[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2010

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
εγω παντως με οποιους καθηγητες μου εχω μιλησει μου λενε παντα να χουμε στο νου οτι οι εφημεριδες θελουν να πουλησουν!εκμετελλευονται το αγχος το δικο μας και των γονιων μας! τι πηγες εχουν αυτοι οι δημοσιογραφοι πια?εχουν μιλησει με ολα τα εξεταστικα κεντρα ή μηπως ειναι και προφητες και ξερουν τι θα δηλωσουμε?
Προσωπικά πιστεύω ότι οι εκτιμήσεις γίνονται στη τύχη........ Μοναδικός σκοπός τους είναι να πουλήσουν εκμεταλευόμενoι το άγχος σας
παντως την διαφορα μεταξυ 18450 και 18750 που παιζουν οι ναυπηγοι δεν την καταλαβαινω,οπως επισης και σε ολες τις σχολες δινουν περιπου 300 περιθωριο,αυτο δεν ειναι εκτιμηση,αυτο ειναι δεν εχω τι να κανω και γραφω αριθμους.
Σίγουρα οι εφημερίδες θέλουν να πουλήσουν και εκμεταλλεύονται το άγχος των υποψηφίων. Δίκιο έχετε. Όμως αυτές οι εκτιμήσεις δίνουν κάποια ιδέα για το πως θα πάνε οι βάσεις.
Κάπου (αλλά δεν θυμάμαι που) διάβασα πώς κάνουν τις εκτιμήσεις. Θα πω τι θυμάμαι περίπου: Χρησιμοποιούν λένε τη στατιστική. Συγκρίνουν σε κάθε μάθημα τους βαθμούς των προηγούμενων χρόνων με κάποιο δείγμα φετεινών. (Κάτι έλεγε για εκτιμήτριες, αλλά δεν ξέρω τι είναι αυτό). Βάζουν στον υπολογιστή βαθμούς, θέσεις και προτιμήσεις. (Τις προτιμήσεις τις βάζουν ίδιες με πέρισι εκτός αν υπάρχει λόγος). Ο υπολογιστής βρίσκει κατά πόσο κάθε μάθημα επηρεάζει τις βάσεις και κάνει μια εκτίμηση πόσο θα είναι οι καινούργιες βάσεις. Πάντα με ± κάποιο ποσοστό λάθους. Κάπως έτσι, δεν είμαι σίγουρος ότι τα θυμάμαι όλα καλά.
Δηλαδή νομίζω ότι οι εκτιμήσεις δεν είναι στην τύχη, αλλά κάπου στηρίζονται. (Κατι σαν τα γκάλοπ στις εκλογές ίσως). Δεν είναι σίγουρα 100% σωστές, αλλά δείχνουν κάποια τάση πως θα ανεβούν ή θα κετεβούν οι βάσεις. Στατιστική είναι κάπου έχει και ± , αλλιώς για ακρίβεια θέλουμε χαρτορίχτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
μα το να λεει εφημεριδα οι ταδε σχολες πανω απο 18000 μορια δεν μου λεει ,δεν κανει προβλεψη.

ακομα το συν πλην 300 μορια αφηνει εξω απο τις σχολες αμεσως εκατονταδες μαθητες,αρα πως θα καθορισουν ετσι τις προτημησεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Ναι, στο παιδαγωγικο της Θρακης ειμαι, απλα δεν ειχα ιδεα πως ειναι στο top40 (τρομαρα μας):P... Ενδιαφερεσαι κι εσυ για παιδαγωγικα?? Αν ναι, που??


Παιδαγωγικό Βόλου :)

συμφωνω ιδικα στα μαθηματικα γεν μπηκαν τελειος αντισος θεματα...


Δεν ήταν θέμα σοσ και αντισοσ.Ήταν θέμα ψαγμένου και μη.Δεν είναι ενδοσχολικες εξετασεις.Υποτίθεται ότι στις πανελλαδικές δίνεται μία ύλη και καλούμαστε να την μάθουμε.Απ' την στιγμή που ο,τι μπήκε στα Μαθ.Γεν. ήταν μέσα στην ύλη,ήταν και σοσ.Απλώς ήταν πιο απαιτητικά,για να γράψουν καλά μόνο οι λίγοι από τους θετικοτεχνολογικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
τωρα εδω που τα λεμε δεν εμποδιζαν κανεναν θεωριτικο να γραψει καλα,τρια παιδια που ξερω απο θεωριτικη τα πηγαν παρα πολυ καλα.

απλα χρεαζονται τα μαθηματικα μια συνεχεια ,αμα αποφασισει καποιος ξαφνιακα να τα δωσει στην γ λυκειου μπορει να εχει προβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Θεωρητική είμαι και έγραψα κι εγώ πολύ καλά.Όμως είναι γεγονός ότι 5 στους 10 θεωρητικούς έγραψαν κάτω από 10.

Και μόνο κι από αυτό,φαίνεται ότι θα πέσουν,έστω και λίγο,οι βάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
τωρα εδω που τα λεμε δεν εμποδιζαν κανεναν θεωριτικο να γραψει καλα,τρια παιδια που ξερω απο θεωριτικη τα πηγαν παρα πολυ καλα.

3 γνωστοι σου δεν αντιπροσωπευουν τους συνολικους θεωρητικους υποψηφιους που εδωσαν Μαθηματικα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
δεν ειπα κατι τετοιο.
σιγουρα οι περισσοτεροι θεωρικοι μπορει να μην εγραψαν καλα ,αυτο που ειπα ειναι οτι αυτοι που ειχαν συνεχεια (δηλαδη απο το γυμνασιο δεν παρατησαν τα μαθηματικα) στα μαθηματικα σιγουρα ειχαν την ευκαιρια (ή και εγραψαν πολυ καλα) να ξερχωρισουν απο τους υπολοιπους.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Μιχαλη, μια παρατηρηση θελω να σου κανω, εντελως καλοπροαιρετη!! Ο θεωρητικος-η-ο γραφεται με "η" και οχι με "ι"... Δεν το λεω για να σε προσβαλλω, αλλα το εχω δει τοσες φορες γραμμενο ετσι, που αρχισαν να με πιανουν τα νευρα μου:P...
Σορρυ για το off.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ok ,ευχαριστω για την διορθωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
ειμαι απο τις περιπτωσεις θεωρητικων που ενω ειχα διαβασει παρα πολυ μαθηματικα και πηγαινα καλα προετοιμασμενη δεν τα καταφερα.οχι τοσο επειδη δεν τα ηξερα οσο γιατι λειτουργησε ο παραγοντας αγχος.τοσο πολυ που με το που πηρα τα θεματα ολα μαυρα! εκ των προτερων ειδα οτι θα μπορουσα να χα γραψει πολυ καλα αν δεν μου συνεβαινε αυτο.το πιο πιθανο ειναι οτι θα μου στοιχισει την σχολη που θελω στην αθηνα...αλλα οπως ειχε πει ο Μιχαλης πιο πριν καπου και συμφωνω σε αυτο μαζι του πολλες φορες φταιμε και μεις οι ιδιοι για καποια αποτυχια μας και δεν ειναι σωστο να ριχνουμε παντα τις ευθυνες στους αλλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Παιδαγωγικό Βόλου :)
Έλα ρε πατρίδα :P

τωρα εδω που τα λεμε δεν εμποδιζαν κανεναν θεωριτικο να γραψει καλα,τρια παιδια που ξερω απο θεωριτικη τα πηγαν παρα πολυ καλα.
Yπήρχαν ερωτήματα που θα μου κάνει εντύπωση αν τα έβγαλε θεωρητικός..Σίγουρα αυτό με τη γωνία στο 2ο θέμα, που αν δεν ήταν η φυσική να έχω μια επαφή με τα τριγωνομετρικά δεν θα το είχα βγάλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_m

Νεοφερμένος

Ο chris_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Yπήρχαν ερωτήματα που θα μου κάνει εντύπωση αν τα έβγαλε θεωρητικός..Σίγουρα αυτό με τη γωνία στο 2ο θέμα, που αν δεν ήταν η φυσική να έχω μια επαφή με τα τριγωνομετρικά δεν θα το είχα βγάλει

Καλα αυτο ειχε ξαναμπει :oops: στα μαθ γ.π. αρα θα επρεπε να το ξερει:book:
https://www.ypepth.gr/themata/them_mat_gen_c_hmer_no_0603.pdf

Θεμα 3Δ














:bounce:Τι θυμαμαι ωρες ωρες...:jumpy::jumpy: :hypno::hypno::hypno: :knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pirloandr

Νεοφερμένος

Ο pirloandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
κωστα δεν ειναι αυτα...ειναι για το 2009 αυτα που μου δειχνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
δεν ειπα κατι τετοιο.
σιγουρα οι περισσοτεροι θεωρικοι μπορει να μην εγραψαν καλα ,αυτο που ειπα ειναι οτι αυτοι που ειχαν συνεχεια (δηλαδη απο το γυμνασιο δεν παρατησαν τα μαθηματικα) στα μαθηματικα σιγουρα ειχαν την ευκαιρια (ή και εγραψαν πολυ καλα) να ξερχωρισουν απο τους υπολοιπους.;)

Παμε Εβρο μεσω Ισπανιας;

Που να ξερει ενας μαθητης του Γυμνασιου οτι υπαρχει μια περιπτωση να του χρειαστουν τα μαθηματικα αυτα για το ταδε θεμα των πανελληνιων της Γ'Λυκειου; Το μεγαλυτερο ποσοστο των θεωρητικων αποφασιζει να "ασχοληθει" με τα μαθηματικα (εφοσον θελει να τα δωσει), στη Γ'Λυκειου ως μαθημα επιλογης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
φιλε περσυ με τα θεματα που υπηρχαν υπηρξε ανοδος μεχρι 960 περιπου μορια σε πολυτεχνικη σχολη στην κοζανη(!) ,μην αναφερω σε πολυτεχνικες σχολες πατρα,βολου.

δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει τα θεματα να θεωρουνται δυσκολα αφου ολα υπηρχαν μεσα στα βιβλια (!)
οταν καποιος δεν γραφει καλα ,το βρισκω εντιμοτερο να πει ,''εγω φταιω'' παρα να βαυκαλιζεται και να λεει οτι φταινε τα δυσκολα θεματα,καραμελα μου φαινεται το εχουν βρει.

εκθεση νορμαλ θεματα
προγραμματισμο επισης
μαθηματικα το ιδιο
φυσικη μια απο τα ιδια
αοδε ευκολα για τους διαβασμενους
βιολογια/μαθ γενικης καλα αλλα οι προετοισμενοι και πελι 20 εγραψαν



ελεος με τα δυσκολα και τα δυσκολα θεματα ,λες και δινεται εξετασεις σε πανεπιστημιο το λετε...
απλα το οριο του δεκα καταργηθηκε......
Kαλά,συγκρίνεις τα φετινά θέματα στη φυσική με τα περσινά;΄Βγάζει μάτι το ότι είσαι έξω από το χoρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
αυτο ομως νομιζω οτι και συ το βλεπεις οτι δεν ειναι σωστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Είσαι λίγο σε φάση ''ο γιατρός είπε να λέμε σε όλα ναι'' οπότε άστο καλύτερα.:P
Αμφιβάλω αν είσαι όντως φοιτιτης ή κανένα χαζοπαιδο που μπαίνει στο φόρουμ για να κάνει πλάκα.Don't feed the troll λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Ναί σωστά.......:worry: Δέν το πρόσεξα!!! Θα το διαγράψω μην μπερδευτεί και κανένα παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
ο καθηγητής που είχα μαθηματικά διδάσκει εδώ και 40 χρονιά (+κάτι ψιλά)..παρόλα αυτά όλη τη χρονιά μας έλεγε "παιδιά..για εμάς τους καθηγητές είναι δύσκολο να καταλαβαίνουμε τι είναι δύσκολο για εσάς και τι όχι" και μας ζητούσε να του λέμε τι μας φαίνεται δύσκολο..δεν νομίζω πως με τόση εμπειρία και ενώ είναι κατά του να λέει "δε ξέρω τι σας φαίνεται δύσκολο" να χει άδικο..επιπλέον ,άλλα άτομα όπως φοιτητές που έχουν δει χίλιες φορές πιο δύσκολα πράγματα στο πανεπιστήμιο είναι δύσκολο να κρίνουν αντικειμενικά τα θέματα εκτός και αν έχουν το ίδιο σύνολο γνωσεων και ικανοτήτων όπως με εκείνο που είχαν όταν έδιναν(σχεδόν αδύνατο)..βάλε και την πίεση και το άγχος..αλλιώς όταν τα βλέπεις ενώ είσαι σπίτι σου και αλλιώς όταν είσαι εκεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Παμε Εβρο μεσω Ισπανιας;

Που να ξερει ενας μαθητης του Γυμνασιου οτι υπαρχει μια περιπτωση να του χρειαστουν τα μαθηματικα αυτα για το ταδε θεμα των πανελληνιων της Γ'Λυκειου; Το μεγαλυτερο ποσοστο των θεωρητικων αποφασιζει να "ασχοληθει" με τα μαθηματικα (εφοσον θελει να τα δωσει), στη Γ'Λυκειου ως μαθημα επιλογης!
κάνεις μεγάλο λάθος...υπάρχουν παιδιά της θεωρητικής που τους αρέσουν τα μαθηματικά και διαβάζουν αν και είχαν αποφασίσει από το γυμνάσιο ότι θα πάνε θεωρητική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top