίνουν οι εκτιμήσεις τους με τις δικές μου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη96

Νεοφερμένος

Η Έφη96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
1700 μόρια πάνω από τη βάση του 2013? :P Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μην περάσεις, ούτε με σφαίρες...είσαι ήδη μέσα! :)

Αν ήσουν + 700 να ανησυχούσες, τώρα δεν χρειάζεται..
ευχαριστω πολυ για την απαντηση και την εμψυχωση!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

glotos

Νεοφερμένος

Ο glotos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Πόσο χαίρομαι που μετά από 1 μήνα συγκλίνουν οι εκτιμήσεις τους με τις δικές μου!!

Chris καλωσήρθες και πάλι. Επειδή πραγματικά εκτιμώ το ότι ήσουν ο πρώτος που έκανε αληθινές εκτιμήσεις και τις δημοσίευσε, πες μου σε παρακαλώ αν θεωρείς βάσιμο ότι οι Κουτρούμπελης-Στρατηγάκης βγάζουν την ιατρική θράκης +100 από τις δικές σου εκτιμήσεις. Πόσο κοντά στην πραγματικότητα είναι αυτό. Ρωτάω γιατί είμαι στην ζώνη του πυρός . Με τις δικές σου εκτιμήσεις είμαι μέσα (18651), με τις δικές τους έξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Chris καλωσήρθες και πάλι. Επειδή πραγματικά εκτιμώ το ότι ήσουν ο πρώτος που έκανε αληθινές εκτιμήσεις και τις δημοσίευσε, πες μου σε παρακαλώ αν θεωρείς βάσιμο ότι οι Κουτρούμπελης-Στρατηγάκης βγάζουν την ιατρική θράκης +100 από τις δικές σου εκτιμήσεις. Πόσο κοντά στην πραγματικότητα είναι αυτό. Ρωτάω γιατί είμαι στην ζώνη του πυρός . Με τις δικές σου εκτιμήσεις είμαι μέσα (18651), με τις δικές τους έξω

Απλα περιμενε 20 μερουλες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Παιδιά αισθάνομαι ότι μας κοροϊδεύουν έλεος πια με αυτές τις βάσεις ας τις βγάλουνε. ..έχω βάλει πρώτα οδοντιατρική εκπα και μετά φυσικό δεν ξέρω πιο θέλω περισσότερο και περιμένω να μ πουν οι βάσεις ήμουν σίγουρη ότι δεν πιάνω οδοντιατρική (έχω 18375)και ειλικρινά έρχονται κάτι εκτιμήσεις που τη δίνουνε στα μόρια μ και νιώθω σαν να με κοροϊδεύουν και να μου βάλουν αμφιβολίες. ..έχω απογοητευτεί με τις αποκλίσεις που βλέπω στις εκτιμήσεις. ..εσείς τι λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
1ο Επιστημονικό Πεδίο Στο 1ο επιστημονικό πεδίο η αδιοριστία των δασκάλων και των νηπιαγωγών φαίνεται να λειτουργεί ως τροχοπέδη για την άνοδο των εν λόγω τμημάτων στα οποία αναμένεται πτώση των βάσεων κυρίως στα περιφερειακά τμήματα που μπορεί να φθάσει έως και τα 300 μόρια. Άνοδος αναμένεται στις Νομικές Σχολές η οποία θα κυμανθεί στα 100-250 μόρια. Τα τμήματα Ψυχολογίας αναμένεται να ψηλώσουν ελαφρά τη βάση εισαγωγής τους ενώ μικρή άνοδο της τάξης των 100 μορίων περιμένουν οι ειδικοί στα τμήματα Φιλολογίας και τα Ιστορικά τμήματα σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη
2ο Επιστημονικό Πεδίο Στο 2ο επιστημονικό πεδίο αναμένεται άνοδος των βάσεων εισαγωγής στα φυσικομαθηματικά τμήματα που πιθανόν να ξεπεράσει τα 600-700 μόρια σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη ενώ άνοδος αναμένεται και στα τμήματα της Γεωπονίας που το τελευταίο διάστημα παρατηρείται στροφή πολλών υποψηφίων σε αυτά. Πιθανόν να παρατηρηθεί μείωση των βάσεων σε χαμηλόβαθμα τμήματα χωρίς τη δυνατότητα μετεγγραφής.
3ο Επιστημονικό Πεδίο Σημαντική άνοδος αναμένεται στα τμήματα της Ιατρικής όλων των πόλεων ενώ πιθανόν είναι η τελευταία Ιατρική στην Αλεξανδρούπολη να διαμορφώσει τη βάση της πάνω από τα 18.500 μόρια. Άνοδος της τάξης των 500 μορίων εκτιμάται για τα τμήματα Οδοντιατρικής και Φαρμακευτικής ενώ φαίνεται ότι και στα υπόλοιπα τμήματα θα έχουμε αύξηση των βάσεων. Όσον αφορά τα δημοφιλή τμήματα των ΤΕΙ και συγκεκριμένα αυτά της Φυσικοθεραπείας και της Εργοθεραπείας εκτιμάται ότι θα ανεβάσουν τις βάσεις τους.
4ο Επιστημονικό Πεδίο Στο 4ο επιστημονικό πεδίο αναμένεται μεγάλη άνοδος των βάσεων στα τμήματα Ηλεκτρολόγων και Μηχανολόγων Μηχανικών που δηλώνονται κατά κόρον από τους μαθητές της τεχνολογικής κατεύθυνσης. Όπως έχει γράψει το news.gr τα τμήματα αυτά σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη πιθανόν να εκτοξεύσουν τις βάσεις τους κατά 700-900 μόρια συγκριτικά με την προηγούμενη χρονιά. Σημαντική άνοδος αναμένεται και στα υπόλοιπα πολυτεχνικά τμήματα όπως είναι των Χημικών Μηχανικών, Πολιτικών Μηχανικών, Ναυπηγών και των Τοπογράφων Μηχανικών.

5ο Επιστημονικό Πεδίο Στο 5ο επιστημονικό πεδίο οι εκτιμήσεις κάνουν λόγο για δυο τάσεις των βάσεων. Ανοδική στα κεντρικά οικονομικά τμήματα Αθήνας και Θεσσαλονίκης και καθοδική στα τμήματα της περιφέρειας. Στα τελευταία αναμένεται πτώση που πιθανόν να φθάσει και τα 1000 μόρια. Όσον αφορά τα περιφερειακά τμήματα των ΤΕΙ ίσως παρατηρηθεί το φαινόμενο να εισαχθούν υποψήφιο με βαθμολογίες κοντά στο 0 ενώ οι εκτιμήσεις κάνουν λόγο για μείωση των βάσεων που πιθανόν να ξεπεράσει ακόμα και τα 2000 μόρια. Ο λόγος δεν είναι τόσο οι επιδόσεις των υποψηφίων όσο ο μικρός αριθμός όσων επέλεξαν να εξεταστούν στις Αρχές Οικονομικής Θεωρίας.
www.dikaiologitika.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rhodes13

Νεοφερμένος

Ο rhodes13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Το οικονομικων επιστημων Εκπα θα πάει πάνω από 13700?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top