[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2012

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Μετά τα στατιστικά του Υπουργείου αν θες να τα δεις αντικειμενικά, μπορείς να βγάλεις αρκετά καλά συμπεράσματα..αλλά ναι τις προτιμήσεις δεν μπορείς να τις ξέρεις. Δεν νομίζω οτι θα παρουσιαστούν τόσο μεγάλες διαφορες στις προτιμήσεις των φετινών υποψηφίων, αλλά ναι ποτέ δεν ξέρεις

Αυτό το έχουμε ξαναπεί αρκετές φορές.
Αν το δούμε έτσι, οι φετινές βάσεις, τουλάχιστον για τη Θεωρητική, πρέπει να είναι λίγο χαμηλότερες από αυτές του 2010.
Τότε, όμως, υπήρχε άλλη στροφή. Οι αριστούχοι ακολουθούσαν τα παιδαγωγικά.
Φέτος;

Μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε ως την ημέρα της ανακοίνωσης, και τίποτα άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Αυτό το μαντεύει, ε; :P

Btw, ποιος μίλησε για ΓΒΠ και μόρια;
Η διαμόρφωση των μορίων δεν είναι και τόσο άγνωστος παράγοντας μετά τα στατιστικά του Υπουργείου.
Φυσικά και το μαντεύει - ως ένα βαθμό, βέβαια - αφού δεν ξέρει π.χ. πόσα άτομα με ΓΒΠ>19 έχουν και Αρχαία >19 και Ιστορία>19 κ.ο.κ. (αυτό εννοώ "το πάντρεμα"). Για να σε πείσω, δες στα στατιστικά των βάσεων προηγουμένων ετών το ΓΒΠ του τελευταίου σε συνδυασμό με τα μόριά του (δηλ. τη βάση). Το είχα κάνει πέρισυ και είχα δει τη διακύμανση. Για να στο πω διαφορετικά, ένας ΓΒΠ 19 μπορεί να αντιστοιχεί σε 18.800-19.200 μόρια, άρα υπεισέρχεται και εδώ εκτίμηση.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eskl1nd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ۞_۞ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Είδα το edu4u και έλεγε για οικονομικών επιστημών αθήνας (νομικής) 15260-460...Από αυτά πάντως που έχω συζητήσει με άλλους υποψηφίους , καθηγητές αλλά και από κάτι Posts που είδα εκεί , δεν συμφωνώ καθόλου για 5ο πεδίο......λόγω μαθ.κατ και φυσικής δεν πιστεύω ότι θα ανεβούν τόσο.....μπορεί να γράψανε πολλοί αοθ αλλά και μαθ.γεν. δεν αριστέψαν κι όλοι (ειδικά εκ της θεωρητικής)... Θα δείξει , αλλά πιο σωστές μου φαίνονται οι προβλέψεις περί μικρής ανόδου ή το ίδιο με πέρσι (άλλωστε δίνανε και λιγότεροι υποψήφιοι φέτος).
Για τα άλλα πεδία δεν έχω ιδέα , οπότε δεν μιλάω....

Άμα ανέβει πάντως όσο λέει , τον "ηπ*α"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lozdim

Νεοφερμένος

Ο Lozdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ρ παιδια εβγαλα 17663 κ θελω ιατρικες..δν εχω θεμα με το μερος ακομα κ αλεξανδρουπολη..λετε ν μειωθει αρκετα η ζητηση ωστε να πιασω ή να προετοιμαζομαι γ βιολογικο θεσσαλονικη ;

Πωωω ρε φίλε συμπάσχωω και γω στην ίδια κατασταση βρίσκομαι ,μακαρι ομως να πέσει και να μπούμε και οι 2 !!Ανν και είμαι πολυ απαισιοδοξος οτι θα πέσουν γιατί διαβάζω συνέχεια ότι η αλεξανδρουπολη θα είναι γύρω 18300 οποτε μ φαίνεται πάω για του χρόνου!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jilian

Νεοφερμένος

Η jilian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μ'αρέσει που όλοι θέλετε ή νομική ή ιατρική χαχαχαχαχα τραγικό!anywayzzz για τεφαα ξέρει κανείς αν έχει βγει καμία πρόβλεψη βάσεων?έτσι κουβέντα να γίνεται ρε παιδί μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M1tsak0c

Νεοφερμένος

Ο M1tsak0c αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Σου θυμίζω ότι και η διαμόρφωση των μορίων είναι άγνωστος παράγοντας. Άλλο ΓΒΠ, άλλο μόρια. Δεν ξέρει το ¨πάντρεμα" του ΓΒΠ με τους βαθμούς των μαθημάτων βαρύτητας πανελλαδικά. Το εκτιμάει και αυτό.;)

Τι εννοείς; Στο edu4u για το ΓΒΠ ή για τα μόρια μιλάνε; Μπερδεύτικα :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Τι εννοείς; Στο edu4u για το ΓΒΠ ή για τα μόρια μιλάνε; Μπερδεύτικα :worry:
Βάση = μόρια. ΠΑΝΤΑ.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ο Γενικός Βαθμός Πρόσβασης γιατί βγαίνει τότε, αφού δεν χρειάζεται παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις. Το κοιτάω και βλέπω τα 500 μόρια διαφορά του ΓΒΠ από τα μόρια στο 4ο και εκνευρίζομαι με το σύστημα βαρύτητας...

Βασικά μερικές φορές σκέφτομαι ότι θα έπρεπε να καταργηθεί η βαρύτητα. Δεν ωφελεί πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M1tsak0c

Νεοφερμένος

Ο M1tsak0c αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ναι αυτό το ξέρω. Αλλά που κολλάει ο ΓΒΠ τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Ναι αυτό το ξέρω. Αλλά που κολλάει ο ΓΒΠ τώρα;
Τα στατιστικά του Υπουργείου είναι η κλιμάκωση του ΓΒΠ και των βαθμών των επιμέρους μαθημάτων. Δεν ξέρουμε σαφώς ποια είναι η κλιμάκωση των ΜΟΡΙΩΝ (και η εισαγωγή στις σχολές γίνεται βάσει των ΜΟΡΙΩΝ). :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

keep walking

Δραστήριο μέλος

Ο keep walking αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Πωωω ρε φίλε συμπάσχωω και γω στην ίδια κατασταση βρίσκομαι ,μακαρι ομως να πέσει και να μπούμε και οι 2 !!Ανν και είμαι πολυ απαισιοδοξος οτι θα πέσουν γιατί διαβάζω συνέχεια ότι η αλεξανδρουπολη θα είναι γύρω 18300 οποτε μ φαίνεται πάω για του χρόνου!:/:

Παιδια το edu4u την ιατρικη αλεξανδρουπολης την δινει 18.460!!!Ελπιζω να πεσει πολυ εξω!!!Κατι που ομως μαλλον ειναι αδυνατο!!!Καλα θα ηταν να πηγαινε γυρω στο 18.300 αλλα τζιφοςς!!Οχι απλως δεν θα κατεβει αλλα θα ανεβει κιολαςςς!!Κριμααα!!!!Παντως και εγω αν δεν πιασω ιατρικη βιολογικο θεσσαλονικης θα περασω!!Δεν ξερω παντως σκεφτομαι να ξαναδωσωω!!Πω Πω τι μας εκανε αυτος ο κουτρουμπελης γαμωωω!!:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas211t

Νεοφερμένος

Ο kwstas211t αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
:PβΡε πΑΙΔΊΑ ΠΟΙΟς είναι αυτός ο Κουτρουμπέλης; έχετε κανενα σχετικο λινκ με τις εκτιμήσεις από αυτόν ....; Εγω απλώς με 15700 και τριτεκνια θελω φυσικο αθήνας ή αγρονόμων τοπογράφων :P.....χαχα!εγω ακόμα θα ελπίζω ότι και να λεει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M1tsak0c

Νεοφερμένος

Ο M1tsak0c αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Τα στατιστικά του Υπουργείου είναι η κλιμάκωση του ΓΒΠ και των βαθμών των επιμέρους μαθημάτων. Δεν ξέρουμε σαφώς ποια είναι η κλιμάκωση των ΜΟΡΙΩΝ (και η εισαγωγή στις σχολές γίνεται βάσει των ΜΟΡΙΩΝ). :/:

Δηλαδή οι εκτιμήσεις αυτές είναι ανάλογα με τον ΓΒΠ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jilian

Νεοφερμένος

Η jilian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
:PβΡε πΑΙΔΊΑ ΠΟΙΟς είναι αυτός ο Κουτρουμπέλης; έχετε κανενα σχετικο λινκ με τις εκτιμήσεις από αυτόν ....; Εγω απλώς με 15700 και τριτεκνια θελω φυσικο αθήνας ή αγρονόμων τοπογράφων :P.....χαχα!εγω ακόμα θα ελπίζω ότι και να λεει
πολύ μαλάκας είναι μην τον ακούτε και αγχώνεστε περισσότερο!!θα τις δούμε τέλος αυγούστου τις πίπες που λέει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Δηλαδή οι εκτιμήσεις αυτές είναι ανάλογα με τον ΓΒΠ;
Στις εκτιμήσεις που κάνει για τις βάσεις παίρνει υπόψη τα στατιστικά των βαθμολογιών, που είναι η κλιμάκωση του ΓΒΠ και των βαθμών των μαθημάτων .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

keep walking

Δραστήριο μέλος

Ο keep walking αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
πολύ μαλάκας είναι μην τον ακούτε και αγχώνεστε περισσότερο!!θα τις δούμε τέλος αυγούστου τις πίπες που λέει...

Ναι ομως ισχυριζεται οτι οι αναμενομενες βασεις εχουν προελθει υστερα απο την ερευνα την δικια του και της ομαδας του!!!Και να τονισω οτι λεει οτι οι αποκλισεις στις ιατρικες να ειναι το πολυ πολυ 60 μορια!!!!Παντως περσι στις υψηλοβαθμες σχολες επεσε μεσαα!!!Μακαρι φετος να πεσει εξω!!!Ρε παιδια παντως εγω πιστευω οτι οι προτιμησεις των παιδιων θα αλλαξουν κατα πολυ απο περσι κυριως οικονονικης κρισης!!Πλεον ελαχιστοι δηλωνουν σχολες εκτος της πολης τους!!Και ο κυριος κουτρουμπελης κανει τις εκτιμησεις τους συμφωνα με την περσινη ζητηση των σχολων!!!Τι να πω??Θα δειξει τελη Αυγουστου!!!:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M1tsak0c

Νεοφερμένος

Ο M1tsak0c αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Στις εκτιμήσεις που κάνει για τις βάσεις παίρνει υπόψη τα στατιστικά των βαθμολογιών, που είναι η κλιμάκωση του ΓΒΠ και των βαθμών των μαθημάτων .

Έχουν και τις βαρύτητες μέσα; Σόρρυ έχω γίνει κουραστικός :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steliosthess

Νεοφερμένος

Ο steliosthess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
:PβΡε πΑΙΔΊΑ ΠΟΙΟς είναι αυτός ο Κουτρουμπέλης; έχετε κανενα σχετικο λινκ με τις εκτιμήσεις από αυτόν ....; Εγω απλώς με 15700 και τριτεκνια θελω φυσικο αθήνας ή αγρονόμων τοπογράφων :P.....χαχα!εγω ακόμα θα ελπίζω ότι και να λεει
Κώστα,είναι σύμβουλος επαγγελματικού προσανατολισμού και αναλυτής.Εχει ένα δικό του πρόγραμμα και το "τρέχει" αφου προηγουμένως έχει συγκεντρώσει όλα τα στοιχεία που του χρειάζονται.Αυτά είναι η κλιμάκωση του ΓΒΠ και στατιστικά στοιχεία από πολλά φροντιστήρια για την τάση στη συμπλήρωση των μηχανογραφικών.Το ότι παλιά ήταν πρόεδρος στην ΟΕΦΕ βοηθάει στην πρόσβαση και στα φροντιστήρια αλλα και στο υπουργείο.Πέρυσι ,αν εξαιρέσουμε τις αστυνομικές σχολές,έπεσε παρα πολύ κοντά στις βάσεις όπως και πρόπερσι,γιαυτό και οι εκτιμήσεις του έχουν βαρύτητα.Να ξέρετε πάντως ότι όλες οι βάσεις δίνονται με απόκλιση.Χοντρικά 50 μορίων στις υψηλόβαθμες,100,150,200 όσο κατεβαίνουμε +-.Ο ίδιος συμβούλευε να μην κοιτάμε τα ακριβή μόρια όσο τις τάσεις ανόδου ή καθόδου μιας σχολής.Επίσης για τα παιδιά που απογοητεύτηκαν ,πολλές εκτιμήσεις έχουν μεταφερθεί αριθμητικά λανθασμένες και τις αμέσως επόμενες μέρες σταδιακά διορθώνονται.Καλή επιτυχία σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NIKOLETTA

Νεοφερμένος

Η NIKOLETTA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Ναι ομως ισχυριζεται οτι οι αναμενομενες βασεις εχουν προελθει υστερα απο την ερευνα την δικια του και της ομαδας του!!!Και να τονισω οτι λεει οτι οι αποκλισεις στις ιατρικες να ειναι το πολυ πολυ 60 μορια!!!!Παντως περσι στις υψηλοβαθμες σχολες επεσε μεσαα!!!Μακαρι φετος να πεσει εξω!!!Ρε παιδια παντως εγω πιστευω οτι οι προτιμησεις των παιδιων θα αλλαξουν κατα πολυ απο περσι κυριως οικονονικης κρισης!!Πλεον ελαχιστοι δηλωνουν σχολες εκτος της πολης τους!!Και ο κυριος κουτρουμπελης κανει τις εκτιμησεις τους συμφωνα με την περσινη ζητηση των σχολων!!!Τι να πω??Θα δειξει τελη Αυγουστου!!!:(:(:(

θα συμφωνησω μαζι σου.....εκτος του οτι τις ανεβασε πολυ δεν ελαβε υποψην τον οικονομικο παραγοντα που φετος ειναι καθοριστικος ............πολλοι πεσαμε απο τα συννεφα με τις εκτιμησεις...... η ζητηση αλλαζει χρονιά με τη χρονιά ....... σχολες πεφτουν και 1.000 μορια..μην τρελαθουμε.....και αν συγκρινουμε ζητηση με οικονομικη κριση η οικονομικη κριση εχει μεγαλυτερη βαρυτητα..... αθηνα - θεσ/νικη δηλωνουν οι πιο πολλοι....για να ειναι κοντα..τωρα με ποια λογικη εκανε τετοιες εκτιμησεις....... και εγω χτες ημουν πολυ στεναχωρημενη.....και σημερα βεβαια αλλα χτες πολυ .........δεν δεχοταν ερωτησεις για μεμονωμενα τμηματα σχολων μονο απαντουσε σε αποριες ....το σαιτ κολλουσε τρελα ....τι να πω...ας περιμενουμε..... αλλα λενε οι εφημεριδες αλλα ο κουτρουμπελης .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Έχουν και τις βαρύτητες μέσα; Σόρρυ έχω γίνει κουραστικός :/:
Σόρρυ, δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς:/:
Μήπως αυτό: ΜΟΡΙΑ = [8*ΓΒΠ+Συντ.βαρ.1*Βαθμός Πρόσβασης 1ου μαθήματος βαρύτητας+Συντ.βαρ.2*Βαθμός Πρόσβασης 2ου μαθ.βαρ.]*100
Τα στατιστικά του Υπουργείου είναι για τους γραπτούς βαθμούς όλων των μαθημάτων και τον ΓΒΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top