[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

kostas-p

Νεοφερμένος

Ο (no way) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
ρε παιδια τωρα με τα στατιστικα ποσο πιστευετε θα πανε οι Μηχανολογοι Μηχανικοι ΕΜΠ ? Εχω γραψει 18700 .. Ακομα το ιδιο τμημα στην πατρα που περσυ ειχε γυρω στο 16800 αν θυμαμαι καλα πιστευεται το πιανω σιγουρα? Ή θα περασουν μονο αυτοι με 19+ :crazy: :crazy:

Εγω πιστευω παντως οτι τα πολυτεχνικα τμηματα με βαθμολογια πανω απο 18 θα ανεβουν 100~300 μορια το πολυ.. Αλλα ισως ετσι με συμφερει να πιστευω :whistle:
Πάτρα πιάνεις σίγουρα, τώρα για Αθήνα όλα παίζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vilas

Νεοφερμένος

Ο Vilas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Παιδια μπορει καποιος να μου πει αν η σκεψη μου ειναι σωστή ;
Λοιπον σύμφωνα με τα στατιστικά απο την θετικη κατεύθυνση ΓΒΠ πάνω απο 19 πέτυχαν 646 μαθητές.
Επίσης συνολικα οι ιατρικές θα δεχθουν φετος 1150 άτομα ( σύμφωνα με αυτό https://sep4u.gr/wp-content/uploads/eis_aei_2014.pdf )
Αs υποθέσουμε πως και οι 646 επιλέγουν ιατρική . Aκόμα και τότε οι ιατρικές δεν γεμίζουν. Επομένως δεν θα ήταν λογικό εκτος απο ΕΚΠΑ και ΑΠΘ οι υπόλοιπες ιατρικές να χρειάζονται λιγότερα απο 19000 μόρια ; Δεν το έχω ψάξει αρκετα για τις βάσεις...για αυτο θα ήθελα κάποιος έμπειρος να μου πει αν ΄΄στέκουν΄΄ 'οσα λεω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Οι λογοθεραπείες που πιστεύετε να κυμανθούν; Ενδιαφέρεται μια φίλη μου και έχει 14272 στο 3ο πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stormtroop

Νεοφερμένος

Ο stormtroop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Τωρα που βγηκαν τα στατιστικα μπορουμε να εχουμε μια πιο καλη εικονα για νομικη αθηνας και θεσσαλονικης;;; Με 18.674 περνάω σε κάποια από αυτές τις δύο;;;; ΕΠΕΙΓΟΝ! Επισης διαβαζω "οριακη ανοδος στις Νομικες ". Πόσο οριακη θα ειναι δηλαδη;; μεχρι 100 μορια ή παραπανω;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Μιλησα με την καθηγητρια μου και μου ειπε οτι με 16.840 ειμαι εκτος ιστορικου αρχαιολογικου θεσσαλονικης. Μου ειπε οτι θα κυμανθει στα 16.900 με 17.000...
Καθηγητης να σου πετυχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalina

Νεοφερμένος

Η natalina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
:worry::worry:βιολογια ή φαρμακευτική (διλημμα) ???:confused::confused::confused: ποια σχολή εχει μεγαλύτερες προοπτικες σκεφτομουν αρχικα φαρμακευτικη αλλα δεν ειμαι σιγουρη λογω πληροτητας:hmm:;)συγχαρητηρια σε ολους !!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Μιλησα με την καθηγητρια μου και μου ειπε οτι με 16.840 ειμαι εκτος ιστορικου αρχαιολογικου θεσσαλονικης. Μου ειπε οτι θα κυμανθει στα 16.900 με 17.000...
Καθηγητης να σου πετυχει...

Επειδη δεν εχω δει τα στατιστικ, τι λενε για το ιστορικο αρχαιολογικο; θα ανεβει η θα μενει στα ιδια επιπεδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tipotas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tipotas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Έχετε ποσοστά για μαθηματικά,φυσική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john.the

Νεοφερμένος

Ο john.the αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γειά σας, είμαι καινούργιος στο φόρουμ!

Απογοητεύτηκα λίγο σχετικά με τι προβλέψεις σας για τις βάσεις, για να είμαι ειλκρινής. Έβγαλα 18766 μόρια στο 4ο πεδίο και συνειδητοποιώ πως είμαι στα όρια για τους μηχανολόγους μηχανικούς του ΕΜΠ...

Θα ήθελα να ρωτήσω, τι βάσεις αναμένετε για το τμήμα πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών του ΕΚΠΑ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

anthoula11

Νεοφερμένος

Η anthoula11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδιά καίγομαι για 3 τμηματα κοινωνικής ανθρωπολογίας,κοινωνικής πολιτικής στο πάντειο και αισθητικής τει αθήνας. Έχω 14300 στο 1ο και 13300 στο 3ο .Πιάνω κάτι από τα δύο. Απαντήστε όποιος μπορεί γτ είμαι απελπισμένη γτ δίνω για 2η χρονιά:(:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gavroulis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Μην ακούτε Πυθίες, Book Νομικάριους και τους ατάλαντους μιμητές του Φώντα Τσούνη σε επίπεδο πρόβλεψης βάσεων πανελληνίων εξετάσεων. Να φτιάξετε το Μηχανογραφικό σας, σαν να είχατε στη διάθεση σας 19,999 μόρια, έτσι ώστε στη κορυφή του Μηχανογραφικού να είναι οι σχολές που για εσας είναι όνειρο ζωής. Το φτάνω-δεν φτάνω την σχολή δεν σας βγάζει πουθενά. Απο κει και πέρα κοιτάξτε να στελεχώσετε το μηχανογραφικό σας με σχολές που ανταποκρίνονται στα μόρια που μαζέψατε. Φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy1

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Ιατρική Αλεξανδρούπολης 18600. Θα με θυμηθείτε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stormtroop

Νεοφερμένος

Ο stormtroop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
απαντηστε ρε παιδια στο παραπανω ερωτημα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Καταρχάς HellRaiser, τα στατιστικά του 2014 κοινοποιήθηκαν στο minedu.gov.gr
Επίσης, κάθε χρόνο κάνω εκτιμήσεις στις Ιατρικές και σε όλα τα πεδία γενικά και πέφτω μέσα αν εξαιρέσεις πέρσυ που εγώ επέμενα ότι στο 2ο,4ο και στο 5ο θα πέσουν πολύ οι βάσεις και δεν με πίστευε πάλι κανείς και επειδή όλοι διαφωνούσαν αναγκάστικα να ανεβάσω τον πύχη και να πέσω 200-250 μόρια εκτός.

Πλέον, δεν με ενδιαφέρει τίποτα.
Τα στατιστικά είναι ελεύθερα για όποιον ενδιαφέρεται και θέλει να τα μελετήσει.
Απλά αυτό που δεν μπορείτε να καταλάβετε είναι ότι τα θέματα που έβαλαν ήταν πιο εύκολα από του 2011 επομένως δεν υπάρχει περίπτωση να μην είναι οι βάσεις πάνω από τα επίπεδα του 2011 εκτός από κάποιες περιπτώσεις που θα μειωθεί η ζήτηση του εν λόγω τμήματος να είναι παρακάτω, κάτι που δεν γίνεται να προβλέψουμε (ένα παράδειγμα θα αποτελέσει πιστεύω το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών).

Το 2011 πάνω από το 17 ήταν το 10% στην Τεχνολογική. Φέτος, το 13%.
Τι σας φαίνεται τόσο περίεργο;
Όπως έπεσαν σε 2 χρόνια θα ξαναανέβουν σε 1.
Έτσι είναι αυτά.

Από εκεί και πέρα, είναι δικές μου οι εκτιμήσεις και ο καθένας με την δική του κρίση τις λαμβάνει υπόψην.
Τέλος.

Προς τους αμφισβητές :

https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3865933&postcount=913
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3908012&postcount=31
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stormtroop

Νεοφερμένος

Ο stormtroop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
αυτη η ανοδος θα ισχυει ακομη και για τις νομικες;;; τοσο μεγαλη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Καταρχάς HellRaiser, τα στατιστικά του 2014 κοινοποιήθηκαν στο minedu.gov.gr
Επίσης, κάθε χρόνο κάνω εκτιμήσεις στις Ιατρικές και σε όλα τα πεδία γενικά και πέφτω μέσα αν εξαιρέσεις πέρσυ που εγώ επέμενα ότι στο 2ο,4ο και στο 5ο θα πέσουν πολύ οι βάσεις και δεν με πίστευε πάλι κανείς και επειδή όλοι διαφωνούσαν αναγκάστικα να ανεβάσω τον πύχη και να πέσω 200-250 μόρια εκτός.

Πλέον, δεν με ενδιαφέρει τίποτα.
Τα στατιστικά είναι ελεύθερα για όποιον ενδιαφέρεται και θέλει να τα μελετήσει.
Απλά αυτό που δεν μπορείτε να καταλάβετε είναι ότι τα θέματα που έβαλαν ήταν πιο εύκολα από του 2011 επομένως δεν υπάρχει περίπτωση εκτός από κάποιες περιπτώσεις που θα μειωθεί η ζήτηση του εν λόγω τμήματος να είναι παρακάτω, κάτι που δεν γίνεται να προβλέψουμε (ένα παράδειγμα θα αποτελέσει πιστεύω το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών).

Το 2011 πάνω από το 17 ήταν το 10% στην Τεχνολογική. Φέτος, το 13%.
Τι σας φαίνεται τόσο περίεργο;
Όπως έπεσαν σε 2 χρόνια θα ξαναανέβουν σε 1.
Έτσι είναι αυτά.

Από εκεί και πέρα, είναι δικές μου οι εκτιμήσεις και ο καθένας με την δική του κρίση τις λαμβάνει υπόψην.
Τέλος.

Προς τους αμφισβητές :

https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3865933&postcount=913

στατιστικα για αει και τει 5ου πεδιου ποτε θα βγαλεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Το 5ο πεδίο θα το αφήσω στο τέλος γιατί παρουσιάζει πολλές ιδιομορφίες.
Πάντως γενικά και εκεί τα υψηλόβαθμα κεντρικά τμήματα θα ανέβουν πάνω από τα επίπεδα του 2011 ενώ όσο πάμε πιο κάτω βαθμολογικά θα μειώνεται η αύξηση αυτή μέχρι να φτάσουμε στα περιφερειακά ΤΕΙ που εκτιμώ ότι θα είναι πάρα μα πάρα πολύ χαμηλά. Θα περάσουν όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas-p

Νεοφερμένος

Ο (no way) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
στατιστικα για αει και τει 5ου πεδιου ποτε θα βγαλεις?
Άντε ρε Κρις τι σε πληρώνουμαι κάνε καμιά δουλειά όλο κάθεσε... χααχα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolisdc

Νεοφερμένος

Ο manolisdc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
δηλαδή chris πιστεύεις πως οι σχολές πληροφορικής θα ανεβουν 2000 μόρια? όπως ήταν δηλαδή το 2011; μου φαίνεται κάπως περίεργο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stormtroop

Νεοφερμένος

Ο stormtroop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Για τις νομικες τι προβλεπεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top