[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2012

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
ας μου απαντησει καποιος πλζ....θελω οικονομικων επιστημων αθηνας( 15044) ή στατιστικη και ασφαλιστικη πειραια(14200)..εχω 14757 πιστευετε οτι τα πιανω ? σαν 1η επιλογη εχω των οικονομικων επιστημων....πλζζζζ.!:worry:

Το οικονομικο δυσκολα,το αλλο το πιανεις λογικα! Καλη επιτυχια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos-G7

Νεοφερμένος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μαραθώνας (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

spirosmac1994

Νεοφερμένος

Ο spirosmac1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γειά χαρά παιδιά. Μήπως γνωρίζει κανείς πόσες είναι οι θέσεις των τριτέκνων στην Ιατρική Αθήνας και αν σύμφωνα με αυτα που γράφουν τα παιδιά στο συγκεκριμένο blog υπάρχει περίπτωση να περάσω εκεί ή γενικά σε κάποια Ιατρική της περιφέρειας με 17795 μόρια;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
16698 μορια 3ο πεδιο εβγαλα και 15869 2ο και 4ο οσο υπολογιζα...(φυσικη με ηρθε περισσοτερο και μαθηματικα λιγοτερο) περναω φυσικο θεσνικης εκτος απροοπτου και δεν περναω κτηνιατρικη θεσσαλιας εκτος απροοπτου...καλη σταδιοδρομια σε ολους σας:)
Και γω θέλω φυσικό θεσνίκης αλλά έχω 15544 στο 2ο λες να πέσουν 121 μόρια οι βάσεις; Τόσο θέλω για να την πιάσω.Ασ είμαι κι εγώ η βάση δεν με ενοχλεί!!Αλλιώς φυσικό Γιάννενα σου ρχομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αλήθεια πιστεύετε ότι υπάρχουν πολλά άτομα που έχουν στη Θετική Κατεύθυνση γενικό βαθμό πρόσβασης πάνω από 19 και αποφασίζουν να γίνουν κτηνίατροι αντί για ιατροί;
Όσοι γίνονται φυσικοί μαθηματικοί βιολόγοι δεν ανήκουν κατά τεκμήριο στη ζώνη του 19-20 της Θετικής Κατεύθυνσης. Γενικά όποιος είναι στη Θετική κατεύθυνση και ενώ περνάει Ιατρική (19-20 ΓΒΠ) αποφασίσει να γίνει μαθηματικός η φυσικός τότε θα αποτελεί μια απίστευτη εξαίρεση.
Το τελευταίο επιχείρημα της εντοπιότητας δεν καταργεί τον κανόνα που δώσαμε. Ακόμη και όλοι οι υποψήφιοι Ιατροί (πχ με ΓΒΠ 19.3-19.5) αποφάσιζαν να πάνε στην Αλεξανδρούπολη αντί Αθήνα και Θεσσαλονίκη αυτό απλώς θα αύξανε τελικά της βάσης της Ιατρικής Αλεξανδρούπολης προκαλώντας και πάλι άνοδο σε κάποια από τις ιατρικές. Ένα πράγμα λένε τα ΜΜΕ που αποδείχθηκε και από τα στατιστικά. Φέτος στη Θετική κατεύθυνση υπάρχουν περισσότεροι αριστούχοι από το 2011. Οι αριστούχοι (18-20 ΓΒΠ) παίρνουν τις Ιατρικές, Οδοντιατρικές κλπ. άρα θα υπάρξει πίεση προς τα πάνω λόγω της αύξησης τους. Το EKEO προτείνει στους υποψήφιους αν θέλουν οι να καταλάβουν τι θα γίνει (περίπου) με τις βάσεις να συγκρίνουν τα έτη 2010-2011-2012 στους πίνακες (ΚΛΙΜΑΚΩΣΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ ΓΡΑΠΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ). Θα διαπιστώσουν ότι οι τεράστια πτώση των βάσεων το έτος 2011 (2010->2011) οφείλεται σε μια μείωση του ποσοστού αριστούχων (18-20) σε μαθήματα όπως Μαθηματικά Κατ, Φυσική Κατ, Βιολογία Κατ, Χημεία Κατ. που έφθανε μέχρι το 20%. Το έτος 2012 όχι μόνο δεν υπήρχε μείωση στη Βιολογ Κατ (όπως στο 2010->2011) κατά (περίπου) 23% αλλά υπήρχε αύξηση κατά (περίπου) 11%! Ακόμη και στα Νέα Ελληνικά το έτος 2011 είχαμε (2010->2011) μείωση των αριστούχων κατά περίπου 0.6% (σε σχέση με το 2010) ενώ το έτος 2012 αύξηση (σε σχέση με το 2011) κατά 1%. Αν δείτε τι έγινε στη Χημεία κατ, Φυσική κατ, κλπ θα διαπιστώσετε ότι η αύξηση του 11% στη Βιολογία Κατ με το ζόρι ίσως να αντισταθμιστεί από την τη μικρή μείωση (2,3,4 %) των αριστούχων στη Φυσική, κλπ. Όλα δείχνουν μικρή άνοδο, σταθερότητα η λίγα μόρια κάτω από τις περσινές βάσεις.

https://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4732777
εδώ λέει ότι " Οι 1.943 περσινοί αριστούχοι (18-20) φέτος έγιναν 1.957" για το 3ο πεδίο. Διαφορά: 14 άτομα. Αν όμως δούμε τα στατιστικά, βλέπουμε πως η αναλογία αυτών με βαθμό πρόσβασης 18-19 σε σχέση με αυτούς με 19-20 είναι 3:1. Δηλαδή, από ότι φαίνεται ο αριθμός των μαθητών με 19-20 αυξήθηκε κατά 4 περίπου άτομα. Επομένως είναι αδύνατο να υπάρχει κάποια τρομερή διαφορά με τις περσινές βάσεις, το πολύ πολύ μια άνοδος 10 μορίων, ακόμα και στις πιο υψηλόβαθμες. Πιστεύω πως δε θα ανεβούν οι βάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

refresh

Νεοφερμένος

Η refresh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
γιατι πρωτα τη φιλολογια?

Έχει δίκιο .Στον ιδιωτικό τομέα ,στα φροντιστήρια προτιμούνται οι απόφοιτοι της φιλολογίας από αυτούς του ιστ.-αρχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Για το 1ο????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PSholic_xD

Νεοφερμένος

Ο PSholic_xD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.

https://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4732777
εδώ λέει ότι " Οι 1.943 περσινοί αριστούχοι (18-20) φέτος έγιναν 1.957" για το 3ο πεδίο. Διαφορά: 14 άτομα. Αν όμως δούμε τα στατιστικά, βλέπουμε πως η αναλογία αυτών με βαθμό πρόσβασης 18-19 σε σχέση με αυτούς με 19-20 είναι 3:1. Δηλαδή, από ότι φαίνεται ο αριθμός των μαθητών με 19-20 αυξήθηκε κατά 4 περίπου άτομα. Επομένως είναι αδύνατο να υπάρχει κάποια τρομερή διαφορά με τις περσινές βάσεις, το πολύ πολύ μια άνοδος 10 μορίων, ακόμα και στις πιο υψηλόβαθμες. Πιστεύω πως δε θα ανεβούν οι βάσεις.

Και αυτό που λέω και ξαναλέω...Φέτος έχουμε ΑΥΞΗΣΗ του αριθμού εισακτέων σε ΟΛΑ τα τμήματα Ιατρικής/Φαρμακευτικής/Οδοντιατρικής (τόσο στη Γενική σειρά,όσο και στις ειδικές κατηγορίες),ενώ ταυτόχρονα ο αριθμός των αριστούχων (18-20) έμεινε πρακτικά ΣΤΑΣΙΜΟΣ!Πώς με βάση τα παραπάνω δεδομένα κάποια βγήκαν να μιλήσουν για άνοδο,αδυνατώ να το καταλάβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Έχει δίκιο .Στον ιδιωτικό τομέα ,στα φροντιστήρια προτιμούνται οι απόφοιτοι της φιλολογίας από αυτούς του ιστ.-αρχ.
όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουν και οι φιλολόγοι και οι ιστορικοί και του φπψ. Στο δικό μου φροντ για παράδειγμα από τους 11 φιλολόγους οι 9 ήταν του ιστορικού. Επέλεξε με ότι σου αρέσει περισσότερο. Ιστορία ανάμεσα σε αρχαία λατινικά- λογοτεχνία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
το edu4u βγαζει βασεις για καθε σχολη ξεχωριστα?
Επισης δεν βλεπω κανεναν να παιρνει υπ'οψιν οτι φετος ειχαμε αυξηση εισακτεων σε ολα τα τμηατα της ταξης του 5-10%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos-G7

Νεοφερμένος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μαραθώνας (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
ακουω γενικα οτι στην περιφερεια θα εχει μεγαλυτερη πτωση μοριων...και ρωτω εαν το πανεπιστημιο πειραια συγκαταλεγεται στην περιφερεια..(εαν και δν νομιζω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
αχαχα δεν εννοω αυτο!:P ακουω γενικα οτι στην περιφερεια θα εχει μεγαλυτερη πτωση μοριων...και ρωτω εαν το πανεπιστημιο πειραια συγκαταλεγεται στην περιφερεια..(εαν και δν νομιζω)

Υπερνομαρχια αττικης ειναι και ο πειραιας δεν θεωρειται περιφερεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Όχι ρε, δεν θεωρείται περιφέρεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kon star pes

Νεοφερμένος

Ο kon star pes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ρε παιδιά, τι θα γίνει τελικά με τα παιδαγωγικά? Έχω πολύ μπερδευτεί... Θα ανέβουν η δε θα ανέβουν? Εχω 700 μόρια πάνω απ τη Ρόδο... Ξερει κανείς αν τα δηλώνουν πλεον από την θετική ή τεχνολογική σε υψηλή προτίμηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos-G7

Νεοφερμένος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μαραθώνας (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Όχι ρε, δεν θεωρείται περιφέρεια!

ε νταξει..λογικο...να ρωτησω για 5ο πεδιο οικονομικων επιστημων αθηνας θελω μια πτωση 200 μοριων.. λες να πεσει το ριμαδι και να μπω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Παιδες αμα ξερεις να μου πει κανεις πως βλεπει το ΗΜΜΥ στην πατρα και αν υπαρχει περιπτωση πτωσης 300 μοριων θα το εκτιμουσα!:-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Και αυτό που λέω και ξαναλέω...Φέτος έχουμε ΑΥΞΗΣΗ του αριθμού εισακτέων σε ΟΛΑ τα τμήματα Ιατρικής/Φαρμακευτικής/Οδοντιατρικής (τόσο στη Γενική σειρά,όσο και στις ειδικές κατηγορίες),ενώ ταυτόχρονα ο αριθμός των αριστούχων (18-20) έμεινε πρακτικά ΣΤΑΣΙΜΟΣ!Πώς με βάση τα παραπάνω δεδομένα κάποια βγήκαν να μιλήσουν για άνοδο,αδυνατώ να το καταλάβω.

ε νομίζω ότι κάνεις κάποιο λάθος. Οι θέσεις έχουν παραμείνει οι ίδιες σε όλα τα τμήματα ιατρικής. https://esos.gr/panelladikes/ta-nea/...ων-2012-κατά-τμήμα-πανεπιστημίου-και-τει.html έχει και τα φετινά και τα περσινά. Θεωρώ ότι θα έχουμε στασιμότητα στις βάσεις, ίδιες με πέρσι δηλαδή στις ιατρικές και μάλλον μια μικρή πτώση. Ειδικά για Θεσσαλονίκη και Αθηνά θεωρώ ότι θα έχουμε παααρα πολύ μικρή πτώση... αν και μέχρι λίγο καιρο πριν δεν το πίστευα, και πίστευα ότι θα είχαμε και άλλη βουτιά φέτος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George perk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο George perk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουν και οι φιλολόγοι και οι ιστορικοί και του φπψ. Στο δικό μου φροντ για παράδειγμα από τους 11 φιλολόγους οι 9 ήταν του ιστορικού. Επέλεξε με ότι σου αρέσει περισσότερο. Ιστορία ανάμεσα σε αρχαία λατινικά- λογοτεχνία
ευχαριστω...απλα δεν ξερω αν μπορω να μπω στη φιλολογια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Ξανάγραψα, αλλά δε μου απάντησε κάποιος. Γενικά δε θέλω να ακούω εκτιμήσεις κτλ αλλά...:P

Λοιπόν, λέτε να ανέβει 300 μόρια η Ψυχολογία Κρήτης;
Είμαι 268 μόρια πάνω. :/

Και είδα πριν ότι οι δίδυμοι είναι ειδική κατηγορία;
Γαμώτο δηλαδή! Ιδέα δεν είχα. >.<
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

v90

Νεοφερμένος

Η v90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
υπαρχει περιπτωση να ανεβουν τοσο οι βασεις που με 18460 να μην περασω νομικη κομοτηνης..? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top