[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2012

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
από αυτούς τους 3000 , 500 να ναι τα 19άρια γέμισε η νομική αθήνας. Είναι γεγονός ότι όλοι στράφηκαν στις νομικέςφέτος΄οπότε ηπλειοψηφία που βγαλε πάνω από 18500 δήλωσε προφανώς νομική.
Αυτό γινόταν κάθε χρόνο, πόσω μάλλον φέτος

Ό,τι πεις. Σου χαλάω εγώ χατίρι;:)
Στο νησί μου, πάντως, από θεωρητική κατεύθυνση, 2 παιδιά έβγαλαν πάνω από 19.000, και δεν έβγαλαν 19.800, αλλά περίπου 19.100 και 19.200, όλοι οι υπόλοιποι βγάλαμε 18.700 και κάτω, και οι περισσότεροι από τους αριστούχους μεταξύ 18.000 και 18.300.

Υπομονή δέκα μέρες και θα δούμε. Πάντως, σταμάτα να τρομοκρατείς τον κόσμο, και μην είσαι απόλυτη. Ο καθένας μας μπορεί να λέει την άποψή του, αλλά μέχρι εκεί.

Το σκεπτικό σου, πάντως, είναι 100% λάθος, και θα το διαπιστώσεις η ίδια σε λίγες ημέρες.

Edit: Ξέχασα να πω πως το τμήμα μου (της θεωρητικής κατεύθυνσης) με το 1 19k+ βγήκε δεύτερο πανελλαδικά, σύμφωνα με ανακοίνωση της διεύθυνσης την ημέρα που κάναμε την γιορτή αποφοίτησης, καθώς και όταν πήγαμε να πάρουμε τα απολυτήρια.

Τα συμπεράσματα δικά σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Παιδιά χαλαρώστε!!!!! λίγες μέρες μείνανε....10-12 μέρες αν πιστέψουμε αυτό πέρι 20-24 η ανακοίνωση....Μην τρομοκρατείτε τους άλλους άσκοπα εφ' όσον δεν ξέρουμε πως θα κινηθούν οι βάσεις. Και σχετικά με την θεωρητική χαλαρώστε λίγο!!! σιγά μην έχουν βάση πάνω από 18000 όλες οι σχολές!!!! Εδώ μέσα κάνετε και τα 19000 μόρια να ανησυχούν!! Δεν θα δηλώσουν όλοι οι αριστούχοι νομική!! θα δηλώσουν ότι θέλουν!! Τόσες σχολές!! στρατός, αστυνομία, παιδαγωγικό, φιλολογία καλών τεχνών ότι γουστάρει ο καθένας αν έχει τα κότσια:) Keep calm. Πληροφοριακά σας λέω ότι η πρώτη της θεωρητικής στο σχολείο μας και φίλη μου, με 18.900 δήλωσε ιταλική φιλολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Ό,τι πεις. Σου χαλάω εγώ χατίρι;:)
Στο νησί μου, πάντως, από θεωρητική κατεύθυνση, 2 παιδιά έβγαλαν πάνω από 19.000, και δεν έβγαλαν 19.800, αλλά περίπου 19.100 και 19.200, όλοι οι υπόλοιποι βγάλαμε 18.700 και κάτω, και οι περισσότεροι από τους αριστούχους μεταξύ 18.000 και 18.300.

Υπομονή δέκα μέρες και θα δούμε. Πάντως, σταμάτα να τρομοκρατείς τον κόσμο, και μην είσαι απόλυτη. Ο καθένας μας μπορεί να λέει την άποψή του, αλλά μέχρι εκεί.

Το σκεπτικό σου, πάντως, είναι 100% λάθος, και θα το διαπιστώσεις η ίδια σε λίγες ημέρες.
η πιο χαμηλή πρόβλεψη λέει 18800 και εγώ τρομοκρατώ το κόσμο;;

οι δυο νομικές είναι στη θεσ/νικη και αθήνα, οπότε κάποιοι που βγαλαν τα μόρια και επαρχία να θελαν κάτι άλλο, θα συμβιβαστούν .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Η νομικη αθηνας εχει πολλες πιθανοτητες να εχει βαση πανω απο 19000 μορια,γιατι οι νομικες σχολες ειναι οι μονες αξιολογες του 1ου πεδιου.
Στο 3ο πεδιο οι αριστουχοι ποσοστιαια μειωθηκαν,αλλα αριθμητικα στην κλιμακα 18-20 ειναι 7 περισσοτεροι και στην κλιμακα 19-20, 21 περισσοτεροι.Οποτε τα παντα θα εξαρτηθουν απο τη ζητηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
η πιο χαμηλή πρόβλεψη λέει 18800 και εγώ τρομοκρατώ το κόσμο;;

Άνθρωπέ μου, η πιο χαμηλή πρόβλεψη που έχω δει, λέει από 18.700 και πάνω.
Και, ναι, άλλο να λες 18.800 και άλλο 19.000. Πώς να το κάνουμε;
Πήγαινε τώρα κι ασχολήσου εκεί στο θέμα με τα ΙΕΚ και άσε μας.;)
Η νομικη αθηνας εχει πολλες πιθανοτητες να εχει βαση πανω απο 19000 μορια,γιατι οι νομικες σχολες ειναι οι μονες αξιολογες του 1ου πεδιου.
Στο 3ο πεδιο οι αριστουχοι ποσοστιαια μειωθηκαν,αλλα αριθμητικα στην κλιμακα 18-20 ειναι 7 περισσοτεροι και στην κλιμακα 19-20, 21 περισσοτεροι.Οποτε τα παντα θα εξαρτηθουν απο τη ζητηση.

Edit:

Δια του λόγου το αληθές,

Κλιμάκωση ΓΒΠ:

Θεωρητική κατεύθυνση:

19-20: 555 υποψήφιοι, αλλιώς 1,59%
18-19: 2545 υποψήφιοι, αλλιώς 7,30 %

Θετική κατεύθυνση:

19-20: 509 υποψήφιοι, αλλιώς 4,02%
18-19: 1448 υποψήφιοι, αλλιώς 11,44%

Πληροφοριακά,

οι υποψήφιοι από την θεωρητική ήταν 34.447, και οι υποψήφιοι από την θετική 12.659.

Επίσης πληροφοριακά, οι εισακτέοι στα τμήματα της θετικής είναι οι λιγότεροι από τους μισούς της θεωρητικής.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Δικη μου προβλεψη
Νομικη αθηνας 18,800-19,000.
Νομικη θεσσαλονικης 18700-18900 και θρακης 18500-18600.
Ολες οι αλλες σχολες του 1ου πεδιου θα εχουν μικρη ή μεγαλη ανοδο με εξαιρεση τα παιδαγωγικα ισως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Wtf??Νομική Κομοτηνής 18500-18600??
Τόση ώρα δε με άγγιζε πολύ το θέμα,αλλά μη λέτε τέτοια τώρα :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Μήπως έχει ακούσει κανείς για τις βάσεις στη Φιλολογία Καλαμάτας ή στο Ιστορικό-Αρχαιολογικό Καλαμάτας (γενική σειρά) ; Με έχει φάει το άγχος... Ο φετεινός Αύγουστος δεν παλεύεται με τίποτα!
Καλή επιτυχία σε όλους μαςhttps://www.e-steki.gr/images/smilies/clapup.gif
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Άνθρωπέ μου, η πιο χαμηλή πρόβλεψη που έχω δει, λέει από 18.700 και πάνω.
Και, ναι, άλλο να λες 18.800 και άλλο 19.000. Πώς να το κάνουμε;
Πήγαινε τώρα κι ασχολήσου εκεί στο θέμα με τα ΙΕΚ και άσε μας.;)


Edit:

Κλιμάκωση ΓΒΠ.

Θεωρητική κατεύθυνση:

19-20: 555 υποψήφιοι, αλλιώς 1,59%
18-19: 2545 υποψήφιοι, αλλιώς 7,30 %

Θετική κατεύθυνση:

19-20: 509 υποψήφιοι, αλλιώς 4,02%
18-19: 1448 υποψήφιοι, αλλιώς 11,44%

Πληροφοριακά,

οι υποψήφιοι από την θεωρητική ήταν 34.447, και οι υποψήφιοι από την θετική 12.659.

Επίσης πληροφοριακά, οι εισακτέοι στα τμήματα της θετικής είναι οι λιγότεροι από τους μισούς της θεωρητικής.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

αυτά δε λένε τίποτα που έγραψες αερας κοπανιστός είναι..
τόλμησα μια πρόβλεψη για την νομική αθήνας 18970-18980. Αν δικαιωθώ καλώς αν όχι καλώς πάλι. Δεν θα απολογηθώ σε κανέναν!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
nafasskata do not rage, θα βγουν οι βάσεις σε λίγες μέρες.

Λογικό είναι να υπάρξει αύξηση στις νομικές, πολλοί γράψανε περισσότερο από ότι ονειρευόντουσαν στην θεωρητική. Στην θετική τα πράγματα θα μείνουν πάνω κάτω ίδια ενώ στην τεχνολογική θα έχουμε μειώσεις βάσεων. Αυτά δηλαδή που λένε όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olina11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olina11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Δικη μου προβλεψη
Νομικη αθηνας 18,800-19,000.
Νομικη θεσσαλονικης 18700-18900 και θρακης 18500-18600.
Ολες οι αλλες σχολες του 1ου πεδιου θα εχουν μικρη ή μεγαλη ανοδο με εξαιρεση τα παιδαγωγικα ισως.

υπερβολη για μενα...ειδικα για κομοτηνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Εντάξει, να σας πω, επειδή τώρα είδα τα χθεσινά μηνύματα των προηγούμενων σελίδων, έλεος.
Η Νομική Αθήνας λέει θα πάει 18.980. Μα είστε σοβαροί; Είπαμε, έχουμε 3000 αριστούχους. Σας είπε κανείς ότι όλοι έχουν δηλώσει Νομική, ή ότι όλοι έχουν βγάλει 19.000+; Υπάρχουν κι άλλα τμήματα που επιλέγονται από αριστούχους, όπως Αγγλική Φιλολογία, Ψυχολογία και Φιλολογίες. Δεν ξέρω τι παίζει για το 5ο πεδίο.
Αλλά, εντάξει, το παρατραβήξατε. Κάνατε την τρίχα τριχιά.
Δεν είναι 25.000 οι αριστούχοι. 3.000 είναι.

Το άλλο πάλι; Φιλολογία Θεσ/νίκης 18.800; :lol: Αυτό κι αν είναι αστείο.
Δεν ξέρω ποιοι τρολάρετε εδώ μέσα και ποιοι μιλάτε σοβαρά, πάντως ξεκολλάτε.
Εκτός από την θεωρητική, να υπενθυμίσω, και η θετική είχε αύξηση αριστούχων. Ποσοστιαία, η θετική έχει περισσότερους αριστούχους από την θεωρητική,α ν είδατε. Δηλαδή κάπου 11-12 τοις εκατό είναι αριστούχοι στη θετική, και στη θεωρητική κάπου 7-8 τοις εκατό.

Να ξεκινήσουμε κι εμείς να λέμε ότι οι Ιατρικές θα πάνε πάνω από 19.000 όλες, και ότι η Ιατρική Αθήνας θα φτάσει 19.600;

Ξεκολλάτε. Είπαμε άνοδος στο 1ο πεδίο, αλλά εσείς το παρακάνατε.

Δε μπορώ να κάνω εκτίμηση για το 1ο πεδίο, γιατί παρόλο που έχω τα στατιστικά δεν τα έχω μελετήσει, αφού δε με αφορά.


ΑΛΛΑ, είναι EPIC FAIL να κάνεις εκτιμήσεις για τις βάσεις κοιτώντας τα ποσοστά. Το υπουργείο δεν ανακοινώνει ότι η ιατρική Αθήνας θα πάρει π.χ το 1% των μαθητών της θετικής ή της θεωρητικής (ενδεχομένως) που τη δήλωσαν και έχουν την υψηλότερη βαθμολογία. Ανακοινώνει ότι θα πάρει 160 άτομα γενική σειρά._

Από τη στιγμή που είναι καθορισμένο πόσοι θα μπουν σε κάθε σχολή, για να κάνουμε μία εκτίμηση κοιτάμε απόλυτους αριθμούς και όχι ποσοστά!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Δε μπορώ να κάνω εκτίμηση για το 1ο πεδίο, γιατί παρόλο που έχω τα στατιστικά δεν τα έχω μελετήσει, αφού δε με αφορά.


ΑΛΛΑ, είναι EPIC FAIL να κάνεις εκτιμήσεις για τις βάσεις κοιτώντας τα ποσοστά. Το υπουργείο δεν ανακοινώνει ότι η ιατρική Αθήνας θα πάρει π.χ το 1% των μαθητών της θετικής ή της θεωρητικής (ενδεχομένως) που τη δήλωσαν και έχουν την υψηλότερη βαθμολογία. Ανακοινώνει ότι θα πάρει 160 άτομα γενική σειρά._

Από τη στιγμή που είναι καθορισμένο πόσοι θα μπουν σε κάθε σχολή, για να κάνουμε μία εκτίμηση κοιτάμε απόλυτους αριθμούς και όχι ποσοστά!!! :)

Δες απόλυτο αριθμό : 509.

509 αριστούχοι με βαθμό μεγαλύτερο του 19 στην θετική κατεύθυνση.
Ιατρική Αθηνών 160 εισακτέοι.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Υγ. Αν είδες, έβαλα ΚΑΙ τον απόλυτο αριθμό των μαθητών δίπλα στο προηγούμενο σχόλιό μου.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Δια του λόγου το αληθές,

Κλιμάκωση ΓΒΠ:

Θεωρητική κατεύθυνση:

19-20: 555 υποψήφιοι, αλλιώς 1,59%
18-19: 2545 υποψήφιοι, αλλιώς 7,30 %

Θετική κατεύθυνση:

19-20: 509 υποψήφιοι, αλλιώς 4,02%
18-19: 1448 υποψήφιοι, αλλιώς 11,44%

Πληροφοριακά,

οι υποψήφιοι από την θεωρητική ήταν 34.447, και οι υποψήφιοι από την θετική 12.659.

Επίσης πληροφοριακά, οι εισακτέοι στα τμήματα της θετικής είναι οι λιγότεροι από τους μισούς της θεωρητικής.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Δεν ειπα κατι διαφορετικο.Οι αριστουχοι στη θετικη περυσι στην κλιμακα 19-20 ηταν το 4,12% και φετος το 4,02%.
Επισης,οι αριστουχοι στη θετικη δηλωνουν ιατρικες(η πλειονοτητα),αλλα επισης μπορει να δηλωσουν πολυτεχνειο,οδοντιατρικες,φαρμακευτικες,μαθηματικο ,φυσικο,βιολογικο.Οι αριστουχοι της θεωρητικης δηλωνουν νομικη σε 3 μονο πολεις(7 στις ιατρικες),αντε και καμια φιλολογια και ψυχολογια και 5ο πεδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Δες απόλυτο αριθμό : 509.

509 αριστούχοι με βαθμό μεγαλύτερο του 19 στην θετική κατεύθυνση.
Ιατρική Αθηνών 160 εισακτέοι.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Υγ. Αν είδες, έβαλα ΚΑΙ τον απόλυτο αριθμό των μαθητών δίπλα στο προηγούμενο σχόλιό μου.;)
ωραία! άρα; πάλι δε λέει κάτι αυτό; μια χαρά αναταγωνισμός για την ιατρική, θα καλυφθούν μια χαρά οι θεσούλες

Wtf??Νομική Κομοτηνής 18500-18600??
Τόση ώρα δε με άγγιζε πολύ το θέμα,αλλά μη λέτε τέτοια τώρα :worry:
18320-18400 max
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

panos1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Δες απόλυτο αριθμό : 509.

509 αριστούχοι με βαθμό μεγαλύτερο του 19 στην θετική κατεύθυνση.
Ιατρική Αθηνών 160 εισακτέοι.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Υγ. Αν είδες, έβαλα ΚΑΙ τον απόλυτο αριθμό των μαθητών δίπλα στο προηγούμενο σχόλιό μου.;)

Δεν πρόλαβα να το δω γιατί τα μηνύματα πέφτουν κάθε λεπτό.

Σύγκρινε αν έχεις τα στοιχεία τα στατιστικά της φετινής χρονιάς με αυτά του 2006 που ήταν οριακά καλύτερα. Τότε οι ιατρικές Αθήνας και Θεσσαλονίκης ήταν στα 19171 και 19062 αντίστοιχα (και με λιγότερους εισακτέους από φέτος). Πώς να δικαιολογήσω το συλλογισμό σου ότι θα φτάσει τα 19.500+ η ιατρική Αθήνας; :hmm:

Το ότι έχουμε 509 μαθητές στην κλίμακα 19-20 δε σημαίνει ότι έχουμε 509 άτομα με γ.β.π 19-20 που δήλωσαν ιατρική Αθήνας. Ακόμα δε σημαίνει ότι έχουν και οι 509 "καλό" άθροισμα βαθμολογιών στα μαθήματα βαρύτητας. Αν κάποιος είναι από π.χ Κρήτη γιατί να δηλώσει Αθήνα και όχι Ηράκλειο; Αν κάποιος θέλει να γίνει οδοντίατρος ή φαρμακοποιός γιατί να μην το δηλώσει; Αν κάποιος προτιμά στρατιωτική ιατρική γιατί να έρθει στην πολιτική; :confused:

Επαναλαμβάνω ότι για τις νομικές που ενδιαφέρεσαι δε μπορώ να μιλήσω γιατί δεν έχω μελετήσει τα στοιχεία. Και δεν έχει νόημα να το κάνω αφού σε 10 μέρες θα έχουμε βάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Δεν πρόλαβα να το δω γιατί τα μηνύματα πέφτουν κάθε λεπτό.

Σύγκρινε αν έχεις τα στοιχεία τα στατιστικά της φετινής χρονιάς με αυτά του 2006 που ήταν οριακά καλύτερα. Τότε οι ιατρικές Αθήνας και Θεσσαλονίκης ήταν στα 19171 και 19062 αντίστοιχα (και με λιγότερους εισακτέους από φέτος). Πώς να δικαιολογήσω το συλλογισμό σου ότι θα φτάσει τα 19.500+ η ιατρική Αθήνας; :hmm:

Το ότι έχουμε 509 μαθητές στην κλίμακα 19-20 δε σημαίνει ότι έχουμε 509 άτομα με γ.β.π που δήλωσαν ιατρική Αθήνας. Αν κάποιος είναι από π.χ Κρήτη γιατί να δηλώσει Αθήνα και όχι Ηράκλειο; Αν κάποιος θέλει να γίνει οδοντίατρος ή φαρμακοποιός γιατί να μην το δηλώσει; Αν κάποιος προτιμά στρατιωτική ιατρική γιατί να έρθει στην πολιτική; :confused:

Επαναλαμβάνω ότι για τις νομικές που ενδιαφέρεσαι δε μπορώ να μιλήσω γιατί δεν έχω μελετήσει τα στοιχεία. Και δεν έχει νόημα να το κάνω αφού σε 10 μέρες θα έχουμε βάσεις.

Δεν κατάλαβες ότι το 19.600 που ανέφερα, το έκανα για να πω ότι αντίστοιχα αναφέρονται υπερβολές και για τη Νομική; Δηλαδή, αφού έχετε κι εσείς τόσους αριστούχους, θα ήταν σωστό να λέμε ότι η Ιατρική θα φτάσει τόσο ψηλά; Όχι! Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω.

Υπάρχουν τόσες σχολές να δηλώσουν οι αριστούχοι, όπως άλλωστε και στο 1ο πεδίο.

Εγώ δε ζήτησα γνωμάτευση, btw. Να το πεις σε αυτούς που έρχονται και κάνουν τις περίφημες «προβλέψεις» τους.
Εγώ, απλώς, περιμένω να βγουν τα αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

panos1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Δεν κατάλαβες ότι το 19.600 που ανέφερα, το έκανα για να πω ότι αντίστοιχα αναφέρονται υπερβολές και για τη Νομική; Δηλαδή, αφού έχετε κι εσείς τόσους αριστούχους, θα ήταν σωστό να λέμε ότι η Ιατρική θα φτάσει τόσο ψηλά; Όχι! Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω.

Υπάρχουν τόσες σχολές να δηλώσουν οι αριστούχοι, όπως άλλωστε και στο 1ο πεδίο.

Εγώ δε ζήτησα γνωμάτευση, btw. Να το πεις σε αυτούς που έρχονται και κάνουν τις περίφημες «προβλέψεις» τους.
Εγώ, απλώς, περιμένω να βγουν τα αποτελέσματα.

Δεν είπα ότι ζήτησες γνωμάτευση. Απλώς ξεκαθαρίζω τη θέση μου. Και γι' αυτό δεν σχολίασα όταν μιλούσατε καθαρά για νομικές. Αλλά όταν είδα να κάνετε παραλληλισμούς με τη θετική (που ξέρω τι παίζει), ήθελα να γράψω και εγώ την άποψή μου. Εννοείται ότι και στη θεωρητική τα παιδιά έχουν και άλλες επιλογές (αγγλική φιλολογία, φιλολογία, ψυχολογία).

Πόσα μόρια έχεις αν επιτρέπεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΕΦΥ

Νεοφερμένος

Η ΝΕΦΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κεχρόκαμπος (Καβάλα). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Mε 19.130 θεωρείτε οτι πιάνω ιατρική αθήνας??τ ξέρω οτι δεν είστε ειδήμονες ,αλλα η παραμικρή ελπίδα θα με ανακούφιζε στην παρούσα φάση!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Mε 19.130 θεωρείτε οτι πιάνω ιατρική αθήνας??τ ξέρω οτι δεν είστε ειδήμονες ,αλλα η παραμικρή ελπίδα θα με ανακούφιζε στην παρούσα φάση!!:D

Οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top