[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Τσιμα-τσιμα ειμαι με 16.840, αλλα εχω ελπιδες..

Πιάνεις το ιστορικό. Μην αγχώνεσαι. :)

Γιατί όμως δεύτερη επιλογή θα βάλεις φιλολογία και όχι ιστορικό αρχαιολογικό ρεθύμνου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Πιάνεις το ιστορικό. Μην αγχώνεσαι. :)

Γιατί όμως δεύτερη επιλογή θα βάλεις φιλολογία και όχι ιστορικό αρχαιολογικό ρεθύμνου;

Kοιταξα το προγραμμα σπουδων και μου φανηκες πιο ενδιαφερον της φιλολογιας απο αυτο του ιστορικου-αρχαιολογικου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Kοιταξα το προγραμμα σπουδων και μου φανηκες πιο ενδιαφερον της φιλολογιας απο αυτο του ιστορικου-αρχαιολογικου...

Να ξέρεις όμως ότι τα προσφερόμενα μαθήματα του ιστορικού και της φιλολογίας αλλάζουν κάθε χρόνο.
Μαθήματα που προσφέρθηκαν αυτό το έτος δεν θα ξαναπροσφερθούν του χρόνου.

Της φιλολογίας πάντως το πρόγραμμα είναι τέλειο :inlove::inlove::inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Να ξέρεις όμως ότι τα προσφερόμενα μαθήματα του ιστορικού και της φιλολογίας αλλάζουν κάθε χρόνο.
Μαθήματα που προσφέρθηκαν αυτό το έτος δεν θα ξαναπροσφερθούν του χρόνου.

Της φιλολογίας πάντως το πρόγραμμα είναι τέλειο :inlove::inlove::inlove:

Οντως το προγραμμα ειναι εξαιρετικο.....σε σημειο που σκεφτομαι να τη δηλωσω πρωτη επιλογηη.....:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
εεε Αθηνα 100% πανω απο 19.000...λογικα και θεσαλλονικη...

Σε ποιά σχολή αναφέρεσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xx..Riri..xX

Νεοφερμένος

Η Xx..Riri..xX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Για κτηνιατρικες τι πιστευετε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Εύχομαι όλοι να πετύχουμε τον στόχο μας :) !!Καλή επιτυχία :) :D !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΓεματοΠοτηρι

Νεοφερμένος

Ο ΓεματοΠοτηρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Εγω εβγαλα 17.756 στο 2ο-4ο πεδίο και σκέφτομαι πολύ σοβαρά το χημικών μηχανικών ΕΜΠ.Υπάρχει λόγος να ανησυχω οτι θα ανέβει φέτος παραπάνω απο 460 μόρια??Έλεος πια,τελείωσαν οι πανελλήνιες και ακόμα έχω άγχος...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juggernaut

Νεοφερμένος

Ο (A) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Καλησπερα , εχω μια γρηγορη ερωτηση και επειδη συντομα δεν θα εχω προσβαση σε Internet δεν μπορω να ψαξω γιατι μαλλον θα μεινω στη μεση και χρειαζομαι μια απαντηση. Ο αδερφος μου εδινε παννελαδικες φετος και δεν εγραψε καθολου καλα γιατι δεν διαβαζε ! Τωρα ειναι με την πλατη στο τοιχο καθως εχει συγκεντρωσει 6643 2ο και 4ο και 6996 3ο πεδιο. Ποιες σχολες εχουν τοσο χαμηλη βαθμολογια ; Μπορει καποιος να μου στειλει ενα λινκ ή κατι που να εχει ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ και με ΒΑΣΕΙΣ τις σχολες; Ευχαριστω , ειναι ΕΠΕΙΓΟΝ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Καλησπερα , εχω μια γρηγορη ερωτηση και επειδη συντομα δεν θα εχω προσβαση σε Internet δεν μπορω να ψαξω γιατι μαλλον θα μεινω στη μεση και χρειαζομαι μια απαντηση. Ο αδερφος μου εδινε παννελαδικες φετος και δεν εγραψε καθολου καλα γιατι δεν διαβαζε ! Τωρα ειναι με την πλατη στο τοιχο καθως εχει συγκεντρωσει 6643 2ο και 4ο και 6996 3ο πεδιο. Ποιες σχολες εχουν τοσο χαμηλη βαθμολογια ; Μπορει καποιος να μου στειλει ενα λινκ ή κατι που να εχει ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ και με ΒΑΣΕΙΣ τις σχολες; Ευχαριστω , ειναι ΕΠΕΙΓΟΝ

Δεν υπαρχει καμια σχολη σε αυτα τα μορια τουλαχιστον με τις περσινες βασεις..και απο οτι φαινεται θα εχουν ανοδικη πορεια. Πεστου να βαλει ολες τις σχολες μπας και γινει κατι και πιασει καποιο τει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juggernaut

Νεοφερμένος

Ο (A) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Εαν ο αδερφος μου δεν περασει πουθενα φετος και θελει να ξαναδωσει υπαρχει περιπτωση να παρει αναβολη χωρις δηλαδη να γινει εγγραφη σε καποια σχολη ωστε να ξαναδωσει και να μην παει στρατο φετος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Εγώ ρωτάω, γιατί ΠΡΕΠΕΙ να μπει σε κάποια σχολή? Εάν ενδιαφέρεται να ξαναδώσει, τότε μπορεί να πάρει αναβολή από τον στρατό χωρίς να είναι φοιτητής με την προυπόθεση ότι θα συμμετάσχει στις πανελλαδικές εξετάσεις του 2015. Αν πάλι θέλει να περάσει σε κάποια σχολή μόνο για τα φοιτητικά προνόμια, προτείνω να αναθεωρήσει τις προτεραιότητές του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπες στο σάιτ του Υπουργείου (minedu) και στη δεξιά πλευρά της σελίδας έχει "Βαθμός πρώτου και τελευταίου εισαγόμενου ανά σχολή και τμήμα 2013". Πάτα την κατηγορία που είναι ο αδελφός σου ( πχ 90% ημερήσια λύκεια) και θα δεις ό,τι χρειάζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juggernaut

Νεοφερμένος

Ο (A) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Εγώ ρωτάω, γιατί ΠΡΕΠΕΙ να μπει σε κάποια σχολή? Εάν ενδιαφέρεται να ξαναδώσει, τότε μπορεί να πάρει αναβολή από τον στρατό χωρίς να είναι φοιτητής με την προυπόθεση ότι θα συμμετάσχει στις πανελλαδικές εξετάσεις του 2015. Αν πάλι θέλει να περάσει σε κάποια σχολή μόνο για τα φοιτητικά προνόμια, προτείνω να αναθεωρήσει τις προτεραιότητές του.

Θελει να ξανακανει αλλη μια προσπαθει γιατι καταλαβε τι λαθος εκανε και φοβαται πως ΠΡΕΠΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να παει στρατο ενω εκεινος ΘΕΛΕΙ να ξαναδωσει του χρονου, το 2015. Εισαι σιγουρος πως γινεται; Ευχαριστω !

Μπες στο σάιτ του Υπουργείου (minedu) και στη δεξιά πλευρά της σελίδας έχει "Βαθμός πρώτου και τελευταίου εισαγόμενου ανά σχολή και τμήμα 2013". Πάτα την κατηγορία που είναι ο αδελφός σου ( πχ 90% ημερήσια λύκεια) και θα δεις ό,τι χρειάζεσαι.

Ευχαριστω για την απαντηση σου. Το εχω εκεινο το αρχειο τυχαια, αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι πως δεν γραφει σε ποιο πεδιο ειναι η καθε σχολη, αλλα τις αναφερει ολες, μια γρηγορη ματια του εριξα, ελπιζω να μην κανω λαθος αλλα ειμαι 99% σιγουρος πως δεν κανω, εαν ξερεις κατι παραπανω και εχεις το χρονο να μου απαντησεις, θα ηταν σπουδαια βοηθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Ο αδελφός σου πρέπει να πάει στο σχολείο του και να ζητήσει χαρτί για την στρατολογία ώστε να δώσει πανελλαδικές του χρόνου, θα του πουν τι να κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο πάνω μέρος της σελίδας που σου είπα πατάς "Εξετάσεις",μετά "Γενικό Λύκειο" και μετά "Μηχανογραφικό δελτίο ΓΕΛ, ΕΠΑΛ Β 2014". ΄Εχει όλες τις σχολές ανά επιστημονικό πεδίο. Σε συνδυασμό με τις βάσεις θα βρεις αυτό που θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bdj96

Νεοφερμένος

Ο bdj96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Μπορει καποιος να κανει προβλεψη στο περιπου για τις ιατρικες,με βαση τα δεδομενα που ενδεχομενως να προκυψουν απο τις μετεγγραφες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορει καποιος να κανει προβλεψη στο περιπου για τις ιατρικες,με βαση τα δεδομενα που ενδεχομενως να προκυψουν απο τις μετεγγραφες?

To μονο σιγουρο ειναι οτι απο την μια αυξηθηκαν σημαντικα οι θεσεις στα ΑΕΙ της περιφερειας (σε καποια απο αυτα τουλαχιστον)+ δεν θα ισχουν οι ειδικες κατηγοριες με αποτελεσμα και αυτες οι θεσεις να προστιθενται στην κατηγορια ''γενικη σειρα'' που θα ειναι η μονη που θα υπαρχει σε πρωτη φαση για οσους ελαβαν μερος στον θεσμο των πανελληνιων. Απο την αλλη ομως με τις μεταγραφες πολλες απο αυτες τις θεσεις θα εξασφαλιστουν απο πολυτεκνους και αλλους δικαιουχους οι οποιοι μετα θα περνανε αυτοματα στην αντιστοιχη σχολη της πολης τους. Δηλαδη περσυ ενα παιδι απο πολυτεκνη οικογενεια μπορει να του ελεγαν οι γονεις του ''θα βαλεις ιατρικη μονο στην πολη μας γιατι δεν μπορουμε να σε στηριξουμε αλλου αν πας'' Ετσι αν δεν επιανε την σχολη (η οποια θα ειχε προφανως αρκετα χαμηλοτερη βαση σε σχεση με την ειδικη σειρα) δεν θα εμπαινε απλα σε ιατρικη. Θα μπορουσε βεβαια αν οι γονεις του του παρειχαν την δυνατοτητα να πηγαινε και σε καποια αλλη πολη που εχει ιατρικη με την προυποθεση ομως οτι θα εμενε εκει και ισως μετα να επαιρνε μεταγραφη αν πληρουσε καποια αλλα κριτηρια. Φετος ομως το παιδι αυτο μπορει πολυ απλα να δηλωσει εκτος απο την πολη του και τις ιατρικες ολων των αλλων πολεων και επειδη ειναι πολυτεκνος αν περασει πχ στην Αλεξανδρουπολη να παρει αυτοματα μεταγραφη στην πολη του χωρις καν να χρειαστει να μετακινηθει εκει.
Βεβαια το ερωτημα που τιθεται οσον αφορα τις υψηλοβαθμες τουλαχιστον σχολες ειναι κατα ποσον στο παρελθον οι γονεις δεν εδιναν την δυνατοτητα στο παιδι τους να σπουδασει στην σχολη της αρεσκειας του εαν περνουσε σε αλλη πολη. Εχω την εντυπωση πως δεν συνεβαινε και πολυ συχνα αυτο. Δλδ πολυ σπανια ενα παιδι που να ηθελε ιατρικη να ελεγε στο παρελθον ''βαζω μονο Αθηνα''. Τουλαχιστον εγω δεν εγω γνωρισει ποτε ενα τετοιο παιδι:P Και για να λεμε του στραβου το δικαιο (και χωρις παρεξηγηση) η μεγαλυτερη μεριδα των παιδιων που στοχευουν σχολες με μεγαλες βασεις προερχονται απο οικογενειες που μπορουν να τους συντηρουν σε αλλη πολη εστω και δυσκολα. Βεβαια σε αλλες σχολες πιστευω πολλοι πολυτεκνοι και λοιποι θα δηλωσουν πλεον ολες τις αντιστοιχες σχολες της περιφερειας καθως μετα μπορουν χωρις κοστος να μεταφερθουν στην αντιστοιχη σχολη της πολης τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top