[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2012

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

johnmast

Νεοφερμένος

Ο johnmast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αυτή την καραμέλα με την οικονομική κρίση επειδή την ακούω από τον Ιούνιο, έχω βγάλει το εξής συμπέρασμα. Ότι αν ο κάθε υποψήφιος επιλέξει σχολή της περιοχής του θα έχουμε άνοδο στις βάσεις των σχολών στα μεγάλα αστικά κέντρα.
Και απ ότι βλέπω από φίλους και γνωστούς, έτσι επέλεξαν οι περισσότεροι σχολή, με βάση τι μόνιμη κατοικία τους.

Δείτε λίγο και την Α Κατανομή της Κύπρου για Ελλαδίτες, σε κάποιες σχολές, παρατηρήθηκαν πτώση 1-2 μονάδες (στο γβπ σε σχέση με την περσινή Α Κατανομή), και αν ρίξετε μια πιο προσεκτική ματιά θα καταλάβετε ότι δεν είναι επειδή "Τα παιδιά δεν έγραψαν καλά" αλλά επειδή δεν δήλωσαν αρκετοί!

Οπότε πιστεύω πως το ίδιο θα δούμε και εδώ στην Ελλάδα, τμήματα απομακρυσμένων περιοχών π.χ. νησιά θα έχουν μια άλλη κλίμακα στις βάσεις.

Προσωπική μου εκτίμηση πάντα.

Υ.Γ. Μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα λέω να πάμε διακοπές κι αν έχουμε πάει να ξανά πάμε, μόνο έτσι θα ξεχαστούμε, δεν αξίζει να περιμένουμε κάθε μέρα τις φτηνιάρικες εκτιμήσεις από κάθε εφημερίδα ή οργανισμό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,094 μηνύματα.
ΟΥΥΥΥΥΥ την βιώνουμε πιο ελαφριά την κρίση.
Κατά μέσο όρο σε σύγκριση με τους πρωτευουσιάνους ναι. Τώρα υπάρχουν και εξαιρέσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Κατά μέσο όρο σε σύγκριση με τους πρωτευουσιάνους ναι. Τώρα υπάρχουν και εξαιρέσεις

Άσ'το καλύτερα. Οι πρωτευουσιάνοι θέλουν μπλέ, άρα ενσυνείδητα παθαίνουν ό,τι παθαίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteriss

Νεοφερμένος

Ο asteriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ουτε η ΝΕΤ διευκρινιζει τι θα γινει με τα Παιδαγωγικα. Ανοδο σε Αθηνα/Θεσσ. ενω "ενδεχεται να υπαρχει πτωση στη περιφερεια". Ταυτοχρονα αλλοι συνεχιζουν να μιλουν για ανοδο και αλλοι για κατακορυφη πτωση. Θα δουμε σε μια βδομαδα απο ο,τι φαινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Mονο εγω δεν εχω ασχοληθει καθολου με το θεμα?
Χαλαρωστε ρε παιδια, οταν βγουνε θα το μαθουμε! Οτι ακουγεται τωρα ειναι μονο εκτιμησεις! Απολαυστε το καλοκαιρι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
πριν παρακολουθουσα την συζητηση και ειδα οτι καποιοσ ειπε οτι στην περιφερεια παιζει να ανεβουν οι βασεισ λογω των κριτηριων τησ εντοπιοτητασ...συμφωνω και εγω εν μερει σ αυτο...δεν ειναι κακο να μενει καποιοσ στον τοπο του αντιθετωσ το θεωρω πολυ εξυπνη κινηση εν μεσω κρισησ...χιλιεσ φορεσ τα 50000 Ε να τα κρατησει καποιοσ και να σπουδασει στον τοπο του αν εχει τη σχολη που θελει παρα να τα ξοδεψει σε μια αλλη πολη που θα εχει ουσιαστικα τισ ιδιεσ σπουδεσ...αν καποιοσ μενει πατρα και πιανει φιλολογια ποιοσ ο λογοσ να δηλωσει θεσσαλονικη και αθηνα αν εχει τα μορια?και εγω το ιδιο θα εκανα εαν εμενα σε τοπο που εχει την σχολη μου...!!!και η αθηνα πλεον θεωρω δεν εχει τοση ζητηση...η θεσσαλονικη εχει πολυ περισσοτερη ωσ πλεον ιδανικη φοιτητικη πολη για περισσοτερουσ!!!οποτε αν δουμε ιατρικη θεσσ με μεγαλυτερη βαση μην μασ φανει περιεργο...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Mονο εγω δεν εχω ασχοληθει καθολου με το θεμα?
Χαλαρωστε ρε παιδια, οταν βγουνε θα το μαθουμε! Οτι ακουγεται τωρα ειναι μονο εκτιμησεις! Απολαυστε το καλοκαιρι!

Mιας και το καλοκαίρι τελειώνει σιγά σιγά και μας καίει αυτό το θέμα , δεν κάνει καμία ανακοίνωση το υπουργείο να ησυχάσουμε;! :P

.πριν παρακολουθουσα την συζητηση και ειδα οτι καποιοσ ειπε οτι στην περιφερεια παιζει να ανεβουν οι βασεισ λογω των κριτηριων τησ εντοπιοτητασ...συμφωνω και εγω εν μερει σ αυτο...δεν ειναι κακο να μενει καποιοσ στον τοπο του αντιθετωσ το θεωρω πολυ εξυπνη κινηση εν μεσω κρισησ...χιλιεσ φορεσ τα 50000 Ε να τα κρατησει καποιοσ και να σπουδασει στον τοπο του αν εχει τη σχολη που θελει παρα να τα ξοδεψει σε μια αλλη πολη που θα εχει ουσιαστικα τισ ιδιεσ σπουδεσ...αν καποιοσ μενει πατρα και πιανει φιλολογια ποιοσ ο λογοσ να δηλωσει θεσσαλονικη και αθηνα αν εχει τα μορια?και εγω το ιδιο θα εκανα εαν εμενα σε τοπο που εχει την σχολη μου...!!!και η αθηνα πλεον θεωρω δεν εχει τοση ζητηση...η θεσσαλονικη εχει πολυ περισσοτερη ωσ πλεον ιδανικη φοιτητικη πολη για περισσοτερουσ!!!οποτε αν δουμε ιατρικη θεσσ με μεγαλυτερη βαση μην μασ φανει περιεργο...!!!

Δεν έχουν όλες οι σχολές τον ίδιο αριθμό εισακτέων. Αν η χ σχολή παίρνει αρκετά περισσότερους φοιτητές ετησίως απο την ψ σχολή λογικό είναι η χ να έχει μικρότερη βάση απο την ψ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
αυτο στο edu ειναι εγκυρο τωρα?γιατι αν ισχυει σημαινει πωσ δεν θα εχει και πολυ μεγαλη ανοδο η νομικη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
αυτο στο edu ειναι εγκυρο τωρα?γιατι αν ισχυει σημαινει πωσ δεν θα εχει και πολυ μεγαλη ανοδο η νομικη..

Έγκυρο ξε-έγκυρο είναι ό,τι πιο φρέσκο διαθέτουμε :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
:D Τι ωραία! Θα πέσω ήσυχος για ύπνο σήμερααα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ορεστης12345

Νεοφερμένος

Ο ορεστης12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
πως κανετε ετσι ρε παλικαρια ??? ! πανω απ ολα υγεια!!!!! τα αλλα ερχονται.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

always the sun

Νεοφερμένος

Η always the sun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Oρέστη άκουσα και μια λογική και σωστή κουβέντα εδώ μέσα!! έτσι φιλε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ορεστης12345

Νεοφερμένος

Ο ορεστης12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
εγω πλεον μπαινω απο συνηθεια καθε μερα εδω μονο κ μονο για να τσεκαρω αντιδρασεις !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
πως κανετε ετσι ρε παλικαρια ??? ! πανω απ ολα υγεια!!!!! τα αλλα ερχονται.....


Πώς κάναμε ρε παλληκάρι; Μάθαμε κάτι ευχάριστο, το οποίο δεν ξέρουμε αν είναι ράδιο αρβύλα ή αν αληθεύει, και χαρήκαμε. Πού κολλάς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Δεν διευκρινίζει την ειδική κατηγορία. :/:
πρωτο εγω πιστευω οτι ειναι ψεμα γιατι μπορει ο καθενας να γραφει ο,τι θελει.δευτερον ακομη κι αν ισχυει δεν ξερουμε ουτε αν υπαγεται αυτος στους πολυτεκνους-τριτεκνους,κοινωνικα κριτηρια αλλ ουτε την πολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Tsig

Νεοφερμένος

Ο Kostas Tsig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Για ηλεκτρολογων μηχανικων και τεχνολογιας Η/Υ ...τι ξερουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Για ηλεκτρολογων μηχανικων και τεχνολογιας Η/Υ ...τι ξερουμε?
φιλε μ ενδιαφερομαι για το τμημα !Ποσα μορια εβγαλες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasyo

Νεοφερμένος

Ο kostasyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Για ΗΜΜΥ εμπ τι γνωριζουμε?!?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top