[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχετε ξανακούσει κάτι ανάλογο αλλά οφείλω να το πω; συμμαθήτριά μου πήρε από τον ένα βαθμολογητή ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ 100%...Από τον άλλο 90%,οπότε γλίτωσε την αναβαθμολόγηση, που σίγουρα θα την έριχνε!Εγώ τις απαντήσεις μου δεν τις έλεγξα μέχρι τέλους, αλλά πάνω κάτω πήρα αυτά που περίμενα, σε μερικά μαθήματα και παραπάνω!Επιπλέον, η ξαδέλφη μου που έχασε για 50 μόρια την Οδοντιατρική πέρυσι, ζήτησε να δει το γραπτό της σε Χημεία και Έκθεση γιατί είχε ανεξήγητες αποκλίσεις...Ο ένας διορθωτής στη Χημεία τις είχε πιάσει όλα τα Σ-Λ λάθος και ο άλλος ως σωστά...Τελικά ήταν όλα σωστα!!!Και χωρίς αυτές τις βλακείες θα ήταν ακριβώς εκεί που ήθελε(η Χημεία έχει συντελεστη...)

ι. Έπρεπε να πάρει τοθεμα δικαστικά αφού ήταν λάθος στα πολλαπλής τόσο τρανταχτο σίγουρα θα κέρδιζε την δική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχετε ξανακούσει κάτι ανάλογο αλλά οφείλω να το πω; συμμαθήτριά μου πήρε από τον ένα βαθμολογητή ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ 100%...Από τον άλλο 90%,οπότε γλίτωσε την αναβαθμολόγηση, που σίγουρα θα την έριχνε!Εγώ τις απαντήσεις μου δεν τις έλεγξα μέχρι τέλους, αλλά πάνω κάτω πήρα αυτά που περίμενα, σε μερικά μαθήματα και παραπάνω!Επιπλέον, η ξαδέλφη μου που έχασε για 50 μόρια την Οδοντιατρική πέρυσι, ζήτησε να δει το γραπτό της σε Χημεία και Έκθεση γιατί είχε ανεξήγητες αποκλίσεις...Ο ένας διορθωτής στη Χημεία τις είχε πιάσει όλα τα Σ-Λ λάθος και ο άλλος ως σωστά...Τελικά ήταν όλα σωστα!!!Και χωρίς αυτές τις βλακείες θα ήταν ακριβώς εκεί που ήθελε(η Χημεία έχει συντελεστη...)

εμένα στην λογοτεχνία ο 1ος έβαλε 92, ο 2ος 69 και ο 3ος 80.. τελικά πήρα 17,2.. πάντως γενικότερα στη λογοτεχνία συμβαίνει να υπάρχουν τέτοιες αποκλίσεις, όπως και στην έκθεση, αν και έκθεση εγώ δεν είχα απόκλιση: ο 1ος 89, ο 2ος 86 και τελικά πήρα 17,5.. ιστορία, όμως, που ήξερα ότι πάτωσα, γιατί είχα πάθει κρίση πανικού και δε θυμόμουν κυριολεκτικά ούτε τ' όνομά μου, ο 1ος μου 'βαλε 72 και οι άλλοι 2 54 και τελικά πήρα 12,6... πραγματικά στη λογοτεχνία δεν μπορώ να πω με σιγουριά ποιος βαθμολογητής έκανε το λάθος, αλλά στην ιστορία ο 1ος βαθμολογητής πρέπει να ήταν τύφλα στο ποτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
ι. Έπρεπε να πάρει τοθεμα δικαστικά αφού ήταν λάθος στα πολλαπλής τόσο τρανταχτο σίγουρα θα κέρδιζε την δική

Εκτός και αν έγραψε στα Σ-Λ όχι ολόκληρη τη λέξη αλλά τα αρχικά...τυπικά πρέπει να κοπούν όλα τα μόρια, αν και το βρίσκω μεγάλη βλακεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgajour1993

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
εγω στην εκθεση ειχα αποκλιση 20 μοριων!!πιστευετε των πολιτικων επιστημων θα πεσει 60 μορια στην θεσσαλονικη...??δεν ξερω τι να σκεφτω..οτι θα πεσουν θα πεσουν αλλα ποσο να πεσουν στην θεωρητικη....?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ippolyth

Νεοφερμένος

Η Forest Gump αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εκτός και αν έγραψε στα Σ-Λ όχι ολόκληρη τη λέξη αλλά τα αρχικά...τυπικά πρέπει να κοπούν όλα τα μόρια, αν και το βρίσκω μεγάλη βλακεία...
Για να ξέρετε αν βρεθειτε που το απευχομαι σε αναλογη κατασταση και τη δικη να κερδιζε τα μορια παρεμεναν ως ειχαν οποτε και ο αποκλεισμος απ τη σχολη...ο νομος και παλι προστατευει το κρατος...η αιτια; αν ολοι το εκαναν αυτο Σεπτεμβρη μηνα θα επρεπε να αλλαζουν βασεις σχολων και να γινουν μετακινησεις μαθητων, με αποτελεσμα αλλαλουμ ανευ προηγουμενου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

despoina05

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η despoina05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
ειμαι 173 πανω απο ημμυ απθ..λετε να ανεβει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
ειμαι 173 πανω απο ημμυ απθ..λετε να ανεβει??

ούτε με σφαίρες.:) Και να ανέβει, αποκλείεται 173 μόρια.
Καλή σταδιοδρομία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

despoina05

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η despoina05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
μακαρι γτ δεν θελω ξανθη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cherryblossom

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά!


Οι υψηλόβαθμες σχολές του 2ου και του 4ου επιστημονικού πεδίου, δηλαδή οι Φυσικομαθηματικές σχολές, η Πληροφορική και οι Πολυτεχνικές, αναμένεται να χαμηλώσουν εφέτος τις βάσεις εισαγωγής τους....

Επίσης πτώση των βάσεων θα έχουν οι σχολές του 3ου επιστημονικού πεδίου, δηλαδή οι Ιατρικές και Οδοντιατρικές σχολές και τις Φαρμακευτικές, καθώς και οι Παιδαγωγικές και Νομικές σχολές του 1ου επιστημονικού πεδίου.
Βάσεις 2011 Εκτιμήσεις:
1. Πτώση στα περιζήτητα και υψηλόβαθµα τµήµατα του 2ου και 4ου Επιστηµονικού Πεδίου. Ταπρώτα στοιχεία δείχνουν ότι αναµένεται πτώση της τάξης των 50–200 µορίων.
2. Πτώση των βάσεων των περιζήτητων και υψηλόβαθµων τµηµάτων του 3ου Επιστηµονικού Πεδίου από 30 έως 100 µόρια κατά µέσο όρο.
3. Πιθανή άνοδοςστα ξενόγλωσσα Τµήµατα Γαλλικής, Γερµανικής, Ιταλικής και Ισπανικής Φιλολογίας. Παρ’ όλο που δεν έχουµε αποτελέσµατα από βαθµολογίες στα ειδικά µαθήµατα, η µείωση των θέσεων σπρώχνει τις βάσεις ανοδικά.
4. ∆εν θα έχουµε ενιαία κατεύθυνση των βάσεων εισαγωγής ούτε ανάµεσα στα Επιστηµονικά Πεδία ούτε καν ανάµεσα στις σχολές των ίδιων επιστηµονικών πεδίων. Η ανισόµετρη ανάπτυξη των επιδόσεων, όπως καταγράφεται στις διάφορες βαθµολογικές κλίµακες τηςΘεωρητικής, της Θετικής και τηςΤεχνολογικής Κατεύθυνσης οδηγούν τις βάσεις εισαγωγής σε διαµετρικά αντίθετες κατευθύνσεις. Σε αυτό ωθεί και η µείωση των θέσεων εισαγωγής στα χαµηλόβαθµα ΤΕΙ, η οποία µε τη σειρά της προλειαίνει το έδαφος για άνοδο των εισαγωγικών βάσεων εισαγωγής στα ΤΕΙ.
5. Και φέτος θαέχουµε εισαγωγή σε αρκετές σχολές κυρίως των ΤΕΙ µε βαθµολογίες κάτω από τη βάση, ωστόσο, αυτές θα είναι αρκετά λιγότερες από πέρσι και θα αφορούν βεβαίως πολύ λιγότερους υποψήφιους. Το 2010 υπήρχαν 128 Τµήµατα ΤΕΙ µε βάση κάτω από 10.000 µόρια εκ των οποίων 46 τµήµατα µε βάση µικρότερη από 5.000 µόρια. Φέτος, θα υπάρξει άνοδος, αφού έχουµε µείωση των θέσεων σε αυτά τα τµήµατα.
Επίσης στις αρχές του σχολικού έτους 2009-2010 το υπουργείο τροποποίησε τον νόµο εισαγωγής και όρισε ότι δικαίωµα εισαγωγής επί των θέσεων 10% θα έχουν µόνον οι απόφοιτοι των δύο τελευταίων ετών. Στην περίπτωση αυτή όµως το υπουργείο δεν υπολόγισε ότι το ποσοστό 10% ήταν τεράστιο για τους αποφοίτους που είχαν το δικαίωµα να υποβάλουν αίτηση και γι’ αυτόν τον λόγο εµφανίστηκαν τεράστιες αποκλίσεις στις βάσεις των εισακτέων του 2010 σε ποσοστό 10% και 90% αντίστοιχα στις σχολές µε µεγάλη ζήτηση.
Ενδεικτικά είναι τα ακόλουθα παραδείγµατα:
Τµήµα Ναυτιλιακών Σπουδών Πανεπιστήµιο Πειραιά 10%: 12.513 / 90%: 17.394 µόρια Γεωλογικό Πανεπιστήµιο Αθήνας 10%: 11.396 / 90%: 15.347 µόρια Μαθηµατικό Σάµου 10%: 6.310 / 90%: 15.067 µόρια Ξαφνικά το ΥΠ∆ΒΜΘ µόλις λίγες ηµέρες πριν από την έναρξη των Πανελλαδικών Εξετάσεων 2011, ανακοινώνει µια σειρά µέτρων για την πρόσβαση στα ΑΕΙ -ΤΕΙ που φέρνουν τα πάνω κάτω, καταργώντας αυθαίρετα, µεταξύ των άλλων,και τη δυνατότητα δεύτερης ευκαιρίας µε την υποβολή αίτησης σε ποσοστό 10% για τους φετινούς υποψηφίους των ΑΕΙ – ΤΕΙ.




πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiki1993

Νεοφερμένος

Η Κική/Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
στην περιφερεια ακουγεται οτι θα υπαρξει μεγαλυτερη πτώση...μακαρι παναγια μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cherryblossom

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
στην περιφερεια ακουγεται οτι θα υπαρξει μεγαλυτερη πτώση...μακαρι παναγια μου....

Έτσι λέγεται,αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε μέχρι να κατατεθούν τα μηχανογραφικά.Τι σχολή θες; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ξαφνικά το ΥΠ∆ΒΜΘ µόλις λίγες ηµέρες πριν από την έναρξη των Πανελλαδικών Εξετάσεων 2011, ανακοινώνει µια σειρά µέτρων για την πρόσβαση στα ΑΕΙ -ΤΕΙ που φέρνουν τα πάνω κάτω, καταργώντας αυθαίρετα, µεταξύ των άλλων,και τη δυνατότητα δεύτερης ευκαιρίας µε την υποβολή αίτησης σε ποσοστό 10% για τους φετινούς υποψηφίους των ΑΕΙ – ΤΕΙ.

Αυτο με μπερδεψε... Δλδ δεν θα υπαρξει το 10% για οσα παιδια δωσανε φετος πανελληνιες; Η επιρεαζει κατι στις βασεις του 10% για φετος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiki1993

Νεοφερμένος

Η Κική/Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Έτσι λέγεται,αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε μέχρι να κατατεθούν τα μηχανογραφικά.Τι σχολή θες; :)



θελω πολυτεχνειο χανιων στο τμήμα μηχανικων παραγωγής και διοίκησης το οποίο ειναι 100 μόρια πανω απο τα δικά μου...μακαρι να πέσει 100 μορια!!!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.

TNS

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Για ΣΣΕ-ΟΠΛΑ με 16234 τι βλέπετε?Πάντως η βαση του 2008 με παρόμοιες συνθήκες(5 λιγότεροι εισακτέοι τοτε και κάπως καλύτερα στατιστικά ιδιαίτερα στην Φυσική) είχε πέσει στα 16001.Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
εΧΩ 18440. Πώς το βλέπετε για Νομική Κομοτηνής;(Βάση περυσινή 18276)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
θελω πολυτεχνειο χανιων στο τμήμα μηχανικων παραγωγής και διοίκησης το οποίο ειναι 100 μόρια πανω απο τα δικά μου...μακαρι να πέσει 100 μορια!!!:worry:

Έχεις περάσει ήδη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top