[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2012

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

asteriss

Νεοφερμένος

Ο asteriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Αλλη μια εκτιμηση, αν και γραφεται με σιγουρια μεγαλυτερη της εκτιμησης.
Ισως απο τις λιγες θετικες εκτιμησεις για τους θεωρητικους, χωρις να ειναι απαραιτητα αληθείς.

Ανεβασμένες θα είναι οι βάσεις στις σχολές θετικής κατεύθυνσης των ΑΕΙ, με κύριους άξονες τις πολυτεχνικές και τις ιατρικές, ενώ τσιμπημένες είναι και οι βάσεις στις νομικές σχολές.
Οι πολυτεχνικές σχολές της Αθήνας και τπς θεσσαλονίκης είναι οι πιο δύσκολες, αφού σ' αυτές οι βάσεις εισαγωγής είναι αρκετά ψηλότερα από πέρυσι, ενώ οι βάσεις στη Νομική Αθηνών είναι από τις ψηλότερες που έχουν κα ταγραφεί τα τελευταία χρόνια.
Στις υπόλοιπες νομικές σχολές, θεσσαλονίκης, Θράκης κ.λπ. οι βάσεις είναι ανεβασμένες μεν, αλλά όχι σε πολύ μεγάλο βαθμό σε σχέση με πέρυσι. Ψηλότερα από πέρυσι είναι και βά σεις στις μαθηματικές σχολές.
Χαμηλότερες είναι σε όλες τις θεωρητικές σχολές (πλην Νομικής, όπως προαναφέραμε), δηλαδή στις φιλοσοφικές, τις παιδα γωγικές κ.λπ., ενώ ανεβασμένες είναι και στις στρα τιωτικές σχολές.
Στα ίδια επίπεδα με πέρυσι κυμαίνονται εξάλλου οι βάσεις στα περισσότερα ΤΕΙ. Σε ορισμένα πάντως ΤΕΙ της επαρχίας είναι αρκετά πεσμένες
Οι βάσεις, αναλυτικά, θα ανακοινωθούν αύριο από το υπουργείο Παιδείας.


ΤΟ ΠΑΡΟΝ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010239

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Oι βάσεις δηλαδή ανεβαίνουν παντού.Μάλιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
μόνο εμένα μου φαίνονται ανάποδα οι εκτιμήσεις? Πτωση στο 1ο πεδίο και άνοδος στο 2ο? κάποιος μπερδεύτηκε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι πολυτεχνικές σχολές της Αθήνας και τπς θεσσαλονίκης είναι οι πιο δύσκολες, αφού σ' αυτές οι βάσεις εισαγωγής είναι αρκετά ψηλότερα από πέρυσι/I]


:confused: πώς γίνεται αυτό, από τη μια να μειώνεται ο αριθμός των αριστούχων στην τεχνολογική, και από την άλλη να ανεβαίνουν οι βάσεις των πολυτεχνείων;
Ο καθένας λέει ό,τι του κατέβει στο κεφάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Αλλη μια εκτιμηση, αν και γραφεται με σιγουρια μεγαλυτερη της εκτιμησης.
Ισως απο τις λιγες θετικες εκτιμησεις για τους θεωρητικους, χωρις να ειναι απαραιτητα αληθείς.

Ανεβασμένες θα είναι οι βάσεις στις σχολές θετικής κατεύθυνσης των ΑΕΙ, με κύριους άξονες τις πολυτεχνικές και τις ιατρικές, ενώ τσιμπημένες είναι και οι βάσεις στις νομικές σχολές.
Οι πολυτεχνικές σχολές της Αθήνας και τπς θεσσαλονίκης είναι οι πιο δύσκολες, αφού σ' αυτές οι βάσεις εισαγωγής είναι αρκετά ψηλότερα από πέρυσι, ενώ οι βάσεις στη Νομική Αθηνών είναι από τις ψηλότερες που έχουν κα ταγραφεί τα τελευταία χρόνια.
Στις υπόλοιπες νομικές σχολές, θεσσαλονίκης, Θράκης κ.λπ. οι βάσεις είναι ανεβασμένες μεν, αλλά όχι σε πολύ μεγάλο βαθμό σε σχέση με πέρυσι. Ψηλότερα από πέρυσι είναι και βά σεις στις μαθηματικές σχολές.
Χαμηλότερες είναι σε όλες τις θεωρητικές σχολές (πλην Νομικής, όπως προαναφέραμε), δηλαδή στις φιλοσοφικές, τις παιδα γωγικές κ.λπ., ενώ ανεβασμένες είναι και στις στρα τιωτικές σχολές.
Στα ίδια επίπεδα με πέρυσι κυμαίνονται εξάλλου οι βάσεις στα περισσότερα ΤΕΙ. Σε ορισμένα πάντως ΤΕΙ της επαρχίας είναι αρκετά πεσμένες
Οι βάσεις, αναλυτικά, θα ανακοινωθούν αύριο από το υπουργείο Παιδείας.



ΤΟ ΠΑΡΟΝ

Ανοδος σε πολυτεχνικες και θετικες επιστημες??χαχααχ και γαμω τις εκτιμησεις φιλε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteriss

Νεοφερμένος

Ο asteriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ας ελπισουμε οτι λεει βλακειες, αλλωστε δεν συμφωνει με καμια αλλη εκτιμηση.
Στη θεωρητικη βεβαια ειναι χαρμοσυνες, ακομα και αν δε στεκουν ιδιαιτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

souzana

Δραστήριο μέλος

Η souzana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Να πέσουν οι θεωρητικές;;; Λέτε να πέσει η Φπψ που θέλει η αδερφη μου;; 400 μόρια θέλει
Αλλα λέγανε ότι δεν θα πέσουν τώρα ξαφνικά τι έγινε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Δεν νομίζω αυτές οι εκτιμήσεις να στέκουν και πολύ :lol::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Λέτε να γίνει κανένα θαύμα;

Δε νομίζω...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Λέτε να γίνει κανένα θαύμα;

Δε νομίζω...:/:
Τα καλά νέα για την θεωρητική , σύμφωνα με αυτό το άρθρο, είναι για όλες τις σχολές του 1ου εκτός απο Νομική και ΣΣΑΣ:lol: Πάντα στην απ'έξω εμείς!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Τα καλά νέα για την θεωρητική , σύμφωνα με αυτό το άρθρο, είναι για όλες τις σχολές του 1ου εκτός απο Νομική και ΣΣΑΣ:lol: Πάντα στην απ'έξω εμείς!:P

Kαι για φαντάσου να δεις αύριο τις Νομικές να έχουν άνοδο 100-150 μόρια, και όλες οι υπόλοιπες σχολές του 1ου πεδίου να έχουν άνοδο μεγαλύτερη των 250...;:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Kαι για φαντάσου να δεις αύριο τις Νομικές να έχουν άνοδο 100-150 μόρια, και όλες οι υπόλοιπες σχολές του 1ου πεδίου να έχουν άνοδο μεγαλύτερη των 250...;:whistle:
:lol: Φάση θα έχει!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
:lol: Φάση θα έχει!!!!:D

Εγώ κάνω πρόβλεψη ότι η Νομική Αθήνας θα πάει 18.780, η Θεσσαλονίκης 18.600, και η Κομοτηνής γύρω στα 18.050.:pfff:

Έχω την 6η αίσθηση. Trust me.:happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Εγώ κάνω πρόβλεψη ότι η Νομική Αθήνας θα πάει 18.780, η Θεσσαλονίκης 18.600, και η Κομοτηνής γύρω στα 18.050.:pfff:

Έχω την 6η αίσθηση. Trust me.:happy:
ΩΩΩΩ, μεγάλε γκουρού:P:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρακι139

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
παιδια καντε μια προβλεψη για οικονομικων επιστημων στην τριπολη! ειμαι ειδικη κατηγορια κοινωνικα κρητηρια εχω 12088 μορια και η βαση στα κοινωνικα ειναι 11501! λετε να γινει κανα θαυμα και να μπω; :worry::clapup::clapup::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

souzana

Δραστήριο μέλος

Η souzana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Μακαρι μακαρι
Απο πιο site ειναι όμως;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natassa.SP

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natassa.SP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
ΤΩΡΑ αγχώθηκα έχω 12900 και είμαι με το τρίτεκνο και ενδιαφέρομαι για 2 σχολές η μια είναι Βρεφονηπιοκ (12.500κατι) και θεολογία (11.κατι) λέτε να ανέβει τοσο πολύ; έστω η θεολογία (που είναι τελευταια επιλογή μ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicop

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Νέα Μουδανιά (Χαλκιδική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδια εχω 11750 μορια και ειμαι τριτεκνος και οι θεσεις στα ιωαννινα για πληροφορικη εγιναν 6 απο 2(περισυνη βαση τριτεκνων ηταν 12392),λετε να μπορεσω να διεκδικησω μια θεση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Παιδιά μη σκάτε για τις βάσεις! Εγώ το είχα σίγουρο για Φιλολογία και το είχα πει και σε όλους μάλιστα και μετά πέρασα Νηπιαγωγών και γέλαγαν μαζί μου και οι πέτρες -με τις προβλέψεις μου!
Δεν ξέρω αν την έχω ξαναπεί την ιστορία, αλλά θα σας την πω να γελάσετε και να σας φύγει λίγο το άγχος. Εδωσα το 2010 και έτυχε τη μέρα που έβγαιναν οι βάσεις -εκτός του ότι είχα πεθάνει στο άγχος γιατί μετρούσα ένα ένα τα μόρια για τη Φιλολογία- να λείπουν οι γονείς μου και οι κολλητές μου, με τις οποίες ξαναδώσαμε και μαζί, διακοπές! Ανοίγω 9 η ώρα τηλεόραση σαν την τρελή μήπως και ακούσω καμία πρόβλεψη -γιατί οι πανέξυπνοι είπαν ότι θα βγουν 11.30 τα αποτελέσματα- και λέει ο Λυριτζής ότι τα αποτελέσματα έχουν ήδη αναρτηθεί! Ανοίγω τον υπολογιστή με μισόκλειστα μάτια και εκεί που πληκτρολογώ τα στοιχεία μου και παρακαλάω να μην έχω περάσει Νοσηλευτική και πάθει ο πατέρας μου κανένα έμφραγμα, πατάω το κουμπί και παθαίνω το πρώτο εγκεφαλικό: βλέπω 'Επιστημών της Προσχολικής Αγωγής και του Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού Αιγαίου (Ρόδος)". Από τη σύγχυση δεν κοίταξα καν τη σχολή αλλά την πόλη και μόλις βλέπω Ρόδος αρχίζω να βρίζω! Τι πήγα και δήλωσα η τρελή και τέτοια. Μετά συνειδητοποιώ ότι δεν παίζει να έχω κάνει λάθος (4 σχολές είχα δηλώσει μόνο). Διαβάζω λοιπόν μια μια λέξη το όνομα της σχολής και μόλις συνειδητοποιώ που έχω περάσει αρχίζω να τρέχω προς το τηλέφωνο ουρλιάζοντας για να πάρω τους γονείς μου. (Εντωμεταξύ σκεφτόμουν να το πω σιγά σιγά μην πάθουν και τίποτα). Το σηκώνει ο πατέρας μου.
- Έλα μπαμπάκα (προσέξτε το υποκοριστικό, γιατί ήμασταν 1,5 μήνα σκοτωμένοι για τη Νοσηλευτική) τι κάνεις; Σας ξύπνησα;
- Καλά είμαι κορίτσι μου. Εδώ πάμε με τη μαμά σου και το μωρό για μπάνιο. Τι έγινε;
- Βγήκαν οι βάσεις.
- Αλήθεια; Που πέρασες;
- Νηπιαγωγών.
- Που πέρασες;
- Νηπιαγωγών.
Και μου το κλείνει στα μούτρα! Εγώ έπαθα σοκ γιατί ήταν η τελευταία αντίδραση που περίμενα. Μετά από 2 λεπτά χτυπάει το τηλέφωνο. Το σηκώνω.
- Ναι;
- Έλα μωρό μου. (η μαμά μου)
- Μαμά γιατί μου το έκλεισε ο μπαμπάς; Τόσο πολύ τον πείραξε;
- Τι τον πείραξε καλέ; Έχει σταματήσει στην άκρη του δρόμου και κλαιεί πάνω στο τιμόνι. Ρεζίλι μας έχει κάνει!
Εντάξει δεν θα την ξεχάσω ποτέ αυτή τη μέρα. Όλο το άγχος και η στεναχώριες εξαφανίστηκαν εκείνη τη στιγμή! Και το θέατρο του παραλόγου συνεχίστηκε με την κολλητή μου, αλλά δεν μπορώ να το περιγράψω. Έπρεπε να το έχω ηχογραφήσει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Ακομα και γω εχω αγχος. :(

Εσυ Δεσποινα τελικα τι ηθελες να περασεις; Δεν καταλαβα αν ο πατερας σου χαρηκε η οχι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top