[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2012

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Πού στηρίζεις την άνοδο 300/400 μορίων; :hmm:
Πολλά δε λες;
Για τις Νομικές βλέπω να γυρίζουμε κοντά στις βάσεις του 2010:/::
ΓΒΠ>19: 572 555 (άτομα 2010 - άτομα 2012)
Αρχαία>18: 2.427 1.400 (2010 - 2012)
Ιστορία>18: 7.580 7.030 (2010 -2012)
Βέβαια, είναι εν γένει λιγότεροι οι αριστούχοι (ειδικά στα αρχαία - που είναι βαρύτητας - 1.000 λιγότεροι). Από την άλλη, η ζήτηση στις Νομικές βαίνει αυξανόμενη τα τελευταία 3-4 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Ναι.
Εγώ έκανα μόνος μου μια μικροέρευνα. Κατέβασα από το site του υπουργείου τα στατιστικά, και είδα τους αριστούχους στις χρονιές 2009,10,11,12, και αντίστοιχα τις βάσεις ως το 2011.
Οι βάσεις που αναφέρεις εσύ δεν υπήρξαν ούτε το 2009,10 που οι αριστούχοι ήταν πολλαπλάσιοι απ'ό,τι οι φετινοί.

Μπορείς να κάνεις κι εσύ το ίδιο, και να βγάλεις τα συμπεράσματά σου.
Βέβαια, υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες, τους οποίου δεν έλαβα υπ'όψιν, γιατί δεν τους ξέρω (π.χ. προτιμήσεις μαθητών κλπ).

Τέλος, μη βασίζεσαι και πολύ στους "βασεολόγους", γιατί και για την έκθεση και τη Βιολογία Γενικής είχαν φέρει τα πάνω-κάτω, αλλά τα αποτελέσματα αλλιώς μας τά'παν...

:)


εγω μαζι σου και γενικα μου αρεσει πολυ που μιλας με στοιχεια και τεκμηριωμενα.. Και εγω το ιδιο πιστευω, δεν πιστευω οτι θα εχουμε τοση μεγαλη ανοδο.. Οσον αφορα τις ειδικες κατηγοριες, ειδα πως η περσινη βαση της νομικης αθηνας ηταν 218 μορια κατω απο την βαση της νομικης αθηνας.. Δηλαδη ο τελευταιος που περασε δεν θα επιανε ουτε νομικη θεσσαλονικης, παρα μονο κομοτηνη.. Ωστοσο περασε αθηνα.. Ετσι πιστευω πως οταν ενα ατομο ειναι λιγοτερο απο 200 μορια απο την βαση της ταδε σχολης στην ταδε πολη και ειναι σε ειδικη κατηγορια , ειναι απιθανο να μην περασει στην πολη αυτη. Ακομα και στην ιατρικη περυσι στις ειδικες κατηγοριες που πηρε μονο 4 ατομα, ο τελευταιος ηταν 150 μορια περιπου απο την κανονικη βαση της σχολης..

Για τις Νομικές βλέπω να γυρίζουμε κοντά στις βάσεις του 2010:/::
2010 2012
ΓΒΠ>19 572 555 (άτομα)
Αρχαία>18 2.427 1.400
Ιστορία>18 7.580 7.030
Βέβαια, είναι εν γένει λιγότεροι οι αριστούχοι (ειδικά στα αρχαία - που είναι βαρύτητας - 1.000 λιγότεροι)αρύτητας). Από την άλλη, η ζήτηση στις Νομικές βαίνει αυξανόμενη τα τελευταία 3-4 χρόνια.

το 2010, εδινε και ο αδερφος μου αλλα ηταν θετικη κατευθυνση, ωστοσο ξερω και ατομα αυτης της χρονιας.. Και τοτε επεσε αριστοτελης με ευκολο αγνωστο...δεν ειδα ομως και φετος να εχουμε αντιστοιχη επιτυχια.... Και στην εκθεση τετοιες αποκλισεις.. Τωρα δεν ξερω και περισσοτερες λεπτομερειες, εμπειρικα μιλαω και με βαση ολα βλεπω και ακουω. Απο την περιοχη μου παντως ατομα που ειχαν στοχους υψηλες σχολες δεν εγραψαν και τοσο καλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_kos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο vasilis_kos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
παιδια ΗΜΜΥ στ θεσσ/κη λετε να πεσει πανω απο 30 μορια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Athr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 238 μηνύματα.
Παιδια οι βασεις για τους τριτεκνους ειναι valid? Δηλαδη οπως ηταν περισυ εκει θα κινηθουν και φετος ακολουθωντας την πορεια των αντιστοιχων κανονικων ή ειναι οτι ναναι και ετυχε απλα περισυ σε μερικα ΑΕΙ να ειναι υπερβολικα χαμηλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καμία σχέση με τα περσινά λογικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dim131

Νεοφερμένος

Ο Dim131 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
πιστεύω πως ναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis_stav

Νεοφερμένος

Ο panagiotis_stav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Μια ερωτηση! Τι πιστευετε? με 15.460 μορια θα πιασω το παιδαγωγικο? Με βαση τα περισυνα μπαινω μονο Ροδο! Αλλα θελω να περασω Θσσαλονικη, Βολο, Ρεθυμνο! Επειδη θεσσαλονικη δεν βλεπω να περναω τι πιστευετε για τα αλλα 2? θα πεσουν τοσο πολυ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosSinCara

Νεοφερμένος

Ο Sheldon Cooper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
καλησπέρα παιδια...κοιταζω τις επιδοσεις σας και τα εχετε παει πολυ καλα,,σε αντιθεση με μενα ,,οποτε δε με βλεπω να περναω Αθηνα,,,,,,,, :(

εν το μεταξύ οι βαθμολογητές στην εκθεση ειναι αλλα νταλα...ο 1ος μου εβαλε 50, ο 2ος 65 και 3ος 67...οτι να ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αυτό που βλέπω (πολύ περισσότερο από πέρυσι) στον κύκλο μου (φίλοι, γνωστοί, συγγενείς, γείτονες) είναι η ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΧΟΛΩΝ ΜΟΝΟΝ ΑΘΗΝΑΣ. Παιδιά που με τα μόριά τους θα μπορούσαν να σπουδάσουν στη σχολή που τους αρέσει αλλά σε άλλη πόλη, το αποκλείουν (για προφανείς λόγους) και διαλέγουν άλλη σχολή. Αν αυτό είναι γενικό, δεν σημαίνει αισθητή άνοδο των βάσεων στην Αθήνα?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ρε παιδια δεν εχω βρει κανενα συνυποψηφιο για ΟΔΕ ΠΑΜΑΚ.Τωρα εγω πρεπει η χαιρομαι ή οχι;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosSinCara

Νεοφερμένος

Ο Sheldon Cooper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
παιδιά οι σχολές του 4ου πεδίου με μόρια περίπου στο 15.000 πιστεύετε πως θα πέσουν σε Αθήνα και Πειραιά ????
εγώ για να περάσω χρειάζομαι πτώση 500 μόρια περίπου και με έχει πιάσει το άγχος...

πολλοί λένε πως θα μείνουν στα ίδια επίπεδα με πέρσι και άλλοι πως θα αυξηθούν.,.,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spirosmac1994

Νεοφερμένος

Ο spirosmac1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γειά χαρά παιδιά. Μήπως γνωρίζει κανείς πόσες είναι οι θέσεις των τριτέκνων στην Ιατρική Αθήνας και αν σύμφωνα με αυτα που γράφουν τα παιδιά στο συγκεκριμένο blog υπάρχει περίπτωση να περάσω εκεί ή γενικά σε κάποια Ιατρική της περιφέρειας με 17795 μόρια;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Ναι.
Εγώ έκανα μόνος μου μια μικροέρευνα. Κατέβασα από το site του υπουργείου τα στατιστικά, και είδα τους αριστούχους στις χρονιές 2009,10,11,12, και αντίστοιχα τις βάσεις ως το 2011.
Οι βάσεις που αναφέρεις εσύ δεν υπήρξαν ούτε το 2009,10 που οι αριστούχοι ήταν πολλαπλάσιοι απ'ό,τι οι φετινοί.

Μπορείς να κάνεις κι εσύ το ίδιο, και να βγάλεις τα συμπεράσματά σου.
Βέβαια, υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες, τους οποίους δεν έλαβα υπ'όψιν, γιατί δεν τους ξέρω (π.χ. προτιμήσεις μαθητών κλπ).

Τέλος, μη βασίζεσαι και πολύ στους "βασεολόγους", γιατί και για την έκθεση και τη Βιολογία Γενικής είχαν φέρει τα πάνω-κάτω, αλλά τα αποτελέσματα αλλιώς μας τά'παν...

:)
Εκεινες τισ χρονιες αριστουχοι μαθητες επελεγαν Παιδαγωγικα ,τωρα ομως ολοι επιστρεφουν στις...σταθερες αξιες κ καλα ,Νομικη κ Φιλοσοφικη ,οποτε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katsarida003

Νεοφερμένος

Η katsarida003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Me 17961 έχω καμιά ελπίδα για φαρμακευτική σε οποιαδήποτε πόλη????? Ανήκω και στους τρίτεκνους...Δίνω δεύτερη φορά :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordi13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
παιδια εχω 16.443
θελω πολυ φπψ που περυσι ειχε 16033
λετε να ανεβει τοσο πολυ το ατιμο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis_Vl

Δραστήριο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Παίζει να πιάσω Παιδαγωγικο Θεσσαλονίκης με 17340; περυσι είχε 17710 :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
παιδια εχω 16.443
θελω πολυ φπψ που περυσι ειχε 16033
λετε να ανεβει τοσο πολυ το ατιμο???
ε δε νομιζω να ανεβει πανω απο 400 μορια...παντως θα εισαι ισα ισα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordi13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
μακαρι ρε φιλε , εστω και η βαση να ναι 16442 δεν με νοιαζει αρκει να περασω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
μακαρι ρε φιλε , εστω και η βαση να ναι 16442 δεν με νοιαζει αρκει να περασω!
λογικο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitedove

Νεοφερμένος

Ο whitedove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Kαλησπερα,

Τα ΤΕΙ αθηνας και συγκεκριμενα οσα ειναι στο 4ο πεδιο λετε να εχουν πτωτικη πορεια οι βασεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top