[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

kon123

Νεοφερμένος

Η kon123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ξερει κανεις τι παιζει με τις βασεις των ειδικων κατηγοριων?ειμαι μελος πολυτεκνης οικογενειας,με 18.099 μορια κ στοχευω στη σχολη πολιτικων μηχανικων.πιστευεται οτι εχω πιθανοτητες για ΕΜΠ?(κατοικω μονιμα στην αθηνα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Για τις φιλολογιες φετος τι πιστευετε?? θα πεσουν καθολου?? και αν ναι ποσο υπολογιζετε?? γιατι και περυσι δυσκολα ηταν τα θεματα αλλα αυτες οι σχολες ανεβηκαν...
Ανεβηκαν γιατι στραφηκαν προς τα εκει αυτοι που θα πηγαιναν παιδαγωγικα. Για φετος κανεις δεν ξερει.Πιστευω οτι Αθηνα ισως ανεβουν οριακα π.χ. 100 μορια. Στην περιφερεια θα πεσουν (μειωση αριστουχων, στροφη προς τη Νομικη ,λιγοτεροι κατα 3% υποψηφιιοι στην Θεωρητικη) Μακαρι να μην ανεβουν :clapup:για να μεινει κ η κολλητη μου Αθηνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiki1993

Νεοφερμένος

Η Κική/Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
τι να πουμε και εμεις της θετικης αν τα εχετε δει εσεις ολα...
Εμμμμμμμ! πες τα!!! εμείς της θετικής την φάγαμε φέτος ( την ψυχρολουσια ντε :P:P)...η θεωρητική κατεύθυνση δεν εχει λόγο να παραπονιέται...μόνο στο άγνωστο τους δυσκόλεψαν!!αντε μην βγάλω τα αποθυμένα μου!:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Εμμμμμμμ! πες τα!!! εμείς της θετικής την φάγαμε φέτος ( την ψυχρολουσια ντε :P:P)...η θεωρητική κατεύθυνση δεν εχει λόγο να παραπονιέται...μόνο στο άγνωστο τους δυσκόλεψαν!!αντε μην βγάλω τα αποθυμένα μου!:P:P
Νομιζω πως αυτο γινεται καθε χρονο:P αν και ναι φετος την φαγαμε ΠΟΛΥΥ ΜΕΓΑΛΗ(την ψυχρολουσια οπως λετε;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

despoina05

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η despoina05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
691 moria . Με εκπλήσσει όμως το γεγονός , οτι κανείς δεν έχει δηλώσει Ξάνθη από το fOrum :P
εγω δευτερη επιλογη..οι κατηγοριες πολυτεκνων που λετε να κινηθουν?(ημμυ απθ για μια φιλη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzenaki93

Νεοφερμένος

Η tzenaki93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Μακάρι να πέσουν!!!!!!!! Έστω και τόσο.... Εγώ φοβάμαι μήπως ανέβουν και χάσω τα Γιάννενα από εκει που είχα ελπίδες και για Θεσ/νίκη:/: Είμαι 600 + κάτι πάνω από την περσινή βάση των Ιωαννίνων αλλά φοβάμαι πάρα πολύ!!!! Πλέον δεν ακούω τπτ από προβλέψεις και εκτιμήσεις.... Στην θεωρητική δεν είχαμε και τρελές διαφοροποιήσεις σε σχέση με πέρσι... Ουφ τι να πω...
Απλά ελπίζω να μην γίνει καμία στραβή και ανέβουν...Τπτ παραπάνω:/:

Και εγά Φιλολογία Θεσσαλονίκης ήθελα αλλά δεν πέφτει 500 μόρια...:PΓιάννενα θα πιάσω λογικά....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fani93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Fani93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Πως λετε να διαμορφωθουν οι βασεις των:
1) διεθνων και ευρωπαικων θεσσαλονικης
2)διεθνων οικονομικων σχεσεων κ αναπτυξης
3)Τουριστικων επιχειρησεων θεσσαλονικης
?
(ΥΓ. ειμαι στην κατηγορια κοινωνικων κριτηριων..)
:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Και εγά Φιλολογία Θεσσαλονίκης ήθελα αλλά δεν πέφτει 500 μόρια...:PΓιάννενα θα πιάσω λογικά....:)
εγώ από θεσ/νίκη είμαι περίπου 600 κάτω... Τόσο δεν πέφτουν με τπτ!!!! Εντάξει δεν πειράζει και τα Γιάννενα τέλειαααααα είναι...;) Μακάρι να τα πιάσουμε...!!! Λογικά τα έχουμε πάντως... Αν είσαι 500 μόρια κάτω από την περσινή βάση της θεσ/νίκης θα πρέπει να είσαι κάπου 700+κάτι μόρια πάνω από τα Γιάννενα... σωστά;;; Εγώ είμαι 630 κάπου εκει... Έλεος σιγά να μην ανέβουν τόσο πολύ!!!:worry: Με τπτ.....
εκτός και αν γίνει καμία στραβή... τι να πω;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

double_k

Νεοφερμένος

Ο double_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
πως λετε να διαμορφωθει η βαση για γεολογια πατρας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzenaki93

Νεοφερμένος

Η tzenaki93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
εγώ από θεσ/νίκη είμαι περίπου 600 κάτω... Τόσο δεν πέφτουν με τπτ!!!! Εντάξει δεν πειράζει και τα Γιάννενα τέλειαααααα είναι...;) Μακάρι να τα πιάσουμε...!!! Λογικά τα έχουμε πάντως... Αν είσαι 500 μόρια κάτω από την περσινή βάση της θεσ/νίκης θα πρέπει να είσαι κάπου 700+κάτι μόρια πάνω από τα Γιάννενα... σωστά;;; Εγώ είμαι 630 κάπου εκει... Έλεος σιγά να μην ανέβουν τόσο πολύ!!!:worry: Με τπτ.....
εκτός και αν γίνει καμία στραβή... τι να πω;;;

Βασικά τελικά προς το 600 κάτω από Θεσσαλονίκη είμαι...τι να κάνουμε???Γιάννενα?Γιάννενα:DΌλοι αυτό μου λένε ότι είναι τέλεια...:)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μη λέτε πολλά, δεν ξέρετε ακόμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias21

Νεοφερμένος

Ο ilias21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδια γνωριζεις κανεις αν η βαση του τμηματος διεθνων και ευρωπαικων σπουδων περαια επροκειτο να ανεβει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzenaki93

Νεοφερμένος

Η tzenaki93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Μπορεί να είναι λίγο άσχετο αυτό που θα πω αλλά ελπίζω το θέμα να μην το διαγράψετε αλλά να το κλειδώσετε μόνο...μόλις ανακοινωθούν οι βάσεις πιστεύω θα ρίξουμε ΤΟ γέλιο με τις εκτιμήσεις του καθένα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μα γιατί δε ρίχνουμε από τώρα; :P

Εκτιμήσεις ίσως και να μπορούν να γίνουν για τη διακύμανση αλλά τα νούμερα δεν ξέρω πώς προκύπτουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cherryblossom

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Χαμηλώνουν επιδόσεις και βάσεις υποψηφίους

Ευκολότερη η πρόσβαση για την πλειοψηφία των τμημάτων
Χαμηλώνουν επιδόσεις και βάσεις υποψηφίους

Το 2011 είναι και με διαφορά η χρονιά των χειρότερων επιδόσεων, στην τελευταία πενταετία τουλάχιστον. Ανέβηκε ο πήχης δυσκολίας των θεμάτων εντυπωσιακά στα περισσότερα μαθήματα, με αποτέλεσμα να κατέβει, όπως είχαμε εκτιμήσει σε προηγούμενα τεύχη του "Eθνους - Παιδεία", ο πήχης των επιδόσεων σε πολύ χαμηλά επίπεδα.

Στο τεύχος της 1ης Ιουνίου τονίζαμε μεταξύ άλλων: "Το φινάλε των εξετάσεων φαίνεται ότι επιβεβαιώνει ακόμα βασικές εκτιμήσεις ότι ο πήχης δυσκολίας των θεμάτων στα περισσότερα μαθήματα ανέβηκε, με αποτέλεσμα να αναμένονται χειρότερες επιδόσεις και αισθητή μείωση των αριστούχων. Κι ακόμα ότι είναι ορατή η πτωτική τάση των βάσεων, αλλά δεν προβλέπεται να είναι ομοιόμορφη και έντονη σε όλα τα τμήματα όλων των πεδίων". Η ανακοίνωση των στατιστικών στοιχείων είναι ένα μόνο από τα απαραίτητα κομμάτια του παζλ για να εκτιμηθεί η κίνηση των βάσεων. Λείπουν, όμως, δύο βασικά: τα στοιχεία με τον γενικό βαθμό πρόσβασης και, φυσικά, οι προτιμήσεις των υποψηφίων, όπως αποτυπώνονται στα μηχανογραφικά τους αυτές τις μέρες. Στην ουσία πρόκειται για τους σημαντικότερους παράγοντες που διαμορφώνουν την κίνηση των βάσεων εισαγωγής.

Γι' αυτό προβλέψεις ανά τμήμα δεν μπορούν να γίνουν με ακρίβεια. Τα όρια των βάσεων που θα διαβάσετε στις επόμενες σελίδες περισσότερο αποτυπώνουν αριθμητικά τις τάσεις των βάσεων ανά τμήμα. Εξάλλου είναι δεδομένο ότι, παρά τα στατιστικά στοιχεία των επιδόσεων, το τοπίο είναι σχετικά θολό, ενώ διάφοροι παράγοντες, όπως η οικονομική κρίση που από πέρυσι αλλάζει αισθητά και φέτος ακόμα πιο δραστικά τις επιλογές των υποψηφίων, θα προκαλέσουν σοβαρές εκπλήξεις και ανατροπές, πετώντας στα άχρηστα ορισμένες εκτιμήσεις και υπερβολές για ελεύθερη πτώση ή καθίζηση των βάσεων.

Η ακτινογραφία των μέτριων επιδόσεων
"Πτώχευση αριστούχων" - πτώση περιζήτητων. Η ανακοίνωση των βαθμολογιών των υποψηφίων την προηγούμενη εβδομάδα καταγράφει μια σημαντική "πτώχευση αριστούχων" και βαθμολογική χρεοκοπία σε 17 από τα 22 μαθήματα και των τριών κατευθύνσεων, παρά τη σχετική ανισοκατανομή επιδόσεων. Στα μαθήματα-κλειδί, δηλαδή αυξημένης βαρύτητας, μειώθηκαν δραστικά, σε ορισμένα μαθήματα εμφανίστηκαν ακόμα και υποδιπλάσια ποσοστά των αριστούχων (Μαθηματικά Θετικής και Τεχνολογικής, Βιολογία Θετικής, Αρχαία), ενώ το ποσοστό των γραπτών με βαθμολογίες "κάτω από τη βάση" σοκάρει. Συνολικά τα γραπτά που βαθμολογήθηκαν μεταξύ 18 - 20 εμφανίζουν μείωση (11,09% έναντι 15,51% για το 2010).

Στον αντίποδα το ποσοστό των γραπτών που βρέθηκε στη χαμηλότερη κλίμακα της βαθμολογίας 0 - 9,9 ανήλθε σε 40,02%, όταν το 2010 είχε φτάσει το 37,09%. Ειδικότερα στην Τεχνολογική Κατεύθυνση τα ποσοστά αποτυχίας (0 - 9,9) σε Μαθηματικά και Φυσική σημείωσαν αρνητικό ρεκόρ με 72,53% και 74,17% αντίστοιχα. Αυτό οδηγεί σε βάσιμες εκτιμήσεις για πτώση των βάσεων εισαγωγής στα περιζήτητα - υψηλόβαθμα τμήματα όλων των επιστημονικών πεδίων με διαφορετικές, βέβαια, ταχύτητες από 100 έως και 600 μόρια. Πτώση που θα επεκταθεί με ένταση και στην πλειονότητα των τμημάτων. Με διαφορετική ταχύτητα θα κινηθούν ακόμα και ανοδικά τα περισσότερα τμήματα Αθήνας, Θεσσαλονίκης και ορισμένα της επαρχίας με σχετικά υψηλή ζήτηση.

Μεγάλη πτώση στη Θετική

Τις μεγαλύτερες απώλειες στον... πόλεμο των εξετάσεων είχε η κατεύθυνση των... αρίστων. Οι υποψήφιοι της Θετικής παρουσιάζουν χειρότερες επιδόσεις σε όλα τα μαθήματα, όχι μόνο της κατεύθυνσης, αλλά και στα δύο Γενικής Παιδείας. Στη Βιολογία που παρουσίαζε τα προηγούμενα χρόνια υψηλά ποσοστά πάνω από 35% και 40%, η εικόνα είναι γκρίζα. Συγκεκριμένα το ποσοστό των αριστούχων από το 43,43% κατρακύλησε στο 19,91%, ενώ το ποσοστό όσων έγραψαν κάτω από τη βάση εκτοξεύτηκε στο 39,21% που είναι και το χειρότερο ρεκόρ στην ιστορία των πανελλαδικών. Αισθητή είναι και η μείωση των αριστούχων στη Χημεία, το δεύτερο μάθημα αυξημένης βαρύτητας με το ποσοστό να ανέρχεται στο 36,54%. Οριακή αύξηση παρουσιάζεται σε όλες τις υπόλοιπες κλίμακες. Το ποσοστό στην κλίμακα 0 - 9,9 είναι 19,32%. Κατά 50% και πλέον μειώθηκε το ποσοστό των αριστούχων και στα Μαθηματικά.

Μικρές απώλειες στη Θεωρητική
Οι λιγότερο... λαβωμένοι της φετινής εξεταστικής σφαγής είναι οι υποψήφιοι της Θεωρητικής Κατεύθυνσης. Το "άγνωστο", κυρίως, στα Αρχαία, όπως είχαμε επισημάνει, "θέρισε" πολλούς, με αποτέλεσμα το ποσοστό αριστούχων να πέσει κάτω από το 3% την ίδια ώρα που οι μισοί περίπου υποψήφιοι, όπως σχεδόν κάθε χρόνο, βυθίζονταν στον βυθό της βαθμολογίας (0 - 9,9)! Οριακή μείωση αριστούχων καταγράφεται και στο δεύτερο μάθημα βαρύτητας που είναι η Ιστορία με το ποσοστό να προσεγγίζει το 18%, ενώ αυξάνεται και το ποσοστό της επόμενης κλίμακας 15 - 17,9, φτάνοντας το 16,83%. Αντίστοιχα το ποσοστό των υποψηφίων που βρέθηκαν στο... υπόγειο της βαθμολογίας (0 - 9,9) είναι 43,38% παρά τη σχετική μείωση.

Αρνητικά ρεκόρ σε Μαθηματικά - Φυσική Τεχν. Κατεύθυνσης
Περισσότεροι από 7 στους 10 υποψηφίους της Τεχνολογικής... βυθίστηκαν στον βυθό της βαθμολογίας και στα Μαθηματικά και τη Φυσική που είναι τα μαθήματα αυξημένης βαρύτητας για το 2ο και 4ο επιστημονικό πεδίο. Κατά 50% περίπου μειώθηκαν και οι αριστούχοι στα συγκεκριμένα μαθήματα. Μόλις 3,04% και 3,34% είναι τα αντίστοιχα ποσοστά. Οι καλύτερες επιδόσεις στις Α.Ο.Δ.Ε. και Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον (Α.Ε.Π.Π.) είναι οριακές και δεν μπορούν ούτε κατ' ελάχιστον να εξισορροπήσουν τις βαριές απώλειες.

Χειρότερα στις ΑΟΘ

Και στις Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης (Α.Ο.Θ.) η εικόνα των επιδόσεων είναι πιο γκρίζα από το 2010. Κατά 8% περίπου μειώθηκαν... οι κάτοικοι του βαθμολογικού ρετιρέ, παρόλο που το ποσοστό τους, που ανέρχεται στο 23,52%, είναι σχετικά υψηλό. Στις άλλες κλίμακες εκτός από την τελευταία (0 - 9,9) οι αυξομειώσεις είναι οριακές. Ομως το ποσοστό των υποψηφίων με βαθμολογία "κάτω από τη βάση" εκτοξεύτηκε στο 36,08%.

ΓΙΩΡΓΟΣ Κ. ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ


πηγή


*δίνεται και ένας πίνακας με την κλιμάκωση των βαθμολογιών

Βρήκα και αυτά:
Εκτιμήσεις στο 1ο πεδίο
εδώ
Εκτιμήσεις στο 2ο πεδίο
εδώ
Εκτιμήσεις στο 3ο πεδίο
εδώ
Εκτιμήσεις στο 4ο πεδίο
εδώ
Εκτιμήσεις στο 5ο πεδίο
εδώ
Εκτιμήσεις για σχολές που βρίσκονται σε δύο πεδία
εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Yannis92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Yannis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Υπαρχει περιπτωση καποιο τμημα Λογοθεραπειας να πεσει κατω απο τα 14.000 μορια? (Το χω επιλεξει και το μετανιωσα :P μακαρι να μην πεσει τοσο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cherryblossom

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Τέλος μετά από τα άρθρα που μιλούν για πτώση βάσεων,βρήκα και ένα στην ίδια ιστοσελίδα που μιλάει για άνοδο :D

Η ΠΟΡΕΙΑ ΤΩΝ ΒΑΣΕΩΝ
Ποια τμήματα ανά πεδίο θα έχουν άνοδο στα μόρια εισαγωγής

Η αύξηση της ζήτησης στα κεντρικά ΑΕΙ - ΤΕΙ εντείνει τον ανταγωνισμό. "Ψηλώνουν"

οι βάσεις σε δεκάδες σχολές μεσαίων βαθμολογιών
Ποια τμήματα ανά πεδίο θα έχουν άνοδο στα μόρια εισαγωγής

Οι δραματικά χειρότερες επιδόσεις του 2011 σε σύγκριση με το 2010 οδηγούν το ασανσέρ των βάσεων προς τα κάτω. Μόνο που η κίνηση των βάσεων εισαγωγής καθορίζεται και από άλλους παράγοντες. Με αποτέλεσμα να διαμορφώνονται βάσεις δύο ταχυτήτων ή για να το περιγράψουμε διαφορετικά, στην έρημο της πτώσης των βάσεων εισαγωγής θα υπάρξουν αρκετές νησίδες ανόδου για δεκάδες σχετικά υψηλόβαθμα και μεσαία τμήματα Αθήνας και Θεσσαλονίκης και σε ελάχιστα της επαρχίας με αυξημένη ζήτηση.

Από το 2010 η όξυνση της οικονομικής κρίσης και τα μέτρα κυβέρνησης και ΔΝΤ αλλάζουν τις επιλογές των υποψηφίων. Το φαινόμενο αυτό θα ενταθεί το 2011 και δεν είναι εύκολο να εκτιμηθεί η έκτασή του. Γι' αυτό η κίνηση των βάσεων θα προκαλέσει εκπλήξεις και ανατροπές. Θα σημειωθεί ρεκόρ αριθμού υποψηφίων που επιλέγουν τμήματα κοντά στον τόπο κατοικίας.

Δύσκολες και παρακινδυνευμένες οι προβλέψεις. Γενικά θα αυξηθεί η ζήτηση για τα τμήματα των κεντρικών (κυρίως Λεκανοπεδίου - Θεσσαλονίκης) Πανεπιστημίων και ΤΕΙ. Με αποτέλεσμα να παρουσιαστούν ακόμα και "νησίδες ανόδου" σε όλα τα πεδία.

Στον αντίποδα η πτώση των περιζήτητων τμημάτων είναι δεδομένη και θα κυμανθεί από 100 ίσως και μέχρι και 600 μόρια.

Επιπλέον τα περισσότερα μεσαία και χαμηλόβαθμα επαρχιακά θα παρουσιάσουν αισθητή πτώση, που μπορεί να ξεπεράσει και τα 1.000 μόρια.

Αγνωστος Χ η ζήτηση



πηγή
ΥΓ:"νησίδες ανόδου".λολ.πώς τα λένε ρε παιδί μου..τα πάντα όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johanio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Βρήκα και αυτά:
Εκτιμήσεις στο 1ο πεδίο
εδώ
Εκτιμήσεις στο 2ο πεδίο
εδώ
Εκτιμήσεις στο 3ο πεδίο
εδώ
Εκτιμήσεις στο 4ο πεδίο
εδώ
Εκτιμήσεις στο 5ο πεδίο
εδώ
Εκτιμήσεις για σχολές που βρίσκονται σε δύο πεδία
εδώ

Εκεί που γράφει 1η προτίμηση είναι οι φετινές προτιμήσεις??? Δεν νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cherryblossom

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Εκεί που γράφει 1η προτίμηση είναι οι φετινές προτιμήσεις??? Δεν νομίζω...

Είναι ο βαθμός του πρώτου που μπήκε σε κάθε σχολή πέρισυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Εκεί που γράφει 1η προτίμηση είναι οι φετινές προτιμήσεις??? Δεν νομίζω...
Μπορεί να είναι οι περσινές, άλλωστε φαντάζομαι πως κατά κανόνα, κάθε χρονιά είναι ίδια η ζήτηση σε συγκεκριμένες σχολές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top